OK Orion Nationell Medeldistans Söndag 9 aprillö 2006-04-15 19:28
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl Namn                      Dst Klubb                         Tid Tvlmärke              Rank 



H75  (2)             2360 m                      

    1 Sven Svensson               1 FK Vittus                   29:06 G                          
    2 Evert Bengtsson             5 Årsunda IF                  40:16 S                          



H70  (8)             2610 m                      

    1 Jan-Eric Nelking           13 FK Åsen                     33:28 G                          
    2 Gillis Alm                 14 Växjö OK                    34:53 G                          
    2 Allan Håkansson            14 SOK Viljan                  34:53 G                          
    4 Johan Jansson              14 Växjö OK                    35:36 G                          
    5 Sven Andersson             14 OK Stigen                   38:24 S                          
    6 Bertil Ståhl               14 Kalmar OK                   39:39 S                          
    7 Nils Henmyr                 1 OK Vilse 87                 41:51 S                          
    8 Evald Johansson            14 Lessebo OK                  43:06 S                          



H65  (5)             2610 m                      

    1 Bertil Eriksson             1 Stigmännen Karlshamns OK    26:41 G                          
    2 Bengt Bergkvist             1 Stigmännen Karlshamns OK    26:56 G                          
    3 Kurt Bergstrand            14 Lessebo OK                  27:55 G                          
    4 Rune Bengtsson              1 Ronneby OK                  28:54 G                          
    5 Göran Folkesson             1 Ronneby OK                  33:17 S                          



H60  (15)            2670 m                      

    1 Stefan Larsson             14 OK Njudung                  22:55 G                          
    2 Anders Buhré               14 Nybro OK                    23:33 G                          
    3 Göran Andersson             1 Stigmännen Karlshamns OK    24:49 G                          
    4 Leif Lindström             14 Nybro OK                    25:44 G                          
    5 Kent Ekdahl                14 Emmaboda Verda OK           25:48 G                          
    6 Göran Rundgren             14 Lessebo OK                  27:22 S                          
    7 Kenneth Karlsson           14 Nybro OK                    28:41 S                          
    8 Rudi Olvenmyr               1 FK Vittus                   28:58 S                          
    9 Tommy Olsson                1 OK Dacke                    30:05 S                          
   10 Kjell Månsson               1 Ronneby OK                  32:18 S                          
   11 Jan-Ulf Karlsson           14 Nybro OK                    33:21 B                          
   12 Karl-Johan Knutsson        14 Nybro OK                    35:22                            
   13 Lars-Olof Karlsson         14 Växjö OK                    55:24                            

      Göte Gustafsson            14 Emmaboda Verda OK        Ej godk.                            
      Tadeusz Rutkowski             Polish Military Team     ej start                            



H55  (11)            3150 m                      

    1 Ronny Hjalmarsson          14 Emmaboda Verda OK           22:50 G                          
    2 Björn Palm                 14 Lessebo OK                  23:56 G                          
    3 Owe Nilsson                 1 Stigmännen Karlshamns OK    24:23 G                          
    4 Jörgen Nilsson              1 Ronneby OK                  24:48 G                          
    5 Lars Gunnar Bengtsson       1 Stigmännen Karlshamns OK    29:42 S                          
    6 Sven-Olof Larsson          14 Växjö Allmänna IS           31:06 S                          
    7 Sven-Olle Söderberg         1 OK Skogsfalken              35:29                            
    8 Jörgen Fransson            14 Emmaboda Verda OK           37:21                            
    9 Christer Nilsson            1 FK Vittus                   39:29                            
   10 Lars-Åke Sjökvist          14 Värend GN OL                40:30                            
   11 Roland Gustavsson          14 Alvesta SOK                 44:26                            



H50  (13)            3200 m                      

    1 Christer Kaisajuntti        1 OK Skogsfalken              25:37 G                          
    2 Bengt Strindhagen           1 FK Vittus                   25:55 G                          
    3 Yngve Ernstsson            13 FK Göingarna                26:34 G                          
    4 Bengt Palm                  1 OK Vilse 87                 27:10 G                          
    5 Lars Forsstedt             15 Söders SOL Tyresö           28:20 G                          
    6 Kenneth Fager               1 OK Dacke                    29:14 S                          
    7 Göran Liljequist           14 OK Älme                     29:17 S                          
    8 Bo Salomonson              14 Kalmar OK                   29:49 S                          
    9 Arne Andersson             13 OK Torfinn                  30:48 S                          
   10 Jan Danielsson             14 Kalmar OK                   32:35 S                          
   11 Ingmar Ohlsson              1 FK Vittus                   33:50 S                          
   12 Bengt Aspvall               1 Ronneby OK                  34:39 S                          

