OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2014/2015


Bild från skogen.
Så var det slut på det roliga för denna gången.
Ny lider vi oss igenom sommaren och sen är det snart mörkt och kallt igen!
Inbjudan till deltävling 1 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: En torsdag i december kanske?
Samling: 18:00 känns väl bra.
Start: 18:15 låter som en bra starttid
Var: Varför inte Höga Sand? Det är klassiska nattcupsmarker.
Långa banan: Långt
Mellanbanan: Kort
Mellankorta banan: Superkort
Korta banan: Superkort och ganska lätt.
Arrangör: Varför inte Johan Swartz
Anmälan: Här borde det finnas en länk till Eventor
Slutställningen för nattcupen 2014/2015:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Olof Sandgren OK Orion 132
2. Pontus Petersson OK Orion 121
3. Magnus Saager OK Orion 99
4. Philip Persson OK Orion 98
5. Aleksander Bernaciak OK Orion 78
6. Niklas Bratt OK Orion 77
7. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 76
7. Daniel Gunnarsson OK Orion 76
9. Henrik Berlin OK Orion 71
10. Torgny Lindström Ronneby OK 56
11. Björn Andersson OK Dacke 52
12. Oscar Johansson OK Dacke 49
13. Theodor Wahlbom OK Orion 40
13. Olexander Kratov OK Orion 40
15. Henrik Johannesson Ronneby OK 37
16. Marcus Berggren Nyköpings OK 27
17. Thomas Johannesson Ronneby OK 22
18. Tom Olausson OK Orion 21
19. Magnus Larsson OK Dacke 15
20. Matteusz Wenslaw OK Orion 12
21. Ingemar Ericsson Ronneby OK 10
22. Viktor Tovesson OK Orion 7
23. Patrik Sjökvist OK Orion 6
24. Roman Ryapolov IFK Mora 0
24. Amanda Leo Bredaryds SOK 0
24. Daniel Persson Ronneby OK 0
24. Andreas Jonsson OK Dacke 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Johan Myrén OK Orion 122
2. Anton J Glivesson Ronneby OK 100
3. Johan Jacobsson OK Orion 83
4. Thomas Johannesson Ronneby OK 81
5. Alexander Graad Ronneby OK 75
6. Amanda Leo Bredaryds SOK 66
7. Peter Andersson OK Orion 62
8. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 59
9. Adam Georgsson OK Nackhe 54
10. Amanda Johansson OK Dacke 46
11. Olof Ingemarsson FK Vittus 43
12. Magnus Graad Ronneby OK 41
12. Anders Håkansson OK Orion 41
14. Daniel Gunnarsson OK Orion 40
15. Mats Andersson OK Orion 35
16. Theodor Wahlbom OK Orion 26
17. Emil Pettersson OK Dacke 21
18. Olof Sandgren OK Orion 20
18. Oscar Johansson OK Dacke 20
18. Philip Persson OK Orion 20
21. Nadiya Volynska OK Orion 17
22. Ola Samuelsson OK Orion 16
23. Johan Swartz OK Orion 15
24. Anne Johansson OK Dacke 12
24. Eugeniya Ryapolova IFK Mora 12
24. Ellen Wahlbom OK Orion 12
24. Ulrika Hermansson OK Orion 12
24. Mikael Wahlbom OK Orion 12
29. Harald Roth OK Orion 10
30. Stefan Pettersson Kalmar OK 9
30. Annika Josefsson OK Dacke 9
30. Moa Pettersson OK Dacke 9
33. Markus Almgren OK Dacke 4
34. Andreas Jonsson OK Dacke 3
35. Kajsa Andersson OK Orion 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Anton Törnkvist FK Vittus 120
2. Emma Zettervall OK Dacke 101
3. Kent Törnkvist FK Vittus 100
4. Linar Jonasson FK Vittus 91
5. Björn Zettervall OK Dacke 89
6. Wille Vernström Ronneby OK 78
7. Maria Sibileva FK Vittus 77
8. Oliver Håkansson OK Orion 76
9. Lisa Swartz OK Orion 73
10. Erik Hansson FK Vittus 68
11. Axel Bratt OK Orion 61
12. Stepan Khakimov FK Vittus 53
13. Nils Swartz OK Orion 44
14. Lena Sandgren Swartz OK Orion 34
14. Ella Bratt OK Orion 34
16. Jenny Håkansson OK Orion 30
16. Gunnel Hansson FK Vittus 30
18. David Milendahl FK Vittus 29
19. Niklas Bratt OK Orion 27
20. Albert Rodinov FK Vittus 21
21. Filip Håkansson OK Orion 20
22. Maxim Omelthenko FK Vittus 17
23. Leif Ingemarsson FK Vittus 15
23. Hugo Larsson OK Dacke 15
25. Linda Larsson OK Dacke 12
25. Hanna Johannesson Ronneby OK 12
25. Olof Ingemarsson FK Vittus 12
28. Gunnel Henrysson OK Dacke 10
28. Susanne Johannesson Ronneby OK 10
28. Linda Thoren Ronneby OK 10
28. Agaton Månsson FK Vittus 10
32. Vilma Engström OK Orion 8
32. Johan Swartz OK Orion 8
32. Maria Vernström Ronneby OK 8
35. Karl-Axel Engström OK Orion 7
36. Cecilia Bratt OK Orion 6
37. Jacob Wilhelmsson OK Dacke 5
37. Johanna Wilhelmsson OK Dacke 5
39. Martina Sundelin OK Orion 4
40. Katarina Sundelin OK Orion 3
40. Embla Thoren Ronneby OK 3
42. Anders Sundelin OK Orion 0
42. Hanna Sunnegårdh Ring Ronneby OK 0
42. Nanna Sundelin OK Orion 0
42. Peter Sunnegårdh Ronneby OK 0

