OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2016/2017


Inbjudan till deltävling 1 i Östra Blekinges Nattcup
Datum: Kanske nån torsdag i höst
Samling: Varför inte Höga Sand?
Start: 18:15 låter väl som en bra tid.
Långa banan: Långt
Mellanbanan: Kort
Mellankorta banan: Superkort
Korta banan: Superkort och lätt
Dusch och bastu: Troligtvis inte
Arrangör: Det får framtiden utvisa
Anmälan: Här borde det finnas en länk till Eventor
Ställningen för nattcupen 2016/2017:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Pontus Petersson OK Orion 251
2. Torgny Lindström Ronneby OK 230
3. Daniel Gunnarsson OK Orion 189
4. Adam Georgsson Karlskrona SOK 163
5. Magnus Saager OK Orion 133
6. Philip Persson OK Orion 121
7. Magnus Larsson Karlskrona SOK 119
8. Niklas Bratt OK Orion 100
9. Björn Andersson Karlskrona SOK 70
10. Aleksander Bernaciak OK Orion 57
10. Denys Shcherbakov Ronneby OK 57
12. Johan Engström OK Orion 48
13. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 43
14. Olexander Kratov KooVee 35
15. Oscar Johansson Karlskrona SOK 26
16. Johan Wennermark OK Orion 25
17. Henrik Berlin OK Orion 24
18. Tilda Johansson OK Orion 20
18. Erik Andersson OK Orion 20
20. Viktor Tovesson OK Orion 14
21. Emil Pettersson OK Dacke 6
22. Love Carlsson OK Orion 5
23. Myrra Carlsson OK Orion 4
24. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 3
25. Andreas Jonsson OK Orion 0
25. Emil Folino Karlskrona SOK 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Stefan Karlsson Ronneby OK 186
2. Maxim Omelchenko Karlskrona SOK 168
3. Nadiya Volynska OK Orion 121
4. Ove Lernå Kalmar OK 100
5. Lovisa Johansson Karlskrona SOK 93
6. Johan Jacobsson OK Orion 86
6. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 86
8. Mats Andersson OK Orion 73
9. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 72
10. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 64
10. Simon Giselsson Ronneby OK 64
12. Peter Wilhelmsson Karlskrona SOK 45
13. Amanda Johansson OK Orion 44
14. Jonas Persson Torsås OK 41
15. Henrik Berlin OK Orion 40
15. Tom Olausson OK Orion 40
17. Klara Andersson OK Orion 38
18. Tilda Johansson OK Orion 37
19. Maria Arvidsson Kalmar OK 33
20. Ulf Johansson Karlskrona SOK 31
20. Harald Rooth OK Orion 31
22. Magnus Graad Ronneby OK 30
23. Olof Ingemarsson Karlskrona SOK 26
24. Johan Myrén OK Orion 25
25. Gustav Olsson Torsås OK 23
25. Annika Josefsson Karlskrona SOK 23
27. Maria Johansson Torsås OK 22
28. Anders Håkansson OK Orion 21
29. Oscar Johansson Karlskrona SOK 20
29. Anton J Glivesson Ronneby OK 20
29. Philip Persson OK Orion 20
29. Marcus Berggren Nyköpings OK 20
33. Peter Andersson OK Orion 19
33. Thomas Johannesson Ronneby OK 19
35. Fabian Andersson Ronneby OK 18
36. Love Carlsson OK Orion 17
36. Ola Andersson OK Orion 17
36. Christian Håkansson Ronneby OK 17
39. Daniel Persson Ronneby OK 16
40. Olle Björneld Kalmar OK 15
40. Jörgen Johansson Karlskrona SOK 15
40. Ingemar Eriksson Ronneby OK 15
43. Magnus Johansson OK Dacke 14
44. Mats Söderberg Kalmar OK 13
45. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 12
45. Isak Hagberg Kalmar OK 12
47. Ola Samuelsson OK Orion 11
47. Ellen Wahlbom OK Orion 11
49. Myrra Carlsson OK Orion 10
49. Siri Jeppsson Katrineholms OK 10
51. Inge Götesson Karlskrona SOK 9
51. Ulrika Hermansson OK Orion 9
51. Björn Zettervall Karlskrona SOK 9
51. Håkan Lindberg Ronneby OK 9
55. Lasse Carlsson OK Orion 8
55. Johan Engström OK Orion 8
55. Hanna Johannesson Ronneby OK 8
58. Anders Johansson Karlskrona SOK 7
59. Christian Oldgård Kalmar OK 6
59. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 6
61. Viktor Skobe Kalmar OK 5
62. Tomas Törnqvist Karlskrona SOK 3
62. Anders Nilsson OK Orion 3
62. Lennart Sohlin OK Orion 3
