Silva Juniorcup + Nationell Lång/Medel, OK Orionsö 2007-03-18 19:57
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21 ELIT  (41) 4870 m                      

    1   (0041) Daniel Nilsson            78     1 OK Skogsfalken               33:03          
    2   (0011) Henrik Tryggesson         76    13 OK Pan-Kristianstad          33:07          
    3   (0068) Johan Håkansson           70     1 Ronneby OK                   33:21          
    4   (0009) Erik Andersson            82    23 OK Denseln                   33:56          
    5   (0339) Niklas Å Wrane            73    15 Söders SOL Tyresö            34:37          
    6   (0219) Jon Engkvist              76     1 Ronneby OK                   34:42          
    7   (0332) Torgny Lindström          73     1 Ronneby OK                   34:59          
    8   (0039) Christian Håkansson       74     1 Ronneby OK                   35:30          
    9          Libor Zridkavesely                 SK Zabovresky Brno           35:31          
   10          Ingvar Åkesson            67    14 IK Hakarpspojkarna           35:56          
   11   (0601) Ola Carlsson              85    23 OK Motala                    36:02          
   12   (0189) Joakim Ingelsson          63     5 OK Hammaren                  36:08          
   13   (0253) Mattias Karlsson          84    17 OK Linné                     36:09          
   14   (0425) Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna                 36:37          
   15          Magnus Larsson            71     1 OK Dacke                     38:02          
   16   (0301) Oskar Håkansson           81     1 Ronneby OK                   38:35          
   17   (0361) Per-Åke Bligård           00     6 Göteborg-Majorna OK          38:48          
   17   (0200) Henrik Olsson             84    15 Täby OK                      38:48          
   19   (0496) Anders Hultgren           80    15 IFK Lidingös Skid o OK       39:02          
   20   (0292) Magnus Nordström          69    18 Kils OK                      39:33          
   21   (1219) Per Andréasson            81     1 OK Skogsfalken               40:14          
   22   (0304) Simon Jakobson            86    20 Tibro OK                     40:19          
   23   (0309) Ivan Forsgren             86    12 OK Tisaren                   41:03          
   24   (0138) Fredrik Norman            75     3 Leksands OK                  41:08          
   25   (0053) Anders Berg               63    23 Linköpings OK                41:26          
   26   (0611) Jan-Olof Svensson         61     7 Halmstads OK                 41:30          
   27   (0636) Isac Åkerberg             85    12 OK Tisaren                   41:39          
   28   (1105) Henrik Svensson           82     1 OK Vilse 87                  42:21          
   29   (0639) David Runemalm            86    14 Nybro OK                     42:55          
   30   (0752) Magnus Nordström          84    15 OK Älvsjö-Örby               43:31          
   31          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:34          
   32   (0295) Dan Norin                 65     5 Gävle OK                     43:37          
   33   (0700) Emil Fager                86     1 OK Dacke                     45:37          
   34          Kennet Horvath            65     7 Halmstads OK                 47:38          
   35   (1201) Dennis Persson            69    14 Växjö OK                     48:26          
   36   (0261) Mattias Hovmöller         72    15 Söders SOL Tyresö            62:26          

               Niklas Karlsson           82    14 Växjö OK                  Ej godk.          
        (1109) Fredrik Eriksson          82    14 Bredaryds SOK             ej start          
        (1106) Johan Svensson            82     1 OK Vilse 87               ej start          
        (0472) Jonas Eriksson            76    17 Rånäs OK                  ej start          
        (0288) Per Lenander              77    14 Växjö OK                  ej start          



H20 ELIT  (66) 4420 m                      

    1   (0310) Erik Holmberg             88    14 IK Hakarpspojkarna           28:00          
    2   (0062) Ola Martner               87     6 Göteborg-Majorna OK          28:23          
    3   (0127) Daniel Attås              87    12 OK Tisaren                   28:37          
    4   (0235) Timo Sild                 88    17 OK Triangeln                 28:47          
    5   (0155) Johan Strand              87     6 Göteborg-Majorna OK          29:50          
    6   (0171) Mikael Eliasson           87     6 Göteborg-Majorna OK          29:56          
    7   (0362) Thomas Carlsson           87     8 Rehns BK                     30:25          
    8   (0431) Patrik Lindeberg          88    13 Hjärnarps GH OL              30:29          
    8   (0129) Erik Liljequist           88    14 OK Älme                      30:29          
   10   (0147) Jan Benes                 87     8 Rehns BK                     30:31          
   11   (0091) Patrik Karlsson           87    14 Växjö OK                     30:47          
   12   (0229) Oskar Stensson-Bohman     87    14 Nybro OK                     31:02          
   13   (0133) Johan Aronsson            88    12 OK Tisaren                   31:03          
   14   (0330) Erik Ivarsson Sandberg    87    23 OK Denseln                   31:05          
   15   (0243) Filip Dahlgren            88    12 Hagaby GoIF                  31:06          
   16   (0488) Simon Elgsten             87    14 Eksjö SOK                    31:09          
   17   (0423) Johan Andersson           87    15 Järla IF OK                  31:16          
   18   (0217) David Lingfors            87    14 IK Hakarpspojkarna           31:17          
   19   (0343) Olle Olofsson             88     8 Rehns BK                     31:20          
   20   (0232) Pelle Engstrand           88     8 Rehns BK                     31:32          
   21   (0255) Patrik Lind               87    16 Ärla IF                      31:39          
   22   (0286) Mattias Andersson         88    12 OK Tisaren                   31:56          
   23   (0289) Rickard Rosgren           88    14 OK Njudung                   32:25          
   24   (0026) Mikael Kristensson        87    13 OK Torfinn                   32:32          
   25   (0164) Johan Eriksson            87     5 Gävle OK                     32:35          
   26   (0655) Tobias Killmann           88    18 OK Tyr                       32:38          
   27   (0384) Linus Bohman              88    13 Hjärnarps GH OL              33:14          
   28   (0142) Erik Pettersson           87     4 Visborgs OK                  33:19          
   29   (0296) Mattias Jonsson           87    14 Nybro OK                     33:22          
   30   (0518) Martin Axeen              88    23 Linköpings OK                33:26          
   31          Anders Konring Olesen              Spring Cup OK                33:27          
   32   (0547) Jens Öström               88    18 OK Tyr                       33:35          
   33   (0616) Jonathan Svensson         88    14 Växjö OK                     33:36          
   34   (0522) Emil Backlund             88     3 Dalaportens OL               33:50          
   35   (0351) Jonathan Rosendahl        87    21 Västerås SOK                 33:51          
   36   (0570) Mattias Andersson         88    17 IF Thor                      34:11          
   37   (0445) Sebastian Ljungdahl       88    13 Hjärnarps GH OL              34:19          
   38   (0378) Emil Tengvall             88    20 Vänersborgs SK               34:22          
   39   (0666) Håkan Pettersson          87    18 OK Djerf                     35:04          
   40   (0434) Tomas Reibring            87    16 Nyköpings OK                 35:07          
   41   (0408) Rasmus Leo                88    14 Bredaryds SOK                35:12          
   42   (0519) Erik Pettersson           88    16 Nyköpings OK                 35:15          
   43   (0182) Daniel Erlandsson         87     1 OK Skogsfalken               35:25          
   44          Adam Chromy                        Czech Youth Team             35:34          
   44          Tomas Boril                        Czech Youth Team             35:34          
   46   (0457) Johan Hamelius            88     3 Stora Tuna IK                35:48          
   47   (0356) Linus Karlsson Mood       88     8 Rehns BK                     35:55          
   48   (0545) Markus Nilsson            87     7 OK Nackhe                    35:59          
   49   (0549) Olle Karlsson             87    15 Tullinge SK                  36:35          
   50   (0717) Fredrik Johansson         88    14 Bredaryds SOK                36:38          
   51   (0417) Stefan Jonsson            87    20 OK Klyftamo                  37:05          
   52   (0556) Erik Melén                88    23 Motala AIF OL                37:10          
   53   (0503) Samuel Andersson          88    20 IK Gandvik                   37:24          
   54   (0491) Mikael Andersson          88     3 Korsnäs IF OK                37:29          
   55   (0508) Andreas Carlsson          87    23 Tjällmo-Godegårds OK         37:36          
   56   (0506) Niklas Olofsson-Bierfe.   88    16 Ärla IF                      37:51          
   57   (0355) Mattias Nilsson           88     6 OK Alehof                    39:00          
   58   (0429) Simon Lindberg            87    21 Västerås SOK                 39:01          
   59   (0450) Johan Goth                88     3 Kvarnsvedens GOIF OK         39:08          
   60   (0501) Simon Andersson           88     8 Forsa OK                     39:34          
   61   (0514) Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               39:51          
   62   (0203) Emil Andersson            88    16 Ärla IF                      41:10          
   63   (0451) Erik Dahlqvist            87     5 Storviks IF                  42:26          
   64   (0477) Jonas Wallin              88    20 Vänersborgs SK               44:57          
   65   (0833) Björn Norman              88    12 KFUM Örebro OK               46:53          

        (0210) Anton Östlin              88    23 Linköpings OK             Ej godk.          



