OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2015-11-26 - Höga Sand

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Torgny Lindström Ronneby OK 1:05:25          
2. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:05:43          
3. Magnus Saager OK Orion 1:06:55          
4. Marcus Berggren Nyköpings OK 1:08:15          
5. Niklas Bratt OK Orion 1:10:40          
6. Henrik Berlin OK Orion 1:11:45          
7. Magnus Larsson Karlskrona SoK 1:12:15          
8. Adam Georgsson Karlskrona SoK 1:23:22          
  Fredrik Berntsson Skåneslättens OL Utgått         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Nadiya Volynska OK Orion 44:44          
2. Anton J Glivesson Ronneby OK 45:46          
3. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 45:58          
4. Alexander Graad Ronneby OK 46:32          
5. Tilda Johansson OK Orion 47:30          
6. Ola Samuelsson OK Orion 47:33          
7. Johan Myrén OK Orion 47:52          
8. Jonas Persson Torsås OK 49:28          
9. Peter Andersson OK Orion 49:50          
10. Ellen Wahlbom OK Orion 56:50          
11. Maria Johansson Torsås OK 56:55          
12. Kajsa Andersson OK Orion 57:55          
13. Anders Nilsson OK Orion 58:02          
14. Johan Jacobsson OK Orion 58:26          
15. Mattias Engström OK Orion 58:45          



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Emma Zettervall Karlskrona SoK 22:20          
2. Nils Swartz OK Orion 22:53          
3. Vilma Engström OK Orion 22:54          
4. Sandra Widuch Karlskrona SoK 25:40          
5. Agnes Berlin OK Orion 26:40          
6. Hedda Svensson OK Orion 26:41          
7. David Milendahl Karlskrona SoK 33:33          
7. Adam Andersson FK Vittus 33:33          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Mats Andersson OK Orion 32:16          
2. Linus Vernström Ronneby OK 32:37          
3. Olof Ingemarsson Karlskrona SoK 32:50          
4. Anders Leopold OK Orion 32:55          
5. Ulf Lundberg Kalmar OK 33:22          
6. Ulf Johansson Karlskrona SoK 33:26          
7. Ann-Christin Nero Ronneby OK 33:32          
8. Pive Engström OK Orion 33:37          
9. Klara Andersson OK Orion 35:10          
10. Lovisa Johansson Karlskrona SoK 35:29          
11. Ulrika Hermansson OK Orion 35:30          
12. Jacob Wilhelmsson Karlskrona SoK 37:15          
13. Peter Wilhelmsson Karlskrona SoK 37:17          
14. Thom Barbus Karlskrona SoK 38:25          
15. Gustaf Krigström Karlskrona SoK 38:28          
16. Björn Zettervall Karlskrona SoK 38:30          
17. Tommy Olsson Karlskrona SoK 38:50          
18. Lennart Sohlin OK Orion 41:30          
19. Bo Salomonsson Kalmar OK 42:30          
20. Kent Törnkvist Karlskrona SoK 42:39          
21. Tomas Törnqvist Karlskrona SoK 42:40          
22. Kristina Berlin Karlskrona SoK 42:55          
23. Hugo Larsson Karlskrona SoK 43:09          
24. Linda Larsson Karlskrona SoK 43:10          
25. Magnus Kronmar Karlskrona SoK 43:18          
26. Lennart Andersson OK Orion 43:20          
27. Annika Josefsson Karlskrona SoK 43:52          
28. Elin Ramberg OK Orion 44:00          
29. Jörn Antonischki OK Orion 44:01          
30. Arvid Kronmar Karlskrona SoK 44:10          
31. Anne Johansson Karlskrona SoK 44:13          
32. Ingemar Andersson OK Orion 44:50          
33. Karl-Axel Engström OK Orion 44:51          
34. Lennart Nilsson OK Orion 44:58          
35. Stefan Caleklint Karlskrona SoK 46:50          
36. Leif Ingemarsson Karlskrona SoK 47:00          
37. Bengt Strindhagen Karlskrona SoK 47:20          
38. Mats Carlsson Karlskrona SoK 47:22          
39. Anders Sundelin OK Orion 1:07:10          
40. Katarina Sundelin OK Orion 1:07:11          
  Susanna Caleklint Karlskrona SoK Utgått         
  Filip Håkansson OK Orion Utgått         
  Martina Sundelin OK Orion Utgått         
  Jenny Håkansson OK Orion Utgått         
  Johan Swartz OK Orion Arrangör         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2015-11-26 - Höga Sand
2: 2015-12-03 - Dackestugan
3: 2015-12-10 - Vassaslätt
4: 2015-12-17 - Kallinge
5: 2016-01-07 - Knösö
6: 2016-01-14 - Augerum
7: 2016-01-21 - Tving
8: 2016-01-28 - Åby
9: 2016-02-04 - Saxemara
10: 2016-02-11 - Gnetteryd
11: 2016-02-18 - Alljungen
12: 2016-02-25 - Bastasjö
13: 2016-03-03 - Färskesjön
14: 2016-03-10 - Rosenholm S
15: 2016-03-17 - Rödeby V
16: 2016-03-24 - Orionstugan

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.