      Roger Thörn                 1 OK Vilse 87              ej start                            



H45  (20)            3500 m                      

    1 Ove Lernå                  14 Kalmar OK                   22:37 G                          
    2 Tore Tjernlund              1 OK Vilse 87                 23:40 G                          
    3 Göran Månsson               1 OK Dacke                    23:42 G                          
    4 Arto Blomdahl              14 IK Hakarpspojkarna          23:53 G                          
    5 Andrzej Olech                 Polish Military Team        26:04 S                          
    6 Thomas Henmyr               1 OK Vilse 87                 26:12 S                          
    7 Thomas Svensson            23 Motala AIF OL               26:54 S                          
    8 Ulf Carlsson               14 OK Stigen                   27:57 S                          
    9 Inge Götesson               1 OK Dacke                    28:24 S                          
   10 Göran Siebers              14 IK Hakarpspojkarna          31:30 S                          
   11 Arne Klintberg             14 Eksjö SOK                   31:31 S                          
   12 Mikael Svensson            13 OK Pan-Kristianstad         32:47 S                          
   13 Anders Larsson             12 Hagaby GoIF                 37:20                            
   14 Mats Skäppegård            13 FK Åsen                     39:44                            
   15 Per Erlandsson              1 OK Skogsfalken              39:48                            
   16 Mats Backteman             23 Linköpings OK               40:40                            
   17 Lars Runesson              14 OK Vivill                   40:43                            
   18 Bo Arne Ståhl              13 IS Kullen                   42:04                            
   19 Ingemar Månsson             1 Ronneby OK                  48:53                            

      Ulf Jungstrand              1 OK Skogsfalken           ej start                            



H40  (10)            3540 m                      

    1 Magnus Svensson            14 Nässjö OK                   23:54 G                          
    2 Mats Nilsson               13 Helsingborgs SOK            24:08 G                          
    3 Mats Ljungqvist            14 Kexholms SK                 24:45 G                          
    4 Leif Kembring               1 OK Dacke                    29:01 S                          
    5 Mats Svensson              13 Hjärnarps GH OL             30:41 S                          
    6 Lars-Olof Lundquist        14 Nybro OK                    30:49 S                          
    7 Johan Hansson              14 Nässjö OK                   31:24 S                          
    8 Stefan Reiver              14 Bodafors OK                 44:09                            

      Per Andersson              13 OK Gynge                 Ej godk.                            
      Tommy Nilsson              20 Rydboholms SK            Ej godk.                            



H35  (13)            4170 m                      

    1 Magnus Larsson              1 OK Dacke                    26:47 G                          
    2 Stefan Berglin              1 OK Dacke                    27:21 G                          
    3 Bengt Öhlund               14 IK Hakarpspojkarna          28:22 G                          
    4 Magnus Månsson             14 Växjö OK                    29:44 G                          
    5 Fredrik Karlsson           14 Nybro OK                    31:18 S                          
    6 Magnus Ericsson            14 Växjö OK                    31:30 S                          
    7 Tomas Karlsson             14 Kexholms SK                 32:14 S                          
    8 Dennis Persson             14 Växjö OK                    33:08 S                          
    9 Björn Karlsson             14 Kexholms SK                 37:26 S                          
   10 Jerzy Antonowicz           14 Kalmar OK                   39:49 B                          
   11 Anders Eriksson            14 Kexholms SK                 59:11                            
   12 Ronny Fredriksson           1 OK Dacke                  1:03:18                            

      Joakim Ekdahl              14 Emmaboda Verda OK        Ej godk.                            



H35 MOTION  (2       3560 m                      

    1 Patrik Wåhlin               1 OK Skogsfalken              36:39 S                          
    2 Jonas K Johansson           1 OK Skogsfalken              45:56 B                          



