OK Orion SSM och Nationell Långdistans lördag 8 aprillö 2006-04-15 19:23
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl Namn                      Dst Klubb                         Tid Tvlmärke              Rank 



H75  (4)             3250 m                      

    1 Sven Svensson               1 FK Vittus                   34:50 G                          
    2 Sven Granstedt             13 OK Pan-Kristianstad         43:03 S                          
    3 Evert Bengtsson             5 Årsunda IF                  59:10                            

      Gunnar Elfverson           14 Kalmar OK                ej start                            



H70  (11)            3870 m                      

    1 Stig Fransson              14 OK Stigen                   37:45 G                          
    2 Peo Bengtsson              13 OK Pan-Kristianstad         38:58 G                          
    3 Johan Jansson              14 Växjö OK                    41:32 G                          
    4 Sven Andersson             14 OK Stigen                   44:02 S                          
    5 Jan-Eric Nelking           13 FK Åsen                     47:53 S                          
    6 Gillis Alm                 14 Växjö OK                    49:45 S                          
    7 Bernt Petersson            14 Alvesta SOK                 51:02 S                          
    8 Bertil Ståhl               14 Kalmar OK                   51:51 S                          
    9 Lars-Erik Malmqvist        14 Växjö OK                    52:24 S                          
   10 Evald Johansson            14 Lessebo OK                  56:51 B                          
   11 Helmer Nilsson              1 OK Dacke                  1:04:52                            



H65  (14)            3870 m                      

    1 Kurt Bergstrand            14 Lessebo OK                  34:37 G                          
    2 Stig Karlsson              14 Torsås OK                   36:41 G                          
    3 Stig Karlsson              14 Lessebo OK                  37:54 G                          
    4 Rune Bengtsson              1 Ronneby OK                  38:07 G                          
    5 Hagbert Persson            14 Växjö OK                    39:05 S                          
    6 Sven-Olof Fransson         14 OK Stigen                   39:22 S                          
    7 Bengt Bergkvist             1 Stigmännen Karlshamns OK    40:04 S                          
    8 Sten Johansson              1 OK Skogsfalken              40:26 S                          
    9 Uno Pettersson             14 Torsås OK                   42:25 S                          
   10 Hubert Hugosson            13 OK Gynge                    44:28 S                          
   11 Ragnar Olsson               1 Ronneby OK                  47:16 S                          
   12 Lennart Eriksson           14 OK Stigen                   49:28 B                          
   13 Göran Folkesson             1 Ronneby OK                  53:49                            
   14 Bertil Ahlberg             13 OK Gynge                  1:05:35                            



H60  (20)            4080 m                      

    1 Tommy Olsson                1 OK Dacke                    30:41 G                          
    2 Jan-Erik Nilsson           14 SOK Viljan                  35:50 S                          
    3 Ingemar Johansson          14 Växjö OK                    37:21 S                          
    4 Anders Buhré               14 Nybro OK                    37:36 S                          
    5 Tadeusz Rutkowski             Polish Military Team        38:17 S                          
    6 Stefan Larsson             14 OK Njudung                  41:38 S                          
    7 Erling Ekelöf              14 Värend GN OL                43:39 S                          
    8 Göran Andersson             1 Stigmännen Karlshamns OK    44:58 B                          
    9 Rudi Olvenmyr               1 FK Vittus                   46:49 B                          
   10 Leif Lindström             14 Nybro OK                    48:06                            
   11 Kjell Månsson               1 Ronneby OK                  48:19                            
   12 Kent Ekdahl                14 Emmaboda Verda OK           51:51                            
   13 Kenneth Karlsson           14 Nybro OK                    52:20                            
   14 Bengt Petersson            14 Nybro OK                    55:09                            
   15 Jan-Ulf Karlsson           14 Nybro OK                    56:31                            
   16 Leif Ingemarsson            1 FK Vittus                   57:26                            
   17 John-Erik Bergstrand       14 Värend GN OL              1:00:18                            
   18 Kenneth Arvidsson          14 Alvesta SOK               1:01:26                            
   19 Aymonn Andersson            1 OK Dacke                  1:02:51                            

      Göte Gustafsson            14 Emmaboda Verda OK        ej start                            



H55  (16)            4830 m                      

    1 Ronny Hjalmarsson          14 Emmaboda Verda OK           40:13 G                          
    2 Björn Palm                 14 Lessebo OK                  40:40 G                          
    3 Sven-Olof Larsson          14 Växjö Allmänna IS           41:40 G                          
    4 Krister Nilsson            14 Växjö OK                    42:03 G                          
    5 Jörgen Nilsson              1 Ronneby OK                  42:14 G                          
    6 Lars-Åke Åberg             14 Kalmar OK                   42:43 G                          
    7 Owe Nilsson                 1 Stigmännen Karlshamns OK    43:04 G                          
    8 Åke Karlsson               14 Alvesta SOK                 45:41 G                          
    9 Leif Nyström               14 Ålems OK                    45:43 G                          
   10 Hans Svenson               14 SOK Viljan                  47:59 S                          
   11 Lars Gunnar Bengtsson       1 Stigmännen Karlshamns OK    56:16 S                          
   12 Leif Alfredsson            14 Växjö Allmänna IS           58:24 B                          
   13 Christer Nilsson            1 FK Vittus                 1:03:14                            
   14 Jörgen Fransson            14 Emmaboda Verda OK         1:03:48                            

      Anders Wetterling           1 Stigmännen Karlshamns OK ej start                            
      Lars-Åke Sjökvist          14 Värend GN OL             ej start                            



H55 MOTION  (1       3510 m                      

      Stig Nydahl                 1 Stigmännen Karlshamns OK   Felst.                            



H50  (22)            5890 m                      

    1 Göran Svenson              14 SOK Viljan                  48:39 G                          
    2 Per-Arne Evaldsson         13 OK Gynge                    51:02 G                          
    3 Lars Forsstedt             15 Söders SOL Tyresö           52:58 G                          
    4 Bengt Strindhagen           1 FK Vittus                   53:02 G                          
    5 Christer Kaisajuntti        1 OK Skogsfalken              53:29 G                          
    6 Anders Boman               14 Ålems OK                    54:29 S                          
    7 Ulf Svensson               14 OK Njudung                  56:04 S                          
    8 Roger Thörn                 1 OK Vilse 87                 56:38 S                          
    9 Jonny Svensson              1 OK Vilse 87                 57:30 S                          
   10 Kenneth Fager               1 OK Dacke                    57:43 S                          
   11 Arne Andersson             13 OK Torfinn                  59:12 S                          
   12 Ingmar Ekelöv              13 Ringsjö OK                1:02:10 S                          
   13 Håkan Sellgren             14 OK Stigen                 1:04:05 S                          
   14 Ingmar Ohlsson              1 FK Vittus                 1:05:52 S                          
   15 Per Svensson                1 Ronneby OK                1:06:29 S                          
   16 Thomas Bohman              14 Nybro OK                  1:15:04                            
   17 Bengt Aspvall               1 Ronneby OK                1:15:51                            
   18 Ingemar Persson            14 Gamleby OK                1:18:20                            

      Bo Salomonson              14 Kalmar OK                  Felst.                            
      Stefan Carlsson            14 SOK Viljan               Ej godk.                            
      Jan Danielsson             14 Kalmar OK                ej start                            
      Bo Månsson                  7 OK Löftan                ej start                            



H45  (22)            5890 m                      

    1 Ove Lernå                  14 Kalmar OK                   38:52 G                          
    2 Thomas Henmyr               1 OK Vilse 87                 43:06 S                          
    3 Tore Tjernlund              1 OK Vilse 87                 43:08 S                          
    4 Göran Månsson               1 OK Dacke                    43:22 S                          
    5 Thomas Svensson            23 Motala AIF OL               44:24 S                          
    6 Lars-Gunnar Nilsson        14 Eksjö SOK                   46:28 S                          
    7 Arto Blomdahl              14 IK Hakarpspojkarna          46:42 S                          
    8 Andreas Oxenstierna        13 Ringsjö OK                  49:21 S                          
    9 Jan Andersson              14 Hjortens SK                 50:15 S                          
   10 Mats Lagerblad             14 Växjö OK                    50:42 S                          
   11 Adrzej Olech                  Polish Military Team        53:21 S                          
   12 Håkan Henmyr                1 OK Vilse 87                 55:00 S                          
   13 Mats Backteman             23 Linköpings OK               55:50 B                          
   14 Håkan Sandstedt            14 Eksjö SOK                   56:00 B                          
   15 Lars Runesson              14 OK Vivill                   58:52 B                          
   16 Peter Henriksson            1 Ronneby OK                  58:56 B                          
   17 Mikael Svensson            13 OK Pan-Kristianstad         59:43                            
   18 Arne Klintberg             14 Eksjö SOK                 1:00:33                            
   19 Ulf Carlsson               14 OK Stigen                 1:06:47                            
   20 Bo Arne Ståhl              13 IS Kullen                 1:11:42                            
   21 Per Erlandsson              1 OK Skogsfalken            1:12:43                            
   22 Göran Siebers              14 IK Hakarpspojkarna        1:14:50                            