62. Mattias Engström OK Orion 3
62. Mikael Wahlbom OK Orion 3
62. Alexander Graad Ronneby OK 3
68. Mikael Adamsson Nybro OK 0
68. Lars-Ola Larsson OK Orion 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Olof Edvardsson Ronneby OK 216
2. Louise Edvardsson Ronneby OK 188
3. Märta Svennerud Karlskrona SOK 168
4. Adam Andersson Karlskrona SOK 129
5. Wille Vernström Ronneby OK 62
6. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 61
7. Erik Zetterwall Karlskrona SOK 59
8. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 58
9. Simon Elm Ronneby OK 49
10. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 41
11. Mikael Widuch Karlskrona SOK 37
12. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 29
13. Helena Gummesson Karlskrona SOK 27
14. Karin Engman OK Orion 26
15. Måns Fridström Karlskrona SOK 20
15. Linda Thoren Ronneby OK 20
15. Linda Allwood Karlskrona SOK 20
15. Jakob Omelchenko Karlskrona SOK 20
19. Kasper Fager Karlskrona SOK 18
20. Marie Svennerud Karlskrona SOK 17
20. Conny Andersson Ronneby OK 17
20. Sophie Widuch Karlskrona SOK 17
20. Arvid Eriksson Ronneby OK 17
20. Mona Halldin Trosabygdens OK 17
25. Björn Zettervall Karlskrona SOK 15
25. Lova Kronmar Karlskrona SOK 15
25. Kenneth Fager Karlskrona SOK 15
28. Maria Sibileva Karlskrona SOK 13
29. Elias Lindström Ronneby OK 12
30. Astrid Andersson OK Orion 11
31. Sara Lindström Ronneby OK 10
31. David Milendahl Karlskrona SOK 10
31. Madeleine Engman OK Orion 10
34. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 9
34. Selma Leopold OK Orion 9
36. Susanne Johannesson Ronneby OK 8
36. Anders Leopold OK Orion 8
38. Cecilia Widuch Karlskrona SOK 6
38. Elias Kronmar Karlskrona SOK 6
40. Linda Ingemarsson Karlskrona SOK 4
41. Stefan Åkesson OK Orion 3
41. Ottilia Åkesson OK Orion 3
41. Olof Åkesson OK Orion 3
41. Mattias Engström OK Orion 3
41. David Arvmyren OK Orion 3
41. Anna Eriksson Ronneby OK 3
41. Kristina Berlin Karlskrona SOK 3
41. Alva Engström OK Orion 3
41. Agnes Berlin OK Orion 3
41. Carl Åkesson OK Orion 3

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Linus Vernström Ronneby OK 195
2. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 155
3. Lennart Andersson OK Orion 146
4. Sandra Widuch Karlskrona SOK 129
5. Hugo Larsson Karlskrona SOK 109
6. Emma Zettervall Karlskrona SOK 96
7. Alma Svennerud Karlskrona SOK 94
8. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 79
9. Mats Andersson OK Orion 69
10. Maria Sibileva Karlskrona SOK 68
11. Jenny Håkansson OK Orion 61
12. Lennart Nilsson OK Orion 59
13. Simon Giselsson Ronneby OK 57
13. Mikael Wahlbom OK Orion 57
13. Christian Lindblom Stigmännen 57
16. Klara Andersson OK Orion 55
17. Tomas Törnqvist Karlskrona SOK 53
18. Mats Carlsson Karlskrona SOK 52
19. Björn Zettervall Karlskrona SOK 49
20. Ann-Christin Nero Ronneby OK 46
21. Anders Nilsson OK Orion 45
22. Gunilla Gustavsson OK Orion 44
23. Ulf Lundberg Kalmar OK 42
24. Jörgen Johansson Karlskrona SOK 41
25. Eskil Johansson OK Orion 38
26. Lena Swartz OK Orion 37
26. Olof Ingemarsson Karlskrona SOK 37
28. Elin Antonischki OK Orion 36
29. Nils Swartz OK Orion 34
29. Filip Håkansson OK Orion 34
31. Jörn Antonischki OK Orion 33
31. Ingemar Andersson OK Orion 33
33. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 30
33. Magnus Larsson Karlskrona SOK 30
35. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 29
36. Katarina Sundelin OK Orion 27
36. Pive Engström OK Orion 27
38. Lisa Swartz OK Orion 26
39. Ulf Johansson Karlskrona SOK 25
40. Johan Swartz OK Orion 24
40. Anders Sundelin OK Orion 24
40. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 24
40. Bo Salomonsson Kalmar OK 24
44. Anne Johansson Karlskrona SOK 23
