Medeldistans, OK Orionlö 2006-09-23 12:33
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (3)       2360 m                      

    1          Gösta Pettersson          29     6 IK Uven                      35:04 G        
    2          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    38:23 G        
    3          Sture Jansson             27    14 Emmaboda Verda OK            41:05 S        



H70  (6)       2360 m                      

    1          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          24:19 G        
    2          Olle Nilsson              34     1 Stigmännen Karlshamns OK     31:44 S        
    3          Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                   34:19 S        
    4          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                   41:51          
    5          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:16          
    6          Lorentz Svensson          33    14 Torsås OK                  1:26:14          



H65  (9)       2750 m                      

    1          Bertil Eriksson           40     1 Stigmännen Karlshamns OK     24:41 G        
    2          Stig Karlsson             41    14 Lessebo OK                   26:50 G        
    3          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   27:49 G        
    4          Bengt Bergkvist           41     1 Stigmännen Karlshamns OK     28:20 S        
    5          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   30:12 S        
    6          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                   32:36 S        
    7          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    33:25 S        
    8          Alf Johansson             40    14 Växjö OK                     36:56 B        
    9          Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                   37:47 B        



H60  (13)      2750 m                      

    1          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     23:41 G        
    2          Anders Buhré              42    14 Nybro OK                     25:23 G        
    3          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     27:01 S        
    4          Erling Ekelöf             42    14 Värend GN OL                 27:30 S        
    5          Aymonn Andersson          46     1 OK Dacke                     27:39 S        
    6          Nils Karlsson             45    14 Växjö Allmänna IS            30:25 S        
    7          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 30:47 S        
    8          Gerth Sällström           43    14 Lessebo OK                   31:01 S        
    9          Kenneth Karlsson          45    14 Nybro OK                     31:29 S        
   10          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            32:30 S        
   11          Thomas Thörnqvist         46    14 Växjö OK                     35:36 B        
   12          Jan-Ulf Karlsson          44    14 Nybro OK                     38:32          

               Göran Rundgren            45    14 Lessebo OK                j fullf.          



H55  (13)      3150 m                      

    1          Ronny Hjalmarsson         47    14 Emmaboda Verda OK            26:13 G        
    2          Björn Palm                51    14 Lessebo OK                   27:53 G        
    3          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:59 G        
    4          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö Allmänna IS            31:47 S        
    5          Hans Gottfridsson         51    14 Torsås OK                    31:56 S        
    6          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     33:12 S        
    7          Jörgen Fransson           47    14 Emmaboda Verda OK            34:08 S        
    8          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               36:59 S        
    9          Anders Persson            51     1 OK Vilse 87                  37:35 S        
   10          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     37:59 S        
   11          Nils-Arne Håkansson       50     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:34 B        
   12          Anders Henriksson         51     1 OK Skogsfalken               40:29 B        

               Lars-Åke Åberg            47    14 Kalmar OK                 ej start          



H50  (13)      3250 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  28:53 G        
    2          Håkan Forsman             56     1 Ronneby OK                   29:33 G        
    3          Jan Svensson              52     1 OK Skogsfalken               30:36 G        
    4          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                    31:51 G        
    5          Bo Salomonson             56    14 Kalmar OK                    32:04 S        
    6          Kenneth Fager             52     1 OK Dacke                     33:19 S        
    7          Jan Danielsson            54    14 Kalmar OK                    33:23 S        
    8          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  36:15 S        
    9          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                   37:27 S        
   10          Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK     37:32 S        
   11          Thomas Bohman             56    14 Nybro OK                     40:46 S        
   12          Bengt Aspvall             52     1 Ronneby OK                   41:15 B        

               Per Svensson              54     1 Ronneby OK                ej start          



H45  (7)       3250 m                      

    1          Ove Lernå                 60    14 Kalmar OK                    24:12 G        
    2          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     26:20 G        
    3          Ingmar Olsson             57     1 OK Vilse 87                  31:05 S        
    4          Peder Karlsson            59    17 Rånäs OK                     31:27 S        
    5          Jan Karlsson              59    14 Växjö OK                     40:12          
    6          Per Erlandsson            59     1 OK Skogsfalken               45:55          