H21  (68)            4880 m                      

    1 Henrik Tryggesson           7 FK Friskus Varberg          25:28 G                          
    2 Anders Holmberg            15 Järla IF OK                 26:00 G                          
    3 Jon Engkvist                1 Ronneby OK                  26:51 G                          
    4 Erik Andersson             23 OK Denseln                  27:47 G                          
    5 Roger Casal                 1 Ronneby OK                  27:48 G                          
    6 Mikael Andersson           14 IK Hakarpspojkarna          27:49 G                          
    7 Petter Jönsson             15 Järla IF OK                 28:28 G                          
    8 Marcus Karlsson            14 IK Hakarpspojkarna          28:48 G                          
    9 Erik Blomdahl              14 IK Hakarpspojkarna          28:53 G                          
   10 Wojciech Dwojak               Polish Military Team        29:06 S                          
   11 Rafal Krafczyk                Polish Military Team        29:43 S                          
   12 Christian Håkansson         1 Ronneby OK                  29:45 S                          
   13 Magnus Thurén               1 Ronneby OK                  29:48 S                          
   14 Oskar Håkansson             1 Ronneby OK                  29:49 S                          
   15 Gustav Näsman               1 Ronneby OK                  29:50 S                          
   16 Peter Nilsson              14 IK Hakarpspojkarna          30:17 S                          
   17 Jon Andersson              19 IFK Umeå                    30:40 S                          
   18 Joakim Hederskog           14 IK Hakarpspojkarna          30:57 S                          
   19 Mattias Jonsson            14 Nybro OK                    31:01 S                          
   20 Olof Nilsson                1 OK Skogsfalken              31:19 S                          
   21 Per Lenander               14 Växjö OK                    31:23 S                          
   22 Stefan Sandahl             14 IK Hakarpspojkarna          31:25 S                          
   23 Marcin Richert             14 Kalmar OK                   31:46 S                          
   24 Jakob Gustavsson           23 Linköpings OK               31:51 S                          
   25 Andreas Jansson            14 IK Hakarpspojkarna          31:52 S                          
   26 David Runemalm             14 Nybro OK                    31:55 S                          
   27 Jakob Bengtsson             1 Stigmännen Karlshamns OK    32:04 S                          
   28 David Lingfors             14 IK Hakarpspojkarna          32:41 S                          
   29 Linus Bohman               13 Hjärnarps GH OL             32:45 S                          
   30 Daniel Erlandsson           1 OK Vilse 87                 33:39 S                          
   31 Jacek Nowak                   Polish Military Team        33:40 S                          
   32 Andreas Källming           14 IK Hakarpspojkarna          33:53 S                          
   33 Jonas Svernestam           23 Linköpings OK               34:13 S                          
   34 Erik Liljequist            14 OK Älme                     34:15 S                          
   35 Thomas Johannesson          1 Ronneby OK                  34:16 S                          
   36 Tim Björkman                1 OK Vilse 87                 35:07 S                          
   37 Rickard Lindkvist          23 OK Denseln                  36:25 S                          
   38 Torgny Lindström            1 Ronneby OK                  36:32 S                          
   39 Nils Nedfors                1 OK Dacke                    36:48 S                          
   40 Albin Andersson             7 Falkenbergs OK              36:53 S                          
   41 Olof Ottosson              13 OK Pan-Kristianstad         37:35 B                          
   42 Daniel Johansson           14 Kalmar OK                   38:06 B                          
   43 Mikael Persson             13 Härlövs IF                  38:08 B                          
   44 Tobias Borger              14 Kalmar OK                   39:01                            
   45 Rickard Wass               15 Järla IF OK                 39:12                            
   46 Erik Lennartsson           15 IFK Lidingös Skid o OK      39:24                            
   47 Mikael Pihl                 1 OK Dacke                    40:47                            
   48 Slawomir Wozniak           14 Kalmar OK                   41:10                            
   49 Markus Henriksson          23 Linköpings OK               41:17                            
   50 Johan Andreasson           14 Växjö OK                    41:22                            
   51 Robin Johansson             1 OK Skogsfalken              41:46                            
   52 Pawel Tarasiuk                Polish Military Team        42:37                            
   53 Tobias Wahlgren            14 IK Hakarpspojkarna          44:19                            
   54 Emil Lundstedt             14 Växjö OK                    45:16                            
   55 Mattias Johansson          13 OK Pan-Kristianstad         45:20                            
   56 Per Holmberg                1 Ronneby OK                  46:42                            
   57 Christofer Fogel           14 Målilla OK                  50:49                            
   58 Niklas Karlsson            14 Växjö OK                    51:06                            

      Marcus Alexandersson       14 Kalmar OK                Ej godk.                            
      Johan Håkansson             1 Ronneby OK               Ej godk.                            
      Petter Andersson           14 Växjö OK                 Ej godk.                            
      Dariusz Konarczak             Polish Military Team     Ej godk.                            
      Per-Åke Nilsson            13 Härlövs IF               ej start                            
      Håkan Öhlund               14 IK Hakarpspojkarna       ej start                            
      Henrik Wass                15 Järla IF OK              ej start                            
      Reuben Smith               14 Nybro OK                 ej start                            
      Fredrik Smedberg            1 OK Skogsfalken           ej start                            
      Magnus Thörnblad            1 Ronneby OK               ej start                            



H20  (7)             4170 m                      

    1 Niclas Tjernlund            1 OK Vilse 87                 31:06 G                          
    2 Linus Pilblad               1 OK Skogsfalken              31:46 G                          
    3 Ola Nyberg                 13 OK Pan-Kristianstad         32:24 G                          
    4 Emil Fager                  1 OK Dacke                    32:59 G                          
    5 Markus Svensson            13 OK Pan-Kristianstad         35:14 G                          
    6 Lukas Gustavsson           14 Alvesta SOK                 37:04 S                          
    7 Mattias Olsson              1 FK Vittus                   41:01 S                          



