OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2017/2018


Inbjudan till deltävling 13 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: 18 januari
Samling: Rosenholm
Start: Gemensam start 18:15
Långa banan: 9,1 km
Mellanbanan: 4,6 km
Mellankorta banan: 3,9 km
Korta banan: 2,5 km orange
Tidtagning Med SportIdent. Ta med pinne om du har!
Arrangör: Stefan Caleklint, Karlskrona SOK
Anmälan: Eventor (id=20575) Senast tisdag kväll
Ställningen för nattcupen 2017/2018:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Marcus Berggren Nyköpings OK 99
2. Pontus Petersson OK Orion 67
3. Gustav Olsson Torsås OK 64
4. Emil Øbro OK Orion 57
5. Torgny Lindström Ronneby OK 56
6. Adam Georgsson Karlskrona SOK 55
7. Magnus Larsson Karlskrona SOK 51
8. Joakim Andén SNOL 46
9. Love Carlsson OK Orion 44
10. Daniel Gunnarsson OK Orion 39
11. Philip Persson OK Orion 33
12. Johan Engström OK Orion 32
13. Björn Andersson Karlskrona SOK 21
14. Henrik Berlin OK Orion 17
15. Johan Höij OK Linné 15
16. Magnus Saager OK Orion 14
17. Niklas Bratt OK Orion 10
17. Viktor Tovesson OK Orion 10
19. Christian Håkansson Ronneby OK 9
19. Aleksander Bernaciak OK Orion 9
21. Oscar Johansson Karlskrona SOK 5
21. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 5
23. Emil Folino Karlskrona SOK 4
24. Emil Pettersson Karlskrona SOK 3
25. Hanna Wisniewska OK Orion 0
25. Ronny Lobenius Hammarkinds OK 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Hugo Larsson Karlskrona SOK 75
2. Isak Hagberg Kalmar OK 63
3. Stefan Karlsson Ronneby OK 59
4. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 51
5. Alma Svennerud Karlskrona SOK 48
6. Yuri Omelchenko OK Orion 40
7. Tom Olausson OK Orion 37
7. Maxim Omelchenko Karlskrona SOK 37
9. Adrian Skobe Kalmar OK 34
10. Jörgen Johansson Karlskrona SOK 28
11. Simon Fogelström Torsås OK 26
12. Johan Myrén OK Orion 24
13. Ove Lernå Kalmar OK 23
14. Magnus Olsson Torsås OK 22
14. Ellen Wahlbom OK Orion 22
16. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 21
16. Johan Jacobsson OK Orion 21
18. Stefan Pettersson Kalmar OK 20
18. Christian Håkansson Ronneby OK 20
18. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 20
21. Frantisek Svetnicky Karlskrona SOK 19
21. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 19
21. Maria Johansson Torsås OK 19
24. Nadiya Volynska OK Orion 17
24. Lisa Olsson Torsås OK 17
26. Simon Giselsson Ronneby OK 16
26. Myrra Carlsson OK Orion 16
28. Klara Andersson OK Orion 15
28. Håkan Svensson Bredaryd SOK 15
28. Jonas Persson Torsås OK 15
31. Ulf Johansson Karlskrona SOK 14
32. Linus Vernström Ronneby OK 12
32. Thomas Johannesson Ronneby OK 12
34. Mats Söderberg Kalmar OK 9
35. Louise Lundgren Växjö OK 8
35. Anders Håkansson OK Orion 8
37. Peter Wirenstedt Ronneby OK 6
37. Kent Olsson OK Orion 6
37. Lovisa Johansson Karlskrona SOK 6
37. Inge Götesson Karlskrona SOK 6
41. Hanna Johannesson Ronneby OK 5
42. Olle Kallerbäck Emmaboda Verda OK 3
42. Maria Arvidsson Kalmar OK 3
42. Jenny Håkansson OK Orion 3
42. Mats Andersson OK Orion 3
42. Annika Josefsson Karlskrona SOK 3
42. Ulrika Hermansson OK Orion 3
42. Viktor Skobe Kalmar OK 3
42. Bo Salomonsson Kalmar OK 3
42. Christian Oldgård Kalmar OK 3