               John Rehn                 60     1 OK Skogsfalken            ej start          



H40  (12)      3530 m                      

    1          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               25:52 G        
    2          John E Eriksson           62    14 Växjö OK                     27:48 G        
    3          Peter Ekdahl              65    14 Emmaboda Verda OK            28:54 G        
    4          Anders Pettersson         65     1 OK Dacke                     29:14 S        
    5          Leif Kembring             65     1 OK Dacke                     29:58 S        
    6          Pontus Larsson            62     1 OK Skogsfalken               30:55 S        
    7          Mats Söderberg            64    14 Kalmar OK                    31:25 S        
    8          Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                   31:59 S        
    9          Magnus Porle              64    14 Växjö OK                     34:19 S        
   10          Roland Edvinsson          63     1 Ronneby OK                   36:08 S        
   11          Ulf Johansson             64     1 OK Dacke                     38:15 B        
   12          Göran Persson             62    14 Värend GN OL                 39:24          



H35  (7)       4190 m                      

    1          Magnus Månsson            67    14 Växjö OK                     34:26 G        
    2          Fredrik Karlsson          71    14 Nybro OK                     44:04 S        
    3          Ola Jönsson               67     1 OK Vilse 87                  46:22 S        
    4          Ronny Fredriksson         70     1 OK Dacke                     58:05          
    5          Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken               59:12          
    6          Patrik Lundqvist          71    14 Nybro OK                   1:33:55          

               Peter Andersson           68     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          



H21  (31)      4700 m                      

    1          Patrik Karlsson           87    14 Växjö OK                     30:38 G        
    2          Mattias Karlsson          84    17 OK Linné                     31:18 G        
    3          Torgny Lindström          73     1 Ronneby OK                   31:48 G        
    4          Oskar Stensson-Bohman     87    14 Nybro OK                     32:28 G        
    5          Jakob Svensson            77    13 OK Pan-Kristianstad          32:49 G        
    5          Jon Engkvist              76     1 Ronneby OK                   32:49 G        
    7          Stefan Berglin            67     1 OK Dacke                     33:16 G        
    8          Mattias Jonsson           87    14 Nybro OK                     33:56 G        
    9          Olof Nilsson              78     1 OK Skogsfalken               34:10 G        
   10          Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                   34:13 G        
   11          Reuben Smith              76    14 Nybro OK                     34:15 G        
   12          Erik Blomdahl             84    14 IK Hakarpspojkarna           35:09 S        
   13          Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                   35:17 S        
   14          Andreas Källming          83    14 IK Hakarpspojkarna           36:04 S        
   15          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK     36:51 S        
   16          Isac Åkerberg             85    12 OK Tisaren                   37:32 S        
   17          Johan Andreasson          83    14 Växjö OK                     37:54 S        
   18          Michael Adamsson          70    14 Nybro OK                     38:00 S        
   19          Emil Fager                86     1 OK Dacke                     38:28 S        
   20          Jonas Halai               80    15 IFK Lidingös Skid o OK       38:38 S        
   21          Daniel Smedenmark         82     1 Ronneby OK                   42:48 S        
   22          Niclas Lindblom           87     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:11 B        
   23          Marcus Alexandersson      73    14 Kalmar OK                    44:12 B        
   24          Peter Ackebjer            77    14 Nybro OK                     44:36 B        
   25          Pär Josefsson             89    14 Kalmar OK                    45:47 B        
   26          Erik Heinemark            79     1 Ronneby OK                   47:42          
   27          Alexander Lindblom        85     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:10          
   28          Christian Lindblom        81     1 Stigmännen Karlshamns OK     58:54          

               Niklas Karlsson           82    14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Oskar Lund                84    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               David Runemalm            86    14 Nybro OK                  ej start          



H16  (7)       3530 m                      

    1          Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken               26:27          
    2          Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  29:36          
    3          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  30:22          
    4          Anton Wiberg              91     1 OK Skogsfalken               33:18          
    5          Jon Henriksson            90     1 OK Skogsfalken               35:06          
    6          Emil Nilsson              91    14 Torsås OK                    39:42          
    7          Leo Karlsson Forsberg     90     1 OK Vilse 87                1:39:09          



