Ok ORION Vårtävlingsö 2005-04-03 13:59
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21 LÅNG  (20) 12390 m                     

    1          Jon Engkvist              76     1 Ronneby OK                 1:11:40 G        
    2          Johan Håkansson           70     1 Ronneby OK                 1:18:51 G        
    3          Daniel Nilsson            78     1 OK Skogsfalken             1:19:47 G        
    4          Andrey Khramov            81    13 OK Pan-Kristianstad        1:19:59 G        
    5          Gustav Strindhagen        86     1 FK Vittus                  1:20:50 S        
    6          Gustav Näsman             77     1 Ronneby OK                 1:23:43 S        
    7          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:24:25 S        
    8          Magnus Larsson            71     1 OK Dacke                   1:25:00 S        
    9          David Runemalm            86    14 Nybro OK                   1:29:30 S        
   10          Erik Lundh                85    13 OK Pan-Kristianstad        1:31:31 S        
   11          Henric Johansson                15 IFK Lidingös Skid o OK     1:32:36 S        
   12          Oskar Stensson-Bohman     87    14 Nybro OK                   1:34:25 S        
   13          Mattias Jonsson           87    14 Nybro OK                   1:36:13 S        
   14          Thord Hultberg            75    14 SOK Viljan                 1:47:28 B        
   15          Rikard Kjellberg          77     1 OK Dacke                   1:49:07          
   16          Fredrik Persson           78     1 OK Dacke                   1:50:05          
   17          Markus Svensson           86    13 OK Pan-Kristianstad        1:50:36          

               Andreas Ferm              78     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Oskar Håkansson           81     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Erik Blomdahl             84    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          



D21 LÅNG  (12) 7760 m                      

    1          Lina Persson              82     1 OK Skogsfalken               59:45 G        
    2          Frida Bakkman             87    14 SOK Viljan                 1:05:11 G        
    3          Josefine Carlsson         87    14 SOK Viljan                 1:06:20 S        
    4          Maria Gustavsson                14 OK Älme                    1:07:11 S        
    5          Sarah Olofsson            77     1 Ronneby OK                 1:07:57 S        
    6          Lisa Palm                 85    14 Lessebo OK                 1:10:38 S        
    7          Maria Arvidsson           87    14 Kalmar OK                  1:12:04 S        
    8          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                   1:15:28 S        
    9          Hanna Åsander             80     1 OK Dacke                   1:44:44          

               Eva Gustavsson            79     7 Falkenbergs OK            ej start          
               Pia Olsson                74    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Christina Smedberg        64     1 OK Skogsfalken            ej start          



H75  (5)       3260 m                      

    1          Sture Jansson             27    14 Emmaboda Verda OK            41:50 G        
    2          Leo Gustavsson            27     1 Ronneby OK                   48:26 S        
    3          Gunnar Elfverson          29    14 Kalmar OK                    52:05 S        
    4          Stig Agestam              22    14 Kalmar OK                  1:01:57 B        
    5          Astor Lundqvist           24    14 Nybro OK                   1:07:28          



H70  (10)      4250 m                      

    1          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    49:11 G        
    2          Gillis Alm                34    14 Växjö OK                     52:29 G        
    3          Lars-Erik Malmqvist       32    14 Växjö OK                     57:48 S        
    4          Åke Karlsson              33    14 Kalmar OK                    58:13 S        
    5          Werner Törnblom           35    14 Växjö OK                   1:00:35 S        
    6          Torbjörn Strömbäck        35    14 SOK Viljan                 1:01:48 S        
    7          Allan Håkansson           33    14 SOK Viljan                 1:02:11 S        
    8          Bertil Ståhl              35    14 Kalmar OK                  1:09:15 S        
    9          Bengt-Åke Borgemo         34    14 SOK Viljan                 1:18:03          

               Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                ej start          



H65  (14)      4250 m                      

    1          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   40:44 G        
    2          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    40:52 G        
    3          Gösta Linge               37     1 FK Vittus                    41:21 G        
    4          Sivert Axelsson           37    14 Kalmar OK                    43:23 G        
    5          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   43:41 G        
    6          Bertil Eriksson           00     1 Stigmännen Karlshamns OK     49:52 S        
    7          Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                   49:56 S        
    8          Helmer Nilsson            36     1 OK Dacke                     50:03 S        
    9          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                   52:51 S        
   10          Uno Pettersson            38    14 Torsås OK                    53:13 S        
   11          Alf Johansson             40    14 Växjö OK                   1:00:02 B        
   12          Karl-Erik Johansson       39     1 OK Dacke                   1:04:24          
   13          Hans Falk                 40    14 Värend GN OL               1:06:16          
   14          Roland Akselsson          40    13 Lunds OK                   1:07:48          



