OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2015/2016

Så där ja, slut för denna gången.
Om vi har tur, och om vi inte hindras av nån ny kart-policy, så blir det nya, kalla och mörka deltävling i höst.

Här är lite mer eller mindre intressant information från vinterns säsong:

174 löpare har tillsammans genomfört 895 starter.
Av dessa 174 löpare har 162 stycken fullföljt 806 lopp.
OK Orion hade 402 starter (45%), Karlskrona SoK 333 starter (37%) och Ronneby OK 96 starter (11%).
Magnus Larsson är den ende som lyckats fullfölja alla 16 deltävling, men mest poäng fick Sandra Widuch med 253 poäng.
23 löpare lyckades skrapa ihop minst 100 poäng.
Stefan Karlsson hade med 1:38:59 säsongen längsta tid, vid Alljungen 2016-02-18.
Emma Zettervall hade med 13:46 säsongen kortaste tid, vid Knösö 2016-01-07.
Tillsammans har de som fullföljt spenderat 28 dagar, 22 timmar, 23 minuter och 23 sekunder i skogen.
Största deltävling var, med 77 deltagare, Höga Sand 2015-11-26. Även största klassen var vid Höga Sand 2015-11-26 då 45 löpare startade på Mellankorta banan.

/Niklas
Inbjudan till deltävling 1 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: Kanske en torsdag i höst
Samling: Ingen aning
Start: När startskottet ljuder
Var: Kanske vid Höga Sand? Kanske på nån annan plats?
Långa banan: Långt
Mellanbanan: Kort
Mellankorta banan: Superkort
Korta banan: Superkort och lätt
Arrangör: Kanske Johan Swartz, kanske nån annan?
Anmälan: Här borde det finnas en länk till Eventor
Slutställningen för nattcupen 2015/2016:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Pontus Petersson OK Orion 200
2. Henrik Berlin OK Orion 138
3. Torgny Lindström Ronneby OK 128
4. Magnus Larsson Karlskrona SoK 123
5. Niklas Bratt OK Orion 122
6. Philip Persson OK Orion 121
7. Aleksander Bernaciak OK Orion 114
8. Adam Georgsson Karlskrona SoK 87
9. Marcus Berggren Nyköpings OK 86
10. Daniel Gunnarsson OK Orion 75
11. Magnus Saager OK Orion 67
12. Björn Andersson Karlskrona SoK 63
13. Ola Martner GMOK 28
14. Fredric Portin Paimion Rasti 20
14. Oscar Johansson Karlskrona SoK 20
16. Janne Nieminen Paimion Rasti 17
17. Emil Folino Karlskrona SoK 16
17. Viktor Tovesson OK Orion 16
19. Henrik Johannesson Ronneby OK 15
19. Martin Hogedahl Niklas Fan Club 15
19. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 15
19. Edvin Smedberg OK Skogsfalken 15
19. Frédéric Tranchand Paimion Rasti 15
24. Sami Vaikama Paimion Rasti 12
25. Mikko Huhtinen Paimion Rasti 10
25. Alexander Graad Ronneby OK 10
25. Tomas Curiger OK Orion 10
28. Isak Bergman OK Skogsfalken 9
28. Mats Dahlén Paimion Rasti 9
30. Johan Engström OK Orion 8
31. Rikard Sager OK Orion 7
31. Juuso Lindeqvist Paimion Rasti 7
33. Andreas Jonsson OK Orion 6
33. Kim Fagerudd Paimion Rasti 6
35. Henri Kalve Paimion Rasti 5
36. Jere Sipponen Paimion Rasti 4
37. Mikolaj Dutkowski Ronneby OK 0
37. Filip Ivarsson OK Hammaren 0
37. Johan Wennermark OK Orion 0
37. Erik Andersson OK Orion 0
37. Teemu Väre Paimion Rasti 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Tom Olausson OK Orion 172
2. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 126
3. Tilda Johansson OK Orion 117
4. Johan Myrén OK Orion 116
5. Amanda Johansson OK Orion 109
6. Thomas Johannesson Ronneby OK 98
7. Love Carlsson OK Orion 92
8. Alexander Graad Ronneby OK 89
9. Johan Jacobsson OK Orion 68
10. Anders Håkansson OK Orion 58
11. Ulrika Hermansson OK Orion 56
12. Jenny Håkansson OK Orion 52
13. Ellen Wahlbom OK Orion 50
14. Kajsa Andersson OK Orion 42
15. Hanna Johannesson Ronneby OK 40
16. Olof Ingemarsson Karlskrona SoK 39
17. Harald Roth OK Orion 32
18. Mattias Engström OK Orion 28
19. Daniel Persson Ronneby OK 27
20. Hugo Lillieström OK Roxen 20
20. Thom Barbus Karlskrona SoK 20
20. Nadiya Volynska OK Orion 20
20. Aleksander Bernaciak OK Orion 20
20. Myrra Carlsson OK Orion 20
20. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 20
26. Anders Nilsson OK Orion 19
27. Anton J Glivesson Ronneby OK 17
27. Lasse Carlsson OK Orion 17
29. Emma Bergman GMOK 15
30. Ola Samuelsson OK Orion 14
31. Oscar Johansson Karlskrona SoK 12
31. Klaus Haanpää Paimion Rasti 12
31. Louise Lundgren Växjö OK 12
34. Lina Persson OK Skogsfalken 10
34. Inga Dambe Paimion Rasti 10
36. Moa Pettersson Karlskrona SoK 9
37. Håkan Lindström Ronneby OK 8
38. Jonas Persson Torsås OK 7
39. Peter Andersson OK Orion 6
39. Stefan Karlsson Ronneby OK 6
39. Lovisa Johansson Karlskrona SoK 6
42. Annika Josefsson Karlskrona SoK 5
43. Maria Johansson Torsås OK 4
44. Agata Stankiewicz OK Orion 3
44. Ewa Gwózdz OK Orion 3
46. Ulf Johansson Karlskrona SoK 0
46. Lukas Bökman Ronneby OK 0
46. Hanna Wisniewska OK Orion 0
46. Peter Wirenstedt Ronneby OK 0
46. Topias Arola Paimion Rasti 0
46. Johan Swartz OK Orion 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Sandra Widuch Karlskrona SoK 218
2. Emma Zettervall Karlskrona SoK 140
3. Stefan Caleklint Karlskrona SoK 88
4. Susanna Caleklint Karlskrona SoK 82
5. Erik Zetterwall Karlskrona SoK 63
6. Björn Zettervall Karlskrona SoK 59
7. Wille Vernström Ronneby OK 50
8. Nils Swartz OK Orion 39
9. Kent Törnkvist Karlskrona SoK 38
10. Lisa Swartz OK Orion 32
10. Helena Gummesson Karlskrona SoK 32
12. Vilma Engström OK Orion 30
12. Agnes Berlin OK Orion 30
14. Adam Andersson FK Vittus 28
15. Michael Widuch Karlskrona SoK 27
16. Amanda Johansson OK Orion 17
16. Kristina Berlin Karlskrona SoK 17
16. David Milendahl Karlskrona SoK 17
19. Hedda Svensson OK Orion 16
20. Anders Gustavsson Uppsala IF 12
20. Alva Engström OK Orion 12
20. Amanda Svensson OK Orion 12
20. Linda Thoren Ronneby OK 12
24. Linda Milendahl Karlskrona SoK 9
25. Johan Swartz OK Orion 6