H40  (23)            6580 m                      

    1 Magnus Svensson            14 Nässjö OK                   46:54 G                          
    2 Sven Lundgren              14 Värend GN OL                48:21 G                          
    3 Lennart Knutsson           14 SOK Viljan                  49:44 G                          
    4 Mikael Hansson             14 Bredaryds SOK               49:45 G                          
    5 Lars Persson                1 OK Skogsfalken              49:53 G                          
    6 Marko Karkulehto            1 OK Vilse 87                 50:01 G                          
    7 Anders Pettersson           1 OK Dacke                    50:49 G                          
    8 Johan Hansson              14 Nässjö OK                   52:34 S                          
    9 Jens Nilsson                1 OK Skogsfalken              55:03 S                          
   10 Lars-Olof Lundquist        14 Nybro OK                    55:10 S                          
   11 Thomas Beckerin            14 Växjö OK                    55:36 S                          
   12 Mats Bredfelt              13 Lunds OK                    56:01 S                          
   13 Mats Svensson              13 Hjärnarps GH OL             56:52 S                          
   14 John Carlsson              14 Värend GN OL                57:41 S                          
   15 Mats Ljungqvist            14 Kexholms SK                 58:46 S                          
   16 Mats Nilsson               13 Helsingborgs SOK            58:51 S                          
   17 Leif Kembring               1 OK Dacke                    59:47 S                          
   18 Tommy Nilsson              20 Rydboholms SK             1:01:49 S                          
   19 Pontus Larsson              1 OK Skogsfalken            1:05:05 S                          
   20 Magnus Porle               14 Växjö OK                  1:06:27 B                          
   21 Håkan Ekström              14 Ålems OK                  1:29:06                            

      Per-Åke Nilsson            13 Härlövs IF               ej start                            
      Per Andersson              13 OK Gynge                 ej start                            



H35  (13)            6930 m                      

    1 Magnus Larsson              1 OK Dacke                    50:22 G                          
    2 Jonas Persson              14 Torsås OK                   54:37 G                          
    3 Bengt Öhlund               14 IK Hakarpspojkarna          57:01 S                          
    4 Magnus Carlsson            14 OK Stigen                   57:50 S                          
    5 Michael Adamsson           14 Nybro OK                    58:03 S                          
    6 Fredrik Karlsson           14 Nybro OK                    59:05 S                          
    7 Lars Elfverson             14 Kalmar OK                 1:00:37 S                          
    8 Björn Karlsson             14 Kexholms SK               1:04:12 S                          
    9 Jan Johansson              23 OK Denseln                1:06:31 S                          
   10 Tomas Karlsson             14 Kexholms SK               1:06:57 S                          
   11 Dennis Persson             14 Växjö OK                  1:07:03 S                          
   12 Jerzy Antonowicz           14 Kalmar OK                 1:09:02 S                          
   13 Mikael Gustafsson          13 OK Gynge                  1:10:43 S                          



H21 LÅNG  (45)       13030 m                     

    1 Henrik Tryggesson           7 FK Friskus Varberg        1:18:16 G                          
    2 Christian Håkansson         1 Ronneby OK                1:19:50 G                          
    3 Anders Holmberg            15 Järla IF OK               1:20:54 G                          
    4 Magnus Thurén               1 Ronneby OK                1:22:36 G                          
    5 Jakob Lööf                 13 OK Pan-Kristianstad       1:23:33 G                          
    6 Mikael Andersson           14 IK Hakarpspojkarna        1:24:34 G                          
    7 Erik Andersson             23 OK Denseln                1:24:58 G                          
    8 Jon Engkvist                1 Ronneby OK                1:26:49 G                          
    9 Erik Blomdahl              14 IK Hakarpspojkarna        1:27:08 S                          
   10 Jacek Nowak                   Polish Military Team      1:27:53 S                          
   11 Andreas Jansson            14 IK Hakarpspojkarna        1:28:24 S                          
   12 Marcin Richert             14 Kalmar OK                 1:28:30 S                          
   13 Stefan Sandahl             14 IK Hakarpspojkarna        1:29:07 S                          
   14 Pawel Tarasiuk                Polish Military Team      1:29:08 S                          
   15 Joakim Hederskog           14 IK Hakarpspojkarna        1:29:26 S                          
   16 Petter Jönsson             15 Järla IF OK               1:29:44 S                          
   17 Jakob Bengtsson             1 Stigmännen Karlshamns OK  1:31:14 S                          
   18 Oskar Stensson-Bohman      14 Nybro OK                  1:31:48 S                          
   19 Slawomir Wozniak           14 Kalmar OK                 1:32:37 S                          
   20 Fredrik Persson             1 OK Dacke                  1:33:37 S                          
   21 Peter Nilsson              14 IK Hakarpspojkarna        1:33:51 S                          
   22 Rickard Wass               15 Järla IF OK               1:33:57 S                          
   23 Dariusz Konarczak             Polish Military Team      1:34:51 S                          
   24 Per Lenander               14 Växjö OK                  1:35:12 S                          
   25 Rickard Lindkvist          23 OK Denseln                1:35:28 S                          
   26 Jakob Gustavsson           23 Linköpings OK             1:36:20 S                          
   27 Christofer Fogel           14 Målilla OK                1:37:42 S                          
   28 Gustav Näsman               1 Ronneby OK                1:41:48 S                          
   29 Erik Lennartsson           15 IFK Lidingös Skid o OK    1:42:40 S                          
   30 Nils Nedfors                1 OK Dacke                  1:45:16 S                          
   31 Peter Hedberg              13 Lunds OK                  1:45:50 S                          
   32 Patrik Karlsson            14 Växjö OK                  1:47:15 S                          
   33 Claes Otterborg            14 Eksjö SOK                 1:49:26 S                          
   34 Magnus Johansson           14 Emmaboda Verda OK         2:24:34                            

      Roger Casal                 1 Ronneby OK                 Felst.                            
      Mattias Johansson          13 OK Pan-Kristianstad      Ej godk.                            
      Kalle Ingvarsson            1 OK Vilse 87              Ej godk.                            
      Andreas Källming           14 IK Hakarpspojkarna       j fullf.                            
      Håkan Öhlund               14 IK Hakarpspojkarna       ej start                            
      Reuben Smith               14 Nybro OK                 ej start                            
      Henrik Svenningsson         1 OK Vilse 87              ej start                            
      Johan Håkansson             1 Ronneby OK               ej start                            
      Thord Hultberg             14 SOK Viljan               ej start                            
      Anders Persson             14 SOK Viljan               ej start                            
      Johan Andreasson           14 Växjö OK                 ej start                            



H21  (23)            7690 m                      

    1 Wojciech Dwojak               Polish Military Team        47:49 G                          
    2 Rafal Krafczyk                Polish Military Team        48:18 G                          
    3 Marcus Karlsson            14 IK Hakarpspojkarna          51:00 G                          
    4 Olof Nilsson                1 OK Skogsfalken              53:45 S                          
    5 Fredrik Smedberg            1 OK Skogsfalken              55:12 S                          
    6 Ola Söderberg               1 OK Skogsfalken              55:52 S                          
    7 Ulf Jungstrand              1 OK Skogsfalken              58:29 S                          
    8 Jonas Svernestam           23 Linköpings OK               59:50 S                          
    9 Tobias Borger              14 Kalmar OK                 1:01:43 S                          
   10 Mikael Pihl                 1 OK Dacke                  1:02:21 S                          
   11 Albin Andersson             7 Falkenbergs OK            1:02:45 S                          
   12 Marcus Alexandersson       14 Kalmar OK                 1:04:25 S                          
   13 Markus Henriksson          23 Linköpings OK             1:05:29 S                          
   14 Erik Lundh                 13 OK Pan-Kristianstad       1:06:00 S                          
   15 Björn Andersson             1 OK Dacke                  1:13:57                            
   16 Per Holmberg                1 Ronneby OK                1:15:54                            
   17 Magnus Thörnblad            1 Ronneby OK                1:16:23                            
   18 Andreas Niemi              14 Emmaboda Verda OK         1:18:20                            
   19 Christian Holmberg          1 FK Vittus                 1:20:34                            
   20 Petter Andersson           14 Växjö OK                  1:22:30                            
   21 Daniel Johansson           14 Kalmar OK                 1:24:01                            

