OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2011/2012


Bild från skogen.
Hurra för segrarna!

Pontus, Mats, Elin och Ingemar!
Inbjudan till deltävling 1 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: Nån torsdag i december
När: Varför inte start 18:15?
Var: Höga Sand är en given favorit
Samling: Bort mot Småland
Långa banan: Långt
Mellanbanan: Kort
Korta banan: Superkort
Mellankorta banan: Oxå superkort, men svårare
Arrangör: Kanske Johan?
Anmälan: Här borde det finnas en länk till Eventor
Ställningen i nattcupen 2011/2012:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Pontus Petersson OK Orion 138
2. Olexander Kratov OK Orion 126
3. Rasmus Leo OK Orion 114
4. Daniel Gunnarsson OK Orion 112
5. Aleksander Bernaciak OK Orion 99
6. Niklas Bratt OK Orion 97
7. Magnus Larsson OK Dacke 94
8. Magnus Saager OK Orion 89
9. Måns Sandgren OK Orion 70
10. Johan Engström OK Orion 69
11. Viktor Tovesson OK Orion 68
12. Johan Norberg OK Orion 67
13. Martin Söderberg OK Skogsfalken 65
14. Rikard Sager OK Orion 37
15. Ingemar Ericsson Ronneby OK 23
16. Anton Johansson OK Orion 20
17. Philip Persson OK Orion 17
18. Henrik Berlin OK Orion 15
18. Philip Pålsson Nxt Generation 15
18. Daniel Millbourn OK Skogsfalken 15
18. Thomas Johannesson Ronneby OK 15
22. Tom Olausson OK Orion 12
22. Karl Dannbring Skåneslättens OL 12
22. Oscar Lundqvist OK Orion 12
25. Erik Andersson OK Orion 10
26. Lucas Wändel Lunds OK 8
27. Johan Badenfelt Nxt Generation 7
27. Matteusz Wenslaw OK Orion 7
29. Fredrik Nilsson Nxt Generation 4
30. Nadiya Volynska OK Orion 3
30. Tore Tjernlund OK Vilse 87 3
30. Anton Oddmo OK Pan 3
33. Erik Modig OK Pan 0
33. Marcus Svensson Skåneslättens OL 0
33. Isak Bergman OK Skogsfalken 0
33. Fredrik Wennermark OK Skogsfalken 0
33. Martin Nilsson OK Stigmännen 0
33. Björn Andersson OK Dacke 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Mats Andersson OK Orion 172
2. Thom Barbus OK Orion 141
3. Theodor Wahlbom OK Orion 102
4. Oscar Johansson OK Dacke 99
5. Nadiya Volynska OK Orion 91
5. Thomas Johannesson Ronneby OK 91
7. Melker Johansson OK Orion 72
8. Anders Håkansson OK Orion 58
9. Myrra Carlsson OK Orion 56
10. Ulrika Hermansson OK Orion 49
11. Johan Jacobsson OK Orion 48
12. Marcus Alexandersson Kalmar OK 45
13. Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 43
14. Tom Olausson OK Orion 40
15. Sven Johansson OK Orion 35
15. Amanda Johansson OK Dacke 35
17. Emil Berger OK Orion 32
18. Ulf Johansson OK Dacke 31
19. Lars-Ola Larsson OK Orion 26
19. Tilda Johansson OK Orion 26
21. Christian Holmberg FK Vittus 22
22. Björn Cederberg Orion Stars FC 20
22. Erik Lenning Nxt Generation 20
22. Cecilia Bratt OK Orion 20
25. Annika Josefsson OK Dacke 18
25. Martin Johansson OK Orion 18
25. Albin Henrysson OK Dacke 18
28. Inge Götesson OK Dacke 16
28. Edvin Smedberg OK Skogsfalken 16
28. Niklas Thörn Ronneby OK 16
31. Joel Kristiansson Nxt Generation 15
32. Andreas Henrysson OK Dacke 13
33. Jenny Håkansson OK Orion 12
34. Andreas Jonsson OK Orion 11
34. Pontus Jonsson OK Orion 11
36. Moa Pettersson OK Dacke 10
37. Ola Söderberg OK Skogsfalken 9
37. Mats Carlsson FK Vittus 9
39. Anders Blomqvist OK Skogsfalken 8
39. Johan Jonsson Emmaboda V OK 8
41. Erik Bengtsson OK Skogsfalken 7
41. Elin Månsson OK Löftan 7
43. Harald Ottmer Nxt Generation 6
43. Nicklas Kallerbäck Emmaboda V OK 6
45. Joel Einarsson Nxt Generation 5
45. Magnus Graad Ronneby OK 5
47. Harald Roth OK Orion 3
47. Carl Torstensson Emmaboda V OK 3
47. Frida Hedin Nxt Generation 3
47. Jens Nordahl OK Stigmännen 3
47. Stina Berg Nxt Generation 3
47. Lovisa Torstensson Emmaboda V OK 3
47. Anne Johansson OK Dacke 3
47. Kristin Schyberg Fjärås AIK 3
47. Elin Lundqvist Nybro OK 3
47. Patrik Lundqvist Nybro OK 3
47. Mikael Wahlbom OK Orion 3
47. Stefan Pettersson Kalmar OK 3
47. Peter Andersson OK Orion 3
47. Fredrik Berntsson Nxt Generation 3
61. Johan Swartz OK Orion 0
61. Fredrik Smedberg OK Skogsfalken 0
61. Roger Thörn OK Vilse 87 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Elin Ramberg OK Orion 172
2. Jörn Antonischki OK Orion 154
3. Klara Andersson OK Orion 122
4. Ellen Wahlbom OK Orion 120
5. Kajsa Andersson OK Orion 81
6. Linnea Dagsberg OK Orion 66
7. Christer Svensson Ronneby OK 32
8. Malin Engström Halmstad OK 29
9. Tova Ericsson Ronneby OK 21
10. Hanna Johannesson Ronneby OK 20
11. Lovisa Johansson OK Dacke 15
11. Love Carlsson OK Orion 15
13. Pernilla Bökman Ronneby OK 12
13. Anne Johansson OK Dacke 12
15. Mikael Johansson Ronneby OK 10
15. Elias Torstensson Emmaboda V OK 10
15. Ingela Andersson OK Orion 10
15. Johanna Wahlbom OK Orion 10
15. Johanna Wilhelmsson . 10
15. Gunnel Henrysson OK Dacke 10
21. Jacob Wilhelmsson . 9
21. Vanja Bökman Ronneby OK 9
23. Lisa Swartz OK Orion 0

