OK Orion, Vårtävling Söndag, Förkortad Långdistanssö 2008-03-30 13:12
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (7)       3300 m                      

    1          Allan Håkansson           33    14 SOK Viljan                   36:52 G        
    2          Lars-Erik Malmqvist       32    14 Växjö OK                     37:04 G        
    3          Göran Ekebjär             32     3 OK Kåre                      37:19 G        
    4          Sture Jansson             27    14 Emmaboda Verda OK            45:07 S        
    5          Gunnar Elfverson          29    14 Kalmar OK                    50:40 S        
    6          Georg Ekström             32    15 SoIK Hellas                1:23:34          

               Sven Svensson             31     1 FK Vittus                 Ej godk.          



H70  (8)       3700 m                      

    1          Sivert Axelsson           37    14 Kalmar OK                    33:03 G        
    2          Werner Törnblom           35    14 Växjö OK                     34:47 G        
    3          Olle Nilsson              34     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:15 S        
    4          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                   42:43 S        
    5          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                   54:24          
    6          Bertil Ståhl              32    14 Kalmar OK                    55:13          
    7          Sven Persson              37    14 Torsås OK                    57:37          

               Bengt-Åke Borgemo         34    14 SOK Viljan                ej start          



H65  (12)      3400 m                      

    1          Björn Linnersjö           42     1 Ronneby OK                   25:49 G        
    2          Anders Buhré              42    14 Nybro OK                     30:34 S        
    3          Stig Karlsson             41    14 Lessebo OK                   32:42 S        
    4          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   34:25 S        
    5          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    35:33 S        
    6          Sten Johansson            39     1 OK Skogsfalken               40:12          
    7          Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                   41:23          
    8          Bengt Andersson           42     1 OK Skogsfalken               44:43          

               Gert-Erik Carlsson        41     7 Falkenbergs OK            Ej godk.          
               Roland Sandholm           43    14 Torsås OK                 ej start          
               Göran Thour               40    14 Värend GN OL              ej start          
               Leif Lindström            43    14 Nybro OK                  ej start          



H60  (15)      4200 m                      

    1          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     29:21 G        
    2          Ronny Hjalmarsson         47    14 Emmaboda Verda OK            31:15 G        
    2          Aymonn Andersson          46     1 OK Dacke                     31:15 G        
    4          Lennart Bohman            46     1 FK Vittus                    35:17 S        
    5          Jörgen Fransson           47    14 Emmaboda Verda OK            36:43 S        
    6          Nils Karlsson             45    14 Växjö AIS                    37:01 S        
    7          Göte Gustafsson           44    14 Emmaboda Verda OK            37:57 S        
    8          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            39:04 S        
    9          Kenneth Lindblom          48    14 Växjö OK                     41:04 S        
   10          Ulf Svahn                 48     1 Ronneby OK                   41:44 S        
   11          Jan-Ulf Karlsson          44    14 Nybro OK                     44:18 B        
   12          Kenneth Karlsson          45    14 Nybro OK                     46:57          
   13          Karl-Johan Knutsson       45    14 Nybro OK                     48:53          

               Lars-Åke Åberg            47    14 Kalmar OK                 ej start          
               Christer Sandh            46    23 OK Roxen                  ej start          



H55  (13)      4300 m                      

    1          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     30:06 G        
    2          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   30:28 G        
    3          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  31:39 G        
    4          Björn Palm                51    14 Lessebo OK                   31:59 G        
    5          Kenneth Fager             52     1 OK Dacke                     33:46 G        
    6          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     33:59 G        
    7          Håkan Algotsson           52    14 Torsås OK                    35:41 S        
    8          Lars Svensson             50     1 OK Vilse 87                  36:58 S        
    9          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                   37:29 S        
   10          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                    38:52 S        
   10          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö AIS                    38:52 S        
   12          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               45:30 B        
   13          Christer Nilsson          51     1 FK Vittus                    47:10          