H18 ELIT  (69) 3850 m                      

    1   (0444) Albin Ridefelt            91    17 OK Linné                     26:31          
    2   (0211) Erik Johansson            89     7 Halmstads OK                 26:44          
    3   (0312) Olle Boström              90    15 Järla IF OK                  27:08          
    4   (0294) Johan Runesson            90    12 OK Tisaren                   27:21          
    5   (0399) Erik Folkesson-Blom       89    14 OK Älme                      27:31          
    6   (0441) Simon Hollbeck            90    15 Bromma-Vällingby SOK         27:47          
    7   (0390) Anders Carlsson           89     7 Halmstads OK                 27:55          
    8   (0467) Kent Ohlsson              89    15 Haninge SOK                  28:05          
    9   (0439) Henrik Berg               89    15 Bromma-Vällingby SOK         28:35          
   10   (0282) Victor Silvemark          89     3 Dalaportens OL               28:37          
   11          Jakub Zimmermann                   Czech Youth Team             28:38          
   12   (0257) Johan Lindberg            90    23 OK Denseln                   28:54          
   13   (0315) Viktor Larsson            89    12 Hagaby GoIF                  29:02          
   14   (0421) Richard Sjöholm           90    13 OK Pan-Kristianstad          29:27          
   15   (0505) Sebastian Månsson         90    12 Hagaby GoIF                  30:02          
   16   (0457) Gustav Bergman            90    15 OK Ravinen                   30:13          
   17   (0749) Karl Walheim              90    19 Robertsfors IK               30:53          
   18   (0420) Rassmus Andersson         90     3 Stora Tuna IK                30:59          
   19   (0634) Erik Pettersson           90    15 Turebergs IF                 31:10          
   20   (0596) Lauri Sild                90    17 OK Triangeln                 31:11          
   21   (0208) Jesper Lysell             89     8 Rehns BK                     31:27          
   22   (0638) Marcus Karlsson           89    14 IK Hakarpspojkarna           31:30          
   23   (0583) Hampus Olesund            89     6 OK Landehof                  31:40          
   24   (0348) Christian Hjalmarsson     89    14 OK Njudung                   31:44          
   25   (0842) Oskar Ljungqvist          90    14 Kexholms SK                  32:04          
   26   (0131) Jerker Lysell             89     8 Rehns BK                     32:13          
   27   (0430) Oscar Vångell             89    23 Linköpings OK                32:28          
   28   (0561) Marcus Andersson          89    13 OK Pan-Kristianstad          32:47          
   29   (0213) Kalle Johansson           89     7 Halmstads OK                 32:51          
   30          Rasmus Folino Nielsen              Spring Cup OK                33:09          
   31   (0511) Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               33:16          
   32   (0684) David Eriksson            89    12 Hagaby GoIF                  33:35          
   33   (0709) Andris Jubelis            89    16 OK Klemmingen                33:41          
   34   (0726) Martin Sand               91    12 OK Tisaren                   33:51          
   35   (0568) Håkan Granefelt           89    18 OK Tyr                       34:05          
   36   (0669) Simon Sanderi             90    20 Lidköpings VSK               34:11          
   37   (0460) Jakob Wallenhammar        89    12 Hagaby GoIF                  34:12          
   38   (0377) Emil Hjalmarsson          89    14 OK Njudung                   34:30          
   39          Andis Laevikis            89       Lettland                     34:41          
   40   (0606) Jonas Nordström           91    15 OK Älvsjö-Örby               35:05          
   41   (0769) Christian Tingström       91    16 OK Klemmingen                35:13          
   42   (0632) Olle Kalered              90    23 Skogspojkarnas OK            35:16          
   43          Daniel Hajek                       Czech Youth Team             35:47          
   43   (0689) Pontus Rygh               89    20 Mariestads FK                35:47          
   45   (0674) Henrik Berggren           90    23 OK Denseln                   36:47          
   46   (0694) Jesper Wassblad           89    20 Vänersborgs SK               37:09          
   47          Milos Nykodym                      Czech Youth Team             37:39          
   48   (0680) Adam Ivarsson             90    15 Haninge SOK                  38:00          
   49   (0485) Emil Jönsson              89     7 Halmstads OK                 38:07          
   50   (0721) Pär Josefsson             89    14 Kalmar OK                    39:04          
   51   (0872) Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             39:24          
   52   (0773) Viktor Hermansson         89    14 OK Stigen                    39:38          
   53   (0590) Peter Eriksson            89    23 Linköpings OK                39:50          
   54   (0681) Simon Markendahl          90    20 OK Klyftamo                  40:10          
   55   (0607) Alexander Westberg        89    20 OK Tranan                    42:09          
   56   (0672) Albin Pettersson          90    20 Mariestads FK                44:00          
   57   (0577) Eric Rosander             89    23 Finspångs SOK                46:07          
   58   (0627) Fredric Gustafsson        89    14 Jönköpings OK                46:12          
   59   (0738) Eric Englöf               89    21 Köping-Kolsva OK             46:43          
   60          Stepan Zimmermann                  Czech Youth Team             46:44          
   61   (0609) Andreas Peterson          89    12 Hagaby GoIF                  46:46          
   62   (0955) Emil Svalbring            90    14 Målilla OK                   49:39          
   63   (0690) Daniel Örn                89    14 IK Hakarpspojkarna           51:13          

        (0523) Fredrik Larsson           89    12 Hagaby GoIF               Ej godk.          
        (0422) Oskar Sjöberg             90    15 Täby OK                   Ej godk.          
        (0677) Tobias Keitsch            89    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
        (0742) John Sjösäter             90    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
        (0470) Jonas Sandström           89    15 Järla IF OK               ej start          
        (0674) Lukas Petersson           89     1 Ronneby OK                ej start          



D21 ELIT  (17) 3760 m                      

    1   (0025) Lina Persson              82     1 OK Skogsfalken               30:25          
    2   (0153) Anna Andréasson           77     1 OK Skogsfalken               34:59          
    3   (0068) Charlotte Lindkvist       65    23 OK Denseln                   35:15          
    4          Christina Smedberg        64     1 OK Skogsfalken               35:44          
    5   (0177) Jennifer Gull             81     7 FK Friskus Varberg           36:39          
    6   (0253) Teres Gustavsson          83     1 Ronneby OK                   36:44          
    7   (0216) Sara Svensson             83    13 OK Pan-Kristianstad          36:58          
    8   (0100) Fanny Deckner             84    15 Skarpnäcks OL                37:46          
    9          Katarina Lindén           79    14 Växjö OK                     38:03          
   10   (0074) Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken               38:14          
   11   (0341) Ellinor Fransson          81    16 Ärla IF                      40:23          
   12   (0140) Sarah Lindström           77     1 Ronneby OK                   40:34          
   13   (0265) Helena Lindén             79    14 Växjö OK                     44:53          
   14   (0535) Jenny Larsson             85    20 OK Skogshjortarna            46:34          

        (0418) Amie Samuelsson           86    23 OK 64 Torpa               Ej godk.          
        (0173) Åsa Wadensjö-Leo          65    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Lotta Lewis-Jonsson       82    18 OK Tyr                    ej start          