H14  (13)      3210 m                      

    1          Simon Smedberg            93     1 OK Skogsfalken               25:14          
    2          Filip Olsson              93     1 OK Skogsfalken               27:35          
    3          Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken               29:14          
    4          Olof Hedberg              93     1 Ronneby OK                   29:23          
    5          Viktor Blomqvist          93     1 OK Skogsfalken               30:29          
    6          Björn Ikonen              92     1 OK Vilse 87                  32:41          
    7          Fredrik Henriksson        92     1 Ronneby OK                   33:38          
    8          Björn Edvinsson           93     1 Ronneby OK                   38:04          
    9          John Eriksson             92    14 Växjö OK                     39:40          
   10          Ludvig Berglin            93    14 Lessebo OK                   40:15          
   11          Sam Johansson             93     1 OK Dacke                     54:11          

               David Porle               93    14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Anton Rehn                93     1 OK Skogsfalken            ej start          



H12  (11)      2380 m                      

    1          Per Edvinsson             95     1 Ronneby OK                   21:30          
    2          Fredrik Wennermark        94     1 OK Skogsfalken               23:30          
    3          Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken               31:26          
    4          Andreas Henrysson         95     1 OK Dacke                     34:15          
    5          Erik Andersson            95     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:20          
    6          William Lindblom          95     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:42          
    7          Peter Månsson             95     1 Ronneby OK                   49:27          
    8          Povel Larsson             94     1 OK Skogsfalken               58:41          
    9          Daniel Aalto              95     1 OK Vilse 87                1:05:15          

               Oskar Lundqvist           95    14 Nybro OK                  Ej godk.          
               Glenn Aalto               94     1 OK Vilse 87               ej start          



H10  (2)       2310 m                      

    1          Johan Wennermark          97     1 OK Skogsfalken               21:43          
    2          Ola Andersson             97     1 Stigmännen Karlshamns OK     28:11          



D70  (3)       2360 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  33:22 G        
    2          Gullan Almqvist           31    14 OK Älme                      38:06 S        

               Elsie Svensson            34    14 Torsås OK                 Ej godk.          



D65  (4)       2360 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   28:26 G        
    2          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  35:19 S        
    3          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:17 S        
    4          Mariann Svensson          41    14 Växjö Allmänna IS            44:10          



D60  (7)       2360 m                      

    1          Ros-Mari Karlsson         46    14 Nybro OK                     29:17 G        
    2          Britt Rangert             43    14 Växjö Allmänna IS            37:32 S        
    3          Ingrid Nilsson            42     1 Ronneby OK                   39:42 S        
    4          Ulla Bergkvist            43     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:51 B        
    5          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL                 44:14 B        
    6          Siw Ekelöf                43    14 Värend GN OL                 48:48          
    7          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                   49:22          



D55  (10)      2490 m                      

    1          Britt-Mari Karlsson       48    14 Växjö OK                     25:25 G        
    2          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               26:51 G        
    3          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  27:02 G        
    4          Gun-Britt Fransson        48    14 Emmaboda Verda OK            27:55 G        
    5          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     33:15 S        
    6          Marie-Louice Karlsson     49    14 Nybro OK                     33:59 S        
    7          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               47:48          
    8          Gunilla Andersson         50     1 OK Dacke                     50:14          

               Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Lisa Kumlin               49    14 Växjö OK                  ej start          



D50  (5)       2490 m                      

    1          Kerstin Hjalmarsson       52    14 Emmaboda Verda OK            30:28 G        

               Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                  ej start          
               Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87               ej start          
               Siv Larsson               54    14 Växjö Allmänna IS         ej start          
               Bente Käll                56    14 Växjö OK                  ej start          



D45  (9)       2750 m                      

    1          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   23:58 G        
    1          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     23:58 G        
    3          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  26:12 G        
    4          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   28:30 S        
    5          Kristina Runemalm         60    14 Nybro OK                     29:03 S        
    6          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  30:35 S        
    7          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     30:43 S        
    8          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK     33:30 S        

               Lena Henriksson           60     1 Ronneby OK                ej start          



D40  (5)       3330 m                      

    1          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     36:16 G        
    2          Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                     37:39 G        
    3          Pernilla Larsson          62     1 OK Skogsfalken               40:29 G        
    4          Anne Lindell              66    14 Kalmar OK                    41:46 S        
    5          Cecilia Lingerud          66     1 OK Skogsfalken               43:24 S        



D35  (3)       3150 m                      

    1          Marie Berglin             71     1 OK Dacke                     28:52 G        
    2          Anne Johansson            67     1 OK Dacke                     35:17 S        
    3          Karolina Karlsson         71    14 Nybro OK                     38:18 S        



