DM Sprint Blekingelö 2005-05-28 12:59
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl Namn                      Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H70  (2)       1950 m                      

    1 Sven Svensson               1 FK Vittus                    31:25 G        
    2 Lars Thörngren              1 Ronneby OK                   32:06 G        



H65  (6)       2060 m                      

    1 Owe Svensson                1 OK Orion                     19:30 G        
    2 Göte Nilsson                1 Ronneby OK                   20:11 G        
    3 Rune Bengtsson              1 Ronneby OK                   21:30 G        
    4 Bertil Eriksson             1 Stigmännen Karlshamns OK     21:50 G        
    5 Göran Folkesson             1 Ronneby OK                   27:00 S        
    6 Leif Sjögren                1 OK Orion                     28:01 B        



H60  (6)       2060 m                      

    1 Björn Linnersjö             1 OK Orion                     17:21 G        
    2 Lennart Mauritsson          1 Ronneby OK                   19:07 G        
    3 Bengt Bergkvist             1 Stigmännen Karlshamns OK     23:10 S        
    4 Kjell Månsson               1 Ronneby OK                   26:41 B        
    5 Rudi Olvenmyr               1 FK Vittus                    27:09          

      Ingemar Andersson           1 OK Orion                  ej start          



H55  (5)       2210 m                      

    1 Tommy Olsson                1 OK Dacke                     14:42 G        
    2 Lars Gunnar Bengtsson       1 Stigmännen Karlshamns OK     17:41 S        
    3 Sven-Olle Söderberg         1 OK Skogsfalken               22:29 B        
    4 Lars Svensson               1 OK Vilse 87                  26:05          
    5 Thomas Johansson            1 Stigmännen Karlshamns OK     26:50          



H50  (11)      2320 m                      

    1 Bengt Palm                  1 OK Vilse 87                  15:32 G        
    2 Roger Thörn                 1 OK Vilse 87                  16:53 G        
    3 Bengt Strindhagen           1 FK Vittus                    17:08 G        
    4 Per Nilsson                 1 Stigmännen Karlshamns OK     18:08 S        
    5 Jan Olofsson                1 Ronneby OK                   20:00 S        
    6 Christer Kaisajuntti        1 OK Skogsfalken               20:08 S        
    7 Johan Ryberg                1 Stigmännen Karlshamns OK     20:44 S        
    8 Bengt Aspvall               1 Ronneby OK                   21:24 S        
    9 Anders Henriksson           1 OK Skogsfalken               24:09          
   10 Ingmar Ohlsson              1 FK Vittus                    26:02          

      Per Svensson                1 Ronneby OK                ej start          



H45  (5)       2320 m                      

    1 Thomas Henmyr               1 OK Vilse 87                  16:21 G        
    2 Ingmar Olsson               1 OK Vilse 87                  17:11 G        
    3 Thommy Bergman              1 Stigmännen Karlshamns OK     22:38 S        
    4 John Rehn                   1 OK Skogsfalken               23:35 S        
    5 Per Erlandsson              1 Stigmännen Karlshamns OK     24:24 B        



H40  (9)       2460 m                      

    1 Mats Andersson              1 OK Orion                     15:50 G        
    2 Anders Pettersson           1 OK Dacke                     18:39 S        
    3 Pär-Ola Nilsson             1 OK Skogsfalken               18:44 S        
    3 Ulf Johansson               1 OK Dacke                     18:44 S        
    5 Göran Månsson               1 OK Dacke                     19:29 S        
    6 Sven Giselsson              1 Ronneby OK                   20:29 S        
    7 Pontus Larsson              1 OK Skogsfalken               20:34 S        
    8 Anders Johanson             1 OK Dacke                     27:26          

      Peter Wilhelmsson           1 OK Dacke                  ej start          



H35  (6)       2460 m                      

    1 Stefan Berglin              1 OK Dacke                     16:01 G        
    2 Marko Karkulehto            1 OK Vilse 87                  16:07 G        
    3 Ola Jönsson                 1 OK Vilse 87                  21:05 S        
    4 Jonas Johansson             1 OK Skogsfalken               21:53 S        
    5 Jonas Öman                  1 OK Dacke                     37:14          

      Patrik Wåhlin               1 OK Skogsfalken            Ej godk.          