D20 ELIT  (54) 3500 m                      

    1   (0138) Frida Bakkman             87    14 SOK Viljan                   29:20          
    2   (0064) Sara Eskilsson            87    15 Haninge SOK                  30:30          
    3   (0170) Martina Karlsson          88    14 IK Hakarpspojkarna           31:16          
    4   (0091) Linnéa Johnsson           87     7 OK Nackhe                    31:20          
    5   (0332) Malin Winblad             88     8 Rehns BK                     32:05          
    6   (0234) Elin Pettersson           88    15 Täby OK                      32:25          
    7          Emma Johansson                     Fredrikstad SK               32:30          
    8   (0153) Jennie Runesson           87     6 Göteborg-Majorna OK          32:43          
    9   (0291) Maria Jonsson             88    10 Midälva OK                   32:46          
   10   (0204) Matilda Andersson         87     3 OK Kåre                      33:14          
   11   (0295) Ida-Maria Svensson        88    20 Lidköpings VSK               33:15          
   12   (0221) Karin Persson             88    12 Hagaby GoIF                  33:17          
   13   (0160) Sofia Adolfsson           87     3 OK Kåre                      33:25          
   13          Maja Alm                           FarumTisvilde OK             33:25          
   15   (0267) Josefine Carlsson         87    14 SOK Viljan                   33:53          
   16   (0201) Elin Kristoffersson       87     8 Alfta-Ösa OK                 33:55          
   17   (0122) Frida Aspnäs              87    22 Sidensjö IK                  34:01          
   18   (0212) Maria Arvidsson           87    14 Kalmar OK                    34:02          
   19   (0256) Caroline Gustavsson       88    20 Istrums SK                   34:18          
   20   (0205) Sofia Törnqvist           87     5 Storviks IF                  34:45          
   21   (0263) Helena Lidhage            87    20 Ulricehamns OK               34:51          
   22   (0185) Lina Sundqvist            88     3 OK Kåre                      35:12          
   23   (0238) Sofie Sihver              87    15 IFK Lidingös Skid o OK       35:21          
   24   (0162) Elsa Jansson              88    20 Främmestads IK               36:23          
   25          Line Søderlund                     FarumTisvilde OK             36:38          
   26          Adela Stepanska                    SK Zabovresky Brno           36:59          
   27   (0456) Kristin Ander             88     6 OK Landehof                  37:17          
   28   (0323) Rebecka Siebers           88    14 IK Hakarpspojkarna           37:30          
   29   (0348) Sara Rapp                 87     3 IFK Moras OK                 38:12          
   30   (0167) Ida Johansson             87     3 IFK Moras OK                 38:49          
   31   (0381) Martina Petersson         88    14 Burseryds IF                 38:56          
   32   (0305) Sofie Pettersson          87    20 Ulricehamns OK               39:15          
   33   (0377) Josefine Lindberg         88    23 OK Denseln                   40:01          
   34   (0457) Hanna Sunnerheim Sjöber   88    17 OK Linné                     40:09          
   35   (0318) Linn Pettersson           87    15 Tullinge SK                  40:12          
   36   (0285) Johanna Hallberg          87     3 IFK Moras OK                 40:29          
   37   (0336) Sanna Eriksson            87     7 IF Rigor                     40:36          
   38   (0330) Elin Vedin                88    10 Midälva OK                   40:41          
   39   (0298) Agnes Söderlund           88    13 Tormestorps IF               40:44          
   40   (0293) Josefin Bengtsson         88    17 Långhundra IF                42:13          
   41   (0397) Karin Hedberg             88    17 OK Linné                     42:14          
   42   (0842) Ingela Smedenmark         87     1 Ronneby OK                   45:04          
   43   (0462) Elin Hamrefors            87     6 OK Landehof                  45:14          
   44   (0482) Desirée Segerslätt        87    13 Rävetofta OK                 45:22          
   45   (0650) Susanne de Bourg          88     1 Ronneby OK                   47:47          
   46   (0540) Erica Ek                  88    13 Lunds OK                     49:03          
   47   (0694) Kristina Aspvall          88     1 Ronneby OK                   50:08          
   48   (0568) Linnéa Nordin             87    22 Sidensjö IK                  50:20          
   49          Anna Josefsson            87    14 Kalmar OK                    50:25          
   50   (0545) Helena Lindqvist          88    21 Västerås SOK                 53:31          
   51   (0721) Alma Buer                 88    14 IF Hallby                    54:29          

        (0515) Maria Brodin              87    18 OK Djerf                  Ej godk.          
        (0241) Jonna Samuelsson          88    23 OK 64 Torpa               ej start          
        (0573) Malin Johansson           88     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D18 ELIT  (65) 3050 m                      

    1   (0164) Jenny Lönnkvist           89    15 Tullinge SK                  23:39          
    2   (0159) Beata Falk                89    12 Hagaby GoIF                  25:10          
    3   (0190) Anna Forsberg             90    23 OK Kolmården                 25:32          
    4   (0250) Malin Leijon-Lind         89    15 Haninge SOK                  25:49          
    5   (0390) Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               26:25          
    6   (0249) Hanna Axelsson            89    20 OK Skogshjortarna            26:51          
    7   (0202) Anna Bachman              90    15 Täby OK                      27:05          
    8   (0163) Kristin Löfgren           89    15 Järfälla OK                  27:16          
    9   (0239) Elin Ström                90    15 Tullinge SK                  27:23          
   10   (0276) Emma Carlsson             89    15 Skarpnäcks OL                27:33          
   11   (0327) Tove Alexandersson        92     3 Stora Tuna IK                27:36          
   12   (0325) Sanna Svensson            89    20 Främmestads IK               28:04          
   13   (0338) Elin Månsson              92     7 OK Löftan                    28:17          
   14   (0402) Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     28:27          
   15   (0224) Josefin Aronsson          90    12 OK Tisaren                   28:54          
   16   (0329) Ellen Jansson             90    15 Järla IF OK                  29:16          
   17   (0328) Alva Olsson               89    21 Västerås SOK                 29:29          
   18   (0272) Johanna Lönnkvist         90    15 Tullinge SK                  29:56          
   19   (0344) Lina Larsson              90    20 Vänersborgs SK               30:03          
   20   (0349) Kajsa Risby               90     3 OK Kåre                      30:04          
   21   (0388) Rebecka Olsson            90     1 OK Skogsfalken               30:13          
   22   (0384) Elin Pramlid              89    16 OK Klemmingen                30:38          
   23   (0328) Linnea Längberg           90    15 Järla IF OK                  30:54          
   24   (0436) Angelica Rask             90    17 OK Enen                      31:01          
   25   (0257) Ida Lindkvist             91    23 OK Denseln                   31:12          
   26   (0368) Lilian Forsgren           90    12 OK Tisaren                   31:26          
   27   (0464) Emma Garmer               91     6 Göteborg-Majorna OK          31:39          
   28   (0268) Linnea Martinsson         91    18 OK Tyr                       31:44          
   29   (0346) Rebecka Nylin             89    12 OK Tisaren                   31:50          
   30   (0351) Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 31:58          
   31   (0470) Åsa Söderblom             89     7 Falkenbergs OK               32:07          
   32   (0409) Lisa Rönnols              90    15 Täby OK                      32:17          
   33   (0445) Lovisa Nilsson            89     3 Stora Tuna IK                32:35          
   34   (0258) Malin Sandström           91    15 Järla IF OK                  32:38          
   35          Camilla Bergmann                   Allerød OK                   32:53          
   36   (0290) Sara Profors              89    21 Köping-Kolsva OK             33:08          
   37   (0439) Julia Davidsson           90    16 OK Klemmingen                33:18          
   38          Julie Andersen                     Halden Skiklubb              33:21          
   39   (0279) Maria Westher             90    18 OK Djerf                     33:24          
   40   (0448) Elin Svensson             90     1 OK Skogsfalken               33:41          
   41   (0309) Johanna Lännevall         89    17 OK Roslagen                  33:44          
   42   (0387) Lina Blomqvist            90     1 OK Skogsfalken               34:09          
   43   (0408) Therese Klintberg         90    14 Eksjö SOK                    34:14          
   44   (0446) Linn Bylars               90     8 Forsa OK                     34:37          
   45   (0393) Emeli Pettersson          90    15 Tullinge SK                  35:00          
   46   (0401) Frida Andersson           90     1 OK Dacke                     35:01          
   47   (0429) Kristin Skaar             89    20 Ryda SK                      35:16          
   48   (0465) Lina Mattsson             90     3 OK Kåre                      35:18          
   49   (0620) Sarah Tibell              90    23 Linköpings OK                35:28          
   50   (0443) Josefin Bertilsson        89     6 FK Herkules                  35:40          
   51   (0246) Sofia Salomonsson         89    20 Vänersborgs SK               35:56          
   52   (0453) Lovisa Nilsson            90     6 Lerums SOK                   35:57          
   53   (0416) Åsa Axén                  90    23 Motala AIF OL                36:18          
   54   (0483) Sanna Batz                89    15 Skarpnäcks OL                37:01          
   55   (0334) Sara Nilsson              90    12 OK Tisaren                   37:10          
   56   (0321) Marie Pettersson          89    18 OK Djerf                     37:23          
   57   (0580) Benita Hansson            90     4 Gotlands Bro OK              37:44          
   58   (0428) Frida Gustafsson          91    14 Jönköpings OK                37:48          
   59   (0589) Jenny Björk               90    13 Örkelljunga FK               40:52          
   60   (0581) Lotta Olsson              89    23 OK Denseln                   40:59          
   61   (0316) Mathilda Carlsson         89    14 OK Stigen                    41:27          
   62   (0582) Lina Sandström            89    14 OK Stigen                    44:43          
   63   (0479) Elisabeth Åhman           89    17 Rånäs OK                     46:20          

        (0363) Jenny Bengtsson           90    17 Långhundra IF             Ej godk.          
        (0448) Frida Nilsson             91    13 FK Åsen                   ej start          



H75  (4)       3150 m                      

    1          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    37:18 S        
    2          Curt Hjalmarsson          31    13 Hässleholms OK               44:54 S        
    3          Sture Jansson             27    14 Emmaboda Verda OK            51:49 S        