      Marcus Färg                14 Eksjö SOK                ej start                            
      Henrik Wass                15 Järla IF OK              ej start                            



H21 MOTION  (3       5770 m                      

    1 Ulf Nilsson                 1 OK Skogsfalken              55:08 S                          
    2 Patrik Wåhlin               1 OK Skogsfalken            1:11:36 B                          
    3 Daniel Emilsson            14 Torsås OK                 2:12:58                            



H20  (14)            6930 m                      

    1 Mattias Jonsson            14 Nybro OK                    49:08 G                          
    2 Tobias Wahlgren            14 IK Hakarpspojkarna          53:06 G                          
    3 David Runemalm             14 Nybro OK                    57:47 S                          
    4 Niclas Tjernlund            1 OK Vilse 87                 59:14 S                          
    5 Daniel Erlandsson           1 OK Vilse 87               1:00:49 S                          
    6 Markus Svensson            13 OK Pan-Kristianstad       1:02:19 S                          
    7 David Lingfors             14 IK Hakarpspojkarna        1:03:39 S                          
    8 Linus Pilblad               1 OK Skogsfalken            1:09:43 S                          
    9 Emil Fager                  1 OK Dacke                  1:10:32 B                          
   10 Lukas Gustavsson           14 Alvesta SOK               1:12:13 B                          
   11 Patrik Johansson           14 Kexholms SK               1:16:36                            
   12 Mattias Olsson              1 FK Vittus                 1:28:43                            

      Ola Nyberg                 13 OK Pan-Kristianstad        Felst.                            
      Tim Björkman                1 OK Vilse 87              Ej godk.                            



H18  (30)            6540 m                      

    1 Linus Bohman               13 Hjärnarps GH OL             44:42 G                          
    2 Christian Hjalmarsson      14 OK Njudung                  46:41 G                          
    3 Erik Melén                 23 Motala AIF OL               47:14 G                          
    4 Emil Svensson              13 Hjärnarps GH OL             48:17 G                          
    5 Viktor Larsson             12 Hagaby GoIF                 48:22 G                          
    6 Thom Barbus                 1 OK Dacke                    48:39 G                          
    7 Robin Johansson             1 OK Skogsfalken              50:42 S                          
    8 Axel Mattsson              15 Järla IF OK                 51:55 S                          
    9 Olof Nilsson                1 Ronneby OK                  52:07 S                          
   10 Jonas Sandström            15 Järla IF OK                 52:10 S                          
   11 Fredrik Johansson          14 Bredaryds SOK               53:39 S                          
   12 Johan Lundqvist            13 OK Gynge                    53:47 S                          
   13 Emil Hjalmarsson           14 OK Njudung                  54:10 S                          
   14 Sebastian Jogby            13 OK Pan-Kristianstad         55:14 S                          
   15 Tommy Svensson             14 Växjö OK                    56:46 S                          
   16 Jacopo Benini              14 Eksjö SOK                   57:14 S                          
   17 Björn Öhrstrand            13 Ystads OK                   57:53 S                          
   18 Pär Josefsson              14 Kalmar OK                   59:28 S                          
   19 Patrik Lindeberg           13 Hjärnarps GH OL           1:01:41 S                          
   20 Johannes Nyberg            13 OK Pan-Kristianstad       1:02:02 S                          
   21 Lars Lundström             14 IF Hallby                 1:02:38 S                          
   22 Dawid Stefanski               Polish Military Team      1:04:44 B                          
   23 Lukas Petersson             1 Ronneby OK                1:05:58 B                          
   24 Christoffer Cedmert        14 Ålems OK                  1:09:25                            
   25 Stefan Larsson             14 Bredaryds SOK             1:17:13                            
   26 Björn Norrliden            14 Torsås OK                 1:40:30                            

      Rasmus Leo                 14 OK Stigen                  Felst.                            
      Elias Dalberg              14 Torsås OK                Ej godk.                            
      Daniel Örn                 14 IK Hakarpspojkarna       ej start                            
      Carl Axelsson              14 Sol Tranås               ej start                            



H16  (8)             4470 m                      

    1 Bartosz Pawlak                Polish Military Team        30:58                            
    2 Emil Nilsson               14 Torsås OK                   37:36                            
    3 Mateusz Anc                14 Kalmar OK                   37:57                            
    4 Viktor Stensson            13 IS Kullen                   39:00                            
    5 Slawomir Cygler            14 Kalmar OK                   40:34                            
    6 Alexander Bengtsson        14 Bredaryds SOK               47:20                            
    7 Alexander Fogel            14 Målilla OK                  47:38                            

      Henrik Berggren            23 OK Denseln               Ej godk.                            



H14  (6)             3510 m                      

    1 David Porle                14 Växjö OK                    33:46                            
    2 Oscar Björck               14 OK Älme                     35:04                            
    3 Gustav Fredriksson          1 OK Orion                    35:26                            
    4 Jacob Wåhlin                1 OK Skogsfalken              38:16                            
    5 Tobias Wigertsson          14 Torsås OK                   38:33                            
    6 Karl Holmquist             14 IF Hallby                   41:01                            



H12  (19)            2620 m                      

    1 Erik Andersson              1 OK Orion                    22:22                            
    2 Ludwig Ljungqvist          14 Kexholms SK                 22:55                            
    3 Philip Persson              1 OK Orion                    23:29                            
    4 Emil Olsson                 1 OK Orion                    24:53                            
    5 Henning Ottmer             13 Tormestorps IF              25:42                            
    6 Karl Reiver                14 Bodafors OK                 27:11                            
    7 Henrik Andersson           14 Bredaryds SOK               27:14                            
    8 Per Edvinsson               1 Ronneby OK                  28:24                            
    9 Povel Larsson               1 OK Skogsfalken              28:27                            
   10 Johan Sandlund             14 OK Njudung                  29:07                            
   11 Andreas Henrysson           1 OK Dacke                    31:23                            
   11 Harald Ottmer              13 Tormestorps IF              31:23                            
   13 Axel Lundquist             14 Nybro OK                    33:24                            
   14 Mattis Ernstsson           13 FK Göingarna                33:47                            
   15 Johannes Eklöf             14 IF Hallby                   40:16                            
   16 Jakob Nilsson               1 Ronneby OK                  40:17                            
   17 Olof Bollmark              14 IF Hallby                   54:25                            

      Fredrik Wennermark          1 OK Skogsfalken           ej start                            
      Jakob Lindbom               1 OK Orion                 ej start                            



H10  (6)             2450 m                      

    1 Harald Larsson             12 Hagaby GoIF                 20:05                            
    2 Robin Karlsson             13 Härlövs IF                  22:07                            
    3 Theodor Wahlbom             1 OK Orion                    24:42                            
    4 Anton Hansson              14 Nässjö OK                   28:14                            
    5 Albin Evertsson            14 Lessebo OK                  29:08                            

      Henning Bollmark           14 IF Hallby                ej start                            



D70  (3)             2670 m                      

    1 Kerstin Granstedt          13 OK Pan-Kristianstad         31:55 G                          

      Brita Elfverson            14 Kalmar OK                  Felst.                            
      Ulla Bengtsson              5 Årsunda IF                 Felst.                            



D65  (2)             3250 m                      

    1 Birgitta Olsson             1 Ronneby OK                  34:29 G                          
    2 Ingalill Wikingsson         1 Stigmännen Karlshamns OK    48:08 S                          



D60  (7)             3450 m                      

    1 Britt Rangert              14 Växjö Allmänna IS           46:29 G                          
    2 Margareta Larsson          14 OK Njudung                  53:21 S                          
    3 Ann-Mari Persson           14 Växjö OK                    58:14 S                          
    4 Harriet Karlsson           14 Torsås OK                 1:02:24 S                          
    5 Siw Ekelöf                 14 Värend GN OL              1:04:55 S                          
    6 Eva Bergstrand             14 Värend GN OL              1:10:42 B                          
    7 Barbro Cassing              1 Ronneby OK                1:21:55                            



D55  (16)            3450 m                      

    1 Gun-Britt Fransson         14 Emmaboda Verda OK           36:44 G                          
    2 Margaretha Svensson         1 OK Vilse 87                 37:08 G                          
    3 Britt-Mari Karlsson        14 Växjö OK                    39:25 G                          
    4 Bigge Bengtsson             1 Stigmännen Karlshamns OK    39:42 G                          
    5 Lena Söderberg              1 OK Skogsfalken              41:09 S                          
    6 Gunnel Månsson              1 OK Vilse 87                 41:51 S                          
    7 Monica Påhlstorp           14 Emmaboda Verda OK           42:32 S                          
    8 Marie-Louice Karlsson      14 Nybro OK                    44:01 S                          
    9 Gunbritt Thorén            14 IF Hallby                   45:00 S                          
   10 Ros-Mari Karlsson          14 Nybro OK                    46:27 S                          
   11 Lisa Kumlin                14 Växjö OK                    48:31 S                          
   12 Ingalill Nilsson            1 Stigmännen Karlshamns OK    51:57 S                          
   13 Ann-Britt Lingfors         14 IF Hallby                   54:01 B                          
   14 Eva Arvidsson              14 Alvesta SOK                 54:46 B                          
   15 Annika Andersson           14 SOK Viljan                1:10:19                            
   16 Margret Carlsson            1 OK Skogsfalken            1:14:40                            