H18  (19)            3540 m                      

    1 Rasmus Leo                 14 OK Stigen                   21:38 G                          
    2 Patrik Lindeberg           13 Hjärnarps GH OL             23:08 G                          
    2 Henrik Berggren            23 OK Denseln                  23:08 G                          
    4 Dawid Stefanski               Polish Military Team        25:02 S                          
    5 Viktor Larsson             12 Hagaby GoIF                 25:14 S                          
    6 Erik Melén                 23 Motala AIF OL               26:35 S                          
    7 Jonas Sandström            15 Järla IF OK                 26:54 S                          
    8 Lukas Petersson             1 Ronneby OK                  27:12 S                          
    9 Olof Nilsson                1 Ronneby OK                  28:24 S                          
   10 Axel Mattsson              15 Järla IF OK                 28:44 S                          
   11 Björn Öhrstrand            13 Ystads OK                   29:32 S                          
   12 Jacopo Benini              14 Eksjö SOK                   29:39 S                          
   13 Emil Svensson              13 Hjärnarps GH OL             31:45 B                          
   14 Pär Josefsson              14 Kalmar OK                   32:31 B                          
   15 Tommy Svensson             14 Växjö OK                    33:59                            
   16 Johan Lundqvist            13 OK Gynge                    38:03                            
   17 Lars Lundström             14 IF Hallby                   47:19                            

      Thom Barbus                 1 OK Dacke                 Ej godk.                            
      Carl Axelsson              14 Sol Tranås               ej start                            



H16  (17)            3500 m                      

    1 Slawomir Cygler            14 Kalmar OK                   29:13                            
    2 Tomas Axelson               7 OK Löftan                   31:19                            
    3 Erik Antonsson              7 OK Löftan                   31:58                            
    4 Viktor Stensson            13 IS Kullen                   32:44                            
    5 Bartosz Pawlak                Polish Military Team        32:53                            
    6 Niklas Olofsson            13 Helsingborgs SOK            35:06                            
    7 Carl O Johansson            7 Halmstads OK                36:47                            
    8 Mateusz Anc                14 Kalmar OK                   38:48                            
    9 David Djupsjö               7 Oskarströms OK              42:26                            
   10 Nicklas Gunnarsson          7 OK Nackhe                   44:58                            
   11 Patrik Andersson            7 Hylte OK                    46:16                            
   12 Alexander Fogel            14 Målilla OK                  48:46                            
   13 Joakim Skäppegård          13 FK Åsen                     59:49                            
   14 Jesper Ståhl               13 IS Kullen                 1:09:55                            

      Jakob Säll                 14 Växjö OK                 ej start                            
      Oliver Boman                7 OK Nackhe                ej start                            
      Gustaf Arnesson            14 Alvesta SOK              ej start                            



H14  (25)            3080 m                      

    1 Jonas Nilsson               7 OK Nackhe                   28:23                            
    2 Sebastian Wetterström      13 Tormestorps IF              29:30                            
    3 Sture Jeppsson             13 Lunds OK                    33:19                            
    4 Otto Brodin                 7 Hylte OK                    34:10                            
    5 Johan Eliasson              7 FK Friskus Varberg          34:25                            
    6 Joel Johnsson               7 OK Nackhe                   35:09                            
    7 Gustav Fredriksson          1 OK Orion                    35:16                            
    8 Felix Palmgren             14 Bodafors OK                 35:33                            
    9 Björn Edvinsson             1 Ronneby OK                  35:59                            
   10 Carl Swedenborg            13 Lunds OK                    36:20                            
   11 Jonathan Möller            13 IS Kullen                   37:50                            
   12 Alex Börjesson              1 OK Skogsfalken              38:08                            
   13 Marcus Ohlsson              7 FK Friskus Varberg          38:26                            
   14 Tim Isaksson                7 OK Nackhe                   41:58                            
   15 Jacob Wåhlin                1 OK Skogsfalken              44:12                            
   16 Peter Andersson             7 Hylte OK                    48:41                            
   17 Karl Holmquist             14 IF Hallby                   49:01                            
   18 Mikael Skäppegård          13 FK Åsen                   1:04:15                            
   19 Isac Hansson                7 FK Friskus Varberg        1:14:26                            

      Mattias Engström           13 Hjärnarps GH OL          Ej godk.                            
      Sam Johansson               1 OK Dacke                 j fullf.                            
      Oscar Björck               14 OK Älme                  ej start                            
      Simon Bengtsson             7 FK Friskus Varberg       ej start                            
      Olliver Schulz              7 OK Löftan                ej start                            
      Olof Hedberg                1 Ronneby OK               ej start                            