               Leo Gustavsson            27     1 Ronneby OK                ej start          



H70  (7)       3590 m                      

    1          Sivert Axelsson           37    14 Kalmar OK                    38:08 S        
    2          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                   51:55 S        
    3          Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                   53:39 S        
    4          Karl Åkerman              33    23 Motala AIF OL                55:44 B        
    5          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                   64:34          
    6          Helmer Nilsson            36     1 OK Dacke                     64:37          

               Bertil Ståhl              35    14 Kalmar OK                 ej start          



H65  (14)      3620 m                      

    1          Björn Linnersjö           42     1 Ronneby OK                   35:04 S        
    2          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                     45:57 S        
    3          Stig Karlsson             41    14 Lessebo OK                   45:59 S        
    4          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    47:12 S        
    5          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:45 S        
    6          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     48:43 S        
    7          Krister Sandblad          42    14 Växjö OK                     49:08 S        
    8          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   50:39 S        
    9          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     52:41 B        
   10          Lars-Åke Larsson          41    20 OK Tranan                    59:46          
   11          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  65:56          
   12          Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                   68:53          
   13          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 69:19          
   14          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   73:20          



H60  (20)      4300 m                      

    1          Ronny Hjalmarsson         47    14 Emmaboda Verda OK            44:16 S        
    2          Anders Johansson          44     3 IFK Moras OK                 45:39 S        
    2          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     45:39 S        
    4          Lennart Bohman            46     1 FK Vittus                    46:52 S        
    5          Aymonn Andersson          46     1 OK Dacke                     48:32 S        
    6          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  49:09 S        
    7          Anders Nilsson            46     4 Gotlands Bro OK              49:33 S        
    8          Lars-Åke Åberg            47    14 Kalmar OK                    53:01 S        
    9          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  53:42 S        
   10          Lars-Åke Sjökvist         47    14 Värend GN OL                 55:32 S        
   11          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     57:02 S        
   12          Gerth Sällström           43    14 Lessebo OK                   58:33 S        
   13          Sven-Erik Sjöholm         43    20 Mullsjö SOK                  61:20 S        
   14          Karl-Johan Knutsson       45    14 Nybro OK                     67:04 B        
   15          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      73:51          
   16          Leif Ingemarsson                 1 FK Vittus                    74:57          

               Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK         ej start          
               Göran Rundgren            45    14 Lessebo OK                ej start          
               Jan-Ulf Karlsson          44    14 Nybro OK                  ej start          
               Per Engkvist              46     1 Ronneby OK                ej start          



H55  (20)      4710 m                      

    1          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     45:27 S        
    2          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:30 S        
    3          Jan Svensson              52     1 OK Skogsfalken               49:06 S        
    4          Olle Bohman               52    13 Hjärnarps GH OL              49:38 S        
    5          Bill Schölin              48    13 Tockarps IK                  49:43 S        
    6          Björn Palm                51    14 Lessebo OK                   49:46 S        
    7          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     49:48 S        
    8          Kenneth Fager             52     1 OK Dacke                     50:09 S        
    9          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                    52:20 S        
   10          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                   56:16 S        
   11          Emil Olesen                        FIF Hillerød                 57:28 S        
   12          Sune Carlsson             51    23 OK Motala                    59:11 S        
   13          Dan Krantz                48    20 IK Gandvik                   59:26 S        
   14          Bengt Aspvall             52     1 Ronneby OK                   70:55          
   15          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               76:43          
   16          Lennart Jakobson          52    20 Tibro OK                     95:48          

               Göran Liljequist          52    14 OK Älme                   Ej godk.          
               Rolf Andréasson           49     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Håkan Sellgren            52    14 OK Stigen                 ej start          
               Thomas Petersson          52    14 Vaggeryds SOK             ej start          



H50  (30)      4790 m                      

    1          Roy Fransson              54    16 Ärla IF                      42:15 S        
    2          Anders Löfgren            56    15 Järfälla OK                  47:36 S        
    3          Bo Salomonson             56    14 Kalmar OK                    47:38 S        
    4          Christer Kaisajuntti      54     1 OK Skogsfalken               49:42 S        
    5          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     54:09 S        
    6          Tor Ragnar Andersen                Halden Skiklubb              55:01 S        
    7          Anders Berg               53    15 Bromma-Vällingby SOK         55:04 S        
    8          Stefan Carlsson           54    14 SOK Viljan                   55:23 S        
    9          Ingemar Persson           53    14 Gamleby OK                   55:38 S        
   10          Gert Nielsen              57    13 Lunds OK                     60:02 S        
   11          Anders Spånér             57     6 Sävedalens AIK               60:45 S        
   12          Thomas Almqvist           54     1 FK Vittus                    61:30 B        
   13          Ulf Svensson              53    14 OK Njudung                   62:36 B        
   14          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   63:24 B        
   15          Johan Ryberg              54     1 Stigmännen Karlshamns OK     63:51 B        
   16          Bo Månsson                53     7 OK Löftan                    65:47          
   17          Torgny Johansson          53    23 OK Eken                      65:54          
   18          Tomas Blomqvist           57     1 OK Skogsfalken               67:35          
   19          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  76:11          

               Lars Östlin               53    23 Björkfors GOIF            Ej godk.          
               Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Stefan Carlsson           57     8 Alfta-Ösa OK              ej start          
               Ingmar Ohlsson            54     1 FK Vittus                 ej start          
               Kennet Sandström          54    14 OK Stigen                 ej start          
               Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87               ej start          
               Håkan Forsman             56     1 Ronneby OK                ej start          
               Per Svensson              54     1 Ronneby OK                ej start          
               Eddie Bjärrenholt         57    17 Rånäs OK                  ej start          
               Leif-Gunnar Pettersson    56    15 Söders SOL Tyresö         ej start          
               Sture Larsson             53    17 Länna IF                  ej start          



H45  (24)      3400 m                      

    1          Ove Lernå                 60    14 Kalmar OK                    27:11 S        
    2   (0265) Anders Jönsson            62    17 OK Triangeln                 28:51 S        
    3          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  29:09 S        
    4          John Carlsson             62    14 Värend GN OL                 30:11 S        
    5          Morgan Eriksson           59     7 IF Rigor                     30:34 S        
    6          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL              31:18 S        
    7          Jörgen Batz               60    15 Skarpnäcks OL                32:47 S        
    8          Mikael Backlund           62     3 Dalaportens OL               33:35 S        
    9          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  34:09 S        
   10          Arto Blomdahl             60    14 IK Hakarpspojkarna           34:20 S        
   11          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     36:05 S        
   12          Pontus Larsson            62     1 OK Skogsfalken               36:21 S        
   13          Tommy Eriksson            59    17 Länna IF                     37:45 S        
   14          Erik Andersson            62    15 OK Österåker                 37:57 S        
   15          Örjan Christensson        59     1 OK Skogsfalken               38:39 S        
   16          Peder Karlsson            59    17 Rånäs OK                     38:53 S        
   17          Arne Klintberg            58    14 Eksjö SOK                    40:34 B        
   18          Lars Runesson             58    14 OK Vivill                    44:39          
   19          Ulf Carlsson              58    14 OK Stigen                    49:43          
   20          Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                   51:03          
   21          Nisse Rosén               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:30          

               Stefan Kollberg           60    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF            ej start          
               Mats Lagerblad            60    14 Växjö OK                  ej start          



H40  (27)      3630 m                      

    1          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               26:24 S        
    2          Stefan Berglin            67     1 OK Dacke                     26:28 S        
    3          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             27:23 S        
    4          Mats Ljungqvist           65    14 Kexholms SK                  30:30 S        
    5          Sven-Erik Samuelsson      64    23 OK 64 Torpa                  30:47 S        
    6          Johan Hammarström         63    16 OK Måsen                     31:42 S        
    7          Magnus Månsson            67    14 Växjö OK                     31:47 S        
    8          Mats Söderberg            64    14 Kalmar OK                    34:05 S        
    9          Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                   35:11 S        
   10          Stefan Johansson          64    14 Bredaryds SOK                35:20 S        
   11          Niclas Lindqvist          67    14 OK Njudung                   37:55 S        
   12          Ulf Johansson             64     1 OK Dacke                     43:08          
   13          Anders Svalbring          64    14 Målilla OK                   45:03          
   14          Magnus Porle              64    14 Växjö OK                     45:27          
   15          Tommy Rygh                63    20 Mariestads FK                46:28          
   16          Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF               47:33          
   17          Magnus Bengtsson          64    17 Långhundra IF                52:34          
   18          Lars-Olof Lundquist       63    14 Nybro OK                     53:31          
   19          Örjan Tingström           65    16 OK Klemmingen                54:51          
   20          Per Andersson             65    13 OK Gynge                     65:43          

               Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                ej start          
               Mats Hildingsson          63    13 Lunds OK                  ej start          
               Anders Blomqvist          66     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Conny Söderström          66     1 OK Dacke                  ej start          
               Roland Edvinsson          63     1 Ronneby OK                ej start          
               Jonas Persson             67    14 Torsås OK                 ej start          
               Leif Kembring             65     1 OK Dacke                  ej start          



