OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2009/2010


Bild från skogen.


Inbjudan till deltävling 1 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: Kanske nån torsdag i december
Karta: Troligtvis en utökad Höga Sand
När: Varför inte gemensam start 18:15?
Samling: Bör ju bli nära gränsen till gamla Sverige
Långa banan: Långt
Mellanbanan: Kort
Korta banan: Superkort
Mellankorta banan: Givetvis
Arrangör: Som traditionen kräver så bör det ju bli
Johan Swartz
Anmälan: Via Eventor eller nåt annat nytt anmälningssystem
Slutställningen i nattcupen 2009/2010:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Patrik Karlsson IKHP 195
2. Rikard Sager OK Orion 147
3. Aleksander Bernaciak OK Orion 138
4. Tom Olausson OK Orion 130
5. Magnus Larsson OK Dacke 115
6. Ingemar Ericsson Ronneby OK 76
7. Henrik Berlin OK Orion 63
8. Rasmus Leo Bredaryd 42
9. Niklas Bratt OK Orion 39
10. Bartosc Pawlak Ronneby OK 32
11. David Engström OK Orion 29
11. Lukas Novacki Ronneby OK 29
13. Magnus Saager OK Orion 21
14. Oleksandr Kratov OK Orion 20
15. Martin Söderberg OK Orion 18
16. Wojciech Kowalski OK Orion 17
16. Anatolijs Tarasovs Ärla IF 17
16. Erik Folkesson-Blom OK Orion 17
16. David Stefanski Ronneby OK 17
20. Valters Abolins OK Orion 10
20. Thomas Johannesson Ronneby OK 10
22. Martin Hogedahl Niklas Fan Club 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Erik Andersson OK Orion 159
2. Emil Olsson OK Orion 121
3. Viktor Tovesson OK Orion 102
4. Jakob Lindbom OK Orion 101
5. Anton Johansson OK Orion 89
6. Philip Persson OK Orion 85
7. Johan Jacobsson OK Orion 78
8. Peter Andersson OK Orion 75
9. Lennart Andersson OK Orion 71
10. Anders Håkansson OK Orion 58
11. Lasse Carlsson OK Orion 51
12. Torgny Lindström Ronneby OK 46
13. Christian Holmberg FK Vittus 42
14. Jenny Håkansson OK Orion 32
15. Björn Edvinsson Ronneby OK 31
16. Annika Josefsson OK Dacke 28
17. Per Edvinsson Ronneby OK 25
18. Julia Frisk OK Orion 24
19. Nadiya Volinska OK Orion 20
19. Tom Olausson OK Orion 20
19. Rikard Sager OK Orion 20
22. Magnus Saager OK Orion 17
22. Thomas Johannesson Ronneby OK 17
22. Jacob Svensson Ronneby OK 17
25. Mats Andersson OK Orion 15
26. Ulf Johansson OK Dacke 14
27. Theodor Wahlbom OK Orion 12
28. Bengt Strindhagen FK Vittus 11
29. Hanna Wisniewska 10
29. Martin Johansson OK Orion 10
29. Johan Engström OK Orion 10
32. Ann-Christin Nero Ronneby OK 9
32. Mikael Wahlbom OK Orion 9
34. Jon Enqvist Ronneby OK 8
35. Anne Johansson OK Dacke 7
36. Kent Olsson OK Orion 6
36. Sara Lindström Ronneby OK 6
36. Håkan Fransson Ronneby OK 6
36. Ingemar Månsson Ronneby OK 6
36. Örjan Kristensson OK Skogsfalken 6
36. Mattias Engström OK Orion 6
36. Lennart Bohman FK Vittus 6
43. Linda Petersson OK Dacke 4
44. Sara Giselsson Ronneby OK 3
44. Kristina Berlin OK Orion 3
44. Anna Jonsson Ronneby OK 3
44. Mats Carlsson FK Vittus 3
44. Inge Götesson OK Dacke 3
44. Stefan Jönsson Ronneby OK 3
50. Johan Swartz OK Orion 0
50. Peter Wilhelmsson OK Dacke 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Oskar Johansson OK Dacke 151
2. Christer Svensson Ronneby OK 128
3. Maria Strindhagen FK Vittus 82
4. Anne Johansson OK Dacke 65
5. Amanda Johansson OK Dacke 59
6. Eskil Johansson OK Orion 42
7. Melker Johansson OK Orion 35
8. Ulf Johansson OK Dacke 32
9. Yvonne Svilling FK Vittus 31
10. Sven Johansson OK Orion 27
11. Gunilla Gustavsson OK Orion 20
11. Lars Martinsson Ronneby OK 20
11. Albin Henrysson OK Dacke 20
11. Alexander Johansson OK Orion 20
11. Sussi Jonsson Ronneby OK 20
16. Gunnel Henrysson OK Dacke 17
16. Pi Persson OK Orion 17
18. Emil Pettersson OK Dacke 12
19. Sara Lindström Ronneby OK 10
19. Anders Pettersson OK Dacke 10