H50  (8)       4400 m                      

    1          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  32:02 G        
    2          Peter Henriksson          57     1 Ronneby OK                   33:08 G        
    3          Mikael Bodén              55    20 Markbygdens OK               34:24 G        
    4          Bo Salomonson             56    14 Kalmar OK                    35:45 G        
    5          Lars Eklund               56    14 Växjö OK                     37:25 S        
    6          Johan Ryberg              54     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:31 S        
    7          Mats Karlsson             56     1 FK Vittus                    53:23          

               Håkan Forsman             56     1 Ronneby OK                ej start          



H45  (17)      5800 m                      

    1          Ove Lernå                 60    14 Kalmar OK                    36:06 G        
    2          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     38:29 G        
    3          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  38:30 G        
    4          John E Eriksson           62    14 Växjö OK                     39:19 G        
    5          Lars-Olof Lundquist       63    14 Nybro OK                     41:48 S        
    6          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   42:01 S        
    7          Gunnar Karlsson           60    14 Målilla OK                   42:12 S        
    8          Arto Blomdahl             60    14 IK Hakarpspojkarna           43:03 S        
    9          Pontus Larsson            62     1 OK Skogsfalken               43:04 S        
   10          Jan Andersson             59    14 Hjortens SK                  44:35 S        
   11          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  46:03 S        
   12          Per Sandlund              62    14 OK Njudung                   49:50 S        
   13          Mats Carlsson             61     1 OK Vilse 87                  52:29 B        
   14          Bo Petersson              59    14 Lessebo OK                   57:35          
   15          Örjan Christensson        59     1 OK Skogsfalken               59:34          

               Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Thommy Bergman            60     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H40  (14)      5800 m                      

    1          Igor Omelchenko                    OK Orion Ukraina             34:15 G        
    2          Lars Svensson             67    14 Målilla OK                   35:29 G        
    3          Sven Lundgren             65    14 Värend GN OL                 37:45 G        
    4          Jonas Persson             67    14 Torsås OK                    38:20 G        
    5          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               40:05 S        
    6          Mats Söderberg            64    14 Kalmar OK                    40:49 S        
    7          Magnus Porle              64    14 Växjö OK                     44:28 S        
    8          Peter Andersson           68     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:36 S        
    9          Tomas Karlsson            67    14 Kexholms SK                  45:53 S        
   10          Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken               46:47 S        
   11          Urban Anderson            65    14 Kexholms SK                  47:06 S        
   12          Anders Svalbring          64    14 Målilla OK                   48:09 S        
   13          Lars Elfverson            67    14 Kalmar OK                    48:32 S        
   14          Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                   53:46          



H35  (8)       6800 m                      

    1          Ola Söderberg             73     1 OK Skogsfalken               44:04 G        
    2          Fredrik Karlsson          71    14 Nybro OK                     47:22 G        
    3          Michael Adamsson          70    14 Nybro OK                     47:49 G        
    4          Rickard Danielsson        69    14 Vimmerby OK                  55:44 S        
    5          Patrik Lundqvist          71    14 Nybro OK                     56:37 S        
    6          Björn Karlsson            69    14 Kexholms SK                  57:45 S        
    7          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken               59:02 S        

               Håkan Aronsson            70     1 FK Vittus                 ej start          



H21  (16)      8600 m                      

    1   (0080) Patrik Karlsson           87    14 Växjö OK                     46:27 G        
    2          Johan Håkansson           70     1 Ronneby OK                   50:32 G        
    3   (0199) Mattias Karlsson          84    14 Växjö OK                     51:03 G        
    4   (0494) Olof Nilsson              78     1 OK Skogsfalken               54:27 S        
    5          Christoffer Fogel         84    14 Vimmerby OK                  57:04 S        
    6          Jakob Jakobsson           77    14 Nybro OK                     59:30 S        
    7          Marcus Alexandersson      73    14 Kalmar OK                  1:02:32 S        
    8          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:02:51 S        
    9          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                1:03:20 S        
   10          Björn Andersson           76     1 OK Dacke                   1:05:54 S        
   11          Ulrik Karlsson            75    14 Lessebo OK                 1:11:15          
   12          Albin Andersson           79     7 Falkenbergs OK             1:12:30          
   13          Christian Holmberg        79     1 FK Vittus                  1:13:35          
   14          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                 1:17:33          

