OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2007/2008


Inbjudan till deltävling 1
Datum: 11 december
Karta: Höga Sand
När: Start 18:15
Samling: I mörka skogen
Långa banan: långt
Mellanbanan: kort
Korta banan: superkort
Arrangör: Johan Swartz
Lull-Lull Varm glögg och pepparkakor
Slutställningen i nattcupen 2007/2008:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Magnus Larsson OK Dacke 151
2. Emil Fager OK Orion 126
3. Martin Söderberg OK Orion 117
4. David Engström OK Orion 105
5. Rikard Gunnarsson OK Orion 101
6. Jon Andersson OK Orion 75
7. Henrik Berlin OK Orion 73
8. Niklas Bratt OK Orion 69
9. Emil Berger OK Orion 52
10. Lasse Carlsson OK Orion 50
11. Fredrik Persson OK Dacke 47
12. Johan Håkansson Ronneby OK 37
13. Anders Håkansson OK Orion 33
14. Lasse Eriksson OK Orion 25
15. Christian Håkansson Ronneby OK 20
16. Torgny Lindström Ronneby OK 17
17. Patrik Sjökvist OK Orion 15
18. Oskar Håkansson Ronneby OK 12
19. Henrik Svilling FK Vittus 8
20. Fredrik Jönsson Motala AIF 8
21. Marcus Alexandersson Kalmar OK 5
22. Martin Hammarlund Motala AIF 3
23. Johan Swartz OK Orion 0
24. Erik Blomdahl OK Orion 0
25. Christian Holmberg FK Vittus 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Viktor Tovesson OK Orion 133
2. Emil Olsson OK Orion 132
3. Jacob Svensson Ronneby OK 78
4. Inge Götesson OK Dacke 59
5. Ove Lernå Kalmar OK 57
6. Johan Engström OK Orion 57
7. Kent Olsson OK Orion 56
8. Bengt Strindhagen FK Vittus 51
9. Lennart Andersson OK Orion 46
10. Anton Johansson OK Orion 41
11. Kenneth Fager OK Dacke 38
12. Anne Johansson OK Dacke 38
13. Marcus Alexandersson Kalmar OK 38
14. Peter Andersson OK Orion 38
15. Lennart Bohman FK Vittus 38
16. Mats Andersson OK Orion 37
17. Mikael Wahlbom OK Orion 37
18. Johan Jacobsson OK Orion 36
19. Annika Josefsson OK Dacke 34
20. Peter Olausson OK Orion 32
21. Henrik Svilling FK Vittus 28
22. Anders Håkansson OK Orion 27
23. Owe Svensson OK Orion 22
24. Emil Fager OK Orion 20
25. Kent Adolfsson Ronneby OK 20
26. Kristina Andersson OK Dacke 20
27. Jenny Håkansson OK Orion 20
28. Håkan Fransson Ronneby OK 20
29. Thomas Johannesson Ronneby OK 17
30. Oskar Höglund Motala AIF 17
31. Bo Salomonsson Kalmar OK 17
32. Ingmar Andersson OK Orion 15
33. Ulrika Hermansson OK Orion 15
34. Mats Carlsson FK Vittus 15
35. Peter Wilhelmsson OK Dacke 15
36. Kjell Månsson Ronneby OK 15
37. Petter Lindell OK Orion 14
38. Björn Linnersjö Ronneby OK 13
39. Claes Lindell OK Orion 13
40. Christian Holmberg FK Vittus 13
41. Daniel Gunnarsson OK Orion 12
42. Cecilia Bratt OK Orion 12
43. Ulf Johansson OK Dacke 9
44. Tom Olausson OK Orion 9
45. Victor Bergstrand Motala AIF 9
46. Per Johansson Motala AIF 8
47. Björn Edvinsson Ronneby OK 8
48. Anna Jonsson Ronneby OK 7
49. Martin Johansson OK Orion 6
50. Christer Nilsson FK Vittus 6
51. Pive Engström OK Orion 6
52. Karl-Axel Engström OK Orion 6
53. Aymonn Andersson OK Dacke 6
54. Markus Johansson FK Vittus 6
55. Lars Elfversson Kalmar OK 6
56. Lars-Ola Larsson OK Orion 5
57. Daniel Hasselström Motala AIF 4
58. Mattias Engström OK Orion 4
59. Erik Melen Motala AIF 3
60. Magnus Gruvberger OK Orion 3
61. Tommy Mattisson OK Orion 3
62. Lasse Åberg Kalmar OK 3
63. Ulf Lundberg Kalmar OK 3
64. Krister Berger Motala AIF 3
65. Kristina Berlin OK Orion 0
66. Gustav Åhren Motala AIF 0
67. Julia Frisk OK Orion 0
68. Christer Fransson Motala AIF 0
69. Åsa Axen Motala AIF 0
70. Jörgen Nilsson Ronneby OK 0
71. Olof Nilsson Ronneby OK 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Philip Persson OK Orion 163
2. Theodor Wahlbom OK Orion 151
3. Maria Strindhagen FK Vittus 108
4. Andreas Henrysson OK Dacke 72
5. Yvonne Svilling FK Vittus 53
6. Gunnel Henrysson OK Dacke 44
7. Ida Olsson OK Orion 37
8. Per Edvinsson Ronneby OK 37
9. Gunnar Johansson OK Orion 36
10. Elaine Olausson OK Orion 30
11. Owe Svensson OK Orion 17
12. Karin Lindqvist Ronneby OK 12
13. Stefan Karlsson Motala AIF 12
14. Andreas Jonsson OK Orion 12
15. Johan Kjellander Motala AIF 10
16. Oskar Johansson OK Dacke 10
17. Maja Gruvberger OK Orion 10
18. Anna-Karin Jonsson OK Orion 9
19. Marcus Simmerud Motala AIF 9
20. Johan Melen Motala AIF 8
21. Maria Arvidsson Kalmar OK 6
22. Ingrid Roos Motala AIF 5
23. Frida Bergstrand Motala AIF 4
24. Peter Bergstrand Motala AIF 3
Resultat och kommentarer 2007/2008
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning

Årets deltävlingar
1: 6 dec 07 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 13 dec 07 Bastasjö (Orion/Vittus - Kristina Berlin)
3: 10 jan 08 Knösö (Vittus - Bengt Strindhagen)
4: 17 jan 08 Silverforsen (Ronneby OK - Per Holmberg)
5: 24 jan 08 Dackestugan (Dacke - K Fager)
6: 31 jan 08 Färskesjön (Orion - Gunnar Johansson)
7: 7 feb 08 Åby (Orion - Lasse Carsson )
8: 14 feb 08 Ålabäck (Dacke - Inge Götesson )
9: 21 feb 08 Augerum/Lösen (Orion - Martin Söderberg )
10: 28 feb 08 Saxemara (Ronneby - Jan Olofsson )
11: 6 mars 08 Fridlevstad (Dacke - Putte )
12: 13 mars 08 Orionstugan (Orion - Gunnar Johansson )

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
12 deltävlingar varav de 8 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 8 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 11, 12, 13, 14 , 15 och 16.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling (långa banan).
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 16 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 15 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.