OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2004/2005

Slutställningen i nattcupen 2004/2005:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Niklas Bratt OK Orion 201
2. Rikard Gunnarsson OK Orion 179
3. Magnus Larsson OK Dacke 160
4. Martin Hogedahl OK Orion 101
5. Daniel Gunnarsson OK Orion 85
6. Henrik Berlin OK Orion 61
7. Jon Andersson OK Orion 54
8. Fredrik Persson OK Dacke 51
9. Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna 40
10. Yuri Omelchenko OK Orion 32
11. Patrik Sjökvist OK Orion 29
12. Erik Blomdahl IK Hakarpspojkarna 22
13. Emil Svensson Motala AIF 20
14. Chris Terkelsen Farum-Tisvilde 20
15. Rickard Kjellberg OK Dacke 17
16. Tobias Noborn OK Orion 15
17. Martin Byggeth OK Dacke 12
18. Emil Fager FK Vittus 11
19. Erik Toresen Halden SK 10
20. Magnus Johansson OK Dacke 10
21. Nils Nedfors OK Dacke 10
22. Daniel Runemalm Nybro OK 10
23. Pekka Itävan Halden SK 9
24. Tomas Jensen Farum-Tisvilde 8
25. David Brickhill-Jones Halden SK 7
26. Håkan Aronsson FK Vittus 7
27. Greger Berlund Lidingö SOK 6
28. Johan Olausson OK Orion 6
29. Jakob Löv Pan-Kristianstad 5
30. Öyvin Helgerod Halden SK 4
31. Lars Jensen Farum-Tisvilde 3
32. Andreas Ferm OK Skogsfalken 3
33. Daniel Liljenberg Pan-Kristianstad 3
34. Sigge Jensen Farum-Tisvilde 3
35. Tor A Andersen Halden SK 3
36. Jonas Bengtsson Härlöv 3
37. Martin Julund Halden SK 3
38. Martin Söderberg OK Skogsfalken 3
39. Olof Nilsson OK Skogsfalken 3
40. Linus Kaisajuntti IFK Lidingö 3
41. Per Andreasson OK Skogsfalken 3
42. Magnus Palm OK Skogsfalken 3
43. John M Halden SK 3
44. Jarkko Hovila Halden SK 3
45. Ulf Ljungstrand OK Skogsfalken 0
46. Mini Granqvist OK Orion 0
47. Johan Modig Pan-Kristianstad 0
48. Andreas Johansson Halden SK 0
49. Jonas Pilblad OK Skogsfalken 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Göran Månsson OK Dacke 179
2. Emil Fager FK Vittus 125
3. Patrik Sjökvist OK Orion 117
4. Johan Jacobsson OK Orion 86
5. Henrik Svilling FK Vittus 73
6. Lennart Andersson OK Orion 72
7. Mats Andersson OK Orion 66
8. Magnus Granqvist OK Orion 66
9. Claes Lindell OK Orion 65
10. Kenneth Fager FK Vittus 64
11. Lennart Bohman FK Vittus 62
12. Thom Barbus OK Dacke 60
13. Inge Götesson OK Dacke 60
14. Jenny Håkansson OK Orion 56
15. Owe Svensson OK Orion 47
16. Lars-Ola Larsson OK Orion 42
17. Peter Wilhelmsson OK Dacke 40
18. Ulf Johansson OK Dacke 37
19. Anders Håkansson OK Orion 32
20. Bengt Strindhagen FK Vittus 32
21. Hanna Åsander OK Dacke 20
22. Rickard Kjellberg OK Dacke 20
23. Oskar Strindhagen OK Orion 20
24. Julia Frisk OK Orion 19
25. Kent Törnkvist OK Orion 19
26. Dansk Junior 1 Danmark 17
27. Emil Svensson Motala AIF 17
28. Maria Sibileva OK Orion 16
29. Annika Josefsson OK Dacke 15
30. Philip G Lund Farum-Tisvilde 15
31. Stefan Berglin OK Dacke 14
32. Kasper W Hilleröd 12
33. Örjan Kristensson OK Skogsfalken 12
34. Håkan Aronsson FK Vittus 11
35. Fredrik Smedberg OK Skogsfalken 10
36. Dansk Junior 2 Danmark 9
37. Kristina Andersson OK Dacke 9
38. Fredrik Persson OK Dacke 8
39. Rikard Sjöholm Ringsjö OL 8
40. Ola Söderberg OK Skogsfalken 7
41. Mats Söderberg Kalmar OK 7
42. Lasse Carlsson OK Orion 6
43. Linnea Ewö OK Orion 6
44. Aymonn Andersson OK Dacke 6
45. Robin Johansson OK Skogsfalken 6
46. Timofej Sibilev OK Orion 6
47. Tobias Andersson OK Dacke 6
48. Marcus Alexandersson Kalmar OK 5
49. Bo Svilling FK Vittus 5
50. Tommy Garting FK Vittus 4
51. Ragnhild Bente Anderssen Halden SK 4
52. Linus Pilblad OK Skogsfalken 3
53. Tofre Hilleröd 3
54. Maria Hoffman Halden SK 3
55. Lina Svensson OK Skogsfalken 3
56. Lina Persson OK Skogsfalken 3
57. Olof Sandgren OK Orion 3
58. Erik Blomdahl IK Hakarpspojkarna 3
59. Anna Andreasson OK Skogsfalken 3
60. Pia Olsson Pan-Kristianstad 3
61. Ida Olsson OK Orion 3
62. Anders Blomqvist OK Skogsfalken 3
63. Ola Runesson OK Dacke 3
64. Bosse Lönngren OK Dacke 0
65. Ingemar Walström OK Orion 0
66. Anne Johansson OK Dacke 0
67. Sophie Byggeth OK Dacke 0
68. Henrik Ottosson OK Skogsfalken 0
69. Heather Monroe Halden SK 0
70. Rasmus Djurhamn Hilleröd 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Maria Strindhagen FK Vittus 77
2. Kristina Berlin OK Orion 37
3. Kristina Andersson OK Dacke 33
4. Johan Swartz OK Orion 20
5. Aymonn Andersson OK Dacke 20
6. Kåre Seidelin Farum-Tisvilde 20
7. Linn Olsson OK Orion 17
8. Gunilla A 16
9. Ida-Marie Farum-Tisvilde 15
10. Helmer Nilsson OK Dacke 12
11. Sofie Lang Hilleröd 12
12. Larke Jensen Hilleröd 10
13. Johan Engström OK Orion 0
14. Måns Sandgren OK Orion 0
15. Linnea Ewö OK Orion 0
16. Julia Frisk OK Orion 0
Resultat och kommentarer
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning

Diverse
Instruktioner fr arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
16 deltävlingar varav de 10 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre ån 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 9 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 10, 11, 12, 13, 14 och 15.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling (långa banan) vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.