OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

NATTCUPEN 2017/2018


Inbjudan till deltävling 20 (final) i Östra Blekinges Nattcup
Datum: 8 mars
Samling: Tvistens missionshus
Start: Gemensam start 18:15
Långa banan: Långt
Mellanbanan: Kort
Mellankorta banan: Superkort
Korta banan: Superkort och lätt
Tidtagning Med SportIdent. Ta med pinne om du har!
Arrangör: Johan Engström, OK Orion
Anmälan: Eventor (id=20583) Senast tisdag kväll
Ställningen för nattcupen 2017/2018:

Långa banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Torgny Lindström Ronneby OK 182
2. Magnus Larsson Karlskrona SOK 160
3. Marcus Berggren Nyköpings OK 139
4. Adam Georgsson Karlskrona SOK 133
5. Daniel Gunnarsson OK Orion 102
6. Philip Persson OK Orion 97
7. Emil Øbro OK Orion 86
7. Joakim Andén SNOL 86
9. Gustav Olsson Torsås OK 85
10. Johan Engström OK Orion 79
11. Pontus Petersson OK Orion 70
12. Love Carlsson OK Orion 54
13. Magnus Saager OK Orion 53
14. Björn Andersson Karlskrona SOK 42
15. Niklas Bratt OK Orion 34
16. Viktor Tovesson OK Orion 27
17. Christian Håkansson Ronneby OK 26
18. Erik Andersson OK Orion 20
19. Henrik Berlin OK Orion 17
20. Johan Höij OK Linné 15
21. Emil Folino Karlskrona SOK 13
22. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 11
23. Thomas Johannesson Ronneby OK 10
24. Aleksander Bernaciak OK Orion 9
24. Johan Wennermark OK Orion 9
26. Måns Sandgren OK Orion 8
26. Fredrik Wennermark OK Skogsfalken 8
28. Oscar Johansson Karlskrona SOK 5
29. Emil Pettersson Karlskrona SOK 3
30. Hanna Wisniewska OK Orion 0
30. Ronny Lobenius Hammarkinds OK 0

Mellanbanan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Isak Hagberg Kalmar OK 139
2. Hugo Larsson Karlskrona SOK 138
3. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 124
4. Stefan Karlsson Ronneby OK 123
5. Alma Svennerud Karlskrona SOK 105
6. Nadiya Volynska OK Orion 85
7. Adrian Skobe Kalmar OK 81
8. Simon Giselsson Ronneby OK 79
9. Myrra Carlsson OK Orion 78
10. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 70
11. Klara Andersson OK Orion 65
12. Thomas Johannesson Ronneby OK 59
13. Simon Fogelström Torsås OK 54
13. Ellen Wahlbom OK Orion 54
15. Maxim Omelchenko Karlskrona SOK 52
16. Jörgen Johansson Karlskrona SOK 48
17. Johan Jacobsson OK Orion 46
18. Tom Olausson OK Orion 43
19. Yuri Omelchenko OK Orion 40
20. Anders Håkansson OK Orion 39
21. Jonas Persson Torsås OK 37
22. Magnus Olsson Torsås OK 35
23. Johan Myrén OK Orion 29
23. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 29
25. Filip Håkansson OK Orion 27
26. Ulf Johansson Karlskrona SOK 26
26. Maria Johansson Torsås OK 26
28. Ove Lernå Kalmar OK 23
28. Stefan Pettersson Kalmar OK 23
28. Lisa Olsson Torsås OK 23
31. Gustav Olsson Torsås OK 20
31. Pontus Petersson OK Orion 20
31. Christian Håkansson Ronneby OK 20
34. Frantisek Svetnicky Karlskrona SOK 19
34. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 19
36. Marcus Berggren Nyköpings OK 17
37. Håkan Svensson Bredaryd SOK 15
37. Viktor Skobe Kalmar OK 15
37. Mats Söderberg Kalmar OK 15
40. Olle Björneld Kalmar OK 14
41. Linus Vernström Ronneby OK 12
42. Peter Wirenstedt Ronneby OK 11
43. Ulrika Hermansson OK Orion 9
43. Inge Götesson Karlskrona SOK 9
43. Misha Shutnik . 9
43. Håkan Lindberg Ronneby OK 9
43. Jao Jaber Karlskrona SOK 9
43. Jenny Håkansson OK Orion 9
43. Kent Olsson OK Orion 9
50. Peter Andersson OK Orion 8
50. Lukas Bökman Ronneby OK 8
50. Louise Lundgren Växjö OK 8
50. Ewa Gwózdz OK Orion 8
54. Lovisa Johansson Karlskrona SOK 6
54. Annika Josefsson Karlskrona SOK 6
56. Hanna Johannesson Ronneby OK 5
57. Magnus Graad Ronneby OK 4
58. Mats Andersson OK Orion 3
58. Paul Irip FK Göingarna 3
58. Olena Pitirimova OK Orion 3
58. Ellen Kallerbäck Emmaboda V OK 3
58. Hanna Wisniewska OK Orion 3
58. Maria Arvidsson Kalmar OK 3
58. Amanda Johansson OK Orion 3
58. Olle Kallerbäck Emmaboda Verda OK 3
58. Bo Salomonsson Kalmar OK 3
58. Daniel Persson Ronneby OK 3
58. Lisa Pettersson OK Dacke 3
58. Christian Oldgård Kalmar OK 3
70. Emil Olsson OK Orion 0