D21  (9)       3620 m                      

    1          Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken               33:42 G        
    2          Annica Påhlstorp          79     6 IFK Göteborg                 37:07 G        
    3          Sarah Olofsson            77     1 Ronneby OK                   37:12 G        
    4          Lisa Palm                 85    14 Lessebo OK                   40:41 S        
    5          Vanessa Round             86    14 Nybro OK                     41:22 S        
    6          Karin Lindqvist           77     1 Ronneby OK                   45:27 S        
    7          Helena Lindén             79    14 Växjö OK                     47:36 S        
    8          Ellen Knutsson            87    14 Nybro OK                   1:10:15          

               Maureen Olsson            73     1 OK Vilse 87               ej start          



D18  (4)       3330 m                      

    1          Frida Johansson           89     1 OK Dacke                     42:06 G        
    2          Kristina Aspvall          88     1 Ronneby OK                   48:25 S        

               Jennifer Jönsson          89     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Emma Karlsson             88     1 OK Skogsfalken            ej start          



D16  (7)       3210 m                      

    1          Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               26:40          
    2          Lina Blomqvist            90     1 OK Skogsfalken               30:29          
    3          Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     32:46          
    4          Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken               36:32          
    5          Frida Andersson           90     1 OK Dacke                     40:19          
    6          Kajsa DeBourg             90     1 Ronneby OK                   41:52          
    7          Veronika Aspvall          91     1 Ronneby OK                   44:09          



D14  (17)      2490 m                      

    1          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  20:01          
    2          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     23:12          
    3          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  25:07          
    4          Johanna Erlandsson        93     1 OK Skogsfalken               26:17          
    5          Karin Smedenmark          92     1 Ronneby OK                   30:52          
    6          Malin Tedblad             92     1 OK Dacke                     31:28          
    7          Erica Knutsson            92    14 Nybro OK                     31:36          
    8          Marielle Andersson        93     1 OK Vilse 87                  31:50          
    9          Felicia Nilsson           93     1 OK Skogsfalken               35:57          
   10          Margrete Aspvall          93     1 Ronneby OK                   39:36          
   11          Marika Arvidsson          93    14 Växjö OK                     44:24          
   12          Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     46:02          
   13          Emma Olsson               92    14 Torsås OK                    47:11          
   14          Martina Fredriksson       92     1 OK Dacke                     51:19          

               Anna Jonson               93     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Matilda Arnesson          93     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken            ej start          



D12  (4)       2380 m                      

    1          Elin Berglin              95     1 OK Dacke                     26:48          
    2          Tove Ingvarsson           94     1 OK Skogsfalken               26:53          
    3          Sanna Pettersson          95     1 OK Dacke                     35:30          
    4          Julia Smedenmark          95     1 Ronneby OK                   48:58          



D10  (7)       2310 m                      

    1          Moa Pettersson            96     1 OK Dacke                     29:45          
    2          Maja Lingerud Sorinder    96     1 OK Skogsfalken               32:40          
    3          Elin Lundqvist            97    14 Nybro OK                     33:01          
    4          Hanna Melander            96     1 Stigmännen Karlshamns OK     34:45          
    5          Caroline Fredriksson      96     1 OK Dacke                     34:48          
    6          Moa Wåhlin                96     1 OK Skogsfalken               35:03          

               Klara Arnesson            96     1 OK Skogsfalken            ej start          



U3  (1)        2380 m                      

    1          Amanda Bengtsson          91     1 OK Vilse 87                  41:59          



U2  (5)        2310 m                      

    1          Emil Pettersson           99     1 OK Dacke                     28:41          
    2          Henrik Johannesson        98     1 Ronneby OK                   29:20          
    3          Albin Henrysson           98     1 OK Dacke                     34:05          
    4          Oscar Johansson           99     1 OK Dacke                     37:21          
    5          Diana Arvidsson           99    14 Växjö OK                     37:48          



INSKOLNING  (1 1900 m                      

               Denise Johansson          99     1 OK Dacke                     Godk.          
               Andreas Jonsson                  1 OK Orion                     Godk.          
               Wilma Persson                    1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Lovisa Johansson                 1 OK Dacke                     Godk.          
               Ellen Andersson           99     1 Stigmännen Karlshamns OK     Godk.          
               Johanna Wilhelmsson              1 OK Dacke                     Godk.          
               Ebba Berglin                     1 OK Dacke                     Godk.          
               Linn Petersson            43    14 Alvesta SOK                  Godk.          
               Jakob Wilhelmsson                1 OK Dacke                     Godk.          