H60  (17)      4670 m                      

    1          Anders Buhré              42    14 Nybro OK                     36:05 G        
    2          Göte Gustafsson           44    14 Emmaboda Verda OK            39:55 G        
    3          Leif Lindström            43    14 Nybro OK                     40:08 G        
    4          Jan-Erik Nilsson          44    14 SOK Viljan                   41:28 S        
    5          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            42:50 S        
    5          Gerth Sällström           43    14 Lessebo OK                   42:50 S        
    7          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:53 S        
    8          Erling Ekelöf             42    14 Värend GN OL                 43:03 S        
    9          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                     45:45 S        
   10          Stig Karlsson             41    14 Lessebo OK                   46:01 S        
   11          Kenneth Karlsson          45    14 Nybro OK                     50:08 S        
   12          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 53:20 B        
   13          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   55:29 B        
   14          Göran Rundgren            45    14 Lessebo OK                   57:10          
   15          Karl-Johan Knutsson       45    14 Nybro OK                     59:37          
   16          Jan-Ulf Karlsson          44    14 Nybro OK                   1:03:29          

               Roland Sandholm           43    14 Torsås OK                 ej start          



H55  (16)      5130 m                      

    1          Ronny Hjalmarsson         47    14 Emmaboda Verda OK            34:55 G        
    2          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     38:19 G        
    3          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:45 S        
    4          Jörgen Nilsson            50     1 Ronneby OK                   41:02 S        
    5          Hans Svenson              49    14 SOK Viljan                   41:53 S        
    6          Lars-Åke Åberg            47    14 Kalmar OK                    45:38 S        
    7          Jörgen Fransson           47    14 Emmaboda Verda OK            48:48 S        
    8          Per Andreasson            50    14 Värend GN OL                 51:18 B        
    9          Nils-Arne Håkansson       50     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:28 B        
   10          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:38          
   11          Lennart Bohman            46     1 FK Vittus                    54:24          
   12          Per Engkvist              46     1 Ronneby OK                   57:44          
   13          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     59:06          
   14          Johnny Gustafsson         46    14 Gamleby OK                 1:00:26          
   15          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken             1:04:07          
   16          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK          1:18:21          



H55 MOTION  (3 4550 m                      

    1          Stig Nydahl               46     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:08:16 S        

               Jan-Åke Hansson           48     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Kjell-Åke Persson         46     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          



H50  (24)      5790 m                      

    1          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  44:12 G        
    2          Christer Folkesson        53    14 Eksjö SOK                    45:42 G        
    3          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  46:53 G        
    4          Anders Wiberg             54     1 OK Skogsfalken               48:18 G        
    5          Björn Palm                51    14 Lessebo OK                   49:01 G        
    6          Christer Kaisajuntti      54     1 OK Skogsfalken               49:20 G        
    7          Stefan Carlsson           54    14 SOK Viljan                   49:38 G        
    8          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                    49:47 G        
    9          Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:53 S        
   10          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     51:19 S        
   11          Lars Martinsson           53     1 Ronneby OK                   54:41 S        
   12          Per Svensson              54     1 Ronneby OK                   56:28 S        
   13          Jonny Svensson            53     1 OK Vilse 87                  57:13 S        
   14          Johan Ryberg              54     1 Stigmännen Karlshamns OK     57:18 S        
   15          Hans Gottfridsson         51    14 Torsås OK                    57:32 S        
   16          Hans Söderberg            54    14 Gamleby OK                   59:06 S        
   17          Anders Henriksson         51     1 OK Skogsfalken             1:00:43 S        
   18          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                 1:01:36 S        
   19          Leif Johansson            53    14 Kexholms SK                1:06:32 B        
   20          Ingmar Ohlsson            54     1 FK Vittus                  1:07:04 B        
   21          Bo Svilling               55     1 FK Vittus                  1:15:59          
   22          Jan Olof Ferm             52    13 FK Göingarna               1:28:04          