H35  (7)       3900 m                      

    1          Fredrik Karlsson          71    14 Nybro OK                     35:12 S        
    2          Fredrik Persson           71    13 Helsingborgs SOK             39:43 S        
    3          Björn Karlsson            69    14 Kexholms SK                  40:05 S        
    4          Magnus Carlsson           69    14 Eksjö SOK                    41:08 S        
    5          Mikael Gustafsson         68    13 OK Gynge                     42:07 S        
    6          Jonas K Johansson         70     1 OK Skogsfalken               79:44          

               Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken            ej start          



H21  (16)      4100 m                      

    1          Zdenek Rajnosek                 16 Södertälje-Nykvarn OF        31:31 S        
    2          Fredrik Smedberg          67     1 OK Skogsfalken               33:02 S        
    3          Ola Söderberg             73     1 OK Skogsfalken               35:13 S        
    4   (0739) Kalle Ingvarsson          82     1 OK Vilse 87                  35:17 S        
    5          Tobias Almqvist           80     1 FK Vittus                    35:26 S        
    6          Olof Ingemarsson                 1 FK Vittus                    36:16 S        
    7   (0894) Jonas Svernestam          79    23 Linköpings OK                37:00 S        
    8   (1237) Daniel Smedenmark         82     1 Ronneby OK                   37:39 S        
    9          Marcus Alexandersson      73    14 Kalmar OK                    37:46 S        
   10          Mikael Pihl               73     1 OK Dacke                     40:26 S        
   11   (0814) Andreas Skymberg          84    18 OK Tyr                       40:37 S        
   12          Anders Borg               85    12 OK Tisaren                   41:56 S        
   13          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                   48:30          
   14          Björn Norrliden           88    14 Torsås OK                    62:55          

               Andreas Niemi             74    14 Emmaboda Verda OK         ej start          
               Albin Andersson           79     7 Falkenbergs OK            ej start          



H20  (24)      3900 m                      

    1   (0604) Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  29:17 S        
    2   (0564) Emil Johansson            88    12 OK Tisaren                   29:39 S        
    3   (0724) Olof Nilsson              88     1 Ronneby OK                   30:45 S        
    4   (0623) Jacopo Benini             88    14 Eksjö SOK                    31:00 S        
    5   (0696) Gabriel Ireståhl          88    14 Sol Tranås                   31:37 S        
    6   (0682) Olof Krantz               88    20 IK Gandvik                   33:04 S        
    7   (0644) Emil Svensson             88    13 Hjärnarps GH OL              33:52 S        
    8   (0746) Erik Memmi                88     7 Halmstads OK                 34:10 S        
    9   (0676) Rickard Ericsson          88    18 Kristinehamns OK             34:27 S        
   10   (0943) Lars Lundström            88    14 IF Hallby                    35:29 S        
   11          Tor Andreas Andersen               Halden Skiklubb              35:41 S        
   12   (1029) Jonas Olsson              88    23 OK 64 Torpa                  36:54 S        
   13   (0566) Niklas Olsson             87    15 Täby OK                      38:03 S        
   14   (0687) Johan Wikström            88    18 OK Tyr                       39:12 S        
   15   (0574) Anders Ohlsson            87    15 Tullinge SK                  41:15 S        
   16   (1064) Glenn Karlsson            88    17 Rånäs OK                     41:29 S        
   17   (0784) Anton Hemlin              88     6 IK Uven                      44:21 B        
   18   (0978) Erik Stillemark           87    14 IF Hallby                    44:52 B        
   19   (0683) Vidar Sjögren             88    23 Tjällmo-Godegårds OK         45:09          
   20   (1003) Stefan Larsson            88    14 Bredaryds SOK                46:16          
   21          Anton Pettersson          88    20 Mariestads FK                50:06          
   22   (1156) Emil Thidell              88    14 IK Hakarpspojkarna           68:03          
   23          Lars Persson              87    14 Gamleby OK                   69:56          

        (0734) Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87               Ej godk.          



H18  (72)      3630 m                      

    1   (0865) Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   27:21 S        
    2   (0999) Pontus Petersson          92    14 Lessebo OK                   27:56 S        
    3   (0763) Johan Sjögren             90    23 Tjällmo-Godegårds OK         28:15 S        
    4   (0981) Oskar Daniels             90    15 Rotebro IS OK                29:04 S        
    5   (0767) Henrik Sundqvist          90     3 Stora Tuna IK                29:08 S        
    6   (0922) Mathias Hallmén           90    15 Turebergs IF                 29:14 S        
    7   (0807) Anders Hedberg            90     6 Lerums SOK                   29:16 S        
    8   (0892) Emil Gunnarsson           90    14 Eksjö SOK                    29:24 S        
    9   (0838) Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken               29:26 S        
   10   (0875) Calle Stenberg            89    20 OK Skogshjortarna            29:55 S        
   11   (0940) Peter Markendahl          90    20 OK Klyftamo                  30:16 S        
   12   (0902) Måns Sandgren             91     1 OK Orion                     30:20 S        
   13   (0822) David Jonsson             90    20 OK Klyftamo                  30:36 S        
   14   (0988) Petter Irewall            89    23 Tjällmo-Godegårds OK         30:41 S        
   15   (0864) Alexander Jogby           90    13 OK Pan-Kristianstad          30:43 S        
   16   (0795) Thom Barbus               89     1 OK Dacke                     30:54 S        
   17   (0863) Olof Dahlgren             90    12 Hagaby GoIF                  30:55 S        
   18   (0825) Martin Lindeberg          90    13 Ringsjö OK                   31:12 S        
   19   (0852) John Hedlund              90    21 Köping-Kolsva OK             32:22 S        
   20   (0966) Jonas Hemlin              90     6 IK Uven                      32:29 S        
   21   (0996) Jon Henriksson            90     1 OK Skogsfalken               32:31 S        
   22   (0962) Daniel Steen              89    15 Haninge SOK                  32:53 S        
   22   (0764) Oliver Lindblad Peterse   90    15 Söders SOL Tyresö            32:53 S        
   24   (0896) Mattias Olofsson          89    17 OK Enen                      33:00 S        
   25   (0750) Andreas Karlsson          90    20 Mariestads FK                33:03 S        
   26   (0961) Mats Ernfridsson          89    23 OK 64 Torpa                  33:05 S        
   27   (1014) Jens Kvarnström           89     6 OK Landehof                  33:31 S        
   28   (1050) Franciskus Alsén          90    17 OK Roslagen                  33:34 S        
   28          Erik Bernérus             90     6 Sävedalens AIK               33:34 S        
   30   (0820) Johan Lundqvist           89    13 OK Gynge                     33:41 S        
   31   (0786) Oskar Pettersson          89    14 Jönköpings OK                33:45 S        
   32   (0806) Björn Öhrstrand           89     1 OK Orion                     33:52 S        
   33   (0853) Andreas Berg              90    23 Linköpings OK                34:15 S        
   34   (0857) Tobias Augustsson         90    23 Tjällmo-Godegårds OK         34:20 S        
   35   (0802) Joel Francén              89    23 Tjällmo-Godegårds OK         34:34 S        
   36   (0994) Pontus Johansson          90    14 Kexholms SK                  34:38 S        
   37   (0980) Christian Nilsson         90     7 OK Löftan                    34:47 S        
   37   (0844) Erik Nyström              90    18 OK Tyr                       34:47 S        
   39   (0824) Johan Blomdahl            90    14 IK Hakarpspojkarna           34:52 S        
   40   (0942) Adam Sandstedt            90    14 Eksjö SOK                    35:19 S        
   41   (1045) Johan Hartikainen         90    16 Katrineholms OK              35:24 S        
   42   (0970) Carl Axelsson             89    14 Sol Tranås                   35:58 S        
   43   (1049) Axel Bengtsson            90    14 Sol Tranås                   35:59 S        
   44   (0941) Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  36:08 S        
   45   (0811) Fredrik Norell            89     6 FK Herkules                  36:21 S        
   46   (0965) Jakob Lindeborg           89    15 Täby OK                      36:33 S        
   47   (0791) Axel Mattsson             89    15 Järla IF OK                  36:48 S        
   48   (0951) Emil Hammarström          90    16 OK Måsen                     37:13 S        
   49   (0835) Filip Nilsson             89     4 Gotlands Bro OK              37:35 S        
   50   (1079) Simon Hellström           90    14 Sol Tranås                   38:52 S        
   51   (0937) Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     39:13 S        
   52   (1015) Anders Karlsson           90    15 Tumba-Mälarhöjden OK         39:29 S        
   53   (0985) Viktor Stensson           90    13 Helsingborgs SOK             42:12          
   54   (0946) Simon Eklöv               90    17 OK Linné                     42:39          
   55   (0963) Christer Lilja            90    23 OK Denseln                   42:42          
   56   (0935) Axel Wikström             90    15 Söders SOL Tyresö            43:32          
   57   (0897) Johan Samuelsson          89     7 Halmstads OK                 43:33          
   58   (1028) Sune Nordberg             89    17 Tierps SOK                   43:51          
   59          Martin Strömgren          90    17 OK Linné                     44:08          
   60   (0975) Niclas Eckhoff            90    13 Helsingborgs SOK             44:09          
   61   (0950) Erik Gustafsson           90     7 OK Nackhe                    44:34          
   62   (0768) Michael Refors            91    15 Järla IF OK                  46:29          
   63   (1065) Jesper Ackelman           89    17 OK Enen                      48:57          
   64   (1070) Anders Reimertz           90    14 Eksjö SOK                    52:08          