42. Daniel Persson Ronneby OK 3
42. Ellen Kallerbäck Emmaboda V OK 3
53. Olle Björneld Kalmar OK 0
53. Emil Olsson OK Orion 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Märta Svennerud Karlskrona SOK 114
2. Magnus Leuenberger OK Orion 74
3. Maria Leuenberger OK Orion 73
4. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 58
5. Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK 43
6. Lova Kronmar Karlskrona SOK 42
7. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 37
8. Joel Leistra Karlskrona SOK 32
9. Elisabet Janner Ronneby OK 25
10. Elin Nilsson Karlskrona SOK 21
11. Adam Andersson Karlskrona SOK 20
11. Jakob Omelchenko Karlskrona SOK 20
11. Elis Weslien Nybro Ski 20
14. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 17
14. Clas Nilsson Karlskrona SOK 17
14. Annica Rosengren OK Orion 17
17. Maria Sibileva Karlskrona SOK 15
18. Anna Gustavsson Kalmar OK 14
19. Jonny Lagerström Ronneby OK 13
20. Linn Björneld Kalmar OK 10
21. Claes Lindell OK Orion 9
21. Agnes Åsén Torsås OK 9
23. Elias Kronmar Karlskrona SOK 8
24. Linda Ingemarsson Karlskrona SOK 7
24. Lars Forsstedt Söders-Tyresö 7
26. Holly Ekenberg Ronneby OK 6
27. Eva-Lotta Johansson Ronneby OK 5
27. Emma Sandgren OK Orion 5
27. Sarah Ejermark Torsås OK 5
27. Ronny Lobenius Hammarkinds OK 5
27. Isak Törnqvist Karlskrona SOK 5
32. Olle Lindquist Karlskrona SOK 4
32. Ola Sandgren OK Orion 4
32. Eva Lobenius Hammarkinds OK 4
35. Anders Leopold OK Orion 3
35. Selma Leopold OK Orion 3
35. Simon Waxegård Torsås OK 3
35. Alice Johansson OK Orion 3
35. Marina Johansson OK Orion 3
35. Viktoria Zhelobkov Orion Stars FC 3
35. Viacheslav Zhelobkov Orion Stars FC 3
35. Magnus Åsén Torsås OK 3

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 54
2. Mats Andersson OK Orion 47
3. Filip Håkansson OK Orion 42
4. Emma Zettervall Karlskrona SOK 36
5. Klara Andersson OK Orion 35
6. Dorota Šmelíková Karlskrona SOK 29
7. Sandra Widuch Karlskrona SOK 28
8. Ann-Christin Nero Ronneby OK 26
9. Lennart Andersson OK Orion 25
9. Annika Josefsson Karlskrona SOK 25
11. Hilda Lindell OK Orion 24
12. Hedda Svensson OK Orion 22
13. Lisa Pettersson OK Dacke 20
13. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 20
13. Anders Nilsson OK Orion 20
16. Eskil Johansson OK Orion 19
17. Jonas Svensson OK Orion 18
17. Mikael Wahlbom OK Orion 18
17. Mats Carlsson Karlskrona SOK 18
17. Thomas Almqvist FK Vittus 18
17. Christian Lindblom Stigmännen 18
22. Alma Svennerud Karlskrona SOK 17
22. Anna Arvidsson Kalmar OK 17
22. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 17
25. Linn Olsson OK Orion 15
25. Amanda Svensson OK Orion 15
25. Anders Sundelin OK Orion 15
25. Mattias Engström OK Orion 15
25. Katarina Sundelin OK Orion 15
25. Martin Söderberg OK Skogsfalken 15
31. Gunilla Gustavsson OK Orion 14
31. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 14
33. Filippa Söderberg Kalmar OK 13
34. Pive Engström OK Orion 12
34. Eva Pettersson OK Dacke 12
34. Karl-Axel Engström OK Orion 12
37. Maria Sibileva Karlskrona SOK 11
38. Jan Svensson OK Orion 10
38. Lars Forsstedt Söders-Tyresö 10
40. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 9
40. Anne Johansson Karlskrona SOK 9
40. Carolin Håkansson OK Orion 9
40. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 9
44. Erik Hansson Karlskrona SOK 8
44. Lisa Swartz OK Orion 8
46. Stefan Jönsson Ronneby OK 7
46. Peter Wilhelmsson Karlskrona SOK 7
46. Björn Zettervall Karlskrona SOK 7
49. Kristina Berlin Karlskrona SOK 6
49. Jörn Antonischki OK Orion 6
49. Lennart Sohlin OK Orion 6
49. Tommy Mattisson OK Orion 6
49. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 6
49. Elisabet Janner Ronneby OK 6
49. Lennart Nilsson OK Orion 6
49. Magnus Nilsson Torsås OK 6
49. Rasmus Ejermark Torsås OK 6
49. Annica Rosengren OK Orion 6
49. Bosse Lönngren OK Dacke 6
49. Oliver Håkansson OK Orion 6
49. Moa Pettersson Karlskrona SOK 6
49. Martina Sundelin OK Orion 6
49. Elin Antonischki OK Orion 6
64. Maria Leuenberger OK Orion 5
64. Ulf Lundberg Kalmar OK 5
66. Niklas Bratt OK Orion 3
66. Anders Håkansson OK Orion 3
66. Erik Sundelin OK Orion 3
66. Pi Persson OK Orion 3
66. Bo Salomonsson Kalmar OK 3
66. Jonny Lagerström Ronneby OK 3
66. Vilma Engström OK Orion 3
66. Emil Olsson OK Orion 3
66. Agnes Berlin OK Orion 3
66. Ingemar Andersson OK Orion 3
66. Bengt Strindhagen OK Orion 3
66. Jenny Håkansson OK Orion 3
66. Nellie Nilsson OK Orion 3
79. Selma Leopold OK Orion 0
79. Björn Linnersjö OK Orion 0
79. Anders Leopold OK Orion 0
79. Yngve Magnusson OK Orion 0
Resultat och kommentarer
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning
Totalställning i Eventor (Denna kommer att bli fel efter 15 deltävlingar, men det är ju kul att använda Eventor.)

Årets deltävlingar
1: 19 okt 17 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 26 okt 17 Bastasjö (KSOK - Peter Wilhelmsson)
3: 2 nov 17 Färskesjöns badplats (Orion - Philip Person)
4: 9 nov 17 Orionstugan (Orion - Magnus & Carolin Håkansson)
5: 16 nov 17 Ronnebytrakten (Ronneby - Lars Thorén)
6: 23 nov 17 Rödeby V (KSOK - Emil Folino)
7: 30 nov 17 Knösö (KSOK - Ulf Johansson)
8: 7 dec 17 Sjöarp (Ronneby - Nina Ring)
9: 14 dec 17 Augerum (Orion - Pontus Petersson)
10: 21 dec 17 Jämjö IP (Orion - Daniel Gunnarsson)
11: 4 jan 18 Alljungen (KSOK - Björn Andersson)
12: 11 jan 18 Åby (Orion - Theodor Wahlbom)
13: 18 jan 18 Backabo/Rosenholm (KSOK - S Caleklint)
14: 25 jan 18 Ronnebytrakten (Ronneby - Daniel Persson)
15: 1 feb 18 Bussevik (Orion - Måns Sandgren)
16: 8 feb 18 Torsåstrakten (Torsås - Jonas Persson)
17: 15 feb 18 Mörtsjöåsen (KSOK - Johanna Wilhelmsson)
18: 22 feb 18 Ronnebytrakten (Ronneby - Torgny Lindström)
19: 1 mars 18 Dackestugan (KSOK - Emil Pettersson)
20: 8 mars 18 Orionstugan (Orion - Johan Engström)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2016/2017
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 2000/2001
Banorna från säsongen 2001/2002
Banorna från säsongen 2002/2003
Banorna från säsongen 2003/2004
Banorna från säsongen 2004/2005
Banorna från säsongen 2005/2006
Banorna från säsongen 2007/2008

Regler
20 deltävlingar varav de 15 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 15 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 16, 17, 18, 19 och 20.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 20 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 19 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.