               Bengt Aspvall             52     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Thomas Almqvist           54     1 FK Vittus                 ej start          



H45  (17)      6400 m                      

    1          Ove Lernå                 60    14 Kalmar OK                    42:38 G        
    2          Lars-Gunnar Nilsson       59    14 Eksjö SOK                    46:03 G        
    3          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  46:56 G        
    4          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  49:06 S        
    5          Andreas Oxenstierna       60    13 Ringsjö OK                   51:50 S        
    6          Inge Götesson             58     1 OK Dacke                     53:00 S        
    7          Claes Nilsson             57     6 Kungälvs OK                  53:08 S        
    8          Örjan Christensson        59     1 OK Skogsfalken               54:31 S        
    9          Bo Salomonson             56    14 Kalmar OK                    57:02 S        
   10          Bo Lönngren               60     1 OK Dacke                     57:14 S        
   11          Peter Henriksson          57     1 Ronneby OK                   57:54 S        
   12          Thommy Bergman            60     1 Stigmännen Karlshamns OK     58:59 S        
   13          Ingmar Ekelöv             56    13 Ringsjö OK                 1:00:56 S        
   14          Mats Arnesson             58    14 Alvesta SOK                1:06:50          
   15          Jan Andersson             59    14 Hjortens SK                1:07:10          
   16          Håkan Sandstedt           60    14 Eksjö SOK                  1:15:17          
   17          Per Erlandsson            59     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:28:03          



H40  (16)      6690 m                      

    1          Sven Lundgren             65    14 Värend GN OL                 47:16 G        
    2          Glen Håkansson            63    14 Växjö OK                     49:58 G        
    3          Mats Ljungqvist           65    14 Kexholms SK                  50:29 G        
    4          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               51:51 G        
    5          Mats Söderberg            64    14 Kalmar OK                    52:18 G        
    6          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     54:07 S        
    7          Ulf Johansson             64     1 OK Dacke                     55:44 S        
    8          Lars-Olof Lundquist       63    14 Nybro OK                   1:04:33 S        
    9          Pontus Larsson            62     1 OK Skogsfalken             1:05:51 S        
   10          Magnus Porle              64    14 Växjö OK                   1:17:03          
   11          Per Andersson             65    13 OK Gynge                   1:18:40          

               Peter Wilhelmsson         65     1 OK Dacke                  Ej godk.          
               Anders Pettersson         65     1 OK Dacke                  Ej godk.          
               Håkan Svensson            64     1 FK Vittus                 ej start          
               Lennart Knutsson          62    14 SOK Viljan                ej start          
               Kent Adolfsson            64     1 Ronneby OK                ej start          



H35  (14)      7200 m                      

    1          Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                   44:40 G        
    2          Stefan Berglin            67     1 OK Dacke                     47:09 G        
    3          Andreas Nilsson           70    14 Målilla OK                   47:41 G        
    4          Leif Johansson            67    14 OK Njudung                   50:36 S        
    5          Marko Karkulehto          66     1 OK Vilse 87                  52:23 S        
    6          Anders Blomqvist          66     1 OK Skogsfalken               54:48 S        
    7          Jonas Persson             67    14 Torsås OK                    55:49 S        
    8          Dennis Persson            69    14 Växjö OK                   1:03:08 B        
    9          Patrik Leickt             68    14 Kalmar OK                  1:03:11 B        
   10          Björn Karlsson            69    14 Kexholms SK                1:04:07 B        
   11          Lars Elfverson            67    14 Kalmar OK                  1:08:33          
   12          Tomas Karlsson            67    14 Kexholms SK                1:27:08          

               Anders Eriksson           69    14 Kexholms SK               Ej godk.          
               Våge Rindstig             69    14 SOK Viljan                ej start          



H35 MOTION  (5 6880 m                      

    1          Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken             1:04:32 S        
    2          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken             1:14:51 S        
    3          Tomas Blomqvist           57     1 OK Skogsfalken             1:18:56 B        
    4          John Rehn                 60     1 OK Skogsfalken             1:25:36 B        