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Mats Andersson OK Orion 131
2. Linus Vernström Ronneby OK 128
3. Kajsa Andersson OK Orion 127
4. Ulf Johansson OK Dacke 106
5. Lennart Andersson OK Orion 95
6. Ellen Wahlbom OK Orion 74
7. Ann-Christin Nero Ronneby OK 71
8. Tommy Olsson OK Dacke 70
9. Peter Wilhelmsson OK Dacke 56
9. Mattias Engström OK Orion 56
11. Hugo Larsson OK Dacke 55
12. Anders Nilsson OK Orion 54
13. Mats Carlsson FK Vittus 43
13. Lennart Bohman FK Vittus 43
15. Ulf Lundberg Kalmar OK 42
16. Magnus Larsson OK Dacke 41
17. Sara Lindström Ronneby OK 40
18. Eva Pettersson OK Dacke 37
19. Bo Salomonsson Kalmar OK 34
19. Jacob Wilhelmsson OK Dacke 34
21. Klara Andersson OK Orion 33
22. Inge Götesson OK Dacke 29
23. Olof Ingemarsson FK Vittus 28
23. Pive Engström OK Orion 28
25. Jörn Antonischki OK Orion 23
25. Eskil Johansson OK Orion 23
27. Mikael Wahlbom OK Orion 22
27. Linda Larsson OK Dacke 22
29. Elin Ramberg OK Orion 20
30. Arvid Kronmar FK Vittus 19
31. Annika Josefsson OK Dacke 16
32. Björn Linnersjö OK Orion 15
32. Björn Zettervall OK Dacke 15
34. Gunilla Gustavsson OK Orion 14
34. Jan Svensson OK Orion 14
36. Karl-Axel Engström OK Orion 12
36. Kent Olsson OK Orion 12
36. Leif Ingemarsson FK Vittus 12
36. Johanna Wilhelmsson OK Dacke 12
36. Anders Sundelin OK Orion 12
36. Anders Pettersson OK Dacke 12
36. Albin Henrysson OK Dacke 12
43. Aron Thoren Ronneby OK 10
43. Lena Sandgren Swartz OK Orion 10
45. Katarina Sundelin OK Orion 9
45. Lars Thoren Ronneby OK 9
45. Emil Pettersson OK Dacke 9
45. Lasse Åberg Kalmar OK 9
49. Jenny Håkansson OK Orion 7
50. Lovisa Johansson OK Dacke 6
50. Magnus Kronmar FK Vittus 6
50. Martina Sundelin OK Orion 6
53. Anne Johansson OK Dacke 5
54. Anton Törnkvist FK Vittus 3
54. Linnea Dagsberg OK Orion 3
54. Pi Persson OK Orion 3
54. Erik Eden Ronneby OK 3
54. Amanda Johansson OK Dacke 3
54. Maxim Omelthenko FK Vittus 3
54. Ola Samuelsson OK Orion 3
61. Johan Swartz OK Orion 0
61. Hanna Johannesson Ronneby OK 0
61. Lisa Swartz OK Orion 0
61. Nils Swartz OK Orion 0
Resultat och kommentarer 2014/2015
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning
Totalställning i Eventor (Denna kommer att bli fel efter 10 deltävlingar, men det är ju kul att använda Eventor.)

Årets deltävlingar
1: 4 dec 14 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 11 dec 14 Färskesjöns badplats (BTH - Martin Söderberg)
3: 8 jan 15 Dackestugan (Dacke - Oscar Johansson)
4: 15 jan 15 Ronneby (Ronneby - Torgny Lindström)
5: 22 jan 15 Åby (Orion - Philip Persson)
6: 29 jan 15 Vemö (Vittus - Lennart Bohman)
7: 5 feb 15 Vassaslätt (BTH - Martin Söderberg)
8: 12 feb 15 Crossbanan, Rödeby (Dacke - Putte)
9: 19 feb 15 Kallinge N (Ronneby - Torgny Lindström)
10: 26 feb 15 Gnetteryd (Orion - Daniel Gunnarsson)
11: 5 mars 15 Färskesjön SO (BTH - Martin Söderberg)
12: 12 mars 15 Bastasjöstugan (Vittus - Lennart Bohman)
13: 19 mars 15 Strömsberg (Dacke - Björn Andersson)
14: 26 mars 15 Orionstugan (Orion - Theodor Wahlbom)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
14 deltävlingar varav de 10 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 10 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 11, 12, 13 och 14.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.