OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2010/2011


Bild från skogen.


Inbjudan till deltävling 1 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: Kanske en torsdag i december
När: Start 18:15 låter väl som en vettig tid
Samling: Varför inte strax norr om Kristianopel
Långa banan: Långt
Mellanbanan: Kort
Korta banan: Superkort
Mellankorta banan: Oxå kort
Arrangör: Johan Swartz, OK Orion låter som en het kandidat
Slutställningen i nattcupen 2010/2011:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Rasmus Leo OK Orion 180
2. Magnus Larsson OK Dacke 153
3. Rikard Sager OK Orion 111
4. Niklas Bratt OK Orion 91
5. Magnus Saager OK Orion 84
6. Olexander Kratov OK Orion 77
7. Viktor Tovesson OK Orion 72
8. Aleksander Bernaciak OK Orion 54
9. Erik Folkesson-Blom OK Orion 42
10. Tom Olausson OK Orion 38
11. Martin Söderberg OK Orion 26
12. Patrik Karlsson IKHP 20
12. Anton Johansson OK Orion 20
14. Henrik Berlin OK Orion 17
15. Ludvig Ljungkvist Kexholm 12
16. Nadiya Volynska OK Orion 10
16. Thomas Johannesson Ronneby OK 10
18. Ola Nyberg OK Orion 9
19. Didrik Hall Nyköpings OK 6
20. Tommaso Scalet OK Orion 0
20. Johan Engström OK Orion 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Daniel Gunnarsson OK Orion 151
2. Erik Andersson OK Orion 146
3. Johan Jacobsson OK Orion 116
4. Nadiya Volynska OK Orion 113
4. Philip Persson OK Orion 113
6. Aleksander Bernaciak OK Orion 80
7. Annika Josefsson OK Dacke 74
8. Carlotta Scalet OK Orion 68
9. Thom Barbus OK Orion 66
10. Inge Götesson OK Dacke 60
11. Theodor Wahlbom OK Orion 55
12. Peter Andersson OK Orion 36
13. Christian Holmberg FK Vittus 33
14. Mats Carlsson FK Vittus 32
15. Tom Olausson OK Orion 20
16. Tilda Johansson OK Orion 16
17. Aymonn Andersson OK Dacke 12
17. Claes Lindell OK Orion 12
17. Ulrika Hermansson OK Orion 12
20. Håkan Forsman Ronneby OK 10
20. Lennart Andersson OK Orion 10
22. Ann-Christin Nero Ronneby OK 9
23. Håkan Fransson Ronneby OK 8
23. Martin Johansson OK Orion 8
25. Margrete Apsvall Ronneby OK 6
25. Jolanta Kolosinska Kalmar OK 6
27. Bengt Aspvall Ronneby OK 5
28. Sara Giselsson Ronneby OK 4
29. Mats Jönsson Korsnäs IF 0
29. Lars-Ola Larsson OK Orion 0
29. Emil Olsson OK Orion 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Love Carlsson OK Orion 39
2. Hanna Johannesson Ronneby OK 20
2. Gunilla Gustavsson OK Orion 20
2. Maria Strindhagen FK Vittus 20
5. Klara Andersson OK Orion 19
6. Gunnel Henrysson OK Dacke 17
7. Susanne Johannesson Ronneby OK 15
7. Ulrika Hermansson OK Orion 15
9. Mats Andersson OK Orion 12

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Oscar Johansson OK Dacke 182
2. Thom Barbus OK Orion 120
3. Amanda Johansson OK Dacke 90
4. Ulf Johansson OK Dacke 83
5. Lennart Bohman FK Vittus 70
6. Melker Johansson OK Orion 62
7. Henrik Johannesson Ronneby OK 55
8. Andreas Henrysson OK Dacke 53
9. Albin Henrysson OK Dacke 48
10. Eskil Johansson OK Orion 43
11. Moa Pettersson OK Dacke 42
12. Anne Johansson OK Dacke 35
13. Andreas Jonsson OK Orion 32
14. Ingemar Andersson OK Orion 31
15. Mikael Wahlbom OK Orion 30
16. Pontus Jonsson OK Orion 27
16. Tilda Johansson OK Orion 27
18. Sven Johansson OK Orion 25
18. Pi Persson OK Orion 25
20. Björn Linnersjö OK Orion 24
21. Karl-Axel Engström OK Orion 20
22. Myrra Carlsson OK Orion 17
23. Pive Engström OK Orion 15
23. Maja Pettersson OK Dacke 15
23. Carolin Håkansson OK Orion 15
26. Gunnel Henrysson OK Dacke 13
27. Peter Andersson OK Orion 12
27. Magnus Håkansson OK Orion 12
29. Bo Salomonsson Kalmar OK 10
30. Stefan Jönsson Ronneby OK 9
30. Jonna Jungåker Korsnäs IF 9
32. Bengt Strindhagen FK Vittus 8
33. Réka Toth Ungern 7
34. Anders Malmqvist FK Vittus 5
35. Emil Pettersson OK Dacke 4
36. Anders Pettersson OK Dacke 3
36. Gunilla Gustavsson OK Orion 3
Resultat och kommentarer 2010/2011
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning

Årets deltävlingar
1: 9 dec 10 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 16 dec 10 Rosenholm (BTH - Martin Söderberg)
3: 6 jan 11 Bryggarberget (Vittus - Bengt Strindhagen
& Lennart Boman)
4: 13 jan 11 Ronneby (Ronneby - Torgny Lindström)
5: 20 jan 11 Rosenholm (Dacke - Inge Götesson)
6: 27 jan 11 Johannishus (Orion - Viktor Tovesson)
7: 3 feb 11 Dackestugan (Dacke - Ulf Johansson)
8: 10 feb 11 Bastasjö (Christian Holmberg - Vittus)
9: 17 feb 11 Åby (Orion - Lasse Carlsson)
10: 24 feb 11 Färskesjön (BTH - Martin Söderberg)
11: 3 mars 11 Fridlevstad (Dacke - Stefan Berglin)
12: 10 mars 11 Ronneby (Ronneby - Torgny Lindström)
13: 17 mars 11 Strömsberg (Dacke - Putte Wilhelmsson
& Björn Andersson)
14: 24 mars 11 Orionstugan (Orion - Tom Olausson)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
14 deltävlingar varav de 10 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 10 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 11, 12, 13 och 14.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.