D55 MOTION  (2       3240 m                      

    1 Eivor Nydahl                1 Stigmännen Karlshamns OK  1:00:57 S                          
    2 Gunilla Lagerlöf            1 Stigmännen Karlshamns OK  1:05:10 S                          



D50  (9)             3490 m                      

    1 Lena Persson               14 Gamleby OK                  38:16 G                          
    2 Åsa Svensson               13 OK Pan-Kristianstad         42:12 G                          
    3 Kerstin Hjalmarsson        14 Emmaboda Verda OK           42:36 G                          
    4 Ina Lindeberg              13 Ringsjö OK                  46:28 S                          
    5 Tina Bakkman               14 Lessebo OK                  48:21 S                          
    6 Siv Larsson                14 Växjö Allmänna IS           52:55 S                          
    7 Stina Gunnarsson           13 Härlövs IF                1:09:41                            
    8 Kristin Johansson           1 OK Dacke                  1:24:31                            

      Ethel Boman                14 SOK Viljan               Ej godk.                            



D45  (17)            3830 m                      

    1 Ann Nilsson                14 Markaryds FK                33:53 G                          
    2 Karin Backteman            23 Linköpings OK               34:25 G                          
    3 Ann-Christin Nero           1 Ronneby OK                  34:41 G                          
    4 Elisabet Månsson            7 OK Löftan                   38:57 S                          
    5 Eva Carlsson               14 Tenhults SOK                39:30 S                          
    6 Ingela Ekelöv              13 Ringsjö OK                  40:19 S                          
    7 Mona Palm                  14 Lessebo OK                  40:47 S                          
    8 Kristina Runemalm          14 Nybro OK                    41:08 S                          
    9 Mariann Johansson          14 Kexholms SK                 43:01 S                          
   10 Carina Berger-Svensson     23 Motala AIF OL               46:51 S                          
   11 Charlotte Lundquist        14 Nybro OK                    47:00 S                          
   12 Lena Runesson              14 OK Vivill                   48:14 B                          
   13 Carin Erlandsson            1 OK Skogsfalken              53:12                            
   14 Maria Andersson            14 Bredaryds SOK               57:31                            
   15 Wiveka Ernstsson           13 FK Göingarna              1:07:53                            
   16 Ann-Kristin Sjöström       13 OK Kompassen              1:14:38                            

      Lena Henriksson             1 Ronneby OK               ej start                            



D45 MOTION  (3       3240 m                      

    1 Agneta Petersson            1 Ronneby OK                  42:16 S                          
    2 Maria Strindhagen           1 FK Vittus                   54:59 B                          

      Anne K. Aspvall             1 Ronneby OK                 Felst.                            



D40  (10)            3830 m                      

    1 Britt-Marie Bengtsson      13 FK Åsen                     36:30 G                          
    2 Pernilla Larsson            1 OK Skogsfalken              41:26 S                          
    3 Hillevi Eriksson           14 IF Hallby                   41:55 S                          
    4 Karin Ståhl                13 IS Kullen                   43:16 S                          
    5 Rose-Marie Hjalmarsson     14 OK Njudung                  44:52 S                          
    6 Christina Svensson         13 Hjärnarps GH OL             51:53 S                          
    7 Christina Sterner          14 OK Njudung                  57:42                            

      Agneta Hallberg-Hansson    14 Nässjö OK                  Felst.                            
      Anneli Carlsson            14 FK Finn                  ej start                            
      Annika Josefsson            1 OK Dacke                 ej start                            



D35  (6)             4540 m                      

    1 Carina Gustafsson          13 OK Gynge                    43:20 G                          
    2 Marie Berglin               1 OK Dacke                    43:56 G                          
    3 Helena Karlsson            14 Nybro OK                    45:28 G                          
    4 Kristina G Andersson        1 OK Dacke                    49:13 S                          
    5 Karolina Karlsson          14 Nybro OK                    50:31 S                          
    6 Susanne Lundgren           14 Värend GN OL                56:50 S                          



D21 LÅNG  (14)       7020 m                      

    1 Lina Persson                1 OK Skogsfalken              57:34 G                          
    2 Sarah Olofsson              1 Ronneby OK                  59:33 G                          
    3 Charlotte Lindkvist        23 OK Denseln                1:00:01 G                          
    4 Eva Öhlund                 14 IK Hakarpspojkarna        1:00:02 G                          
    5 Frida Nero                  1 Ronneby OK                1:00:31 G                          
    6 Esther Gil                  1 Ronneby OK                1:07:44 S                          
    7 Sara Gustavsson            14 Växjö OK                  1:09:05 S                          
    8 Katarina Lindén            13 OK Gynge                  1:11:53 S                          
    9 Lisa Palm                  14 Lessebo OK                1:12:20 S                          
   10 Sara Svensson              13 OK Pan-Kristianstad       1:20:06 S                          
   11 Maureen Olsson              1 OK Vilse 87               1:36:41                            

      Helena Kumlin              14 Växjö OK                 Ej godk.                            
      Maria Arvidsson            14 Kalmar OK                ej start                            
      Christina Smedberg          1 OK Skogsfalken           ej start                            



D21  (6)             4830 m                      

    1 Kajsa Niemi                14 Emmaboda Verda OK           50:21 G                          
    2 Anna Johansson             14 Eksjö SOK                   51:03 G                          
    3 Åsa Wadensjö Leo           14 OK Stigen                   53:15 G                          
    4 Eva Gustavsson              7 Falkenbergs OK              53:22 G                          
    5 Karin Lindqvist             1 Ronneby OK                  53:32 G                          

      Elin Gustafsson            14 IK Hakarpspojkarna       ej start                            



D21 MOTION  (2       3430 m                      

    1 Louise Pihl                 1 OK Dacke                    40:12 S                          

      Marianne Jönsson           14 Bredaryds SOK            ej start                            



D20  (6)             4540 m                      

    1 Frida Bakkman              14 SOK Viljan                  36:54 G                          
    2 Linnéa Johnsson             7 OK Nackhe                   38:02 G                          
    3 Josefine Carlsson          14 SOK Viljan                  44:18 S                          
    4 Josefine Dahlsten          14 Eksjö SOK                   46:44 S                          
    5 Karna Thorsson              1 OK Vilse 87               1:12:11                            

      Ellen Knutsson             14 Nybro OK                 ej start                            



D18  (32)            4540 m                      

    1 Julia Thorén               14 Eksjö SOK                   37:15 G                          
    2 Rebecka Siebers            14 IK Hakarpspojkarna          41:09 G                          
    3 Kristin Boman              14 SOK Viljan                  41:29 G                          
    4 Martina Karlsson           14 IK Hakarpspojkarna          43:19 S                          
    5 Charlotte Agrell            7 FK Friskus Varberg          44:22 S                          
    6 Ida Petersson              14 IK Hakarpspojkarna          44:53 S                          
    7 Malin Johansson             1 Stigmännen Karlshamns OK    45:13 S                          
    8 Klara Wingstedt            14 Bodafors OK                 45:39 S                          
    9 Angelika Larsson           13 Örkelljunga FK              48:49 S                          
   10 Johanna Svensson           14 Bredaryds SOK               50:19 S                          
   11 Frida Johansson             1 OK Dacke                    51:23 S                          
   12 Åsa Söderblom               7 Falkenbergs OK              52:58 S                          
   13 Alma Buer                  14 IF Hallby                   54:25 B                          
   14 Louise Fridholm            13 Ringsjö OK                  55:49 B                          
   15 Emma Ingmarsson             1 OK Vilse 87                 56:44 B                          
   16 Jennifer Jönsson            1 OK Skogsfalken              58:29                            
   17 Anna-Li Jonsson            14 SOK Viljan                  59:51                            
   18 Linnéa Lindström           23 Linköpings OK               59:54                            
   19 Amanda Nyström             14 Ålems OK                    59:58                            
   20 Emmie Christoferson        13 Tormestorps IF            1:04:53                            
   21 Matilda Thorén             14 IF Hallby                 1:06:37                            
   22 Kristina Aspvall            1 Ronneby OK                1:07:26                            
   23 Agnes Söderlund            13 Tormestorps IF            1:07:46                            
   24 Emma Backteman             23 Linköpings OK             1:12:57                            
   25 Lovisa Ljung               14 OK Njudung                1:16:22                            
   26 Emilie Ekström             14 Ålems OK                  1:17:55                            
   27 Ida Johansson               1 Stigmännen Karlshamns OK  1:25:13                            
   28 Justyna Tynelska           14 Kalmar OK                 1:26:32                            
   29 Susanna Olausson           14 Torsås OK                 1:32:56                            