Korta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Märta Svennerud Karlskrona SOK 239
2. Joel Leistra Karlskrona SOK 192
3. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 142
4. Maria Leuenberger OK Orion 113
5. Magnus Leuenberger OK Orion 108
6. Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK 87
7. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 79
8. Lova Kronmar Karlskrona SOK 57
9. Elisabet Janner Ronneby OK 54
10. Maria Sibileva Karlskrona SOK 39
11. Elias Lindström Ronneby OK 36
12. Clas Nilsson Karlskrona SOK 32
12. Anna Gustavsson Kalmar OK 32
12. Wille Vernström Ronneby OK 32
15. Elin Nilsson Karlskrona SOK 31
16. Emil Sunnegårdh Ring Ronneby OK 20
16. Jakob Omelchenko Karlskrona SOK 20
16. Adam Andersson Karlskrona SOK 20
16. Elis Weslien Nybro Ski 20
20. Annica Rosengren OK Orion 17
20. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 17
22. Olle Lindquist Karlskrona SOK 16
23. Jonny Lagerström Ronneby OK 13
24. Erik Zetterwall Karlskrona SOK 10
24. Linn Björneld Kalmar OK 10
26. Agnes Åsén Torsås OK 9
26. Claes Lindell OK Orion 9
28. Elias Kronmar Karlskrona SOK 8
28. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 8
28. Annika Josefsson Karlskrona SOK 8
31. Slava Zhelolkov Karlskrona SOK 7
31. Linda Ingemarsson Karlskrona SOK 7
31. Lars Forsstedt Söders-Tyresö 7
34. Olle Ring Ronneby OK 6
34. Holly Ekenberg Ronneby OK 6
36. Emma Sandgren OK Orion 5
36. Ronny Lobenius Hammarkinds OK 5
36. Isak Törnqvist Karlskrona SOK 5
36. Sarah Ejermark Torsås OK 5
36. Eva-Lotta Johansson Ronneby OK 5
41. Eva Lobenius Hammarkinds OK 4
41. Ola Sandgren OK Orion 4
43. Selma Leopold OK Orion 3
43. Magnus Åsén Torsås OK 3
43. Simon Waxegård Torsås OK 3
43. Anders Leopold OK Orion 3
43. Alice Johansson OK Orion 3
43. Marina Johansson OK Orion 3
43. Viktoria Zhelobkov Orion Stars FC 3
43. Viacheslav Zhelobkov Orion Stars FC 3