        (0324) Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                ej start          
        (0086) Christian Håkansson       74     1 Ronneby OK                ej start          



H18  (2)       5800 m                      

    1   (0918) Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  46:30 G        

        (0945) Emil Nilsson              91    14 Torsås OK                 ej start          



H16  (17)      4400 m                      

    1   (0763) Pontus Petersson          92    14 Nybro OK                     28:39          
    2          Johan Engström            92     1 OK Orion                     30:12          
    3          Tobias Nilsson            95     1 OK Skogsfalken               31:09          
    4          Filip Olsson              93     1 OK Skogsfalken               31:39          
    5          Oscar Björck              93    14 OK Älme                      31:49          
    6          Jonathan Anderson         92    14 Kexholms SK                  32:09          
    7          Viktor Blomqvist          93     1 OK Skogsfalken               32:37          
    8          Olof Hedberg              93     1 Ronneby OK                   33:28          
    9          Linus Lager               93    14 Nässjö OK                    36:36          
   10          Viktor Tovesson           93     1 OK Orion                     37:25          
   11          Olof Christensson         92     1 OK Skogsfalken               37:42          
   12          Gustav Fredriksson        93     1 OK Orion                     39:37          
   13          Tobias Nelson             93     1 Ronneby OK                   43:38          
   14          Hampus Billing            93    14 Målilla OK                   43:53          
   15          Björn Edvinsson           93     1 Ronneby OK                   45:54          
   16          Tobias Wigertsson         92    14 Torsås OK                    47:20          
   17          Alex Börjesson            93     1 OK Skogsfalken               48:19          



H14  (19)      3700 m                      

    1          Anton Johansson           94     1 OK Orion                     22:02          
    2          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     24:11          
    3          Johan Sandlund            94    14 OK Njudung                   25:25          
    4          Emil Olsson               94     1 OK Orion                     26:36          
    5          Erik Karlsson             94    14 Målilla OK                   27:18          
    6          Philip Persson            95     1 OK Orion                     27:35          
    7          Fredrik Wennermark        94     1 OK Skogsfalken               28:14          
    8          Oskar Lundqvist           95    14 Nybro OK                     31:40          
    9          Andreas Henrysson         95     1 OK Dacke                     33:15          
   10          Josef Svalbring           94    14 Målilla OK                   33:32          
   11          Oscar Anderson            95    14 Kexholms SK                  33:37          
   12          Jakob Lindbom             95     1 OK Orion                     34:45          
   13          Alexander Johansson       95     1 OK Orion                     35:37          
   14          Albin Karlsson            95     1 OK Vilse 87                  41:13          
   15          Erik Andersson            95     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:39          
   16          Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken               46:15          
   17          William Lindblom          95     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:03:19          
   18          Andreas Wigertsson        94    14 Torsås OK                  1:04:01          

               Per Edvinsson             95     1 Ronneby OK                ej start          



H12  (10)      2300 m                      

    1          Ola Andersson             97     1 Stigmännen Karlshamns OK     12:40          
    2          Theodor Wahlbom           96     1 OK Orion                     13:01          
    3          Lukas Bökman              96     1 Ronneby OK                   13:57          
    4          Johan Wennermark          97     1 OK Skogsfalken               14:04          
    5          Johan Eklund              96    14 Växjö OK                     16:43          
    6          Henrik Eklund             96    14 Växjö OK                     17:33          
    7          Herman Billing            96    14 Målilla OK                   19:19          
    8          Albin Evertsson           96    14 Lessebo OK                   19:57          
    9          Andrij Omelchenko                  OK Orion Ukraina             21:26          