      Mathilda Carlsson          14 OK Stigen                  Felst.                            
      Maria Lingfors             14 IF Hallby                ej start                            
      Susanne de Bourg            1 Ronneby OK               ej start                            



D16  (5)             4040 m                      

    1 Ida Lindkvist              23 OK Denseln                  33:35                            
    2 Lovisa Larsson             12 Hagaby GoIF                 34:23                            
    3 Monika Gajda               14 Kalmar OK                   46:17                            
    4 Olivia Buer                14 IF Hallby                 1:01:05                            

      Marie Rasmussen            14 Bredaryds SOK            ej start                            



D14  (5)             3240 m                      

    1 Erica Knutsson             14 Nybro OK                    30:56                            
    2 Linda Lindkvist            23 OK Denseln                  32:04                            
    3 Gabriela Iversen            1 Ronneby OK                  46:42                            
    4 Emma Olsson                14 Torsås OK                   47:42                            
    5 Anna Jonsson                1 Ronneby OK                  58:18                            



D12  (9)             2620 m                      

    1 Agnes Leo                  14 OK Stigen                   23:34                            
    2 Josefine Klintberg         14 Eksjö SOK                   25:30                            
    3 Hanna Lindbom               1 OK Orion                    30:00                            
    4 Moa Olsson                 13 OK Kompassen                32:01                            
    5 Tove Ingvarsson             1 OK Skogsfalken              33:55                            
    6 Amanda Hansson             14 Bredaryds SOK               35:23                            
    7 Johanna Tovesson            1 OK Orion                    42:31                            

      Elin Berglin                1 OK Dacke                   Felst.                            
      Linnéa Axelsson            14 Sol Tranås               ej start                            



D10  (9)             2450 m                      

    1 Sofia A Olsson              1 OK Skogsfalken              25:29                            
    2 Klara Arnesson              1 OK Skogsfalken              26:45                            
    3 Moa Wåhlin                  1 OK Skogsfalken              29:07                            
    4 Moa Pettersson              1 OK Dacke                    35:55                            
    5 Caroline Fredriksson        1 OK Dacke                    36:40                            
    6 Louise Lundgren            14 Värend GN OL                38:44                            
    7 Linnea Gustafsson          13 OK Gynge                    41:57                            
    8 Maja Lingerud Sorinder      1 OK Skogsfalken              52:52                            

      Emma Andersson             13 OK Gynge                 ej start                            



U4  (2)              3240 m                      

    1 Oskar Swan                 14 Bodafors OK                 37:17 B                          
    2 Ida Johansson              14 Torsås OK                   41:59 B                          



U3  (1)              2620 m                      

    1 Oskar Gustavsson           14 Ålems OK                    46:32 B                          



U2  (9)              2450 m                      

    1 Tilda Johansson             1 OK Orion                    28:10 B                          
    2 Linnea Berglin              1 OK Dacke                    28:11 B                          
    3 Petra Olijnik              14 SOK Viljan                  28:59 B                          
    4 Lovisa Lindqvist           14 OK Njudung                  29:24 B                          
    5 Erik Berglin               14 Lessebo OK                  33:25 B                          
    6 Elin Nilsson               13 Helsingborgs SOK            34:11 B                          
    7 Stina Fransson             14 Värend GN OL                34:36 B                          
    8 Gustav Swan                14 Bodafors OK                 38:28                            
    9 Carl Hedberg                1 Ronneby OK                  43:05                            



U1  (3)              2590 m                      

    1 Lukas Lundgren             14 Värend GN OL                26:18 B                          
    2 Oscar Johansson             1 OK Dacke                    28:57 B                          
    3 Moa Hansson                14 Bredaryds SOK               36:06                            



INSKOLNING  (6       2590 m                      

      Albin Henrysson             1 OK Dacke                    Godk.                            
      Denise Johansson            1 OK Dacke                    Godk.                            
      Emil Pettersson             1 OK Dacke                    Godk.                            
      Linnea Lindbom              1 OK Orion                    Godk.                            
      Alma Evertsson             14 Lessebo OK                  Godk.                            

      Melker Johansson            1 OK Orion                 ej start                            



Öppen 1  (6)         2450 m                      

    1 Matilda Svensson           14 Växjö OK                    35:04 B                          
    2 MariAnne Månsson            1 Ronneby OK                  37:58 B                          
    3 Jennifer Brorsgård          1 OK Dacke                  1:00:38                            
    3 Linda-Marie Kembring        1 OK Dacke                  1:00:38                            
    5 Lena Persson               14 Torsås OK                 1:07:15                            

      Albin Lager                14 Nässjö OK                  Felst.                            



Öppen 2  (8)         2620 m                      

    1 Christer Svensson           1 Ronneby OK                  33:24 B                          
    2 Niclas Dehlin              13 Härlövs IF                  39:12 B                          
    3 Maria Dehlin               13 Härlövs IF                  40:08 B                          
    4 Josefine Ekelöf            14 Värend GN OL                42:41 B                          
    5 Lena Ingvarsson             1 OK Skogsfalken              47:22                            
    6 Ulf Ingvarsson              1 OK Skogsfalken              51:12                            

      Ester Johansson             1 OK Skogsfalken             Felst.                            
      Susanne Ekelöf             14 Värend GN OL               Felst.                            



Öppen 4  (13)        3240 m                      

    1 Anders Holmquist           14 IF Hallby                   34:48 B                          
    2 Carina Lindqvist           14 OK Njudung                  39:12 B                          
    3 Karin Emanuelsson          14 Bredaryds SOK               39:55 B                          
    4 Turid Petersson            14 Vaggeryds SOK               40:38 B                          
    5 Sussi Jonsson               1 Ronneby OK                  41:07 B                          
    6 Jan-Åke Hansson             1 Stigmännen Karlshamns OK    44:11 B                          
    7 Edor Oscarsson             14 Växjö Allmänna IS           46:47                            
    8 Susanne Bergander          14 Eksjö SOK                   47:52                            
    9 Hanna Wåhlin                1 OK Skogsfalken              55:08                            
   10 Birgitta Olsson            13 OK Kompassen                56:22                            
   11 Carina Ingmarsson           1 OK Vilse 87               1:09:21                            
   12 Sven-Olof Karlsson         14 Växjö Allmänna IS         1:09:31                            

      Lorentz Svensson           14 Torsås OK                  Felst.                            



Öppen 5  (23)        3430 m                      

    1 Mollie Nohave               1 OK Orion                    28:40 B                          
    2 Jan Josefsson              14 Kalmar OK                   32:27 B                          
    3 Fredrik Evertsson          14 Lessebo OK                  33:03 B                          
    4 Lars Martinsson             1 Ronneby OK                  33:55 B                          
    5 Henrik Ekelöf              14 Värend GN OL                35:00 B                          
    6 Marie Carlsson             14 OK Stigen                   36:59 B                          
    7 Jeanette Andersson          1 OK Dacke                    39:06                            
    8 Erik Svensson              14 Torsås OK                   39:34                            
    9 Britt Thörn                 1 OK Vilse 87                 39:52                            
    9 Arne Persson               13 OK Gynge                    39:52                            
   11 Bengt-Åke Nilsson           1 Ronneby OK                  40:44                            
   12 Göran Lundahl              14 Alvesta SOK                 41:41                            
   13 Karl-Erik Jonasson         14 Kalmar OK                   42:33                            
   14 Eva Gustavsson             14 Alvesta SOK                 42:47                            
   15 Helen Olsson                1 OK Skogsfalken              43:21                            
   16 Eva Lundahl                14 Alvesta SOK                 44:31                            
   17 Michael Josefsson          14 Torsås OK                   45:33                            
   18 Mats Svensson              14 Bredaryds SOK               46:06                            
   19 Jonatan Svensson           14 Värend GN OL                54:27                            
   20 Leif Sandström              1 Stigmännen Karlshamns OK  1:02:15                            

      Lennart Månsson            13 Ringsjö OK                 Felst.                            
      Stig Karlsson               1 Ronneby OK                 Felst.                            
      Aina Jeppsson              13 Lunds OK                   Felst.                            