H12  (17)            2700 m                      

    1 Emil Olsson                 1 OK Orion                    25:46                            
    2 Per Edvinsson               1 Ronneby OK                  32:14                            
    3 Anton Johansson             1 OK Orion                    33:52                            
    4 Philip Persson              1 OK Orion                    33:56                            
    5 Ludwig Ljungqvist          14 Kexholms SK                 33:57                            
    6 Erik Andersson              1 OK Orion                    34:40                            
    7 Johan Sandlund             14 OK Njudung                  34:54                            
    8 Henrik Andersson           14 Bredaryds SOK               36:00                            
    9 Karl Reiver                14 Bodafors OK                 41:46                            
   10 Jakob Lindbom               1 OK Orion                    43:16                            
   11 Johannes Eklöf             14 IF Hallby                   51:48                            
   12 Olof Bollmark              14 IF Hallby                   53:52                            

      Jakob Nilsson               1 Ronneby OK               Ej godk.                            
      Mattis Ernstsson           13 FK Göingarna             ej start                            
      Fredrik Wennermark          1 OK Skogsfalken           ej start                            
      Henning Ottmer             13 Tormestorps IF           ej start                            
      Harald Ottmer              13 Tormestorps IF           ej start                            



H10  (5)             2440 m                      

    1 Theodor Wahlbom             1 OK Orion                    20:03                            
    2 Harald Larsson             12 Hagaby GoIF                 22:49                            
    3 Robin Karlsson             13 Härlövs IF                  24:32                            

      Anton Hansson              14 Nässjö OK                Ej godk.                            
      Henning Bollmark           14 IF Hallby                ej start                            



D70  (2)             2220 m                      

    1 Ulla Bengtsson              5 Årsunda IF                  31:42 G                          
    2 Kerstin Henmyr              1 OK Vilse 87                 32:56 G                          



D65  (3)             2270 m                      

    1 Birgitta Olsson             1 Ronneby OK                  25:19 G                          
    2 Ingalill Wikingsson         1 Stigmännen Karlshamns OK    27:35 G                          
    3 Elsa Svensson               1 OK Vilse 87                 33:10 S                          



D60  (4)             2270 m                      

    1 Britt Rangert              14 Växjö Allmänna IS           31:42 G                          
    2 Margareta Larsson          14 OK Njudung                  34:04 G                          
    3 Ulla Bergkvist              1 Stigmännen Karlshamns OK    38:25 S                          
    4 Barbro Cassing              1 Ronneby OK                  45:55 B                          



D55  (13)            2360 m                      

    1 Bigge Bengtsson             1 Stigmännen Karlshamns OK    23:36 G                          
    2 Gun-Britt Fransson         14 Emmaboda Verda OK           24:02 G                          
    3 Gunnel Månsson              1 OK Vilse 87                 24:23 G                          
    4 Margaretha Svensson         1 OK Vilse 87                 24:42 G                          
    5 Lena Söderberg              1 OK Skogsfalken              29:43 S                          
    6 Ann-Britt Lingfors         14 IF Hallby                   32:09 S                          
    7 Ros-Mari Karlsson          14 Nybro OK                    33:29 S                          
    8 Monica Påhlstorp           14 Emmaboda Verda OK           33:43 S                          
    9 Marie-Louice Karlsson      14 Nybro OK                    35:23 B                          
   10 Gunbritt Thorén            14 IF Hallby                   37:43                            
   11 Vanja Gummesson            14 Nybro OK                    38:38                            
   12 Margret Carlsson            1 OK Skogsfalken              39:14                            
   13 Siw Blomkvist               1 OK Vilse 87                 44:37                            



D50  (6)             2610 m                      

    1 Kerstin Hjalmarsson        14 Emmaboda Verda OK           35:18 G                          
    2 Åsa Svensson               13 OK Pan-Kristianstad         36:31 G                          
    3 Siv Larsson                14 Växjö Allmänna IS           41:48 S                          
    4 Tina Bakkman               14 Lessebo OK                  41:57 S                          
    5 Sophia Gabrielsson         15 Söders SOL Tyresö         1:07:04                            
    6 Kristin Johansson           1 OK Dacke                  1:22:55                            



D45  (12)            2670 m                      

    1 Karin Backteman            23 Linköpings OK               22:29 G                          
    2 Ann-Christin Nero           1 Ronneby OK                  28:31 S                          
    3 Kristina Runemalm          14 Nybro OK                    28:40 S                          
    4 Carina Berger-Svensson     23 Motala AIF OL               29:58 S                          
    5 Maria Andersson            14 Bredaryds SOK               30:25 S                          
    6 Mona Palm                  14 Lessebo OK                  33:53 B                          
    7 Wiveka Ernstsson           13 FK Göingarna                34:54 B                          
    8 Elisabet Månsson            7 OK Löftan                   38:33                            
    9 Eva Lundahl                14 Alvesta SOK                 47:29                            
   10 Eva Gustavsson             14 Alvesta SOK                 49:06                            
   11 Lena Runesson              14 OK Vivill                   53:21                            