               Simon Sigvant             96     1 OK Skogsfalken            ej start          



H10  (10)      2000 m                      

    1          Melker Johansson          98     1 OK Orion                     12:11          
    2          Albin Månsson             99    14 Växjö OK                     12:55          
    3          Albin Henrysson           98     1 OK Dacke                     13:13          
    4          Oscar Johansson           99     1 OK Dacke                     13:25          
    5          Lukas Lundgren            98    14 Värend GN OL                 13:37          
    6          Andreas Jonsson           99     1 OK Orion                     13:58          
    7          Emil Pettersson           99     1 OK Dacke                     14:15          
    8          Albin Lager               98    14 Nässjö OK                    16:13          
    9          Alexander Graad           98     1 Ronneby OK                   18:21          
   10          Samuel Giselsson          98     1 Ronneby OK                   31:48          



D70  (2)       3200 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  43:26 G        
    2          Laila Malmqvist           35    14 Växjö OK                   1:00:54 S        



D60  (6)       3400 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   34:27 G        
    2          Gun-Britt Fransson        48    14 Emmaboda Verda OK            37:39 G        
    3          Ros-Mari Karlsson         46    14 Nybro OK                     40:55 S        
    4          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               44:02 S        
    5          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            46:44 S        
    6          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                    58:37          



D55  (9)       3700 m                      

    1          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  32:18 G        
    2          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               34:56 G        
    3          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     35:33 G        
    4          Kerstin Hjalmarsson       52    14 Emmaboda Verda OK            37:27 S        
    5          Gunilla Andersson         50     1 OK Dacke                     43:30 S        
    6          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                     46:29 S        
    7          Ann-Helen Linnersjö       50     1 Ronneby OK                   47:49 B        
    8          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:39 B        
    9          Marie-Louice Karlsson     49    14 Nybro OK                     54:13          



D50  (6)       4200 m                      

    1          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   36:43 G        
    2          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   41:15 S        
    3          Siv Larsson               54    14 Växjö AIS                    53:47 B        
    4          Maria Strindhagen         55     1 FK Vittus                  1:05:10          
    5          Christel Nilsson          54    14 OK Älme                    1:17:45          

               Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D45  (7)       4300 m                      

    1          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  39:31 G        
    2          Kristina Runemalm         60    14 Kalmar OK                    40:56 G        
    3          Eva Eklund                61    14 Växjö OK                     43:33 G        
    4          Kerstin Arnesson          63     1 OK Skogsfalken               43:53 G        
    5          Pernilla Larsson          62     1 OK Skogsfalken               44:08 S        
    6          Hilde Haugskott                    OL Trollelg                  46:46 S        
    7          Marianne Rosgren          59    14 OK Njudung                   49:05 S        



D40  (8)       5200 m                      

    1          Gunilla Karlsson          68    14 Växjö OK                     42:10 G        
    2          Anne Johansson            67     1 OK Dacke                     45:03 G        
    3          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     46:31 G        
    4          Helena Karlsson           67    14 Nässjö OK                    48:33 S        
    5          Lena Regnell              67    14 Växjö OK                     48:35 S        
    6          Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                     48:37 S        
    7          Jeanette Wigertsson       67    14 Torsås OK                  1:03:21 B        
    8          Anne Lindell              66    14 Kalmar OK                  1:10:07          



D35  (4)       5900 m                      

    1          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   49:01 G        
    2          Karolina Karlsson         71    14 Nybro OK                     57:32 S        
    3          Natalia Omelchenko                 OK Orion Ukraina           1:45:53          

               Jessica Björck            72    14 OK Älme                   ej start          



D21  (10)      5800 m                      

    1          Lina Persson              82     1 OK Skogsfalken               35:26 G        
    2   (0094) Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken               41:41 S        
    3   (0332) Teres Gustavsson          83     1 Ronneby OK                   43:02 S        
    4          Liselotte Klemming        78    14 Kalmar OK                    44:33 S        
    5   (0340) Lisa Palm                 92    14 Lessebo OK                   45:10 S        
    6          Anna Svensson             71    14 SOK Viljan                   46:36 S        
    7          Kajsa Niemi               75    14 Emmaboda Verda OK            50:00 S        
    8          Eva Gustavsson            79     7 Falkenbergs OK               57:34          
    9          Anna Henriksson           77    14 Torsås OK                  1:01:34          