Öppen 6  (9)         4470 m                      

    1 Niclas Lindqvist           14 OK Njudung                  33:40 B                          
    2 Lars Svensson               1 OK Vilse 87                 45:26                            
    3 Jörgen Karlsson            13 Andrarums IF                45:38                            
    4 Roland Gustavsson          14 Alvesta SOK                 48:55                            
    5 Kerstin Larsson             7 Hylte OK                    49:33                            
    6 Jan Ottmer                 13 Tormestorps IF              51:08                            
    7 Håkan Andersson             1 OK Dacke                    53:20                            
    8 Ulf Nilsson                13 Örkelljunga FK              54:42                            
    9 Lennart Johannesson         1 Stigmännen Karlshamns OK  1:11:14                            



Öppen 7  (19)        3250 m                      

    1 Stefan Lindström           14 Bredaryds SOK               28:26 B                          
    2 Stefan Månsson              7 OK Löftan                   29:16 B                          
    3 Roland Edvinsson            1 Ronneby OK                  31:14 B                          
    4 Jessica Björck             14 OK Älme                     33:11 B                          
    5 Jennie Runesson            14 OK Vivill                   34:13 B                          
    6 Sven-Olle Söderberg         1 OK Skogsfalken              36:41 B                          
    7 Carin Gustafsson           14 Jönköpings OK               36:42 B                          
    8 Stefan Reiver              14 Bodafors OK                 37:02 B                          
    9 Dag Jacobson               14 Växjö Allmänna IS           37:06 B                          
   10 Anna Henriksson            14 Torsås OK                   38:58                            
   11 Sven-Åke Karlsson          14 IK Hakarpspojkarna          39:21                            
   12 Per Engkvist                1 Ronneby OK                  39:56                            
   13 Percy Olausson             14 Torsås OK                   43:52                            
   14 Britt-Marie Carlsson       14 SOK Viljan                  44:53                            
   15 Sofie Berger               23 Linköpings OK               46:14                            
   16 Anna-Karin Peterson        14 Växjö OK                    46:36                            
   17 Kristina Berlin             1 OK Orion                    46:47                            
   18 Britt-Marie Stensson       13 IS Kullen                   49:06                            
   19 Lennart Stensson           13 IS Kullen                   49:10                            



Öppen 8  (22)        4830 m                      

    1 Emil Andreasson            14 Emmaboda Verda OK           37:03 B                          
    2 Björn Linnersjö             1 Ronneby OK                  40:28 B                          
    3 Niklas Thörn                1 OK Vilse 87                 44:32 B                          
    4 Håkan Forsman               1 Ronneby OK                  45:26 B                          
    5 Göran Henriksson           14 Torsås OK                   46:09 B                          
    6 Stefan Johansson           14 Bredaryds SOK               47:35 B                          
    7 Stefan Jönsson              1 Ronneby OK                  48:40 B                          
    8 Ulf Johansson               1 OK Dacke                    49:11 B                          
    9 Dan Sjöholm                13 OK Pan-Kristianstad         50:35                            
   10 Håkan Aronsson              1 FK Vittus                   52:27                            
   11 Per Sandlund               14 OK Njudung                  53:05                            
   12 Anders Johanson             1 OK Dacke                    53:24                            
   13 Mats Holm                  14 Växjö OK                    53:58                            
   14 Ronny Fredriksson           1 OK Dacke                    55:40                            
   15 Thomas Petersson           14 Vaggeryds SOK               57:38                            
   16 Tomas Blomqvist             1 OK Skogsfalken            1:00:27                            
   17 Magnus Kronmar              1 FK Vittus                 1:00:39                            
   18 Alexander Lindblom          1 Stigmännen Karlshamns OK  1:05:24                            
   19 Susanne W Karlsson         13 Härlövs IF                1:07:47                            
   20 Tobias Gunnarsson          14 SOK Viljan                1:08:53                            
   21 Johan Nilsson               1 Stigmännen Karlshamns OK  1:16:16                            

      Ronny Carlsson              1 OK Skogsfalken           Ej godk.                            



Öppen 9  (4)         6930 m                      

    1 Peter Wilhelmsson           1 OK Dacke                  1:00:40 B                          
    2 Bo Lönngren                 1 OK Dacke                  1:05:50 B                          
    3 Niclas Lindblom             1 Stigmännen Karlshamns OK  1:14:26 B                          
    4 Markus Almgren             17 OK Enen                   1:22:33                            



H16 SSM  (38)        5050 m                      

    1 Simon Christoferson           Skåne                       36:46           (Tormestorps IF) 
    2 Oskar Ljungqvist              Småland                     41:12              (Kexholms SK) 
    3 John Sjösäter                 Småland                     43:12               (SOK Viljan) 
    4 Felix Carlsson                Skåne                       43:48           (Hässleholms OK) 
    5 Johan Runesson                Småland                     44:10                (OK Vivill) 
    6 Rickard Sjöholm               Skåne                       45:00          Pan-Kristianstad) 
    7 Carl-Anton Ingmarsson         Blekinge                    45:39                 (OK Vilse) 
    8 Johan Antonsson               Halland                     45:42                (OK Löftan) 
    9 Emil Westesson                Skåne                       45:48             (OK Kontinent) 
   10 Adam Sandstedt                Småland                     46:15                (Eksjö SOK) 
   11 Lukas Brodin                  Halland                     47:30                 (Hylte OK) 
   12 Johan Blomdahl                Småland                     47:37                     (IKHP) 
   13 Erik Gustafsson               Halland                     49:16                (OK Nackhe) 
   14 Mattias Johansson             Skåne                       49:42                 (FK Boken) 
   15 Alexander Jogby               Skåne                       49:49          Pan-Kristianstad) 
   16 Victor Jensen                 Skåne                       50:57             (OK Kontinent) 
   17 Jon Henriksson                Blekinge                    51:29              (Skogsfalken) 
   17 Emil Gunnarsson               Småland                     51:29                (Eksjö SOK) 
   19 Pontus Johansson              Småland                     51:46              (Kexholms Sk) 
   20 Robin Jansson                 Småland                     52:19                     (IKHP) 
   21 Rasmus Elmelid                Skåne                       54:08               (Ringsjö OK) 
   22 Johan Larsson                 Skåne                       55:08           (Hässleholms OK) 
   23 David Siebers                 Småland                     55:12                     (IKHP) 
   24 Anders Rosén                  Blekinge                    59:05               (Stigmännen) 
   25 Niklas Olofsson               Skåne                     1:01:04          Helsingborgs SOK) 
   26 Johan Badh                    Småland                   1:05:48                (OK Vivill) 
   27 Christian Nilsson             Halland                   1:07:11                (OK Löftan) 
   28 Patrik Andersson              Halland                   1:14:51                 (Hylte OK) 
   29 Nicklas Gunnarsson            Halland                   1:18:58                (OK Nackhe) 
   30 Anders Riemertz               Småland                   1:36:19                (Eksjö Sok) 
   31 Timofej Sibilev               Blekinge                  1:36:31                    (Orion) 
   32 Carl O Johansson              Halland                   1:38:22              (Halmstad OK) 

      Jon Nilsson                   Blekinge                 Ej godk.                  (Ronneby) 
      Erik Antonsson                Halland                  j fullf.                (OK Löftan) 
      Erik Sedhed                   Blekinge                 ej start                   (Vittus) 
      Rikard Thorslund              Blekinge                 ej start                    (Orion) 
      Viktor Waldemarsson           Halland                  ej start                (OK Nackhe) 
      Jakob Säll                    Småland                  ej start                 (Växjö OK) 