               Adam Östberg                     1 OK Orion                  Ej godk.          



Öppen 1  (4)   2310 m                      

    1          Jennifer Kastrau                14 Torsås OK                    35:53 B        
    2          Jonas Persson                   14 Torsås OK                    35:56 B        
    3          Emil Lydell                      1 Stigmännen Karlshamns OK     41:04 B        
    4          Birgitta Agneus           39     1 FK Vittus                    48:55          



Öppen 2  (7)   2380 m                      

    1          Åke Östberg                      1 OK Orion                     29:06 B        
    2          Petra Pettersson                 1 OK Dacke                     33:11 B        
    3          Edvard Lydell                    1 Stigmännen Karlshamns OK     40:25          
    4          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                   41:46          
    5          Edvin Ingemarsson                1 OK Vilse 87                  43:37          
    6          Maria Wennermark                 1 OK Skogsfalken               55:25          
    7          Majbritt Pettersson              6 IK Uven                    1:02:57          



Öppen 4  (12)  3210 m                      

    1          Linda Ingemarsson                1 FK Vittus                    43:09 B        
    2          Philip Persson            95     1 OK Orion                     45:22 B        
    3          Marie Melander            00     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:16 B        
    4          Sussie Jonsson                   1 Ronneby OK                   58:33          
    5          Annika Wåhlin                    1 OK Skogsfalken               59:07          
    6          Monika Fredriksson               1 OK Dacke                   1:03:21          
    7          Tommy Olsson                    14 Torsås OK                  1:10:42          
    8          Nils-Erik Agneus          35     1 FK Vittus                  1:16:41          
    9          Eva Blomqvist                    1 OK Skogsfalken             1:21:19          
   10          Inge Karlsson             33    17 Rånäs OK                   1:29:13          
   11          Marianne Henriksson             14 Torsås OK                  1:32:33          

               Karin Widerberg                  1 OK Skogsfalken            Ej godk.          



Öppen 5  (13)  4190 m                      

    1          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   54:19 B        
    2          David Gustafsson                17 Upsala IF                    57:00 B        
    3          Håkan Andersson                  1 OK Dacke                     57:16 B        
    4          Mollie Nohave             67     1 OK Orion                   1:00:57 B        
    5          Ulf Arvidsson             60    14 Växjö OK                   1:05:24 B        
    6          Karl-Erik Jonasson              14 Kalmar OK                  1:08:15 B        
    7          Olof Elvstam                    14 Kalmar OK                  1:09:25 B        
    8          Hans Bernhoff                   17 Upsala IF                  1:12:07          
    9          Sven Jonasson             42     1 OK Skogsfalken             1:13:12          
   10          Ove Söderström                   1 OK Dacke                   1:15:34          
   11          Helmer Nilsson                   1 OK Dacke                   1:19:18          
   12          Karl-Erik Johansson              1 OK Dacke                   1:21:04          

               Jeanette Andersson               1 OK Dacke                  Ej godk.          



Öppen 7  (9)   3330 m                      

    1          Joakim Ekdahl             70    14 Emmaboda Verda OK            41:08 B        
    2          Agne Pettersson                 14 Nybro OK                     43:44 B        
    3          Ronny Karlsson                   1 OK Skogsfalken               44:55 B        
    4          Arne Berggren                   14 Växjö Allmänna IS            46:48 B        
    5          Anna Henriksson                 14 Torsås OK                    52:56 B        
    6          Bertil Svensson                    Klubb 90001                  57:28          
    7          Bernt Petersson           36    14 Alvesta SOK                1:08:08          
    8          Bengt Lindblom                   1 Stigmännen Karlshamns OK   1:08:13          
    9          Harriet Karlsson                 1 OK Skogsfalken             1:19:54          



Öppen 8  (7)   4580 m                      

    1          Ola Svensson                     1 OK Orion                     44:46 B        
    2          Ulf Lundberg                    14 Kalmar OK                    48:37 B        
    3          Bo Lönngren               60     1 OK Dacke                     50:41 B        
    4          Thomas Blomkvist                 1 OK Skogsfalken               54:51 B        
    5          Magnus Lager                    14 Torsås OK                  1:02:45          
    6          Bengt-Göran Frantz        47     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:06:06          
    7          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:06:20