OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2015-12-03 - Dackestugan

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Pontus Petersson OK Orion 1:01:10          
2. Marcus Berggren Nyköpings OK 1:01:20          
3. Philip Persson OK Orion 1:01:38          
4. Torgny Lindström Ronneby OK 1:04:25          
5. Adam Georgsson Karlskrona SoK 1:06:25          
6. Niklas Bratt OK Orion 1:06:40          
7. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:06:50          
8. Tomas Curiger OK Orion 1:11:00          
9. Magnus Larsson Karlskrona SoK 1:14:20          
10. Björn Andersson Karlskrona SoK 1:17:40          
11. Henrik Berlin OK Orion 1:20:50          



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Tilda Johansson OK Orion 49:13          
2. Johan Myrén OK Orion 50:40          
3. Olof Ingemarsson Karlskrona SoK 52:18          
4. Amanda Johansson OK Orion 1:02:00          
5. Love Carlsson OK Orion 1:02:03          
6. Johan Jacobsson OK Orion 1:02:43          
7. Ulrika Hermansson OK Orion 1:03:55          
8. Alexander Graad Ronneby OK 1:19:20          
9. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 1:22:40          
10. Ola Samuelsson OK Orion 1:22:42          
  Lukas Bökman Ronneby OK Utgått         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Emma Zettervall Karlskrona SoK 21:04          
2. Lisa Swartz OK Orion 22:20          
3. Nils Swartz OK Orion 22:22          
4. Anders Gustavsson Uppsala IF 26:40          
5. Sandra Widuch Karlskrona SoK 47:40          
6. David Milendahl Karlskrona SoK 47:50          
6. Linda Milendahl Karlskrona SoK 47:50          
8. Hedda Svensson OK Orion 55:00          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Arvid Kronmar Karlskrona SoK 29:30          
2. Theodor Wahlbom OK Orion 29:55          
3. Thom Barbus Karlskrona SoK 30:07          
4. Ellen Wahlbom OK Orion 30:10          
5. Inge Götesson Karlskrona SoK 30:12          
6. Lovisa Johansson Karlskrona SoK 30:16          
7. Peter Sunnegårdh Ronneby OK 30:17          
8. Björn Zettervall Karlskrona SoK 30:30          
9. Mats Andersson OK Orion 30:45          
10. Linda Larsson Karlskrona SoK 31:00          
11. Ulf Johansson Karlskrona SoK 32:00          
12. Magnus Kronmar Karlskrona SoK 33:30          
13. Jacob Wilhelmsson Karlskrona SoK 33:40          
14. Magnus Graad Ronneby OK 34:00          
15. Tommy Olsson Karlskrona SoK 34:14          
16. Tomas Törnqvist Karlskrona SoK 37:05          
17. Mikael Wahlbom OK Orion 39:00          
18. Lennart Andersson OK Orion 39:40          
19. Lennart Nilsson OK Orion 41:40          
20. Gunilla Gustavsson OK Orion 42:45          
21. Lena Sandgren Swartz OK Orion 42:55          
22. Jörn Antonischki OK Orion 43:40          
23. Elin Ramberg OK Orion 43:43          
24. Linus Vernström Ronneby OK 44:00          
25. Eskil Johansson OK Orion 44:50          
26. Lennart Sohlin OK Orion 44:53          
27. Leif Ingemarsson Karlskrona SoK 45:10          
28. Ingemar Andersson OK Orion 45:15          
29. Roger Bökman Ronneby OK 45:30          
30. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SoK 45:40          
31. Annika Josefsson Karlskrona SoK 45:45          
32. Stefan Caleklint Karlskrona SoK 45:55          
33. Kenneth Fager Karlskrona SoK 49:50          
34. Susanna Caleklint Karlskrona SoK 56:20          
  Jens Bohlin Karlskrona SoK Utgått         
  Peter Wilhelmsson Karlskrona SoK Arrangör         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2015-11-26 - Höga Sand
2: 2015-12-03 - Dackestugan
3: 2015-12-10 - Vassaslätt
4: 2015-12-17 - Kallinge
5: 2016-01-07 - Knösö
6: 2016-01-14 - Augerum
7: 2016-01-21 - Tving
8: 2016-01-28 - Åby
9: 2016-02-04 - Saxemara
10: 2016-02-11 - Gnetteryd
11: 2016-02-18 - Alljungen
12: 2016-02-25 - Bastasjö
13: 2016-03-03 - Färskesjön
14: 2016-03-10 - Rosenholm S
15: 2016-03-17 - Rödeby V
16: 2016-03-24 - Orionstugan

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.