        (0882) Lukas Brodin              90     7 Hylte OK                  Ej godk.          
        (0848) Johan Antonsson           90     7 OK Löftan                 Ej godk.          
               Jon Nilsson               90     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Anders Rosén              90     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
        (0926) Anton Marmelid            89    13 Helsingborgs SOK          ej start          
        (1043) Oskar Krantz              89    20 IK Gandvik                ej start          
        (0850) Oskar Hektor              91    15 Järla IF OK               ej start          
        (0939) Markus Fredlund           90    15 Tumba-Mälarhöjden OK      ej start          



H16  (18)      4710 m                      

    1          Pontus Lindqvist          91    14 OK Njudung                   39:35          
    2          Viktor Antonsson          91    14 Vimmerby OK                  40:28          
    3   (0976) Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                   40:36          
    4          Andreas Bergander         92    14 Eksjö SOK                    41:47          
    5          Oscar Carlsson            91    14 Eksjö SOK                    42:08          
    6          Johan Engström            92     1 OK Orion                     43:41          
    7          Tage Nordberg             91    17 Tierps SOK                   46:11          
    8          Emil Nilsson              91    14 Torsås OK                    47:28          
    9          Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken               52:48          
   10          Olof Christensson         92     1 OK Skogsfalken               54:30          
   11          Mikael Anttila-Eriksson   91    17 Länna IF                     57:32          
   12          Robert Sandberg           91    17 OK Roslagen                  60:01          
   13          Sture Jeppsson            92    13 Lunds OK                     63:12          
   14          Joakim Rygh               91    20 Mariestads FK                65:50          
   15          Tommy Batz                91    15 Skarpnäcks OL                69:08          
   16          Carl-Johan Bergman        92    14 OK Älme                      76:32          
   17          Tobias Wigertsson         92    14 Torsås OK                    84:19          

               Daniel Lindgren           91    17 Sigtuna OK                Ej godk.          



H14  (27)      3930 m                      

    1          Mandus Ridefelt           93    17 OK Linné                     25:51          
    2          Simon Smedberg            93     1 OK Skogsfalken               27:01          
    3          Filip Olsson              93     1 OK Skogsfalken               30:33          
    4          Joakim Wigertz            93    17 Långhundra IF                33:32          
    5          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     36:10          
    6          Conrad Tingström          93    16 OK Klemmingen                36:45          
    7          Ludwig Ljungqvist         94    14 Kexholms SK                  37:44          
    8          Johannes Bergman          93    14 OK Älme                      38:14          
    9          Viktor Tovesson           93     1 OK Orion                     38:16          
   10          Anton Johansson           94     1 OK Orion                     38:30          
   11          Emil Olsson               94     1 OK Orion                     40:29          
   12          Ludvig Berglin            93    14 Lessebo OK                   42:41          
   13          Fredrik Wennermark        94     1 OK Skogsfalken               42:50          
   14          Jacob Wåhlin              93     1 OK Skogsfalken               43:07          
   15          Anton Sundgren            93    17 Vallentuna-Össeby OL         45:39          
   16          Josef Svalbring           94    14 Målilla OK                   46:08          
   17          Alex Börjesson            93     1 OK Skogsfalken               48:32          
   18          Jacob Nilsson             94     1 Ronneby OK                   59:35          
   19          Andreas Thunman           94    17 OK Linné                     64:30          
   20          Emil Lindgren             94    17 Sigtuna OK                   65:51          

               Povel Larsson             94     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Linus Lager               93    14 Nässjö OK                 ej start          
               Viktor Blomqvist          93     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Sam Johansson             93     1 OK Dacke                  ej start          
               Olof Hedberg              93     1 Ronneby OK                ej start          
               Björn Edvinsson           93     1 Ronneby OK                ej start          
               Gustav Fredriksson        93     1 OK Orion                  ej start          



H12  (14)      2850 m                      

    1          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     18:08          
    2          Jakob Lindbom             95     1 OK Orion                     23:00          
    3          Per Edvinsson             95     1 Ronneby OK                   25:07          
    4          Theodor Wahlbom           96     1 OK Orion                     27:49          
    5          Johannes Eklöf            95    14 IF Hallby                    30:00          
    6          Alexander Johansson       95     1 OK Orion                     31:20          
    7          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 33:01          
    8          Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken               37:59          
    9          Erik Lindgren             95    17 Sigtuna OK                   42:31          
   10          Andreas Henrysson         95     1 OK Dacke                     52:02          

               Olof Bollmark             95    14 IF Hallby                 ej start          
               Oscar Elmeke              95    14 IF Hallby                 ej start          
               Anton Berglin             95    14 Lessebo OK                ej start          
               Lukas Bökman              96     1 Ronneby OK                ej start          



H10  (6)       2230 m                      

    1          Johan Wennermark          97     1 OK Skogsfalken               15:31          
    2          Melker Johansson          98     1 OK Orion                     20:21          
    3          Erik Berglin              98    14 Lessebo OK                   36:38          
    4          Kristoffer Romin                 1 OK Orion                     83:22          

               Henning Bollmark          97    14 IF Hallby                 ej start          
               Jonatan Porle             97    14 Växjö OK                  ej start          



D70  (2)       2550 m                      

    1          Gullan Almqvist           31    14 OK Älme                      53:03 S        

               Mona Åkerman              33    23 Motala AIF OL             ej start          



D65  (2)       3150 m                      

    1          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:39 S        

               Mariann Svensson          41    14 Växjö Allmänna IS         ej start          



D60  (12)      3240 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   34:03 S        
    2          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            36:43 S        
    3          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               45:22 S        
    4          Ros-Mari Karlsson         46    14 Nybro OK                     48:04 S        
    5          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  50:52 B        
    6          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  56:07          
    7          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     57:07          
    8          Inger Pettersson          47    23 Björkfors GOIF               60:13          
    9          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                   60:51          

               Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK              Ej godk.          
               Monica Larsson            46    20 OK Tranan                 ej start          
               Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                ej start          



D55  (11)      3240 m                      

    1          Ing-Marie Brander-Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          29:11 S        
    2          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  31:03 S        
    3          Maria Nordvall            51    23 OK Kolmården                 34:47 S        
    4          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     34:51 S        
    5          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               37:03 S        
    6          Kerstin Hjalmarsson       52    14 Emmaboda Verda OK            39:36 S        
    7          Lisa Kumlin               49    14 Växjö OK                     49:21          
    8          Ann-Britt Lingfors        50    14 IF Hallby                    53:43          
    9          Gunilla Andersson         50     1 OK Dacke                     55:08          

               Ann-Helen Linnersjö       50     1 Ronneby OK                ej start          
               Lena Svensson             52    13 Tockarps IK               ej start          



D50  (13)      3590 m                      

    1          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   32:39 S        
    2          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               38:14 S        
    3          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   45:04 S        
    4          Britt-Mari Forsgren       57    12 OK Tisaren                   46:51 S        
    5          Britt-Marie Carlsson      54    14 SOK Viljan                   48:10 B        
    6          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK     49:37 B        
    7          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:40          
    8          Lena Persson              54    14 Gamleby OK                   53:34          
    9          Eva Konring Olesen                 FIF Hillerød                 61:55          
   10          Monika Larsson            57    15 Skarpnäcks OL                65:30          
   11          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                   66:52          

               Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87               Ej godk.          
               Grethel Pramlid           53    16 OK Klemmingen             ej start          



D45  (15)      2560 m                      

    1          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 25:27 S        
    2          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     26:02 S        
    3          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  27:17 S        
    4          Eva Carlsson              61    14 Jönköpings OK                28:37 S        
    5          Pernilla Larsson          62     1 OK Skogsfalken               31:08 S        
    6          Carin Gustafsson          59    14 Jönköpings OK                31:18 S        
    7          Annette Falck-Larsson     61    20 Vänersborgs SK               33:59 S        
    8          Kristina Runemalm         60    14 Nybro OK                     35:32 S        
    9          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 37:13 B        
   10          Karin Backteman           60    23 Linköpings OK                37:26 B        
   11          Charlotte Lundquist       61    14 Nybro OK                     39:58          
   12          Marita Karlsson Mood      59    17 Länna IF                     40:34          

               Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                   ej start          
               Annika Elmeke             65    14 IF Hallby                 ej start          
               Eva Tollstern             61    14 Växjö Allmänna IS         ej start          



D40  (14)      3100 m                      

    1          Anne Johansson            67     1 OK Dacke                     30:11 S        
    2          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     31:45 S        
    3          Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                     31:52 S        
    4          Helena Karlsson           67    14 Nybro OK                     32:54 S        
    5          Mia Lindberg              65    23 Boxholm-Mjölby OL            34:53 S        
    6          Carina Hill               63    15 Tumba-Mälarhöjden OK         36:57 S        
    7          Anne Lindell              66    14 Kalmar OK                    37:06 S        
    8          Christina Sterner         63    14 OK Njudung                   38:40 S        
    9          Anna Eklöf                65    14 IF Hallby                    46:19 B        
   10          Carina Kalered            64    23 Skogspojkarnas OK            48:22          
   11          Cecilia Lingerud          66     1 OK Skogsfalken               48:25          
   12          Pia Thunman               64    17 OK Linné                     50:45          
   13          Marie Svalbring           66    14 Målilla OK                   61:44          

               Hillevi Eriksson          64    14 IF Hallby                 ej start          



D35  (9)       3100 m                      

    1          Gunilla Karlsson          68    14 Växjö OK                     28:58 S        
    2          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   29:39 S        
    3          Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                     32:17 S        
    4          Annika Nilsson            69    14 Växjö OK                     32:33 S        
    5          Kristina G Andersson      71     1 OK Dacke                     33:34 S        
    6          Jenny Berglin             69    14 Lessebo OK                   36:15 S        
    7          Karolina Karlsson         71    14 Nybro OK                     39:06 S        
    8          Mia Andersson             70    13 OK Gynge                     49:33          

               Pernilla Bökman           69     1 Ronneby OK                ej start          



D21  (8)       3630 m                      

    1   (0528) Johanna Karlsson          79    13 OK Pan-Kristianstad          39:39 S        
    2          Kajsa Niemi               75    14 Emmaboda Verda OK            40:05 S        
    3          Anna Magnusson            82     1 OK Dacke                     42:25 S        
    4          Johanna Östlin            85    23 Björkfors GOIF               45:11 S        
    5          Eva Gustavsson            79     7 Falkenbergs OK               46:19 S        
    6          Malin Haller              76     1 OK Dacke                     47:36 S        
    7   (0964) Linnea Östlin             86    23 Björkfors GOIF               51:41 S        
    8          Klara Adamkova                     SK Zabovresky Brno           69:40          



D18  (49)      3100 m                      

    1   (0519) Helena Isaksson           89     7 OK Löftan                    29:07 S        
    2   (0978) Ylva Fonselius            90     6 FK Herkules                  29:49 S        
    3   (0559) Annika Johnson            90    16 OK Klemmingen                30:11 S        
    4   (0666) Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK             31:34 S        
    5   (0581) Anna Larsson              90     6 OK Landehof                  31:46 S        
    6   (0566) Caroline Ivarsson         89    13 Lunds OK                     32:08 S        
    7   (0884) Kajsa Hammarström         92    16 OK Måsen                     32:25 S        
    8   (0648) Sarah Hoof                89     8 Alfta-Ösa OK                 32:31 S        
    9   (0562) Maria Ohlsson             90     1 OK Dacke                     32:53 S        
   10   (0715) Sofie Karlsson            90    17 Rånäs OK                     32:54 S        
   11   (0695) Kajsa Isaksson            90    20 Mullsjö SOK                  33:04 S        
   12   (0523) Anna Johansson            89    15 Haninge SOK                  33:06 S        
   13   (0536) Emma Lindgren             89     4 Visborgs OK                  33:15 S        
   14   (0550) Malin Williamsson         90    17 Rånäs OK                     33:25 S        
   15   (0629) Kristin Edvardsen         90     6 Göteborg-Majorna OK          33:27 S        
   16   (0508) Carolin Svensson          89    23 Björkfors GOIF               33:38 S        
   17   (0614) Ronja Hill                90    15 Tumba-Mälarhöjden OK         33:42 S        
   18   (0663) Frida Johansson           89     1 OK Dacke                     33:45 S        
   19   (0593) Lisa Lindström            90    14 Bredaryds SOK                34:01 S        
   20   (0588) Amanda Jonasson           90    15 Väsby OK                     34:09 S        
   21   (0793) Åsa Holmgren              89    21 Västerås SOK                 34:14 S        
   22   (0625) Stina Persson             90    14 Gamleby OK                   34:18 S        
   23   (0613) Jenny Asztalos            90    15 Tumba-Mälarhöjden OK         34:42 S        
   24   (0712) Lisa Karlsson Mood        90    17 Länna IF                     35:34 S        
   25   (0697) Lisa Kalered              91    23 Skogspojkarnas OK            35:59 S        
   26   (0563) Emelie Olsson             90    13 OK Kompassen                 36:38 S        
   27   (0556) Ida Petersson             89    14 IK Hakarpspojkarna           37:24 S        
   28   (0691) Stina Jeppsson            90    13 Lunds OK                     37:25 S        
   29   (0701) Lisa Lundqvist            89    17 Långhundra IF                37:28 S        
   30   (0531) Hanna Johansson           90    18 Skattkärrs IF                37:38 S        
   31   (0640) Maja Dahlqvist            90     5 Storviks IF                  38:02 S        
   32   (0665) Astrid Larsson            89    17 Länna IF                     38:19 S        
   33   (0671) Emma Backteman            89    23 Linköpings OK                38:50 S        
   34          Josefin Bergagård         90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:52 S        
   35   (0708) Mathilda Johansson        89    13 Lunds OK                     39:26 S        
   36   (0681) Lisa Johannesson          89    20 Trollhättans SOK             40:07 S        
   37   (0564) Therese Carlsson          91    14 Jönköpings OK                43:28 B        
   38   (0704) Josefine Larsson          90    14 Sol Tranås                   43:32 B        
   39   (0713) Frida Hildingsson         90    13 Lunds OK                     44:20 B        
   40   (0592) Åsa Lindström             90    14 Bredaryds SOK                45:23          
   41   (0493) Rebecka Adolfsson         90     3 OK Kåre                      45:33          
   42          Kajsa DeBourg             90     1 Ronneby OK                   45:54          
   43   (0696) Ulrika Lindstam           90    14 Sol Tranås                   57:42          

        (0654) Sara Bergander            90    14 Eksjö SOK                 ej start          
        (0720) Louise Jonsson            90    14 Eksjö SOK                 ej start          
        (0521) Klara Hall                91    15 Järla IF OK               ej start          
        (0719) Emma Åhman                90    17 Långhundra IF             ej start          
        (0530) Linn Bränneby             91    23 OK Kolmården              ej start          
        (0484) Charlotte Agrell          89     7 OK Löftan                 ej start          



D16  (36)      3590 m                      

    1          Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken               33:26          
    2          Lise Mortensen            91    17 Långhundra IF                33:57          
    3          Emelie Hansson            91     3 OK Kåre                      34:28          
    4          Klara Alm                 92    17 Länna IF                     36:19          
    5          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     36:50          
    6          Alexandra Sundgren        91    17 Vallentuna-Össeby OL         37:00          
    7          Hanna Axelsson-Meyerson   92    17 OK Linné                     37:50          
    8          Amanda Stensson-Bohman    91    14 Nybro OK                     39:23          
    9          Anna Andersson            92     1 OK Orion                     39:47          
   10          Isabelle Christoferson    92    13 Tormestorps IF               39:49          
   11          Hanna Pramlid             92    16 OK Klemmingen                40:53          
   12          Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               43:11          
   13          Sofia Bergman             92    14 OK Älme                      43:31          
   14          Sara Johansson            91    14 Bredaryds SOK                43:49          
   15          Sara Bengtsson            92    17 Långhundra IF                44:08          
   16          Amanda Anttila-Eriksson   92    17 Länna IF                     44:50          
   17          Johanna Thunman           92    17 OK Linné                     45:14          
   18          Karin Smedenmark          92     1 Ronneby OK                   45:39          
   19          Anna Arvidsson            92    14 Kalmar OK                    46:39          
   20          Anna Åhman                91    17 Rånäs OK                     46:42          
   21          Julia Lundquist           92    14 Nybro OK                     48:07          
   22          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               49:35          
   23          Johanna Verwijst          92    17 Länna IF                     49:45          
   24          Linnéa Carlberg           91    17 Vallentuna-Össeby OL         51:44          
   25          Sofia Björk               92    13 Örkelljunga FK               55:37          
   26          Linnea Nilsson            91    17 OK Linné                     56:12          
   27          Stefanie Andersson        92    14 Vimmerby OK                  56:43          
   28          Erica Knutsson            92    14 Nybro OK                     57:44          
   29          Emma Olsson               92    14 Torsås OK                    58:36          