      Britt Thörn                 1 OK Vilse 87              ej start                            



D45 MOTION  (2       2460 m                      

    1 Agneta Petersson            1 Ronneby OK                  58:30 S                          
    2 Maria Strindhagen           1 FK Vittus                 1:00:54 S                          



D40  (4)             3130 m                      

    1 Hillevi Eriksson           14 IF Hallby                   30:44 G                          
    2 Eva Pettersson              1 OK Dacke                    31:01 G                          
    3 Agneta Hallberg-Hansson    14 Nässjö OK                   39:32 S                          
    4 Karin Ståhl                13 IS Kullen                   43:47 S                          



D35  (6)             3150 m                      

    1 Gunilla Karlsson           14 Växjö OK                    25:21 G                          
    2 Annika Nilsson             14 Växjö OK                    26:22 G                          
    3 Helena Karlsson            14 Nybro OK                    29:55 S                          
    4 Karolina Karlsson          14 Nybro OK                    31:48 S                          
    5 Susanne W Karlsson         13 Härlövs IF                  32:00 S                          

      Mia Andersson              13 OK Gynge                 Ej godk.                            



D21  (26)            3540 m                      

    1 Lina Persson                1 OK Skogsfalken              24:38 G                          
    2 Charlotte Lindkvist        23 OK Denseln                  24:57 G                          
    3 Linnéa Johnsson             7 OK Nackhe                   25:36 G                          
    4 Frida Bakkman              14 SOK Viljan                  26:20 G                          
    5 Lena Jakobsson             14 Nybro OK                    26:42 G                          
    6 Sarah Olofsson              1 Ronneby OK                  26:56 G                          
    7 Esther Gil                  1 Ronneby OK                  27:15 G                          
    8 Katarina Lindén            13 OK Gynge                    27:20 G                          
    9 Josefine Carlsson          14 SOK Viljan                  28:47 S                          
   10 Sara Svensson              13 OK Pan-Kristianstad         29:53 S                          
   11 Helena Kumlin              14 Växjö OK                    30:35 S                          
   12 Frida Nero                  1 Ronneby OK                  30:51 S                          
   13 Sara Gustavsson            14 Växjö OK                    31:25 S                          
   14 Kajsa Niemi                14 Emmaboda Verda OK           33:34 S                          
   15 Maria Arvidsson            14 Kalmar OK                   34:22 S                          
   16 Birgitta Olsson             1 OK Skogsfalken              34:26 S                          
   17 Eva Öhlund                 14 IK Hakarpspojkarna          34:51 S                          
   18 Maureen Olsson              1 OK Vilse 87                 35:30 B                          
   19 Karna Thorsson              1 OK Vilse 87                 36:39 B                          
   20 Lisa Palm                  14 Lessebo OK                  37:34 B                          
   21 Eva Gustavsson              7 Falkenbergs OK              39:09                            
   22 Anna Karlsson              14 Växjö OK                    51:42                            

      Linda Petersson             1 OK Dacke                 Ej godk.                            
      Elin Gustafsson            14 IK Hakarpspojkarna       ej start                            
      Helena Lindén              13 Lunds OK                 ej start                            
      Christina Smedberg          1 OK Skogsfalken           ej start                            



D21 MOTION  (2       3560 m                      

    1 Louise Pihl                 1 OK Dacke                    46:28 S                          
    2 Monika Fredriksson          1 OK Dacke                    52:26 S                          



D18  (18)            3150 m                      

    1 Rebecka Siebers            14 IK Hakarpspojkarna          25:23 G                          
    2 Julia Thorén               14 Eksjö SOK                   25:56 G                          
    3 Mathilda Carlsson          14 OK Stigen                   26:25 G                          
    4 Matilda Thorén             14 IF Hallby                   28:19 G                          
    5 Klara Wingstedt            14 Bodafors OK                 29:12 S                          
    6 Angelika Larsson           13 Örkelljunga FK              29:31 S                          
    7 Frida Johansson             1 OK Dacke                    29:38 S                          
    8 Jennifer Jönsson            1 OK Skogsfalken              31:13 S                          
    9 Åsa Söderblom               7 Falkenbergs OK              31:39 S                          
   10 Emma Backteman             23 Linköpings OK               37:29 B                          
   11 Kristina Aspvall            1 Ronneby OK                  38:39 B                          
   12 Linnéa Lindström           23 Linköpings OK               39:14                            
   13 Alma Buer                  14 IF Hallby                   39:33                            
   14 Ida Johansson               1 Stigmännen Karlshamns OK    44:32                            
   15 Maria Lingfors             14 IF Hallby                   47:37                            
   16 Justyna Tynelska           14 Kalmar OK                 1:15:04                            

      Susanne de Bourg            1 Ronneby OK               Ej godk.                            
      Malin Johansson             1 Stigmännen Karlshamns OK Ej godk.                            



