OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2016-03-10 - Rosenholm S

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Pontus Petersson OK Orion 1:05:20          
2. Aleksander Bernaciak OK Orion 1:06:38          
3. Magnus Saager OK Orion 1:14:30          
4. Björn Andersson Karlskrona SoK 1:14:32          
5. Niklas Bratt OK Orion 1:15:55          
6. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:17:17          
7. Magnus Larsson Karlskrona SoK 1:17:59          
8. Adam Georgsson Karlskrona SoK 1:29:20          



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Hugo Lillieström OK Roxen 53:40          
2. Thomas Johannesson Ronneby OK 53:41          
3. Tom Olausson OK Orion 53:42          
4. Oscar Johansson Karlskrona SoK 53:43          
5. Love Carlsson OK Orion 53:45          
6. Anders Håkansson OK Orion 53:47          
7. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 59:00          
8. Amanda Johansson OK Orion 1:03:05          
9. Alexander Graad Ronneby OK 1:11:40          
10. Johan Jacobsson OK Orion 1:12:16          
11. Mattias Engström OK Orion 1:12:40          
12. Ewa Gwózdz OK Orion 1:15:23          
13. Agata Stankiewicz OK Orion 1:15:25          
  Ulrika Hermansson OK Orion Utgått         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Sandra Widuch Karlskrona SoK 22:26          
2. Erik Zetterwall Karlskrona SoK 30:26          
3. Björn Zettervall Karlskrona SoK 30:27          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Klara Andersson OK Orion 36:30          
2. Linus Vernström Ronneby OK 36:39          
3. Thom Barbus Karlskrona SoK 36:51          
4. Olof Ingemarsson Karlskrona SoK 36:53          
5. Magnus Graad Ronneby OK 37:26          
6. Lovisa Johansson Karlskrona SoK 37:44          
7. Ulf Johansson Karlskrona SoK 38:28          
8. Hugo Larsson Karlskrona SoK 38:45          
9. Jacob Wilhelmsson Karlskrona SoK 39:00          
10. Tomas Törnqvist Karlskrona SoK 39:02          
11. Peter Wilhelmsson Karlskrona SoK 39:15          
12. Jan Svensson OK Orion 40:00          
13. Mikael Wahlbom OK Orion 40:42          
14. Kenneth Fager Karlskrona SoK 48:22          
15. Lennart Sohlin OK Orion 49:15          
16. Lennart Andersson OK Orion 56:20          
17. Stefan Caleklint Karlskrona SoK 56:30          
18. Elin Ramberg OK Orion 56:45          
19. Jörn Antonischki OK Orion 56:47          
20. Susanna Caleklint Karlskrona SoK 57:12          
21. Lena Sandgren Swartz OK Orion 58:35          
22. Karl-Axel Engström OK Orion 58:37          
23. Fabian Andersson Ronneby OK 58:40          
24. Ingemar Andersson OK Orion 58:42          
25. Eskil Johansson OK Orion 1:07:27          
26. Emma Zettervall Karlskrona SoK 1:08:05          
27. Mats Carlsson Karlskrona SoK 1:08:10          
28. Lennart Nilsson OK Orion 1:26:40          
29. Gustaf Krigström Karlskrona SoK 1:32:10          
30. Anders Sundelin OK Orion 1:32:25          
31. Katarina Sundelin OK Orion 1:32:50          
  Leif Ingemarsson Karlskrona SoK Utgått         
  Helena Gummesson Karlskrona SoK Utgått         
  Lennart Bohman Karlskrona SoK Arrangör         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2015-11-26 - Höga Sand
2: 2015-12-03 - Dackestugan
3: 2015-12-10 - Vassaslätt
4: 2015-12-17 - Kallinge
5: 2016-01-07 - Knösö
6: 2016-01-14 - Augerum
7: 2016-01-21 - Tving
8: 2016-01-28 - Åby
9: 2016-02-04 - Saxemara
10: 2016-02-11 - Gnetteryd
11: 2016-02-18 - Alljungen
12: 2016-02-25 - Bastasjö
13: 2016-03-03 - Färskesjön
14: 2016-03-10 - Rosenholm S
15: 2016-03-17 - Rödeby V
16: 2016-03-24 - Orionstugan

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.