               Sofie Svensson            92    23 Björkfors GOIF            Ej godk.          
               Frida Lindgren            92    17 Sigtuna OK                Ej godk.          
               Amanda Leo                92    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Malin Tedblad             92     1 OK Dacke                  ej start          
        (0655) Ellinor Karlsson          91    14 OK Njudung                ej start          
               Gabriela Iversen          92     1 Ronneby OK                ej start          
               Frida Stenbäck            92    17 Rånäs OK                  ej start          



D14  (17)      3320 m                      

    1          Johanna Erlandsson        93     1 OK Skogsfalken               29:00          
    2          Josefine Klintberg        94    14 Eksjö SOK                    29:51          
    3          Linnéa Axelsson           94    14 Sol Tranås                   33:13          
    4          Klara Ferm                93    17 OK Linné                     38:13          
    5          Annika Carlberg           94    17 Vallentuna-Össeby OL         38:21          
    6          Emilia Andersson          94    14 Vimmerby OK                  38:36          
    7          Anna Linde                93    17 OK Linné                     40:54          
    8          Tove Ingvarsson           94     1 OK Skogsfalken               42:04          
    9          Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     42:18          
   10          Filippa Spånér            94     6 Sävedalens AIK               43:52          

               Carolin Håkansson         94     1 OK Orion                  Ej godk.          
               Marika Arvidsson          93    14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Agnes Leo                 94    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Margrete Aspvall          93     1 Ronneby OK                ej start          
               Alexandra Bjärrenholt     93    17 Rånäs OK                  ej start          
               Nathalie Rygh             94    20 Mariestads FK             ej start          
               Anna Jonson               93     1 Ronneby OK                ej start          



D12  (9)       2850 m                      

    1          Elin Berglin              95     1 OK Dacke                     26:11          
    2          Moa Pettersson            96     1 OK Dacke                     33:16          
    3          Tilda Johansson           96     1 OK Orion                     34:05          
    4          Johanna Tovesson          95     1 OK Orion                     36:26          
    5          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     39:15          
    6          Sanna Pettersson          95     1 OK Dacke                     40:24          
    7          Julia Smedenmark          95     1 Ronneby OK                   42:38          
    8          Moa Wåhlin                96     1 OK Skogsfalken               43:05          

               Maja Lingerud Sorinder    96     1 OK Skogsfalken            ej start          



D10  (6)       2230 m                      

    1          Linnea Lindbom            98     1 OK Orion                     19:20          
    2          Agnes Spånér              98     6 Sävedalens AIK               21:39          
    3          Myrra Carlsson            01     1 OK Orion                     23:22          
    4          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     29:05          

               Vilma Persson             98     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Linnea Berglin            97     1 OK Dacke                  ej start          



U3  (1)        2850 m                      

    1          Stephen Svensson          94    14 Torsås OK                    50:41          



U2  (3)        2230 m                      

    1          Oscar Johansson           99     1 OK Dacke                     21:36          
    2          Emil Pettersson           99     1 OK Dacke                     21:42          

               Albin Månsson             97    14 Växjö OK                  ej start          



INSKOLNING  (4 1870 m                      

               Albin Lager               95    14 Nässjö OK                    Godk.          
               Albin Henrysson           98     1 OK Dacke                     Godk.          
               Ellen Wahlbom             00     1 OK Orion                     Godk.          

               Denise Johansson          99     1 OK Dacke                  ej start          



Öppen 1  (10)  2230 m                      

    1          Simon Rundberg            95    14 SOK Viljan                   21:17 B        
    2          Ricky Segerlund           95    14 SOK Viljan                   21:25 B        
    3          Petra Olejnik             96    14 SOK Viljan                   22:17 B        
    4          Victor Ivansson           95     1 OK Orion                     25:01 B        
    5          Isac Ericsson                   14 Växjö OK                     29:19          
    6          Andreas Wigertsson        94    14 Torsås OK                    29:24          
    7          Lukas Pettersson          95     1 OK Orion                     41:19          
    8          Frida Strömberg           92     6 Sävedalens AIK               48:33          
    9          Anton Thörnqvist          03     1 OK Orion                     53:25          

               Robin Flygare             66     1 OK Orion                  Ej godk.          



Öppen 2  (6)   2770 m                      

    1          Helena Bachman            56    15 Täby OK                      31:28 B        
    2          Inger Vikström            62    15 Täby OK                      31:33 B        
    3          Louise Pihl               76     1 OK Dacke                     37:33 B        
    4          Maria Strindhagen         55     1 FK Vittus                    44:14          
    5          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL                 55:04          

               Ester Johansson           69     1 OK Skogsfalken            j fullf.          



Öppen 4  (11)  3930 m                      

    1          Lars Svensson             50     1 OK Vilse 87                  40:52 B        
    2          Anders Lilja              62    23 OK Denseln                   46:04 B        
    3          Hans Lingfors             49    14 IF Hallby                    46:32 B        
    4          Camilla Carlsson          92    23 Tjällmo-Godegårds OK         49:32 B        
    5          Tina Bakkman              52    14 Lessebo OK                   49:36 B        
    6          Helen Olsson              65     1 OK Skogsfalken               56:33          
    7          Mariann Henriksen         59    14 SOK Viljan                   57:17          
    8          Lars Hjalmarsson          64    14 OK Njudung                   57:41          
    9          Carina Ingmarsson         64     1 OK Vilse 87                  61:04          
   10          Petra Pettersson          66     1 OK Dacke                     66:06          
   11          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                  78:36          



Öppen 5  (29)  3590 m                      

    1          Stefan Olheden            56    14 SOK Viljan                   34:19 B        
    2          Anders Pettersson         65     1 OK Dacke                     35:06 B        
    3          Anders Wassblad           58     2 Uddevalla OK                 41:18 B        
    4          Emma Rosén                92    14 OK Njudung                   41:22 B        
    5          Ethel Boman               55    14 SOK Viljan                   43:25 B        
    6          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken               43:56 B        
    7          Anders Henriksson         51     1 OK Skogsfalken               44:16 B        
    8          Claes Nedfors                    1 OK Dacke                     44:35 B        
    9          Emma Ingmarsson           88     1 OK Vilse 87                  45:54 B        
   10          Peter Sandström           55    15 Järla IF OK                  46:56          
   11          Kenneth Lindblom                14 Växjö OK                     49:43          
   12          Linda Granqvist           78    13 FK Göingarna                 49:48          
   13          Johanna Spånér            82     6 Sävedalens AIK               50:22          
   14          Rose-Marie Hjalmarsson    65    14 OK Njudung                   50:32          
   15          Mollie Nohave             67     1 OK Orion                     51:26          
   16          Karl-Erik Jonasson        37    14 Kalmar OK                    53:17          
   17          Karl-Erik Johansson       39     1 OK Dacke                     54:28          
   18          Oskar Nilsson             88    14 OK Stigen                    54:58          
   19          Magnus Björk              64    13 Örkelljunga FK               55:32          
   20          Christina Larsson         57    14 Sol Tranås                   55:50          
   21          Jeanette Andersson        68     1 OK Dacke                     57:20          
   22          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                     58:04          
   23          Lovisa Ljung              89    14 OK Njudung                   60:31          
   23          Evelina Nilsson           90    20 OK Tranan                    60:31          
   23          Klara Wingstedt           89       Bodafors OK                  60:31          
   26          Aina Jeppsson             60    13 Lunds OK                     64:41          
   27          Andreas Björnvik          87     1 OK Skogsfalken               74:23          
   28          Elise Wåhlin              88     1 OK Skogsfalken               74:38          

               Mariann Johansson         61    14 Kexholms SK               Ej godk.          



Öppen 8  (17)  4790 m                      

    1          Olof Nilsson              78     1 OK Skogsfalken               40:41 B        
    2          Jimmy Olsson              77     1 OK Dacke                     45:34 B        
    3          Magnus Ericsson           70    14 Växjö OK                     48:27 B        
    4          Fredrik Johansson         86    15 IFK Lidingös Skid o OK       49:11 B        
    5          Inge Götesson             58     1 OK Dacke                     54:26          
    6          Bo Lönngren               60     1 OK Dacke                     55:48          
    7          Johan Ställberg           80    15 Tullinge SK                  56:09          
    8          Åke Larsson               69     1 Stigmännen Karlshamns OK     57:07          
    9          Christian Holmberg               1 FK Vittus                    61:20          
   10          Lovisa Berg               87    12 OK Milan                     63:26          
   11          Ola Langvall              60    14 Kexholms SK                  64:00          
   12          Leif Johansson            53    14 Kexholms SK                  64:26          
   13          Björn Lundgren            64    18 Kils OK                      65:54          
   14          Tommy Pap                 92    14 Sol Tranås                   66:13          
   15          Fredrik Hultman           70    14 Nybro OK                     68:09          
   16          Markus Almgren            79    17 OK Enen                      74:06          

               Magnus Thörnblad          73     1 Ronneby OK                Ej godk.