OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2013/2014

Nu är tyvärr ännu en fantastisk nattsäsong över och ljuset är tillbaka. Inte mycket att göra, sådan är världens gång. Frågan man nu bör ställa sig är vilka giganter som kan få kalla sig nattkungar/drottningar. Denna fråga kommer att besvaras så snart resultaten för den näst sista deltävlingen kan offentligöras. Tills dess, passa på att njuta av ljuset och värmen.

Niklas
Inbjudan till deltävling 2 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: Torsdagen den 11 december
Samling: 18:00
Start: 18:15
Var: Färskesjöns badplats
Långa banan: 9 190 m
Mellanbanan: 5 450 m
Mellankorta banan: 3 990 m
Korta banan: 2 630 m (gul svårighet)
Övrigt: Det kommer att bjudas på glögg och pepparkakor!
Stämpelsystem
Arrangör: Martin Söderberg
Anmälan: Eventor (id=11159) Senast tisdag kväll
Ställningen i nattcupen 2013/2014:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Anton Johansson OK Orion 155
2. Pontus Petersson OK Orion 147
3. Johan Norberg OK Orion 146
4. Robert Merl Lillomarka OL 107
5. Magnus Larsson OK Dacke 92
6. Aleksander Bernaciak OK Orion 90
7. Måns Sandgren OK Orion 81
8. Daniel Gunnarsson OK Orion 75
9. Olexander Kratov OK Orion 60
10. Torgny Lindström Ronneby OK 57
10. Magnus Saager OK Orion 57
12. Niklas Bratt OK Orion 56
13. Martin Söderberg OK Skogsfalken 55
14. Theodor Wahlbom OK Orion 42
15. Tom Olausson OK Orion 35
16. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 28
17. Henrik Berlin OK Orion 27
18. Björn Andersson OK Dacke 18
19. Erik Andersson OK Orion 15
20. Viktor Tovesson OK Orion 10
21. Johan Olausson OK Orion 9
22. Martin Wendt Lunds OK 6
23. Nadiya Volynska OK Orion 3
23. Ingemar Ericsson Ronneby OK 3
25. Marcus Alexandersson Kalmar OK 0
25. Ola Nyberg OK Orion 0
25. Yuri Omelchenko OK Orion 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Oscar Johansson OK Dacke 154
2. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 121
3. Markus Almgren OK Dacke 79
4. Andreas Jonsson OK Orion 72
4. Henrik Johannesson Ronneby OK 72
6. Johan Jacobsson OK Orion 68
7. Carlotta Scalet OK Orion 62
8. Amanda Leo Bredaryds SOK 56
9. Myrra Carlsson OK Orion 54
10. Thom Barbus OK Orion 51
11. Nadiya Volynska OK Orion 49
12. Emil Pettersson OK Dacke 45
13. Ulrika Hermansson OK Orion 41
13. Inge Götesson OK Dacke 41
13. Amanda Johansson OK Dacke 41
16. Mats Andersson OK Orion 35
17. Marcus Alexandersson Kalmar OK 32
18. Mattias Engström OK Orion 29
19. Thomas Johannesson Ronneby OK 27
20. Johan Ekelöv Skåneslättens OL 25
21. Sara Lindström Ronneby OK 22
22. Tilda Johansson OK Orion 21
23. Adam Georgsson OK Nackhe 20
24. Kent Olsson OK Orion 18
25. Theodor Wahlbom OK Orion 17
25. Torgny Lindström Ronneby OK 17
27. Peter Andersson OK Orion 15
27. Andreas Henrysson OK Dacke 15
29. Annika Josefsson OK Dacke 12
30. Johan Olausson OK Orion 10
31. Alexander Graad Ronneby OK 9
31. Albin Henrysson OK Dacke 9
31. Tom Olausson OK Orion 9
34. Johan Nilsson Sävedalens AIK 8
34. Sara Jonsson Linköpings OK 8
36. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 7
37. Magnus Graad Ronneby OK 0
37. Moa Pettersson OK Dacke 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Linus Wernström Ronneby OK 137
2. Emma Zettervall OK Dacke 84
3. Nina Ring Ronneby OK 45
3. Hanna Sunnegårdh Ring Ronneby OK 45
5. Björn Zettervall OK Dacke 39
6. Wille Wernström Ronneby OK 32
7. Olle Ring Ronneby OK 23
8. Anton Månsson OK Orion 20
9. Anton Törnkvist FK Vittus 17
9. Katarina Sundelin OK Orion 17
11. Anders Sundelin OK Orion 15
11. Erik Zetterwall OK Dacke 15
13. Lisa Swartz OK Orion 12
13. Johan Swartz OK Orion 12
13. Conny Andersson Ronneby OK 12
13. Emil Sunnegårdh Ring Ronneby OK 12
17. Nils Swartz OK Orion 10
17. Helena Gummesson OK Dacke 10
19. Ida Johansson Ronneby OK 9
20. Fabian Andersson Ronneby OK 8
21. Margareta Ring Ronneby OK 5