H21  (19)      2620 m                      

    1 Jon Engkvist                1 Ronneby OK                   14:18 G        
    2 Yuri Omelchenko             1 OK Orion                     14:31 G        
    3 Martin Hogedal              1 OK Orion                     14:46 G        
    4 Daniel Nilsson              1 OK Skogsfalken               15:01 G        
    5 Jakob Bengtsson             1 Stigmännen Karlshamns OK     15:15 G        
    6 Oskar Håkansson             1 Ronneby OK                   15:34 G        
    7 Gustav Strindhagen          1 FK Vittus                    15:36 G        
    7 Thomas Johannesson          1 Ronneby OK                   15:36 G        
    9 Christian Håkansson         1 Ronneby OK                   16:02 G        
   10 Fredrik Persson             1 OK Dacke                     16:15 G        
   11 Jon Andersson               1 OK Orion                     17:51 S        
   12 Ola Söderberg               1 OK Skogsfalken               18:28 S        
   13 Per Holmberg                1 Ronneby OK                   19:49 S        
   14 Alexander Lindblom          1 Stigmännen Karlshamns OK     30:22          

      Mikael Olsson               1 OK Dacke                  Ej godk.          
      Torgny Lindström            1 Ronneby OK                Ej godk.          
      Johan Fredriksson           1 OK Vilse 87               ej start          
      Christian Lindblom          1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          
      Johan Håkansson             1 Ronneby OK                ej start          



H20  (3)       2460 m                      

    1 Oskar Johansson             1 OK Dacke                     19:34 G        
    2 Tommy Garting               1 FK Vittus                    20:16 G        
    3 Mattias Olsson              1 FK Vittus                    20:24 G        



H18  (9)       2320 m                      

    1 Johan Olausson              1 OK Orion                     12:51 G        
    2 Daniel Erlandsson           1 OK Vilse 87                  14:27 G        
    3 Dennis Hansson              1 OK Orion                     14:44 G        
    4 Tom Olausson                1 OK Orion                     15:36 S        
    5 Robin Johansson             1 OK Skogsfalken               16:31 S        
    6 Henrik Svilling             1 FK Vittus                    18:03 S        
    6 Linus Pilblad               1 OK Skogsfalken               18:03 S        

      Mattias Fredriksson         1 OK Vilse 87               ej start          
      Niclas Lindblom             1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H16  (3)       2210 m                      

    1 Lukas Petersson             1 Ronneby OK                   12:46          
    2 Jon Henriksson              1 OK Skogsfalken               19:01          
    3 Carl-Anton Ingmarsson       1 OK Vilse 87                  21:31          



H14  (6)       1950 m                      

    1 Måns Sandgren               1 OK Orion                     12:44          
    2 Felix Larsson               1 OK Skogsfalken               17:19          
    3 Anton Wiberg                1 OK Skogsfalken               17:44          
    4 Olle Öman                   1 OK Dacke                     52:18          

      Tobias Nilsson              1 OK Skogsfalken            ej start          
      Johan Engström              1 OK Orion                  ej start          



H12  (14)      1410 m                      

    1 Filip Olsson                1 OK Skogsfalken                7:50          
    2 Emil Olsson                 1 OK Orion                      7:56          
    3 Simon Smedberg              1 OK Skogsfalken                7:57          
    4 Anton Johansson             1 OK Orion                      8:50          
    5 Björn Edvinsson             1 Ronneby OK                    9:06          
    6 Olof Hedberg                1 Ronneby OK                   10:43          
    7 Alex Börjesson              1 OK Skogsfalken               10:47          
    8 Anton Nilsson               1 OK Skogsfalken               11:17          
    9 Fredrik Wennermark          1 OK Skogsfalken               11:29          
   10 Sam Johansson               1 OK Dacke                     12:27          
   11 Victor Tovesson             1 OK Orion                     12:48          
   12 Anton Rehn                  1 OK Skogsfalken               13:10          
   13 Albin Ingmarsson            1 OK Vilse 87                  14:29          

      Viktor Blomqvist            1 OK Skogsfalken            Ej godk.          



H10  (7)       1270 m                      

    1 Erik Andersson              1 OK Orion                      6:26          
    2 Per Edvinsson               1 Ronneby OK                    7:45          
    3 Philip Persson              1 OK Orion                      8:33          
    4 Carl Hedberg                1 Ronneby OK                   14:29          
    5 Alexander Johansson         1 OK Orion                     15:35          
    6 Theodor Wahlbom             1 OK Orion                     16:38          

      Edvin Ingmarsson            1 OK Vilse 87               ej start          



D60  (2)       1950 m                      

    1 Inger Axelsson              1 OK Orion                     37:51 G        

      MariAnne Stark              1 Ronneby OK                Ej godk.          



D50  (2)       2060 m                      

    1 Lena Söderberg              1 OK Skogsfalken               23:56 G        
    2 Bigge Bengtsson             1 Stigmännen Karlshamns OK     35:29 B        



D45  (2)       2060 m                      

    1 Birgitta Olsson             1 OK Skogsfalken               19:35 G        

      Carin Erlandsson            1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D40  (3)       2060 m                      

    1 Kerstin Arnesson            1 OK Skogsfalken               19:30 G        

      Pernilla Larsson            1 OK Skogsfalken            ej start          
      Annika Josefsson            1 OK Dacke                  ej start          



