OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2008/2009


Bild från skogen.

Inbjudan till deltävling 1 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: Torsdagen den 10 december
Karta: Höga Sand
När: Start 18:15
Samling: I närheten av Höga Sand
Långa banan: Långt
Mellanbanan: Kort
Korta banan: Superkort
Arrangör: Johan Swartz, Orion
Slutställningen i nattcupen 2008/2009:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Rikard Saager OK Orion 173
2. Emil Fager OK Orion 154
3. Magnus Larsson OK Dacke 147
4. Niklas Bratt OK Orion 120
5. Patrik Karlsson Växjö OK 113
6. Oleksandr Kratov OK Orion 92
7. David Engström OK Orion 72
8. Yuri Omelchenko OK Orion 61
9. Martin Söderberg OK Orion 35
10. Björn Andersson OK Dacke 31
11. Anders Håkansson OK Orion 24
12. Jon Andersson OK Orion 21
13. Anatolijs Tarasovs Ärla IF 20
14. Fredrik Persson OK Dacke 17
15. Emil Berger OK Orion 17
16. Håkan Gunnarsson OK Orion 15
17. Magnus Saager OK Orion 15
18. Jonatan Larsson Uddevalla OK 14
19. Jakob Bengtsson Stigmännen 10
20. Måns Sandgren OK Orion 10
21. Henrik Svilling FK Vittus 9
22. Valters Abolins OK Orion 8
23. Johan Engström OK Orion 7
24. Nils Nedfors OK Dacke 6
25. Tom Olausson OK Orion 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Viktor Tovesson OK Orion 139
2. Peter Wilhelmsson OK Dacke 111
3. Lasse Carlsson OK Orion 99
4. Johan Jacobsson OK Orion 85
5. Inge Götesson OK Dacke 82
6. Valters Abolins OK Orion 77
7. Stefan Jönsson Ronneby OK 72
8. Philip Persson OK Orion 57
9. Anders Håkansson OK Orion 54
10. Maja Andersson OK Dacke 53
11. Mats Andersson OK Orion 52
12. Thomas Johannesson Ronneby OK 50
13. Thom Barbus OK Orion 50
14. Björn Linnersjö OK Orion 42
15. Kristina Berlin OK Orion 42
16. Bengt Strindhagen FK Vittus 41
17. Johan Engström OK Orion 40
18. Jacob Svensson Ronneby OK 40
19. Lennart Andersson OK Orion 40
20. Pive Engström OK Orion 38
21. Håkan Fransson Ronneby OK 38
22. Bo Salomonsson Kalmar OK 36
23. Ingmar Andersson OK Orion 35
24. Mikael Wahlbom OK Orion 32
25. Nadiya Volinska OK Orion 32
26. Mattias Engström OK Orion 29
27. Ulf Johansson OK Dacke 28
28. Sara Lindström Ronneby OK 28
29. Kenneth Fager OK Dacke 28
30. Torgny Lindström Ronneby OK 26
31. Mats Carlsson FK Vittus 24
32. Claes Lindell OK Orion 21
33. Karl-Axel Engström OK Orion 21
34. Tom Olausson OK Orion 20
35. Anatolijs Tarasovs Ärla IF 20
36. Ove Lernå Kalmar OK 20
37. Peter Andersson OK Orion 17
38. Cecilia Bratt OK Orion 17
39. Marcus Alexandersson Kalmar OK 17
40. Jonas Svensson OK Orion 15
41. Jon Enqvist Ronneby OK 15
42. Håkan Forsman Ronneby OK 14
43. Ann-Christin Nero Ronneby OK 13
44. Kent Olsson OK Orion 12
45. Fredrik Persson OK Dacke 12
46. Ulf Lundberg Kalmar OK 12
47. Ingemar Månsson Ronneby OK 12
48. Emil Olsson OK Orion 9
49. Annika Josefsson OK Dacke 9
50. Kristina Andersson OK Dacke 9
51. Kjell Månsson Ronneby OK 9
52. Anne Johansson OK Dacke 9
53. Tommy Mattisson OK Orion 6
54. Aymonn Andersson OK Dacke 6
55. Lennart Bohman FK Vittus 6
56. Bengt Aspvall Ronneby OK 6
57. Lars-Ola Larsson OK Orion 3
58. Margrete Apsvall Ronneby OK 3
59. Owe Svensson OK Orion 3
60. Erik Andersson OK Orion 3
61. Martin Söderberg OK Orion 3
62. Henrik Svilling FK Vittus 3
63. Linn Olsson OK Orion 0
64. Christian Holmberg FK Vittus 0
65. Johan Swartz OK Orion 0
66. Hans Garmer GMOK 0
67. Ida Olsson OK Orion 0
68. Stefan Berglin OK Dacke 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Theodor Wahlbom OK Orion 189
2. Melker Johansson OK Orion 175
3. Sven Johansson OK Orion 134
4. Carolin Håkansson OK Orion 123
5. Lukas Bökman Ronneby OK 111
6. Christer Svensson Ronneby OK 91
7. Roger Bökman Ronneby OK 91
8. Henrik Johannesson Ronneby OK 77
9. Eskil Johansson OK Orion 58
10. Maria Strindhagen FK Vittus 49
11. Gunnar Johansson OK Orion 46
12. Pi Persson OK Orion 33
13. Yvonne Svilling FK Vittus 25
14. Cajsa Bökman Ronneby OK 20
15. Lars Martinsson Ronneby OK 17
16. Anna Jonsson Ronneby OK 17
17. Mikael Wahlbom OK Orion 17
18. Andreas Henrysson OK Dacke 17
19. Gun-Britt Holmberg FK Vittus 15
20. Elin Berglin OK Dacke 12
21. Albin Henrysson OK Dacke 9
22. Gunnel Henrysson OK Dacke 8
23. Ellen Wahlbom OK Orion 8
24. Per Engkvist Ronneby OK 7
25. Ylva Håkansson OK Orion 7
26. Magnus Håkansson OK Orion 6
27. Christer Nilsson FK Vittus 3
Resultat och kommentarer 2008/2009
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning

Årets deltävlingar
1: 11 dec 08 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 18 dec 08 Ålabäck (Dacke - Inge Götesson)
3: 8 jan 09 Prästmarken (Vittus - Bengt Strindhagen)
4: 15 jan 09 Rosenholm (BTH - Martin Söderberg)
5: 22 jan 09 Ronneby S (Ronneby OK - Håkan Forsman)
6: 29 jan 09 Åby (Orion - Kent Olsson)
7: 5 feb 09 Dackestugan (Dacke - Kenneth Fager)
8: 12 feb 09 Saxemara (Ronneby - Torgny Lindström)
9: 19 feb 09 Persmåla (BTH - Martin Söderberg)
10: 26 feb 09 Färskesjön (Orion - Lasse Carlsson)
11: 5 mars 09 Bastasjö (Vittus - Bosse Svensson)
12: 12 mars 09 Fridlevstad (Dacke - Putte)
13: 19 mars 09 Hasselstad (Ronneby - T Johannesson)
14: 26 mars 09 Orionstugan (Orion - Gunnar Johansson)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
14 deltävlingar varav de 10 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 10 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 11, 12, 13 och 14.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.