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Anton J Glivesson Ronneby OK 119
2. Tommy Olsson OK Dacke 105
3. Lennart Andersson OK Orion 96
4. Ulf Johansson OK Dacke 93
5. Mikael Wahlbom OK Orion 92
6. Anders Pettersson OK Dacke 61
6. Eva Pettersson OK Dacke 61
8. Ingemar Andersson OK Orion 52
9. Lars Thoren Ronneby OK 48
10. Mats Andersson OK Orion 47
11. Ann-Christin Nero Ronneby OK 46
12. Ellen Wahlbom OK Orion 44
13. Kajsa Andersson OK Orion 43
14. Pive Engström OK Orion 40
14. Anne Johansson OK Dacke 40
16. Eskil Johansson OK Orion 37
17. Bo Salomonsson Kalmar OK 36
18. Anders Sundelin OK Orion 32
19. Karl-Axel Engström OK Orion 31
20. Peter Sunnegårdh Ronneby OK 30
21. Kjell Månsson Ronneby OK 29
22. Lennart Bohman FK Vittus 28
23. Klara Andersson OK Orion 25
24. Jörn Antonischki OK Orion 24
24. Elin Ramberg OK Orion 24
26. Nina Ring Ronneby OK 22
27. Kristina Berlin OK Orion 20
27. Anna-Karin Jonsson OK Orion 20
27. Anders Nilsson OK Orion 20
30. Håkan Forsman Ronneby OK 17
30. Björn Zettervall OK Dacke 17
32. Bengt Strindhagen FK Vittus 16
33. Tommy Mattisson OK Orion 15
33. Albin Henrysson OK Dacke 15
35. Lennart Sohlin OK Orion 14
36. Annika Josefsson OK Dacke 12
36. Linnea Dagsberg OK Orion 12
38. Mathias Blomster Ronneby OK 11
39. Lena Sandgren Swartz OK Orion 10
40. Jan Svensson OK Orion 9
40. Peter Wilhelmsson OK Dacke 9
40. Mats Carlsson FK Vittus 9
40. Katarina Sundelin OK Orion 9
44. Björn Linnersjö OK Orion 8
44. Roland Karlsson Ronneby OK 8
44. Amanda Johansson OK Dacke 8
47. Gullevi Svensson Ronneby OK 7
47. Lovisa Johansson OK Dacke 7
47. Lena Söderberg OK Skogsfalken 7
50. Gunnel Henrysson OK Dacke 6
50. Johanna Wilhelmsson OK Dacke 6
52. Ingemar Månsson Ronneby OK 5
52. Pi Persson OK Orion 5
52. Arvid Blomster Ronneby OK 5
55. Gunilla Gustavsson OK Orion 4
55. Myrra Carlsson OK Orion 4
55. Jörgen Svensson Ronneby OK 4
58. Hanna Johannesson Ronneby OK 3
58. Anna Lilja Rasmusson Ronneby OK 3
Resultat och kommentarer 2013/2014
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning
Totalställning i Eventor (Denna kommer att bli fel efter 10 deltävlingar, men det är ju kul att använda Eventor.)

Årets deltävlingar
1: 5 dec 13 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 19 dec 13 Dackestugan (Dacke - Inge Götesson)
3: 9 jan 14 Färskesjön (BTH - Martin Söderberg)
4: 16 jan 14 Karlsnäsgården (Ronneby - Torgny Lindström)
5: 23 jan 14 Mörtsjöåsen (Dacke - Putte Wilhelmsson)
6: 30 jan 14 Vemö (Vittus - Lennart Bohman)
7: 6 feb 14 Loppetorp (Orion - Daniel Gunnarsson)
8: 13 feb 14 Rödeby NV (Dacke - Putte Wilhelmsson)
9: 20 feb 14 Vassaslätt (BTH - Martin Söderberg)
10: 27 feb 14 Bastasjö NO (Vittus - Lennart Bohman)
11: 6 mars 14 Ettebro (Ronneby - Torgny Lindström)
12: 13 mars 14 Torhamn (Orion - Niklas Bratt)
13: 20 mars 14 Augerum (BTH - Martin Söderberg)
14: 27 mars 14 Orionstugan (Orion - Anton Johansson)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
14 deltävlingar varav de 10 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 10 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 11, 12, 13 och 14.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.