Mellankorta banan:
PlatsNamn Klubb Poäng
1. Mats Andersson OK Orion 142
2. Emma Zettervall Karlskrona SOK 110
2. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 110
4. Filip Håkansson OK Orion 88
5. Hedda Svensson OK Orion 86
6. Lennart Andersson OK Orion 82
7. Sandra Widuch Karlskrona SOK 79
8. Jonas Svensson OK Orion 71
9. Klara Andersson OK Orion 70
10. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 66
11. Mikael Wahlbom OK Orion 59
12. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 57
13. Mattias Engström OK Orion 54
14. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 52
14. Anders Nilsson OK Orion 52
16. Gunilla Gustavsson OK Orion 51
17. Filippa Söderberg Kalmar OK 49
18. Christian Lindblom Stigmännen 45
18. Pive Engström OK Orion 45
20. Annika Josefsson Karlskrona SOK 41
21. Björn Zettervall Karlskrona SOK 40
22. Eskil Johansson OK Orion 37
23. Hilda Lindell OK Orion 32
23. Mats Carlsson Karlskrona SOK 32
25. Peter Wilhelmsson Karlskrona SOK 31
26. Karl-Axel Engström OK Orion 30
26. Lars Forsstedt Söders-Tyresö 30
28. Dorota Šmelíková Karlskrona SOK 29
29. Lisa Swartz OK Orion 28
30. Anders Sundelin OK Orion 27
30. Katarina Sundelin OK Orion 27
32. Ann-Christin Nero Ronneby OK 26
32. Anders Håkansson OK Orion 26
32. Ulf Lundberg Kalmar OK 26
35. Jonny Lagerström Ronneby OK 21
35. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 21
37. Theodor Wahlbom OK Orion 20
37. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 20
37. Lisa Pettersson OK Dacke 20
37. Sara Lindström Ronneby OK 20
37. Joakim Andén SNOL 20
37. Maria Leuenberger OK Orion 20
43. Stefan Jönsson Ronneby OK 18
43. Jan Svensson OK Orion 18
43. Thomas Almqvist FK Vittus 18
43. Anne Johansson Karlskrona SOK 18
43. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 18
43. Amanda Svensson OK Orion 18
49. Ulf Johansson Karlskrona SOK 17
49. Anna Arvidsson Kalmar OK 17
49. Alma Svennerud Karlskrona SOK 17
52. Oliver Håkansson OK Orion 16
52. Tommy Mattisson OK Orion 16
54. Erik Oscarsson OK Orion 15
54. Tommy Olsson Karlskrona SOK 15
54. Martin Söderberg OK Skogsfalken 15
54. Linn Olsson OK Orion 15
54. Gustav Olsson Torsås OK 15
54. Eva Pettersson OK Dacke 15
54. Bosse Lönngren OK Dacke 15
54. Elisabet Janner Ronneby OK 15
54. Vilma Engström OK Orion 15
63. Ingemar Andersson OK Orion 12
63. Daniel Oskarsson OK Orion 12
63. Anders Pettersson Karlskrona SOK 12
63. Maria Johansson Torsås OK 12
67. Maria Sibileva Karlskrona SOK 11
67. Anne Lindell Kalmar OK 11
69. Martina Sundelin OK Orion 9
69. Carolin Håkansson OK Orion 9
69. Magnus Nilsson Torsås OK 9
69. Annica Rosengren OK Orion 9
73. Erik Hansson Karlskrona SOK 8
73. Nils Swartz OK Orion 8
75. Myrra Carlsson OK Orion 7
76. Rasmus Ejermark Torsås OK 6
76. Jenny Håkansson OK Orion 6
76. Jörn Antonischki OK Orion 6
76. Moa Pettersson Karlskrona SOK 6
76. Erik Sundelin OK Orion 6
76. Kristina Berlin Karlskrona SOK 6
76. Magnus Leuenberger OK Orion 6
76. Elin Antonischki OK Orion 6
76. Lennart Nilsson OK Orion 6
76. Bengt Strindhagen OK Orion 6
76. Lennart Sohlin OK Orion 6
87. Nellie Nilsson OK Orion 3
87. Johan Swartz OK Orion 3
87. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 3
87. Linda Allwood Karlskrona SOK 3
87. Yngve Magnusson OK Orion 3
87. Lasse Åberg Kalmar OK 3
87. Bo Salomonsson Kalmar OK 3
87. Agnes Berlin OK Orion 3
87. Maja Pettersson OK Dacke 3
87. Niklas Bratt OK Orion 3
87. Emil Olsson OK Orion 3
87. Pi Persson OK Orion 3
99. Ottilia Åkesson OK Orion 0
99. Carl Åkesson OK Orion 0
99. Anders Leopold OK Orion 0
99. Björn Linnersjö OK Orion 0
99. Lars-Ola Larsson OK Orion 0
99. Selma Leopold OK Orion 0
Resultat och kommentarer
Resultat
Kommentarer och referat
Totalställning
Totalställning i Eventor (Denna kommer att bli fel efter 15 deltävlingar, men det är ju kul att använda Eventor.)

Årets deltävlingar
1: 19 okt 17 Höga Sand (Orion - Johan Swartz)
2: 26 okt 17 Bastasjö (KSOK - Peter Wilhelmsson)
3: 2 nov 17 Färskesjöns badplats (Orion - Philip Person)
4: 9 nov 17 Orionstugan (Orion - Magnus & Carolin Håkansson)
5: 16 nov 17 Ronnebytrakten (Ronneby - Lars Thorén)
6: 23 nov 17 Rödeby V (KSOK - Emil Folino)
7: 30 nov 17 Knösö (KSOK - Ulf Johansson)
8: 7 dec 17 Sjöarp (Ronneby - Nina Ring)
9: 14 dec 17 Augerum (Orion - Pontus Petersson)
10: 21 dec 17 Jämjö IP (Orion - Daniel Gunnarsson)
11: 4 jan 18 Alljungen (KSOK - Björn Andersson)
12: 11 jan 18 Åby (Orion - Theodor Wahlbom)
13: 18 jan 18 Backabo/Rosenholm (KSOK - S Caleklint)
14: 25 jan 18 Ronnebytrakten (Ronneby - Daniel Persson)
15: 1 feb 18 Bussevik (Orion - Måns Sandgren)
16: 8 feb 18 Torsåstrakten (Torsås - Jonas Persson)
17: 15 feb 18 Mörtsjöåsen (KSOK - Johanna Wilhelmsson)
18: 22 feb 18 Ronnebytrakten (Ronneby - Torgny Lindström)
19: 1 mars 18 Dackestugan (KSOK - Emil Pettersson)
20: 8 mars 18 Orionstugan (Orion - Johan Engström)

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Alla kommentarer och kartor
Årets säsong
Säsongen 2016/2017
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Säsongen 1990/1991
Banorna från säsongen 2000/2001
Banorna från säsongen 2001/2002
Banorna från säsongen 2002/2003
Banorna från säsongen 2003/2004
Banorna från säsongen 2004/2005
Banorna från säsongen 2005/2006
Banorna från säsongen 2007/2008

Regler
20 deltävlingar varav de 15 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 15 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 16, 17, 18, 19 och 20.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas gå runt på någon annan deltävling.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 20 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 19 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.