        (0080) Annica Påhlstorp          79     6 IFK Göteborg              ej start          



D18  (2)       5200 m                      

    1          Emma Bergman              91     1 OK Skogsfalken               49:48 G        
    2          Emelie Danielsson         90    14 Vimmerby OK                  58:55 S        



D16  (21)      4200 m                      

    1          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  27:18          
    2          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  29:05          
    3   (0774) Julia Lundquist           92    14 Nybro OK                     31:45          
    4          Anna Jonson               93     1 Ronneby OK                   32:24          
    5          Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               32:49          
    6          Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     35:09          
    7          Marielle Andersson        93     1 OK Vilse 87                  35:37          
    8          Anna Andersson            92     1 OK Orion                     36:22          
    9   (0614) Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     36:44          
   10          Stefanie Andersson        92    14 Vimmerby OK                  37:04          
   11          Elaine Olausson           92     1 OK Orion                     38:25          
   12          Karin Smedenmark          92     1 Ronneby OK                   39:17          
   13   (0685) Anna Arvidsson            92    14 Kalmar OK                    41:46          
   14          Frida Danielsson          93    14 Vimmerby OK                  42:05          
   15          Malin Tedblad             92     1 OK Dacke                     42:20          
   16   (0775) Erica Knutsson            92    14 Nybro OK                     42:55          
   17          Felicia Nilsson           93     1 OK Skogsfalken               45:59          
   18          Emma Olsson               92    14 Torsås OK                    50:32          
   19          Sara Emilsson             93    14 Torsås OK                    50:39          
   20          Maria Johansson           93    14 Torsås OK                    55:44          

               Matilda Arnesson          93     1 OK Skogsfalken            ej start          



D14  (9)       3200 m                      

    1          Elin Berglin              95     1 OK Dacke                     29:02          
    2          Tove Ingvarsson           94     1 OK Skogsfalken               30:52          
    3          Joséphine Regnell         94    14 Växjö OK                     33:31          
    4          Sanna Pettersson          95     1 OK Dacke                     36:02          
    5          Emilia Andersson          94    14 Vimmerby OK                  36:39          
    6          Carolin Håkansson         94     1 OK Orion                     36:40          
    7          Johanna Tovesson          95     1 OK Orion                     36:51          
    8          Louise Regnell            94    14 Växjö OK                     43:25          
    9          Julia Smedenmark          95     1 Ronneby OK                   55:57          



D12  (10)      2300 m                      

    1          Tilda Johansson           96     1 OK Orion                     13:37          
    2          Hanna Melander            97     1 Stigmännen Karlshamns OK     16:46          
    3          Moa Pettersson            96     1 OK Dacke                     16:47          
    4          Louise Lundgren           96    14 Värend GN OL                 19:20          
    5          Klara Arnesson            96     1 OK Skogsfalken               19:21          
    6          Linnea Berglin            97     1 OK Dacke                     19:33          
    7          Elin Lundqvist            97    14 Nybro OK                     20:03          
    8          Moa Wåhlin                96     1 OK Skogsfalken               31:45          

               Petra Olejnik             96    14 SOK Viljan                ej start          
               Eirin Andersson           96    14 Vimmerby OK               ej start          



D10  (5)       2000 m                      

    1          Linnea Lindbom            98     1 OK Orion                     14:00          
    2          Myrra Carlsson            98     1 OK Orion                     14:19          
    3          Ellen Andersson           99     1 Stigmännen Karlshamns OK     25:53          
    4          Elin Mark                 00     1 OK Orion                     26:38          