D35  (5)       2210 m                      

    1 Sara Giselsson              1 Ronneby OK                   18:07 G        
    2 Anne Johansson              1 OK Dacke                     21:52 S        
    3 Cecilia Lingerud            1 OK Skogsfalken               23:10 S        
    4 Susanne Johannesson         1 Ronneby OK                   24:07 S        

      Eva Pettersson              1 OK Dacke                  ej start          



D21  (3)       2460 m                      

    1 Sarah Olofsson              1 Ronneby OK                   20:58 G        
    2 Lina Svensson               1 OK Skogsfalken               22:43 G        
    3 Karin Lindqvist             1 Ronneby OK                   24:11 S        



D18  (6)       2210 m                      

    1 Ingela Smedenmark           1 Ronneby OK                   18:57 G        
    2 Kristina Aspvall            1 Ronneby OK                   19:22 G        
    3 Ida Johansson               1 Stigmännen Karlshamns OK     20:37 G        
    4 Emma Ingmarsson             1 OK Vilse 87                  20:41 G        
    5 Malin Johansson             1 Stigmännen Karlshamns OK     24:07 S        

      Emma Karlsson               1 OK Skogsfalken            ej start          



D16  (9)       2060 m                      

    1 Lisa Pettersson             1 OK Dacke                     15:18          
    2 Lina Blomqvist              1 OK Skogsfalken               16:47          
    3 Rebecka Olsson              1 OK Skogsfalken               18:37          
    4 Julia Frisk                 1 OK Orion                     19:04          
    5 Maria Ohlsson               1 FK Vittus                    19:41          
    6 Frida Johansson             1 OK Dacke                     24:40          
    7 Mia Kaisajuntti             1 OK Skogsfalken               25:23          

      Frida Andersson             1 OK Dacke                  Ej godk.          
      Nathalie Kidebäck           1 OK Skogsfalken            ej start          



D14  (10)      1950 m                      

    1 Anna Andersson              1 OK Orion                     17:43          
    2 Erika Johansson             1 OK Skogsfalken               19:20          
    3 Hanna Wåhlin                1 OK Skogsfalken               19:43          
    4 Karin Smedenmark            1 Ronneby OK                   19:56          
    5 Elaine Olausson             1 OK Orion                     20:31          
    6 Veronika Aspvall            1 Ronneby OK                   20:48          
    7 Maja Pettersson             1 OK Dacke                     21:54          
    8 Malin Tedblad               1 OK Dacke                     22:50          
    9 Maja Öman                   1 OK Dacke                     22:55          
   10 Erica Höglund               1 OK Dacke                     23:55          



D12  (8)       1410 m                      

    1 Johanna Erlandsson          1 Stigmännen Karlshamns OK      9:36          
    2 Margrete Aspvall            1 Ronneby OK                   10:09          
    3 Maja Andersson              1 OK Dacke                     11:06          
    4 Tove Ingvarsson             1 OK Skogsfalken               12:45          
    5 Carolin Håkansson           1 OK Orion                     13:04          
    6 Matilda Arnesson            1 OK Skogsfalken               15:27          
    7 Maja Höglund                1 OK Dacke                     15:34          

      Felicia Nilsson             1 OK Skogsfalken            ej start          



D10  (8)       1270 m                      

    1 Elin Berglin                1 OK Dacke                      7:21          
    2 Tilda Johansson             1 OK Orion                      9:05          
    3 Moa Pettersson              1 OK Dacke                      9:31          
    4 Sanna Pettersson            1 OK Dacke                      9:38          
    5 Klara Arnesson              1 OK Skogsfalken                9:56          
    6 Johanna Tovesson            1 OK Orion                     10:25          
    7 Maja Lingerud Sorinder      1 OK Skogsfalken               16:21          
    8 Julia Smedenmark            1 Ronneby OK                   22:09          



Öppen 1  (8)   1270 m                      

    1 Christer Svensson           1 Ronneby OK                   10:12 B        
    2 Henrik Johannesson          1 Ronneby OK                   10:53 B        
    3 Melker Johansson            1 OK Orion                     12:48 B        
    4 Denise Johansson            1 OK Dacke                     14:41 B        
    5 Samuel Giselsson            1 Ronneby OK                   17:47          
    6 Simon Giselsson             1 Ronneby OK                   18:39          
    7 Line Börjesson              1 OK Skogsfalken               22:50          
    8 Sara Rehn                   1 OK Skogsfalken               22:55          



Öppen 8  (8)   2210 m                      

    1 Mattias Knutsson           14 Lessebo OK                   18:12 B        
    2 Bo Svilling                 1 FK Vittus                    24:41 B        
    3 Håkan Andersson             1 OK Dacke                     24:48 B        
    4 Louise Pihl                 1 OK Dacke                     26:36          
    5 Jeanette Andersson          1 OK Dacke                     27:20          
    6 Maria Strindhagen           1 FK Vittus                    30:22          
    7 Kristin Johansson           1 OK Dacke                     31:31          
    8 Inge Alnaeus               15 Hammarby IF OF               41:04