H15 SSM  (39)        4550 m                      

    1 Måns Sandgren                 Blekinge                    35:16                    (Orion) 
    2 Oscar Carlsson                Småland                     36:46                (OK Stigen) 
    3 Felix Larsson                 Blekinge                    37:14              (Skogsfalken) 
    4 Johan Norberg                 Småland                     38:37               (Gamleby OK) 
    5 Pontus Lindqvist              Småland                     39:18               (OK Njudung) 
    6 Daniel Samuelsson             Halland                     41:14              (Fagereds IF) 
    7 Anton Österblad               Skåne                       41:25                 (FK Boken) 
    8 Magnus Lundahl                Småland                     42:19              (Alvesta SOK) 
    9 Anton Torstensson             Småland                     42:28                     (IKHP) 
   10 Johan Kristensson             Skåne                       43:46               (OK Torfinn) 
   11 Jakob Andersson               Småland                     46:55            (Bredaryds SOK) 
   12 Eric Randau                   Småland                     47:17                     (IKHP) 
   13 Joakim Johansson              Halland                     49:32               (FK Friskus) 
   14 Anton Wiberg                  Blekinge                    49:46              (Skogsfalken) 
   15 Petrus Elgsten                Småland                     49:48                (Eksjö SOK) 
   16 Erik Åkesson                  Halland                     50:09                  (IK Dran) 
   17 Oscar Riis                    Småland                     50:38               (Gamleby OK) 
   18 Tom Johansson                 Småland                     51:00                (OK Bävern) 
   19 Tomas Hansson                 Halland                     51:14               (Fjärås AIK) 
   20 Andreas Ivarsson              Skåne                       55:31                 (Lunds OK) 
   21 Niklas Olsson                 Skåne                       55:32             (Rävetofta OK) 
   22 Isak Borgemo                  Småland                     57:03               (Gamleby OK) 
   23 Rasmus Pettersson             Småland                     57:22             (Burseryds IF) 
   24 Viktor Antonsson              Småland                     57:35              (Vimmerby OK) 
   25 Tomas Axelsson                Halland                     58:15                (OK Löftan) 
   26 Gustaf Arnesson               Småland                   1:01:27              (Alvesta SOK) 
   27 Emil Henmyr                   Blekinge                  1:03:41                 (OK Vilse) 
   28 Daniel Johansson              Skåne                     1:06:54                  (FK Åsen) 
   29 Martin Delin                  Skåne                     1:07:58               (Härlövs IF) 
   30 David Svensson                Småland                   1:14:01               (SOK Viljan) 
   31 Oliver Boman                  Halland                   1:16:32                (OK Nackhe) 
   32 David Norrestam               Skåne                     1:24:05              (Helsingborg) 

      Johan Wihlborg                Blekinge                   Felst.                 (OK Vilse) 
      Jakob Segerslätt              Skåne                      Felst.             (Rävetofta OK) 
      Jesper Ståhl                  Skåne                      Felst.                (IS Kullen) 
      David Djupsjö                 Halland                  Ej godk.          (Oskarsströms OK) 
      Gustav Lindqvist              Skåne                    Ej godk.             (OK Kontinent) 
      Fredrik Johansson II          Halland                  ej start              (Halmstad OK) 
      Rasmus Schurman               Halland                  ej start                 (Hylte OK) 



H14 SSM  (57)        4070 m                      

    1 Pontus Pettersson             Småland                     31:14               (Lessebo OK) 
    2 Erik Siebers                  Småland                     31:19                     (IKHP) 
    3 Tommy Pap                     Småland                     32:48               (SOL Tranås) 
    4 Viktor Blomqvist              Blekinge                    34:30              (Skogsfalken) 
    5 Filip Olsson                  Blekinge                    35:53              (Skogsfalken) 
    6 Simon Smedberg                Blekinge                    37:19              (Skogsfalken) 
    7 Tobias Nilsson                Blekinge                    38:10              (Skogsfalken) 
    8 David L Johansson             Halland                     38:17                  (IK Dran) 
    8 Andreas Bergander             Småland                     38:17                (Eksjö SOK) 
   10 John Eriksson                 Småland                     39:17                 (Växjö OK) 
   11 Eric Hansson                  Småland                     41:11                (Nässjö OK) 
   12 Fredrik Nilsson               Skåne                       41:50           (Örkelljunga FK) 
   13 Ola Brönnheden                Småland                     42:01              (Vimmerby OK) 
   14 Kasper Carlsson               Skåne                       42:51           (Hässleholms OK) 
   15 Per Skyggesson                Halland                     45:16                (OK Nackhe) 
   16 Erik Larsson                  Halland                     46:49                (OK Nackhe) 
   17 Tim Isaksson                  Halland                     46:50               (FK Friskus) 
   18 Hugo Mattson                  Skåne                       47:15             (Rävetofta Ok) 
   19 Jakob Bergsten                Småland                     47:44               (SOK Viljan) 
   20 Johan Ekelöv                  Skåne                       48:29               (Ringsjö OK) 
   21 Andre Nilsson                 Skåne                       48:42                  (FK Åsen) 
   22 Rasmus Karlsson               Skåne                       49:15               (Härlövs IF) 
   23 Linus Lager                   Småland                     49:32                (Nässjö OK) 
   24 Oscar Andersson               Skåne                       49:53                 (OK Gynge) 
   25 Oskar Ederlöv                 Småland                     50:31               (Gamleby OK) 
   26 Jonas Nilsson                 Halland                     51:48                (OK Nackhe) 
   27 Anton Oddmo                   Skåne                       51:56               (Härlövs IF) 
   28 Martin Bengtsson              Skåne                       53:59                (IS Kullen) 
   29 Alfred Carlsson               Småland                     54:07                (OK Stigen) 
   30 Gustav Marthinsson            Halland                     54:14                 (Hylte OK) 
   31 Johan Eliasson                Halland                     56:16               (FK Friskus) 
   32 Marcus Olsson                 Halland                     56:20               (FK Friskus) 
   33 Otto Brodin                   Halland                     56:57                 (Hylte OK) 
   34 Robert Larsson                Småland                   1:00:28               (Gamleby OK) 
   35 Viktor Tovesson               Blekinge                  1:02:46                    (Orion) 
   36 Johannes Bergman              Småland                   1:03:23                  (OK Älme) 
   37 Mathias Engström              Skåne                     1:03:57          (Hjärnarps GH OL) 
   38 Olof Hedberg                  Blekinge                  1:04:39                  (Ronneby) 
   39 Ludvig Berglin                Småland                   1:07:58               (Lessebo OK) 
   40 Sebastian Wetterström         Skåne                     1:10:06           (Tormestorps IF) 
   41 Carl Swedenborg               Skåne                     1:12:25                 (Lunds OK) 
   42 Felix Palmgren                Småland                   1:12:36              (Bodafors OK) 
   43 Alex Börjesson                Blekinge                  1:13:57              (Skogsfalken) 
   44 Jonathan Möller               Skåne                     1:14:39                (IS Kullen) 
   45 Kristian Oxenstierna          Skåne                     1:15:21               (Ringsjö OK) 
   46 Björn Edvinsson               Blekinge                  1:15:42                  (Ronneby) 
   47 Joel Johnsson                 Halland                   1:19:35                (OK Nackhe) 
   48 Sture Jeppson                 Skåne                     1:32:55                 (Lunds OK) 
   49 Olliver Schulz                Halland                   1:37:58                (OK Löftan) 
   50 Simon Bengtsson               Halland                   1:47:30               (FK Friskus) 
   51 Sam Johansson                 Blekinge                  1:47:43                    (Dacke) 
   52 Isac Hansson                  Halland                   2:35:08               (FK Friskus) 

      Peter Andersson               Halland                    Felst.                 (Hylte OK) 
      Fredrik Henriksson            Blekinge                 ej start                  (Ronneby) 
      Johan Engström                Blekinge                 ej start                    (Orion) 
      Axel Karlsson                 Halland                  ej start              (Halmstad OK) 
      Kristoffer Djupsjö            Halland                  ej start           (Oskarströms OK) 



D16 SSM  (36)        4180 m                      

    1 Lisa Pettersson               Blekinge                    36:34                    (Dacke) 
    2 Frida Andersson               Blekinge                    36:55                    (Dacke) 
    3 Sopie Trichler                Småland                     37:27                (Eksjö SOK) 
    4 Rebecka Olsson                Blekinge                    38:03              (Skogsfalken) 
    5 Jenny Björck                  Skåne                       41:31           (Örkelljunga FK) 
    6 Sara Bergander                Småland                     42:21                (Eksjö SOK) 
    7 Kajsa DeBourg                 Blekinge                    43:48                  (Ronneby) 
    8 Josefine Larsson              Småland                     44:29               (SOL Tranås) 
    9 Emelie Olsson                 Skåne                       44:43             (OK Kompassen) 
   10 Stina Persson                 Småland                     45:19               (Gamleby OK) 
   11 Maria Johansson               Halland                     46:24                (OK Löftan) 
   12 Elin Svensson                 Skåne                       46:36           (Hjärnarps GHOL) 
   13 Mia Kaisajuntti               Blekinge                    47:29              (Skogsfalken) 
   14 Maria Ohlsson                 Blekinge                    47:55                    (Dacke) 
   15 Carolina Karlsson             Småland                     48:14               (OK Njudung) 
   16 Josefine Nilsson              Skåne                       50:06          Helsingborgs SOK) 
   17 Lina Blomqvist                Blekinge                    50:30              (Skogsfalken) 
   18 Malin Settergren              Halland                     50:54           (Oskarströms OK) 
   19 Stina Jeppsson                Skåne                       52:12                 (Lunds OK) 
   20 Hanna Karlsson                Småland                     52:33                (Kalmar OK) 
   21 Åsa Lindström                 Småland                     52:59            (Bredaryds SOK) 
   22 Therese Klintberg             Småland                     53:55                (Eksjö SOK) 
   23 Lisa Lindström                Småland                     54:07            (Bredaryds SOK) 
   24 Julia Hagedorn Johansso       Skåne                       55:00           (Hjärnarps GHOL) 
   25 Matilda Jönsson               Skåne                       55:01           (Örkelljunga FK) 
   26 Anna Ekeröd Persson           Skåne                       56:08             (FK Göingarna) 
   27 Sandra Andersson              Halland                     58:28           (Falkenbergs OK) 
   28 Frida Hildingsson             Skåne                     1:00:36                 (Lunds OK) 
   29 Malin Kembring                Blekinge                  1:02:29                    (Dacke) 
   30 Lousie Jonsson                Småland                   1:04:38                (Eksjö SOK) 
   31 Johanna Börjesson             Halland                   1:06:56               (FK Friskus) 
   32 Annika Liljequist             Småland                   1:08:42                  (OK Älme) 