               Vilma Persson             98     1 OK Skogsfalken            ej start          



U2  (2)        2300 m                      

    1          Adam Östberg              00     1 OK Orion                     28:22          
    2          Kristoffer Romin          97     1 OK Orion                     30:35          



INSKOLNING  (1 2000 m                      

               Alice Finndahl                  14 Målilla OK                   Godk.          
               Simon Giselsson           01     1 Ronneby OK                   Godk.          
               Selma Niemi                     14 Emmaboda Verda OK            Godk.          
               Alicia Lundgren           01    14 Värend GN OL                 Godk.          
               Erik Wihlborg             00     1 OK Vilse 87                  Godk.          
               Lovisa Johansson                 1 OK Dacke                     Godk.          
               Johanna Wilhelmsson              1 OK Dacke                     Godk.          
               Ebba Berglin                     1 OK Dacke                     Godk.          
               Anja Bökman                      1 Ronneby OK                   Godk.          
               Alma Gustafsson           99    14 SOK Aneby                    Godk.          
               Jacob Wilhelmsson                1 OK Dacke                     Godk.          
               Linda Jonsson             65     1 OK Orion                     Godk.          
               Elsie Oskarsson                  1 Skogsvandrarna               Godk.          
               Elin Oskarsson                   1 Skogsvandrarna               Godk.          
               Fabian Evertsson          68    14 Lessebo OK                   Godk.          



Öppen 1  (8)   2000 m                      

    1          David Fredriksson                1 OK Orion                     20:04 B        
    2          Hjalmar Niemi             99    14 Emmaboda Verda OK            20:21 B        
    3          Alma Evertsson            01    14 Lessebo OK                   25:37 B        
    4          Axel Lundquist            94    14 Nybro OK                     26:37 B        
    5          Annie Oskarsson           98     1 Skogsvandrarna               27:58 B        
    6          Amanda Magnsson                  1 OK Vilse 87                  33:23          
    7          Lina Karlsson             98     1 OK Vilse 87                  33:24          
    8          Jonathan Bodén                  20 Markbygdens OK               36:03          



Öppen 2  (18)  3200 m                      

    1          Karin Öhlin               65    14 SOK Aneby                    30:43 B        
    2          Pernilla Bökman           69     1 Ronneby OK                   32:35 B        
    3          Kicki Järvholm            52     1 FK Vittus                    45:56          
    4          Sven Norrgård                    1 OK Orion                     52:36          
    5          Ulla Olsson               55    14 Torsås OK                    53:10          
    6          Lena Bäckström                   1 OK Orion                     54:11          
    7          Gunbritt Holmberg                1 FK Vittus                    54:19          
    8          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL               1:00:58          
    9          Leif Sandström            46     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:03:36          
   10          Elisabet Ekman                   1 OK Orion                   1:05:28          
   11          Elise Hjelm                     14 Torsås OK                  1:05:32          
   12          Anita Carlsson                   7 Falkenbergs OK             1:06:10          
   13          Marianne Henriksson       42    14 Torsås OK                  1:13:33          
   14          Gunilla Lagerlöf                 1 Stigmännen Karlshamns OK   1:13:41          
   15          Rosita Karlsson           45    14 Växjö AIS                  1:26:41          
   16          Helmer Nilsson            36     1 OK Dacke                   1:28:34          
   17          Marita Algotsson                14 Torsås OK                  1:53:34          

               Lena Persson                    14 Torsås OK                 Ej godk.          