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Ingemar Andersson OK Orion 130
2. Torgny Lindström Ronneby OK 123
3. Örjan Kristensson OK Skogsfalken 104
3. Lennart Bohman FK Vittus 104
5. Mikael Wahlbom OK Orion 90
6. Bo Salomonsson Kalmar OK 70
7. Sara Lindström Ronneby OK 64
8. Anne Johansson OK Dacke 44
9. Eskil Johansson OK Orion 42
10. Andreas Henrysson OK Dacke 35
11. Ulf Johansson OK Dacke 34
11. Pive Engström OK Orion 34
13. Inge Götesson OK Dacke 30
14. Henrik Johannesson Ronneby OK 27
15. Ellen Kallerbäck Emmaboda V OK 26
16. Tea Gustafsson Emmaboda V OK 24
17. Pontus Jonsson OK Orion 20
17. Håkan Forsman Ronneby OK 20
17. Peter Wilhelmsson OK Dacke 20
17. Lukas Bökman Ronneby OK 20
21. Andreas Jonsson OK Orion 17
21. Pi Persson OK Orion 17
23. Kristina Berlin OK Orion 15
24. Magnus Graad Ronneby OK 12
24. Karl-Axel Engström OK Orion 12
26. Björn Linnersjö OK Orion 10
26. Ann-Christin Nero Ronneby OK 10
26. Kenneth Fager FK Vittus 10
26. Felicia Feuerstein Nxt Generation 10
30. Johanna Holmén Helsingborgs SOK 9
30. Malin Engström Halmstad OK 9
30. Eva Pettersson OK Dacke 9
30. Moa Pettersson OK Dacke 9
30. Lena Sandgren Swartz OK Orion 9
35. Gunnel Henrysson OK Dacke 8
35. Amanda Johansson OK Dacke 8
35. Albin Henrysson OK Dacke 8
38. Moa Olsson Nxt Generation 6
38. Märta-Stina Käll OK Älme 6
40. Elin Kjellsson Nxt Generation 5
40. Maja Andersson OK Orion 5
42. Linnea Östergren Växjö OK 4
43. Lena Söderberg OK Skogsfalken 3
44. Aymonn Andersson OK Dacke 0
Resultat och kommentarer 2011/2012
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning
Totalställning i Eventor (Denna kommer att bli fel efter 10 deltävlingar, men det är ju kul att använda Eventor.)

Årets deltävlingar
1: 8 dec 11 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 15 dec 11 Bubbetorps Gård (Dacke - Inge Götesson)
3: 5 jan 12 Knösö (Vittus - Christian Holmberg)
4: 12 jan 12 Kallinge (Ronneby - Torgny Lindström)
5: 19 jan 12 Färskesjön (Orion - Kent Olsson)
6: 26 jan 12 Dackestugan (Dacke - Putte)
7: 2 feb 12 Rosenholm (BTH - Martin Söderberg)
8: 9 feb 12 Johannishus (Orion - Viktor Tovesson)
9: 16 feb 12 Bastasjö (Vittus - Lennart Bohman)
10: 23 feb 12 Ronneby (Ronneby - Torgny Lindström)
11: 1 mars 12 Kallinge (OL-gym Olofström)
12: 8 mars 12 Orionstugan (BTH - Martin Söderberg)
13: 15 mars 12 Strömsberg (Dacke - Björn Andersson)
14: 22 mars 12 Åby (Orion - Lasse Carlssosn)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
14 deltävlingar varav de 10 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 10 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 11, 12, 13 och 14.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.