               Ulf Nilsson               62     1 OK Skogsfalken            ej start          



H21  (21)      8120 m                      

    1          Fredrik Smedberg          67     1 OK Skogsfalken               56:15 G        
    2          Per Lindström             73    14 Lessebo OK                   57:00 G        
    3          Ola Söderberg             73     1 OK Skogsfalken             1:03:11 S        
    4          Lars Henriksson           71    10 Sundsvalls OK              1:04:55 S        
    5          Fredrik Karlsson          71    14 Nybro OK                   1:07:50 S        
    6          Ulrik Karlsson            75    14 Lessebo OK                 1:08:50 S        
    7          Albin Andersson           79     7 Falkenbergs OK             1:19:14 S        
    8          Kenny Brindstedt          86    14 Nybro OK                   1:20:57 B        
    9          Erik Heinemark            79     1 Ronneby OK                 1:24:06 B        
   10          Petter Andersson          79    14 Växjö OK                   1:25:56 B        
   11          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                 1:27:14          
   12          Christian Holmberg        79     1 FK Vittus                  1:40:50          
   13          Håkan Aronsson            70     1 FK Vittus                  1:45:51          
   14          Stefan Näsman             71     1 Ronneby OK                 1:49:12          
   15          Magnus Kronmar            73     1 FK Vittus                  2:07:40          

               Olof Ingemarsson          76     1 FK Vittus                 Ej godk.          
               Magnus Thörnblad          73     1 FK Vittus                 Ej godk.          
               Marcus Alexandersson      73    14 Kalmar OK                 ej start          
               Emil Berger               84    23 Motala AIF OL             ej start          
               Markus Almgren            79    17 OK Enen                   ej start          
               Henric Karlsson           84    15 Järla IF OK               ej start          



H20  (3)       6830 m                      

    1          Markus Enberg             85    14 SOK Viljan                 1:05:00 G        
    2          Oskar Johansson           86     1 OK Dacke                   1:16:28 S        
    3          Mattias Olsson            86     1 FK Vittus                  1:18:03 S        



H18  (13)      6690 m                      

    1          Lukas Gustavsson          87    14 Alvesta SOK                  51:02 G        
    2          Richard Sjöholm           90    13 Ringsjö OK                   52:46 G        
    3          Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87                  53:38 G        
    4          Mattias Knutsson          88    14 Lessebo OK                   54:45 G        
    5          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  55:20 G        
    6          Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               57:35 G        
    7          Linus Pilblad             87     1 OK Skogsfalken             1:01:37 S        
    8          Sebastian Ljungdahl       88    13 Hjärnarps GH OL            1:03:35 S        
    9          Niclas Lindblom           87     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:06:59 S        
   10          Patrik Johansson          87    14 Kexholms SK                1:17:58 B        

               Henrik Svilling           87     1 FK Vittus                 Ej godk.          
               Daniel Erlandsson         87     1 OK Vilse 87               ej start          
               Olof Nilsson              88     1 Ronneby OK                ej start          



H16  (14)      5560 m                      

    1          Lukas Petersson           89     1 Ronneby OK                   42:00          
    2          Oskar Ljungqvist          90    14 Kexholms SK                  50:09          
    3          Jon Nilsson               90     1 Ronneby OK                   50:12          
    4          Thom Barbus               89     1 OK Dacke                     52:04          
    5          Johan Nilsson             89     6 Kungälvs OK                  52:59          
    6          Emil Gunnarsson           90    14 Eksjö SOK                    53:13          
    7          Pontus Johansson          90    14 Kexholms SK                  55:04          
    8          Edvin Lorentzon           89    14 Nybro OK                     58:06          
    9          Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  59:05          
   10          Jon Henriksson            90     1 OK Skogsfalken               59:10          
   11          Adam Sandstedt            90    14 Eksjö SOK                  1:17:16          
   12          Anders Reimertz           90    14 Eksjö SOK                  1:21:10          
   13          Erik Sedhed               90     1 FK Vittus                  1:23:09          

               Pär Josefsson             89    14 Kalmar OK                 Ej godk.          



