OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2016-01-14 - Augerum

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Aleksander Bernaciak OK Orion 1:05:20          
2. Torgny Lindström Ronneby OK 1:05:25          
3. Magnus Larsson Karlskrona SoK 1:12:40          
4. Magnus Saager OK Orion 1:14:30          
5. Niklas Bratt OK Orion 1:17:00          
6. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:17:35          
7. Viktor Tovesson OK Orion 1:20:30          
8. Henrik Berlin OK Orion 1:20:50          
  Philip Persson OK Orion Utgått         
  Pontus Petersson OK Orion Arrangör         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Tom Olausson OK Orion 50:50          
2. Tilda Johansson OK Orion 51:15          
3. Love Carlsson OK Orion 51:18          
4. Harald Roth OK Orion 51:20          
5. Ellen Wahlbom OK Orion 51:25          
6. Johan Myrén OK Orion 51:35          
7. Ulrika Hermansson OK Orion 52:30          
8. Amanda Johansson OK Orion 52:31          
9. Alexander Graad Ronneby OK 1:00:15          
10. Mattias Engström OK Orion 1:02:15          
11. Daniel Persson Ronneby OK 1:09:20          
12. Johan Jacobsson OK Orion 1:13:30          



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Emma Zettervall Karlskrona SoK 18:55          
2. Sandra Widuch Karlskrona SoK 19:20          
3. Björn Zettervall Karlskrona SoK 29:05          
3. Erik Zetterwall Karlskrona SoK 29:05          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Mats Andersson OK Orion 33:18          
2. Lovisa Johansson Karlskrona SoK 33:30          
3. Ulf Johansson Karlskrona SoK 33:40          
4. Johan Swartz OK Orion 33:50          
5. Magnus Graad Ronneby OK 34:10          
6. Jan Svensson OK Orion 34:15          
7. Jacob Wilhelmsson Karlskrona SoK 34:30          
8. Peter Wilhelmsson Karlskrona SoK 34:35          
9. Anders Sundelin OK Orion 34:45          
10. Lennart Andersson OK Orion 35:20          
11. Pive Engström OK Orion 35:25          
12. Ann-Christin Nero Ronneby OK 35:45          
13. Lisa Swartz OK Orion 41:15          
14. Anne Johansson Karlskrona SoK 41:20          
15. Lena Sandgren Swartz OK Orion 41:21          
16. Ingemar Andersson OK Orion 41:22          
17. Kristina Berlin Karlskrona SoK 41:25          
17. Eskil Johansson OK Orion 41:25          
19. Bo Salomonsson Kalmar OK 41:26          
20. Ulf Lundberg Kalmar OK 41:40          
21. Lennart Sohlin OK Orion 41:50          
22. Lennart Bohman Karlskrona SoK 45:00          
23. Mikael Wahlbom OK Orion 45:55          
24. Tomas Törnqvist Karlskrona SoK 46:00          
25. Kenneth Fager Karlskrona SoK 47:15          
26. Kent Törnkvist Karlskrona SoK 49:15          
26. Anton Törnkvist Karlskrona SoK 49:15          
28. Lennart Nilsson OK Orion 51:20          
29. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SoK 51:30          
30. Annika Josefsson Karlskrona SoK 51:35          
31. Elin Ramberg OK Orion 52:30          
31. Jörn Antonischki OK Orion 52:30          
33. Jenny Håkansson OK Orion 58:50          
33. Filip Håkansson OK Orion 58:50          
  Susanna Caleklint Karlskrona SoK Utgått         
  Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2015-11-26 - Höga Sand
2: 2015-12-03 - Dackestugan
3: 2015-12-10 - Vassaslätt
4: 2015-12-17 - Kallinge
5: 2016-01-07 - Knösö
6: 2016-01-14 - Augerum
7: 2016-01-21 - Tving
8: 2016-01-28 - Åby
9: 2016-02-04 - Saxemara
10: 2016-02-11 - Gnetteryd
11: 2016-02-18 - Alljungen
12: 2016-02-25 - Bastasjö
13: 2016-03-03 - Färskesjön
14: 2016-03-10 - Rosenholm S
15: 2016-03-17 - Rödeby V
16: 2016-03-24 - Orionstugan

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.