OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2012/2013


Hurra för mästarna Johan, Oscar, Elin och Uffe!

Inbjudan till deltävling 1 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: Torsdagen den 5 december
När: 18:15
Var: Höga Sand
Samling: Blekinge NO
Långa banan: svårt
Mellanbanan: svårt
Mellankorta banan: svårt
Korta banan: lätt
Arrangör: Johan Swartz, OK Orion
Övrigt:
Anmälan: Här borde det finnas en länk till Eventor
Ställningen i nattcupen 2012/2013:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Johan Norberg OK Orion 189
2. Pontus Petersson OK Orion 151
3. Daniel Gunnarsson OK Orion 117
4. Magnus Larsson OK Dacke 103
5. Olexander Kratov OK Orion 102
6. Aleksander Bernaciak OK Orion 99
7. Måns Sandgren OK Orion 95
8. Philip Pålsson Skåneslättens OL 94
9. Magnus Saager OK Orion 82
10. Niklas Bratt OK Orion 69
11. Viktor Tovesson OK Orion 44
12. Nadiya Volynska OK Orion 27
13. Mats Andersson OK Orion 16
14. Henrik Berlin OK Orion 9
15. Adam Georgsson OK Nackhe 7
15. Henrik Svilling FK Vittus 7
15. Rikard Sager OK Orion 7
18. Johan Engström OK Orion 6
19. Olof Ingemarsson FK Vittus 4

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Oscar Johansson OK Dacke 178
2. Torgny Lindström Ronneby OK 129
3. Thom Barbus OK Orion 119
4. Mats Andersson OK Orion 102
4. Thomas Johannesson Ronneby OK 102
6. Johan Jacobsson OK Orion 84
7. Tom Olausson OK Orion 68
8. Theodor Wahlbom OK Orion 62
9. Anders Håkansson OK Orion 61
10. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 56
11. Henrik Johannesson Ronneby OK 45
12. Adam Georgsson OK Nackhe 43
13. Markus Almgren OK Dacke 38
14. Nadiya Volynska OK Orion 30
15. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 29
16. Inge Götesson OK Dacke 25
17. Johan Engström OK Orion 24
18. Mattias Engström OK Orion 22
19. Magnus Graad Ronneby OK 19
20. Daniel Gunnarsson OK Orion 17
21. Melker Johansson OK Orion 15
22. Lena Sandgren Swartz OK Orion 12
23. Sara Jonsson Linköpings OK 10
24. Viktor Tovesson OK Orion 9
24. Håkan Fransson Ronneby OK 9
24. Carolin Håkansson OK Orion 9
27. Andreas Henrysson OK Dacke 8
27. Marcus Alexandersson Kalmar OK 8
29. Johan Swartz OK Orion 7
30. Anne Johansson OK Dacke 6
31. Anders Nilsson OK Orion 5
32. Karl-Axel Engström OK Orion 3
33. Ulf Johansson OK Dacke 0
33. Lennart Bohman FK Vittus 0
33. Roger Thörn OK Vilse 87 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Elin Ramberg OK Orion 165
2. Leo Johansson OK Orion 160
3. Sven Johansson OK Orion 136
4. Minna Ramberg OK Orion 90
5. Emma Zettervall OK Dacke 72
6. Anton J Glivesson Ronneby OK 55
7. Björn Zettervall OK Dacke 40
8. Anders Sundelin OK Orion 32
9. Katarina Sundelin OK Orion 28
10. Yvonne Svilling FK Vittus 17
11. Samuel H Ronneby OK 15
12. Emma Larsson OK Dacke 14
13. Jörn Antonischki OK Orion 8

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Ulf Johansson OK Dacke 127
2. Myrra Carlsson OK Orion 117
3. Ellen Wahlbom OK Orion 115
4. Lennart Bohman FK Vittus 94
5. Kajsa Andersson OK Orion 88
6. Bo Salomonsson Kalmar OK 81
7. Ingemar Andersson OK Orion 74
8. Jörn Antonischki OK Orion 70
9. Theodor Wahlbom OK Orion 69
10. Mats Carlsson FK Vittus 57
11. Mikael Wahlbom OK Orion 50
12. Peter Wilhelmsson OK Dacke 42
13. Anne Johansson OK Dacke 41
14. Klara Andersson OK Orion 37
14. Nina Ring Ronneby OK 37
16. Pive Engström OK Orion 35
17. Eskil Johansson OK Orion 32
18. Niklas Thörn OK Vilse 87 20
18. Johan Nilsson Sävedalens AIK 20
18. Mats Andersson OK Orion 20
18. Oscar Johansson OK Dacke 20
22. Kjell Månsson Ronneby OK 19
23. Emil Pettersson OK Dacke 18
24. Maria Johansson Torsås OK 17
24. Björn Linnersjö OK Orion 17
26. Anders Pettersson OK Dacke 15
27. Carolin Håkansson OK Orion 12
27. Lovisa Torstensson Emmaboda V OK 12
29. Aymonn Andersson OK Dacke 9
30. Björn Zettervall OK Dacke 8
30. Peder Wiklund OK Orion 8
30. Thom Barbus OK Orion 8
33. Ulf Lundberg Kalmar OK 7
34. Gunilla Gustavsson OK Orion 6
34. Thomas Almqvist FK Vittus 6
36. Anders Sundelin OK Orion 5
36. Karl-Axel Engström OK Orion 5
38. Stefan Jönsson Ronneby OK 4
39. Katarina Sundelin OK Orion 3
39. Carl Torstensson Emmaboda V OK 3
39. Johanna Wilhelmsson OK Dacke 3
Resultat och kommentarer 2012/2013
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning
Totalställning i Eventor (Denna kommer att bli fel efter 10 deltävlingar, men det är ju kul att använda Eventor.)

Årets deltävlingar
1: 6 dec 12 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 13 dec 12 Ö Ruan (Dacke - Inge Götesson)
3: 20 dec 12 Åby (Orion - Lasse Carlssson)
4: 10 jan 13 Knösö (Vittus - Lennart Bohman)
5: 17 jan 13 Sjöarp (Torgny Lindström - ROK)
6: 24 jan 13 Rödeby V (Putte - Dacke)
7: 31 jan 13 Vassaslätt (BTH - Martin Söderberg)
8: 7 feb 13 Ettebro (Torgny Lindström - ROK)
9: 14 feb 13 Färskesjön (BTH - Martin Söderberg)
10: 21 feb 13 Fridlevstad (Tom Olausson - Orion)
11: 28 feb 13 Rosenholm (BTH - Martin Söderberg)
12: 7 mars 13 Dackestugan (Dacke - Björn Andersson)
13: 14 mars 13 Johannishus (BTH - Martin Söderberg)
14: 21 mars 13 Orionstugan (Olexander - Orion)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
14 deltävlingar varav de 10 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 10 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 11, 12, 13 och 14.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.