Öppen 4  (40)  4200 m                      

    1          Peter Wilhelmsson         65     1 OK Dacke                     26:48 B        
    2          Magnus Graad              71     1 Ronneby OK                   35:51 B        
    3          Daniel Emilsson           87    14 Torsås OK                    37:14          
    4          Conny Berggren            48    14 Växjö AIS                    39:17          
    5          Edvard Lydell                    1 Stigmännen Karlshamns OK     40:24          
    6          Bosse Börjesson           60     1 OK Skogsfalken               41:22          
    7          Christian Lindblom        81     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:52          
    8          Fredrik Evertsson         73    14 Lessebo OK                   43:00          
    9          Ola Gustafsson            60    14 SOK Aneby                    44:11          
   10          Peter Christensen         56     1 OK Dacke                     44:14          
   11          Karl-Erik Johansson       39     1 OK Dacke                     44:16          
   12          Anders Andreasson         47    14 Emmaboda Verda OK            45:57          
   13          Stig Nydahl               46     1 Stigmännen Karlshamns OK     45:58          
   14          Marie Melander            68     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:13          
   15          Kristina Andersson        62    14 Vimmerby OK                  46:16          
   16          Karl-Erik Jonasson        37    14 Kalmar OK                    47:29          
   17          Benny Wennermark          59     1 OK Skogsfalken               48:04          
   18          Petra Petersson                  1 OK Dacke                     48:07          
   19          Tommy Olsson              53    14 Torsås OK                    49:36          
   20          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 50:12          
   21          Elisabeth Danielsson      69    14 Vimmerby OK                  51:10          
   22          Helen Olsson              65     1 OK Skogsfalken               51:18          
   23          Sussi Jonson              63     1 Ronneby OK                   53:04          
   24          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:40          
   25          Christina Evertsson             14 Lessebo OK                   54:39          
   26          Britt Axelsson                  14 Kalmar OK                    55:22          
   27          Siv-Britt Nilsson         39     1 FK Vittus                    55:43          
   28          Yvonne Svilling           55     1 FK Vittus                    55:53          
   29          Carin Anderson            68    14 Kexholms SK                  56:03          
   30          Karin Ekebjär             64    14 Kalmar OK                    58:09          
   31          Tony Emilsson                   14 Torsås OK                    58:22          
   32          Bo Svilling               55     1 FK Vittus                  1:02:45          
   33          Johnny Andersson          93    14 Målilla OK                 1:04:04          
   34          Bengt Lindblom            52     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:08:23          
   35          Stefan Nilsson            37     1 FK Vittus                  1:09:23          
   36          Jeanette Andersson        68     1 OK Dacke                   1:13:00          
   37          Maria Wennermark                 1 OK Skogsfalken             1:15:48          
   38          Marie Lund                      13 OK Gynge                   1:22:30          
   39          Karl-Gunnar Henriksson    34    14 Torsås OK                  1:51:07          
   40          Eivor Nydahl              48     1 Stigmännen Karlshamns OK   2:46:48          



Öppen 5  (4)   5800 m                      

    1          Magnus Månsson            67    14 Växjö OK                     44:24 B        
    2          Ulf Nilsson                      1 OK Skogsfalken               49:24 B        
    3          Linda Larsson             75     1 OK Dacke                     53:58 B        
    4          Hasse Axelsson            42     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:22:41          



Öppen 7  (10)  5900 m                      

    1          Stefan Berglin            67     1 OK Dacke                     37:41 B        
    2          Thom Barbus               89     1 OK Dacke                     39:02 B        
    3          Inge Götesson             58     1 OK Dacke                     43:05 B        
    4          Marie Berglin             71     1 OK Dacke                     45:51 B        
    5          Andreas Niemi             74    14 Emmaboda Verda OK            52:49          
    6          Håkan Andersson           66     1 OK Dacke                     57:44          
    7          Magnus Järvholm           55     1 FK Vittus                  1:01:22          
    8          Charlotte Lundquist       61    14 Nybro OK                   1:17:39          
    9          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken             1:26:54          

               Agne Pettersson           60    14 Nybro OK                  Ej godk.          



Öppen 8  (5)   6800 m                      

    1          Daniel Johansson          75    14 Kalmar OK                    50:10 B        
    2          Jonas Svensson                   1 OK Skogsfalken               51:27 B        
    3          Henrik Svilling           87     1 FK Vittus                    52:40 B        
    4          Åke Larsson               00     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:57 B        

               Johan Fredriksson         86     1 OK Vilse 87               ej start