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Ingemar Andersson OK Orion 119
2. Melker Johansson OK Orion 84
3. Stefan Jönsson Ronneby OK 76
4. Bengt Strindhagen FK Vittus 67
5. Sven Johansson OK Orion 51
6. Theodor Wahlbom OK Orion 49
7. Lennart Bohman FK Vittus 45
8. Bo Salomonsson Kalmar OK 43
8. Carolin Håkansson OK Orion 43
10. Eva Pettersson OK Dacke 42
11. Moa Pettersson OK Dacke 41
12. Philip Persson OK Orion 40
12. Håkan Fransson Ronneby OK 40
14. Kenneth Fager FK Vittus 38
15. Magnus Håkansson OK Orion 37
16. Margrete Apsvall Ronneby OK 35
17. Henrik Johannesson Ronneby OK 34
18. Mikael Wahlbom OK Orion 28
19. Sara Lindström Ronneby OK 27
20. Pive Engström OK Orion 21
21. Thom Barbus OK Orion 20
21. Mats Andersson OK Orion 20
21. Peter Olausson OK Orion 20
21. Jakob Lindbom OK Orion 20
25. Håkan Forsman Ronneby OK 17
26. Christer Nilsson FK Vittus 15
26. Amanda Johansson OK Dacke 15
26. Magnus Gruvberger OK Orion 15
29. Björn Linnersjö OK Orion 12
30. Sanna Pettersson OK Dacke 10
30. Lisa Pettersson OK Dacke 10
30. Ann-Christin Nero Ronneby OK 10
30. Alexander Johansson OK Orion 10
34. Karl-Axel Engström OK Orion 9
34. Ulf Johansson OK Dacke 9
34. Maja Pettersson OK Dacke 9
37. Lena Sandgren Swartz OK Orion 8
38. Fredrik Oskarsson Ronneby OK 7
39. Tommy Mattisson OK Orion 5
39. Roland Karlsson Ronneby OK 5
41. Gullevi Svensson Ronneby OK 4
42. Lars Martinsson Ronneby OK 3
42. Eskil Johansson OK Orion 3
42. Mats Carlsson FK Vittus 3
42. Martin Johansson OK Orion 3
42. Tilda Johansson OK Orion 3
47. Bengt Aspvall Ronneby OK 0
47. Pi Persson OK Orion 0
Resultat och kommentarer 2009/2010
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning

Årets deltävlingar
1: 10 dec 09 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 17 dec 09 Ålabäck (Dacke - Inge Götesson)
3: 7 jan 10 Knösö (Vittus - Bengt Strindhagen)
4: 14 jan 10 Ronneby (Ronneby - Torgny Lindström)
5: 21 jan 10 Färskesjön (BTH - Martin Söderberg)
6: 28 jan 10 Åby (Orion - Lasse Carlsson)
7: 4 feb 10 Fridlevstad (Dacke - Anne Johansson)
8: 11 feb 10 Saxemara (Ronneby - Ann-Christin Nero)
9: 18 feb 10 Rosenholm (BTH - Martin Söderberg)
10: 25 feb 10 Bastasjö (Vittus - Kenneth Fager)
11: 4 mars 10 Lösen Mark (Orion - Johan Jacobsson)
+ Lennart Andersson.
12: 11 mars 10 Dackestugan (Dacke - Putte)
13: 18 mars 10 Kallinge (Ronneby - Stefan Jönsson)
14: 25 mars 10 Orionstugan (Orion - Gunnar Johansson)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
14 deltävlingar varav de 10 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 10 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 11, 12, 13 och 14.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.