45. Aron Thoren Ronneby OK 22
46. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 21
47. Magnus Olsson Torsås OK 20
47. Tom Olausson OK Orion 20
49. Annika Josefsson Karlskrona SOK 19
50. Hilda Lindell OK Orion 18
50. Pi Persson OK Orion 18
50. Theodor Wahlbom OK Orion 18
50. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 18
54. Maria Johansson Torsås OK 17
55. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 15
55. Axel Bratt OK Orion 15
55. Ellen Wahlbom OK Orion 15
58. Helena Gummesson Karlskrona SOK 14
59. Gunnar Elm Ronneby OK 13
60. Lennart Bohman Karlskrona SOK 12
60. Simon Fogelström Torsås OK 12
60. Jonas Svensson OK Orion 12
60. Lukas Bökman Ronneby OK 12
60. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 12
60. Lasse Åberg Kalmar OK 12
66. Anders Leopold OK Orion 10
66. Jan Danielsson Kalmar OK 10
66. My Fridström Karlskrona SOK 10
69. Kenneth Fager Karlskrona SOK 9
69. Karl-Axel Engström OK Orion 9
71. Lisa Olsson Torsås OK 7
72. Peter Wilhelmsson Karlskrona SOK 6
72. Mona Halldin Trosabygdens OK 6
72. Vilma Engström OK Orion 6
72. Ottilia Åkesson OK Orion 6
72. Lars Thoren Ronneby OK 6
72. Elisabet Janner Ronneby OK 6
72. Fabian Andersson Ronneby OK 6
72. Eva Pettersson OK Dacke 6
72. Jan Svensson OK Orion 6
72. Oskar Eriksson Ronneby OK 6
72. Anders Johansson Karlskrona SOK 6
83. Pernilla Bökman Ronneby OK 5
83. Kristina Johansson Kalmar OK 5
83. Anna Arvidsson Kalmar OK 5
83. Jens Bohlin Karlskrona SOK 5
87. Ola Jönsson OK Vilse 87 4
88. Ulrika Hermansson OK Orion 3
88. Karin Engman OK Orion 3
88. Anders Håkansson OK Orion 3
88. Linda Allwood Karlskrona SOK 3
88. Hanna Sunnegårdh Ring Ronneby OK 3
88. Maria Arvidsson Kalmar OK 3
88. Anders Persson OK Vilse 87 3
88. Mattias Engström OK Orion 3
88. Karin Rahm Björneld Kalmar OK 3
88. Anders Pettersson Karlskrona SOK 3
88. Lovisa Johansson Karlskrona SOK 3
88. Leif Lindström Nybro OK 3
88. Hedda Svensson OK Orion 3
88. Oliver Håkansson OK Orion 3
88. Yngve Magnusson OK Orion 3
88. Selma Leopold OK Orion 3
88. Amanda Svensson OK Orion 3
88. Martina Sundelin OK Orion 3
106. Mikael Widuch Karlskrona SOK 0
106. Ros-Mari Karlsson Nybro OK 0
106. Siri Jeppsson Katrineholms OK 0
106. Anna Eriksson Ronneby OK 0
Resultat och kommentarer
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning
Totalställning i Eventor (Denna kommer att bli fel efter 14 deltävlingar, men det är ju kul att använda Eventor.)

Årets deltävlingar
1: 3 nov 16 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 10 nov 16 Brunnskogen, Ronneby (Ronneby - Daniel Persson)
3: 17 nov 16 Alljungen (KSOK - Björn Andersson)
4: 24 nov 16 Augerum (Orion - Philip Persson)
5: 1 dec 16 Salsjöstugan, Bräkne-Hoby (Ronneby - Torgny Lindström)
6: 8 dec 16 Bastasjö (KSOK - Olof Ingemarsson)
7: 15 dec 16 Färskesjön SO (Orion - Johan Engström)
8: 5 jan 17 Rosenholm (KSOK - Lennart Bohman)
9: 12 jan 17 Åby (Orion - Philip Persson)
10: 19 jan 17 Rödeby V, Crossbanan (KSOK - Ulf Johansson)
11: 26 jan 17 Loppetorp (Orion - Daniel Gunnarsson)
12: 2 feb 17 Cirkusplatsen, Ronneby (Ronneby - Nina Ring)
13: 9 feb 17 Dackestugan (KSOK - Peter Wilhelmsson)
14: 16 feb 17 Häljarum/Vassaslätt (Orion - Theodor Wahlbom)
15: 23 feb 17 Vemö (KSOK - Kenneth Fager)
16: 2 mars 17 Torsås (Torsås - Jonas Persson)
17: 9 mars 17 Porsgöl (Orion - Philip Persson)
18: 16 mars 17 Aspö (KSOK - Thomas Almqvist)
19: 23 mars 17 Orionstugan (Orion - Pontus Petersson)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 2000/2001
Banorna från säsongen 2001/2002
Banorna från säsongen 2002/2003
Banorna från säsongen 2003/2004
Banorna från säsongen 2004/2005
Banorna från säsongen 2005/2006
Banorna från säsongen 2007/2008

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.