OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2016-02-18 - Alljungen

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Torgny Lindström Ronneby OK 1:22:05          
2. Niklas Bratt OK Orion 1:22:33          
3. Henrik Johannesson Ronneby OK 1:23:17          
4. Adam Georgsson Karlskrona SoK 1:27:55          
5. Magnus Larsson Karlskrona SoK 1:29:55          
6. Henrik Berlin OK Orion 1:34:25          
  Oscar Johansson Karlskrona SoK Utgått         
  Marcus Berggren Nyköpings OK Utgått         
  Daniel Gunnarsson OK Orion Utgått         
  Björn Andersson Karlskrona SoK Arrangör         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 1:12:20          
2. Ulrika Hermansson OK Orion 1:12:25          
3. Johan Myrén OK Orion 1:16:50          
4. Hanna Johannesson Ronneby OK 1:18:08          
5. Kajsa Andersson OK Orion 1:18:14          
6. Love Carlsson OK Orion 1:38:55          
7. Harald Roth OK Orion 1:38:56          
8. Daniel Persson Ronneby OK 1:38:58          
9. Stefan Karlsson Ronneby OK 1:38:59          



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Sandra Widuch Karlskrona SoK 19:00          
2. Stefan Caleklint Karlskrona SoK 19:05          
3. Helena Gummesson Karlskrona SoK 19:30          
4. Susanna Caleklint Karlskrona SoK 20:45          
5. Erik Zetterwall Karlskrona SoK 33:10          
6. Björn Zettervall Karlskrona SoK 33:20          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Arvid Kronmar Karlskrona SoK 36:30          
2. Jan Svensson OK Orion 37:36          
3. Mats Andersson OK Orion 38:56          
4. Anton Törnkvist Karlskrona SoK 43:00          
5. Linus Vernström Ronneby OK 43:30          
6. Gunilla Gustavsson OK Orion 44:15          
7. Ulf Johansson Karlskrona SoK 44:20          
8. Annika Josefsson Karlskrona SoK 44:30          
9. Ann-Christin Nero Ronneby OK 44:35          
10. Lennart Andersson OK Orion 44:36          
11. Olof Ingemarsson Karlskrona SoK 44:50          
12. Lovisa Johansson Karlskrona SoK 45:00          
13. Kenneth Fager Karlskrona SoK 45:50          
14. Anne Johansson Karlskrona SoK 46:38          
15. Emma Zettervall Karlskrona SoK 46:39          
16. Kristina Berlin Karlskrona SoK 47:17          
17. Leif Ingemarsson Karlskrona SoK 47:47          
18. Mats Carlsson Karlskrona SoK 49:50          
19. Ingemar Andersson OK Orion 50:18          
20. Amanda Leo IKHP 53:05          
21. Elin Ramberg OK Orion 57:26          
22. Jörn Antonischki OK Orion 57:28          
23. Lisa Swartz OK Orion 59:01          
24. Lena Sandgren Swartz OK Orion 59:06          
25. Anders Sundelin OK Orion 1:00:20          
26. Katarina Sundelin OK Orion 1:00:21          
27. Pi Persson OK Orion 1:11:50          
  Lennart Bohman Karlskrona SoK Utgått         
  Kent Törnkvist Karlskrona SoK Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2015-11-26 - Höga Sand
2: 2015-12-03 - Dackestugan
3: 2015-12-10 - Vassaslätt
4: 2015-12-17 - Kallinge
5: 2016-01-07 - Knösö
6: 2016-01-14 - Augerum
7: 2016-01-21 - Tving
8: 2016-01-28 - Åby
9: 2016-02-04 - Saxemara
10: 2016-02-11 - Gnetteryd
11: 2016-02-18 - Alljungen
12: 2016-02-25 - Bastasjö
13: 2016-03-03 - Färskesjön
14: 2016-03-10 - Rosenholm S
15: 2016-03-17 - Rödeby V
16: 2016-03-24 - Orionstugan

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.