D16  (7)             3130 m                      

    1 Ida Lindkvist              23 OK Denseln                  38:46                            
    2 Monika Gajda               14 Kalmar OK                   43:46                            
    3 Malin Kembring              1 OK Dacke                    46:49                            

      Lovisa Larsson             12 Hagaby GoIF              Ej godk.                            
      Olivia Buer                14 IF Hallby                Ej godk.                            
      Kajsa DeBourg               1 Ronneby OK               Ej godk.                            
      Maria Ohlsson               1 OK Dacke                 ej start                            



D14  (18)            2460 m                      

    1 Elin Svensson              14 Nässjö OK                   25:07                            
    2 Erica Knutsson             14 Nybro OK                    29:06                            
    3 Karin Smedenmark            1 Ronneby OK                  29:41                            
    4 Ebba Roos                  13 Helsingborgs SOK            33:22                            
    5 Jenny Olsson               13 Örkelljunga FK              35:18                            
    6 Linn Söderström             7 Oskarströms OK              37:58                            
    7 Matilda Karlsson            1 OK Orion                    38:35                            
    8 Felicia Nilsson             1 OK Skogsfalken              46:17                            
    9 Fanny Majlöv                7 OK Nackhe                   47:58                            
   10 Gabriela Iversen            1 Ronneby OK                  58:19                            
   11 Anna Jonsson                1 Ronneby OK                1:03:58                            
   12 Martina Fredriksson         1 OK Dacke                  1:05:31                            
   13 Maja Andersson              1 OK Dacke                  1:13:48                            
   14 Anna Gustafsson             7 OK Nackhe                 1:37:16                            

      Linda Lindkvist            23 OK Denseln               Ej godk.                            
      Sofia Björk                13 Örkelljunga FK           Ej godk.                            
      Tove Ståhl                 13 IS Kullen                ej start                            
      Elina Westerlund           13 FK Boken                 ej start                            



D12  (7)             2700 m                      

    1 Agnes Leo                  14 OK Stigen                   35:18                            
    2 Josefine Klintberg         14 Eksjö SOK                   39:11                            
    3 Tove Ingvarsson             1 OK Skogsfalken              45:48                            
    4 Hanna Lindbom               1 OK Orion                    46:52                            
    5 Elin Berglin                1 OK Dacke                    48:44                            

      Johanna Tovesson            1 OK Orion                 Ej godk.                            
      Linnéa Axelsson            14 Sol Tranås               ej start                            



D10  (6)             2440 m                      

    1 Moa Wåhlin                  1 OK Skogsfalken              27:43                            
    2 Sofia A Olsson              1 OK Skogsfalken              38:05                            
    3 Emma Andersson             13 OK Gynge                    39:59                            
    4 Moa Pettersson              1 OK Dacke                    42:04                            
    5 Caroline Fredriksson        1 OK Dacke                    48:18                            

      Tilda Johansson             1 OK Orion                   Felst.                            



U4  (1)              2460 m                      

    1 Oskar Svahn                14 Bodafors OK                 59:22                            



U3  (2)              2700 m                      

    1 Daniel Håkansson           14 Växjö OK                    37:50                            

      Peter Månsson               1 Ronneby OK               Ej godk.                            



U2  (3)              2440 m                      

    1 Johan Eklund               14 Växjö OK                    26:23                            
    2 Henrik Eklund              14 Växjö OK                    26:40                            
    3 Carl Hedberg                1 Ronneby OK                  50:23                            



INSKOLNING  (9       1790 m                      

      Emil Pettersson             1 OK Dacke                    Godk.                            
      Andreas Jonsson             1 OK Orion                    Godk.                            
      Hjalmar Niemi              14 Emmaboda Verda OK           Godk.                            
      Albin Månsson              14 Växjö OK                    Godk.                            
      Linnea Lindbom              1 OK Orion                    Godk.                            
      Elin Christensen            1 OK Dacke                    Godk.                            
      Melinda Svensson           14 Växjö OK                    Godk.                            
      Hugo Petersson              1 OK Dacke                    Godk.                            

      Melker Johansson            1 OK Orion                 ej start                            



Öppen 1  (4)         2440 m                      

    1 Isak Eriksson              14 Växjö OK                    48:24 B                          
    2 Albin Lager                14 Nässjö OK                   54:46 B                          
    3 Fredrik Eriksson            1 OK Skogsfalken              57:57 B                          
    4 Bo Werner                  13 Hjärnarps GH OL           1:24:56                            



Öppen 2  (2)         3540 m                      

    1 Ulf Ingvarsson              1 OK Skogsfalken            1:00:25 B                          
    2 Karin Widerberg             1 OK Skogsfalken            1:07:39 B                          