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Linus Vernström Ronneby OK 168
2. Mats Andersson OK Orion 155
3. Klara Andersson OK Orion 147
4. Lovisa Johansson Karlskrona SoK 125
5. Ulf Johansson Karlskrona SoK 102
6. Peter Wilhelmsson Karlskrona SoK 101
7. Arvid Kronmar Karlskrona SoK 99
8. Magnus Graad Ronneby OK 90
9. Jacob Wilhelmsson Karlskrona SoK 88
10. Tomas Törnqvist Karlskrona SoK 65
11. Lennart Andersson OK Orion 54
11. Jan Svensson OK Orion 54
13. Hugo Larsson Karlskrona SoK 52
14. Ann-Christin Nero Ronneby OK 50
14. Ellen Wahlbom OK Orion 50
16. Kristina Berlin Karlskrona SoK 43
16. Thom Barbus Karlskrona SoK 43
16. Mikael Wahlbom OK Orion 43
19. Ingemar Andersson OK Orion 37
20. Magnus Kronmar Karlskrona SoK 35
21. Anders Sundelin OK Orion 33
22. Lennart Nilsson OK Orion 32
23. Olof Ingemarsson Karlskrona SoK 31
24. Jörn Antonischki OK Orion 30
24. Elin Ramberg OK Orion 30
26. Maxim Omelchenko Karlskrona SoK 29
27. Leif Ingemarsson Karlskrona SoK 27
28. Kenneth Fager Karlskrona SoK 26
29. Annika Josefsson Karlskrona SoK 25
29. Mats Carlsson Karlskrona SoK 25
31. Lennart Bohman Karlskrona SoK 24
31. Gunilla Gustavsson OK Orion 24
31. Eskil Johansson OK Orion 24
31. Anne Johansson Karlskrona SoK 24
31. Lena Sandgren Swartz OK Orion 24
36. Pive Engström OK Orion 21
36. Lennart Sohlin OK Orion 21
36. Katarina Sundelin OK Orion 21
39. Johan Swartz OK Orion 20
39. Björn Cederberg OK Pan 20
39. Anton J Glivesson Ronneby OK 20
39. Love Carlsson OK Orion 20
43. Linda Larsson Karlskrona SoK 18
43. Kent Törnkvist Karlskrona SoK 18
43. Anton Törnkvist Karlskrona SoK 18
43. Amanda Leo IKHP 18
43. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SoK 18
48. Theodor Wahlbom OK Orion 17
48. Inge Götesson Karlskrona SoK 17
50. Björn Zettervall Karlskrona SoK 16
51. Susanna Caleklint Karlskrona SoK 15
51. Bo Salomonsson Kalmar OK 15
53. Håkan Forsman Ronneby OK 14
53. Tommy Olsson Karlskrona SoK 14
53. Ulrika Hermansson OK Orion 14
56. Ulf Lundberg Kalmar OK 13
57. Karl-Axel Engström OK Orion 12
57. Anders Leopold OK Orion 12
57. Gustaf Krigström Karlskrona SoK 12
57. Stefan Caleklint Karlskrona SoK 12
61. Emma Zettervall Karlskrona SoK 10
61. Mattias Engström OK Orion 10
63. Arvid Blomster Ronneby OK 9
63. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 9
63. Bengt Strindhagen Karlskrona SoK 9
66. Kajsa Andersson OK Orion 8
66. Peter Sunnegårdh Ronneby OK 8
68. Aron Thoren Ronneby OK 7
68. Alicia Lundgren Växjö OK 7
70. Fabian Andersson Ronneby OK 6
70. Hanna Johannesson Ronneby OK 6
70. Jens Bohlin Karlskrona SoK 6
70. Lisa Swartz OK Orion 6
74. Anders Pettersson Karlskrona SoK 5
75. Marcus Blomkvist Karlskrona SoK 3
75. Yngve Magnusson OK Orion 3
75. Filip Håkansson OK Orion 3
75. Nils Swartz OK Orion 3
75. Kjell Månsson Ronneby OK 3
75. Jenny Håkansson OK Orion 3
75. Roger Bökman Ronneby OK 3
75. Pi Persson OK Orion 3
75. Mathias Blomster Ronneby OK 3
84. Martina Sundelin OK Orion 0
84. Helena Gummesson Karlskrona SoK 0
84. Erik Hansson Karlskrona SoK 0
84. Gunnel Hansson Karlskrona SoK 0
84. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 0
84. Amanda Svensson OK Orion 0
Resultat och kommentarer
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning
Totalställning i Eventor (Denna kommer att bli fel efter 11 deltävlingar, men det är ju kul att använda Eventor.)