      Ulrika Lindstam               Småland                  Ej godk.               (SOL Tranås) 
      Rebecca Persson               Småland                  j fullf.               (Gamleby OK) 
      Linnea Edespong               Halland                  ej start               (FK Friskus) 
      Elin Arnshed                  Skåne                    ej start             (OK Kontinent) 



D15 SSM  (35)        4030 m                      

    1 Frida Gustavsson              Småland                     37:11            (Jönköpings OK) 
    2 Viktoria Ernstsson            Skåne                       40:27             (FK Göingarna) 
    3 Veronika Aspvall              Blekinge                    40:33                  (Ronneby) 
    4 Ann-Sofie Larsson             Skåne                       42:38              (Örkelljunga) 
    5 Sara Johansson                Småland                     43:10            (Bredaryds SOK) 
    6 Amanda Stensson Bohman        Småland                     43:35                 (Nybro OK) 
    7 Therese Hansen                Skåne                       43:59                 (FK Boken) 
    8 Beatrice Gustavsson           Småland                     44:00                (OK Bävern) 
    9 Sofie Söderblom               Halland                     45:08                (Ätrans IF) 
   10 Elna Forsberg                 Småland                     45:30                (Värend GN) 
   11 Sanna Linsefors               Skåne                       47:10                 (Lunds OK) 
   12 Sofie Hansen                  Skåne                       48:07                 (FK Boken) 
   13 Pernilla Petersson            Småland                     49:18             (Burseryds IF) 
   14 Anna Gustavsson               Småland                     49:23            (Jönköpings OK) 
   15 Erika Johansson               Blekinge                    50:02              (Skogsfalken) 
   16 Maja Nilsson                  Skåne                       51:06                     (HSOK) 
   17 Therese Carlsson              Småland                     51:22            (Jönköpings OK) 
   18 Sofia Eriksson                Halland                     51:44                (OK Löftan) 
   19 Elina Reiver                  Småland                     52:36              (Bodafors OK) 
   20 Sara Skyggesson               Halland                     53:14                (OK Nackhe) 
   21 Anna Johansson                Småland                     58:08                 (Ålems OK) 
   22 Sara-Lovise Ewertson          Småland                     58:35              (Bodafors OK) 
   23 Elin Thuresson                Småland                   1:00:55             (Burseryds IF) 
   24 Anna Sjöström                 Skåne                     1:03:44             (OK Kompassen) 
   25 Märtha Kaisajuntti            Blekinge                  1:04:47              (Skogsfalken) 
   26 Sandra Johansson              Skåne                     1:07:00                 (FK Boken) 
   27 Marie Rasmussen               Småland                   1:07:53                     (IKHP) 
   28 Maja Söderlund                Skåne                     1:08:49               (Tormestorp) 
   29 Sofie Larsson                 Halland                   1:16:26                (OK Nackhe) 
   30 Maja Öman                     Blekinge                  1:18:01                    (Dacke) 

      Ellinor Karlsson              Småland                    Felst.               (OK Njudung) 
      Sofia Gustavsson              Småland                  Ej godk.              (Alvesta SOK) 
      Emma Bergman                  Blekinge                 ej start               (Stigmännen) 
      Linnea Johansson              Halland                  ej start                  (IK Dran) 
      Frida Nilsson                 Skåne                    ej start                  (FK Åsen) 



D14 SSM  (55)        3780 m                      

    1 Malin Jensen                  Skåne                       34:19             (OK Kontinent) 
    2 Amanda Leo                    Småland                     35:35                (OK Stigen) 
    3 Sofie Svenssson               Småland                     35:45              (Vimmerby OK) 
    4 Josefin Tjernlund             Blekinge                    35:52              (OK Vilse-87) 
    5 Elin Månsson                  Halland                     36:02                (OK Löftan) 
    6 Isabelle Christofersson       Skåne                       38:02           (Tormestorps IF) 
    7 Linda Johansson               Halland                     38:32                (OK Löftan) 
    8 Johanna Erlandsson            Blekinge                    41:13              (Skogsfalken) 
    9 Ylva Gunnarsdotter            Småland                     41:18             (Tenhults SOK) 
   10 Rebecca Elmqvist              Småland                     42:06               (Gamleby OK) 
   11 Julia Axelsson                Småland                     42:31               (SOL Tranås) 
   12 Agnes Adolfsson               Småland                     42:42              (Vimmerby OK) 
   13 Jonna Johansson               Skåne                       43:20           (Örkelljunga FK) 
   14 Stina Berg                    Skåne                       43:31                (IS Kullen) 
   15 Emma Rosén                    Småland                     44:21               (OK Njudung) 
   16 Johanna Christofersson        Skåne                       44:29           (Tormestorps IF) 
   17 Erika Hugosson                Småland                     46:28                (Nässjö OK) 
   18 Elida Ottmer                  Skåne                       46:31           (Tormestorps IF) 
   19 Julia Lundqvist               Småland                     46:52                 (Nybro OK) 
   20 Anna Arvidsson                Småland                     47:19                (Kalmar OK) 
   21 Anna Bredfelt                 Skåne                       47:35                 (Lunds OK) 
   22 Margrete Aspvall              Blekinge                    47:36                  (Ronneby) 
   23 Matilda Stensson              Skåne                       47:43                (IS Kullen) 
   24 Anna Åhlin                    Skåne                       47:49          Helsingborgs SOK) 
   25 Johanna Johansson             Halland                     48:17                (OK Nackhe) 
   26 Anna Andersson                Blekinge                    48:22                    (Orion) 
   27 Elaine Olausson               Blekinge                    49:09                    (Orion) 
   28 Malin Tedblad                 Blekinge                    49:34                    (Dacke) 
   29 Elin Schyberg                 Halland                     49:41               (Fjärås AIK) 
   30 Tove Ståhl                    Skåne                       51:13                (IS Kullen) 
   31 Ellinor Tjernlund             Blekinge                    51:29              (OK Vilse-87) 
   32 Maja Andersson                Blekinge                    51:30                    (Dacke) 
   33 Karin Smedenmark              Blekinge                    51:33                  (Ronneby) 
   34 Felicia Nilsson               Blekinge                    52:36              (Skogsfalken) 
   35 Amanda Martinsson             Halland                     52:46           (Falkenbergs OK) 
   36 Matilda Arnesson              Blekinge                    53:19              (Skogsfalken) 
   37 Elina Westerlund              Skåne                       54:29                 (FK Boken) 
   38 Emma Pettersson               Småland                     55:11              (Vimmerby OK) 
   39 Sofia Björk                   Skåne                       55:48           (Örkelljunga FK) 
   39 Eva Adolfsson                 Småland                     55:48              (Vimmerby OK) 
   41 Jenny Olsson                  Skåne                       56:33           (Örkelljunga FK) 
   42 Fanny Majlöv                  Halland                     57:23                (OK Nackhe) 
   43 Natalie Elmqvist              Småland                     57:27               (Gamleby OK) 
   44 Elin Svensson                 Småland                     57:32                (Nässjö OK) 
   45 Elin Andersson                Halland                     57:34                  (IK Dran) 
   46 Linn Söderström               Halland                     58:54           (Oskarströms OK) 
   47 Ebba Roos                     Skåne                       59:51          Helsingborgs SOK) 
   48 Anna Gustavsson               Halland                   1:07:45                (OK Nackhe) 
   49 Matilda Karlsson              Blekinge                  1:11:16                    (Orion) 

      Martina Fredriksson           Blekinge                 Ej godk.                    (Dacke) 
      Sofia Bergman                 Småland                  Ej godk.                  (OK Älme) 
      Maja Pettersson               Blekinge                 ej start                    (Dacke) 
      Emelie Larsson                Halland                  ej start               (FK Friskus) 
      Kristin Schyberg              Halland                  ej start               (Fjärås AIK) 
      Viktoria Fridholm             Skåne                    ej start               (Ringsjö OK)