Öppen 4  (11)        3080 m                      

    1 Anders Andreasson          14 Emmaboda Verda OK           36:14 B                          
    2 Anders Holmquist           14 IF Hallby                   41:04 B                          
    3 Maria Jonsson              14 Nybro OK                    52:54                            
    4 Ann-Charlotte Nedfors       1 OK Dacke                    53:46                            
    5 Eva Blomqvist               1 OK Skogsfalken              57:22                            
    6 Annika Wålin                1 OK Skogsfalken            1:04:28                            
    7 Hanna Wåhlin                1 OK Skogsfalken            1:04:29                            
    8 Margareta Nilsson           1 OK Dacke                  1:09:43                            
    9 Helmer Nilsson              1 OK Dacke                  1:10:32                            
   10 Mariann Svensson           14 Växjö Allmänna IS         1:21:04                            

      Sussi Jonsson               1 Ronneby OK               Ej godk.                            



Öppen 5  (15)        4020 m                      

    1 Henrik Svilling             1 FK Vittus                   37:43 B                          
    2 Anders Johanson             1 OK Dacke                    38:23 B                          
    3 Conny Berggren             14 Växjö Allmänna IS           39:24 B                          
    4 Johan Nilsson               1 OK Orion                    40:52 B                          
    5 Jörgen Karlsson            13 Andrarums IF                47:00 B                          
    6 Boo Jonsson                14 Nybro OK                    47:36 B                          
    7 Håkan Andersson             1 OK Dacke                    48:17 B                          
    8 Bo Svilling                 1 FK Vittus                   52:29                            
    9 Jan Josefsson              14 Kalmar OK                   54:13                            
   10 Kjell Svensson             14 Växjö OK                    55:01                            
   11 Ove Söderström              1 OK Dacke                    56:52                            
   12 Göran Lundahl              14 Alvesta SOK                 57:34                            
   13 Kristina Berlin             1 OK Orion                  1:16:29                            

      John-Peter Wåhlin           1 OK Skogsfalken           Ej godk.                            
      Sven Nedfors                1 OK Dacke                 Ej godk.                            



Öppen 7  (20)        3130 m                      

    1 Maria Håkansson            14 Växjö OK                    28:19 B                          
    2 Sven-Åke Karlsson          14 IK Hakarpspojkarna          33:16 B                          
    3 Roland Edvinsson            1 Ronneby OK                  33:18 B                          
    4 Nils-Arne Håkansson         1 Stigmännen Karlshamns OK    35:23 B                          
    5 Per Engkvist                1 Ronneby OK                  36:17 B                          
    6 Jennie Runesson            14 OK Vivill                   36:45 B                          
    7 Markus Alexandersson       14 Kalmar OK                   37:03 B                          
    8 Birgitta Håkansson          6 Sävedalens AIK              37:44 B                          
    9 Elisabeth Olsberg          14 Lessebo OK                  37:49 B                          
   10 Arne Berggren              14 Växjö Allmänna IS           40:28                            
   11 Ragnar Olsson               1 Ronneby OK                  44:34                            
   12 Mollie Nohave               1 OK Orion                    45:23                            
   13 Anna Larsson               13 Örkelljunga FK              46:16                            
   14 Anna-Karin Peterson        14 Växjö OK                    46:29                            
   15 Lars Martinsson             1 Ronneby OK                  52:34                            
   16 Kerstin Larsson             7 Hylte OK                  1:03:57                            
   17 Jimmy Olsson                1 OK Dacke                  1:05:07                            
   18 Britt-Marie Stensson       13 IS Kullen                 1:11:33                            
   19 Lennart Stensson           13 IS Kullen                 1:12:27                            
   20 Aina Jeppsson              13 Lunds OK                  1:26:25                            



Öppen 8  (16)        5100 m                      

    1 Jenny Håkansson             1 OK Orion                    38:05 B                          
    2 Oskar Johansson             1 OK Dacke                    44:35 B                          
    3 Bo Lönngren                 1 OK Dacke                    44:55 B                          
    4 Stefan Löfqvist            14 SOK Viljan                  45:13 B                          
    5 Ulf Johansson               1 OK Dacke                    45:24 B                          
    6 Johan Karlsson             14 Nybro OK                    46:10 B                          
    7 Urban Båth                  1 Ronneby OK                  46:27 B                          
    8 Anders Wiberg               1 OK Skogsfalken              48:41 B                          
    9 Gunnar A Johansson         14 Tenhults SOK                50:29 B                          
   10 Olle Bohman                13 Hjärnarps GH OL             50:42 B                          
   11 Björn Linnersjö             1 Ronneby OK                  51:01                            
   12 Eva Eklund                 14 Växjö OK                    57:41                            
   13 Nisse Rosén                 1 Stigmännen Karlshamns OK  1:03:42                            
   14 Ronny Carlsson              1 OK Skogsfalken            1:04:44                            
   15 Lars Eklund                14 Växjö OK                  1:12:51                            
   16 Anders Malmqvist            1 FK Vittus                 1:31:58