Årets deltävlingar
1: 26 nov 15 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 3 dec 15 Dackestugan (Dacke - Peter Wilhelmsson)
3: 10 dec 15 Vassaslätt (Orion - Tilda Johansson)
4: 17 dec 15 Kallinge Östra (Ronneby - Torgny Lindström)
5: 7 jan 16 Knösö (Vittus - Lennart Bohman)
6: 14 jan 16 Augerum (Orion - Pontus P)
7: 21 jan 16 Tving (Dacke - Albin Henrysson)
8: 28 jan 16 Åby (Orion - Philip Persson)
9: 4 feb 16 Långkärra (Ronneby SV) (Ronneby - Torgny Lindström)
10: 11 feb 16 Gnetteryd (Orion - Daniel G)
11: 18 feb 16 Alljungen (Dacke - Björn Andersson)
12: 25 feb 16 Bastajö Ö (Vittus - Stefan o Sanna C)
13: 3 mars 16 Färskesjön (Orion - Tilda Johansson)
14: 10 mars 16 Rosenholm S (Vittus - Lennart Bohman)
15: 17 mars 16 Rödeby V (Dacke - Peter Wilhelmsson)
16: 24 mars 16 Orionstugan (Orion - Philip Persson)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 2000/2001
Banorna från säsongen 2001/2002
Banorna från säsongen 2002/2003
Banorna från säsongen 2003/2004
Banorna från säsongen 2004/2005
Banorna från säsongen 2005/2006
Banorna från säsongen 2007/2008

Regler
16 deltävlingar varav de 11 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 11 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 12, 13, 14, 15 och 16.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 16 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 15 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.