H14  (16)      4130 m                      

    1          Pontus Petersson          92    14 Lessebo OK                   31:06          
    2          Johan Ekelöv              92    13 Ringsjö OK                   31:15          
    3          Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken               34:27          
    4          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  39:13          
    5          Måns Sandgren             91     1 OK Orion                     39:18          
    6          Johan Engström            92     1 OK Orion                     40:19          
    7          Gustaf Arnesson           91    14 Alvesta SOK                  43:19          
    8          Andreas Bergander         92    14 Eksjö SOK                    43:35          
    9          Viktor Antonsson          91    14 Vimmerby OK                  45:41          
   10          Gustav Oxenstierna        92    13 Ringsjö OK                   53:40          
   11          David Svenson             91    14 SOK Viljan                   54:21          
   12          Anton Wiberg              91     1 OK Skogsfalken             1:02:01          
   13          Jakob Bergsten            92    14 SOK Viljan                 1:13:26          

               Magnus Lundahl            91    14 Alvesta SOK               ej start          
               Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Olof Christensson         92     1 OK Skogsfalken            ej start          



H12  (21)      3250 m                      

    1          Simon Smedberg            93     1 OK Skogsfalken               23:51          
    2          Filip Olsson              93     1 OK Skogsfalken               27:49          
    3          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     31:28          
    4          Viktor Blomqvist          93     1 OK Skogsfalken               32:59          
    5          Gustav Fredriksson        93     1 OK Orion                     33:40          
    6          Björn Edvinsson           93     1 Ronneby OK                   35:39          
    7          Ludvig Berglin            93    14 Lessebo OK                   36:19          
    8          Alex Börjesson            93     1 OK Skogsfalken               38:48          
    9          Victor Tovesson           93     1 OK Orion                     39:35          
   10          Ola Brönnheden            93    14 Vimmerby OK                  42:07          
   11          Albin Ingmarsson          93     1 OK Vilse 87                  43:37          
   12          Ludwig Ljungqvist         94    14 Kexholms SK                  46:43          
   13          Kristian Oxenstierna      93    13 Ringsjö OK                   46:44          
   14          Anton Nilsson             93     1 OK Skogsfalken               50:26          
   15          Sam Johansson             93     1 OK Dacke                     56:42          
   16          Anton Rehn                93     1 OK Skogsfalken             1:01:03          
   17          Gustav Svensson           94     1 FK Vittus                  1:05:03          
   18          Jakob Nilsson             94     1 Ronneby OK                 1:05:47          

               Emil Olsson               94     1 OK Orion                  Ej godk.          
               Olof Hedberg              93     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               David Porle               93    14 Växjö OK                  Ej godk.          



H10  (8)       2660 m                      

    1          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     18:19          
    2          Jesper Ellis              95     1 OK Orion                     23:34          
    3          Jakob Lindbom             95     1 OK Orion                     26:18          
    4          Theodor Wahlbom           96     1 OK Orion                     27:39          
    5          Anton Berglin             95    14 Lessebo OK                   29:17          
    6          Per Edvinsson             95     1 Ronneby OK                   35:07          
    7          Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken               35:40          

               Philip Persson            95     1 OK Orion                  Ej godk.          



D75  (4)       2870 m                      

    1          Sylvia Jansson            29    14 Emmaboda Verda OK          1:10:53 G        
    2          Verna Agestam             25    14 Kalmar OK                  1:18:01 G        
    3          Brita Elfverson           29    14 Kalmar OK                  1:47:38          
    4          Anna-Lisa Lundqvist       29    14 Nybro OK                   1:55:02          



D70  (2)       2870 m                      

    1          Gullan Almqvist           31    14 OK Älme                      41:12 G        
    2          Laila Malmqvist           35    14 Växjö OK                     49:57 S        



D65  (2)       3260 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  48:07 G        
    2          Birgitta Karnehov         39     1 OK Dacke                   1:12:41 B        



D60  (7)       3710 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   38:40 G        
    2          Ingrid Nilsson            42     1 Ronneby OK                   56:06 B        
    3          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL               1:03:12          
    4          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                 1:03:17          
    5          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:09:45          
    6          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                  1:15:24          
    7          Siw Ekelöf                43    14 Värend GN OL               1:25:33          



D55  (14)      3710 m                      

    1          Bodil Hermansson          50    13 OK Gynge                     35:49 G        
    2          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  37:39 G        
    3          Gun-Britt Fransson        48    14 Emmaboda Verda OK            38:25 G        
    4          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:09 S        
    5          Mari-Louise Karlsson      49    14 Nybro OK                     46:45 S        
    6          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            48:01 S        
    7          Lisa Kumlin               49    14 Växjö OK                     49:08 S        
    8          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               51:23 B        
    9          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     53:08 B        
   10          Vanja Gummesson           49    14 Nybro OK                     55:39          
   11          Ros-Mari Karlsson         46    14 Nybro OK                   1:02:51          

               Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Barbro Engkvist           48     1 Ronneby OK                ej start          
               Annika Andersson          50    14 SOK Viljan                ej start          



D55 MOTION  (3 2990 m                      

    1          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                  44:50 S        
    2          Margareta Lindgren        49    14 Värend GN OL                 47:26 S        
    3          Eivor Nydahl              48     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:02 B        



D50  (4)       3710 m                      

    1          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  35:25 G        
    2          Ethel Boman               55    14 SOK Viljan                   41:00 S        
    3          Britt-Marie Carlsson      54    14 SOK Viljan                   45:04 S        
    4          Kerstin Hjalmarsson       52    14 Emmaboda Verda OK            46:33 S        



D45  (5)       4250 m                      

    1          Åsa Nilsson               58     1 Ronneby OK                   35:09 G        
    2          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   36:41 G        
    3          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  38:24 G        
    4          Kristina Runemalm         60    14 Nybro OK                     46:27 S        
    5          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:26 S        



D45 MOTION  (3 3600 m                      

    1          Eva-Lena Falk             58    14 Värend GN OL                 48:59 S        
    2          Maria Strindhagen         55     1 FK Vittus                    52:21 S        
    3          Majlis Olsson             55     1 OK Skogsfalken             1:08:57 B        



D40  (4)       4250 m                      

    1          Marina Nilsson            61     6 Kungälvs OK                  44:27 G        
    2          Charlotte Lundquist       61    14 Nybro OK                     45:08 G        
    3          Pernilla Larsson          62     1 OK Skogsfalken               47:54 G        
    4          Mariann Johansson         61    14 Kexholms SK                  48:42 G        



D35  (4)       4670 m                      

    1          Anna Lernå                67    14 Kalmar OK                    36:10 G        
    2          Gunilla Karlsson          68    14 Växjö OK                     39:43 G        
    3          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     43:11 S        
    4          Jenny Berglin             69    14 Lessebo OK                   48:07 S        



D21  (6)       5130 m                      

    1          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               48:05 G        
    2          Liselotte Klemming        78    14 Kalmar OK                    49:38 G        
    3          Johanna Pettersson        77    14 OK Stigen                    54:55 S        
    4          Linda Karlsson            78    14 Lessebo OK                   56:30 S        
    5          Karolina Karlsson         71    14 Nybro OK                   1:00:16 S        
    6          Petra Käck                77    14 Sol Tranås                 1:18:28          



D21 MOTION  (2 4830 m                      

    1          Cecilia Rönnfjärd         71     1 OK Skogsfalken               47:38 S        
    2          Agneta Petersson          61     1 Ronneby OK                 1:01:58 B        



D18  (12)      4670 m                      

    1          Kristin Boman             88    14 SOK Viljan                   41:06 G        
    2          Matilda Olsson            89    13 Ringsjö OK                   42:41 G        
    3          Malin Johansson           88     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:31 S        
    4          Anna Josefsson            87    14 Kalmar OK                    48:42 S        
    5          Kristina Aspvall          88     1 Ronneby OK                   50:05 S        
    6          Ingela Smedenmark         87     1 Ronneby OK                   50:21 S        
    7          Susanne de Bourg          88     1 Ronneby OK                   52:29 S        
    8          Linn Lennartsson          87    14 Torsås OK                    55:53 S        
    9          Emma Ingmarsson           88     1 OK Vilse 87                1:01:18 B        
   10          Ida Johansson             88     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:05:49          
   11          Ellen Knutsson            87    14 Nybro OK                   1:09:28          
   12          Susanna Olausson          88    14 Torsås OK                  1:45:43          



D16  (11)      4400 m                      

    1          Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     41:46          
    2          Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               41:57          
    3          Lina Blomqvist            90     1 OK Skogsfalken               43:33          
    4          Frida Johansson           89     1 OK Dacke                     44:02          
    5          Louise Jonsson            90    14 Eksjö SOK                    46:09          
    6          Frida Andersson           90     1 OK Dacke                     48:00          
    7          Maria Ohlsson             90     1 FK Vittus                    50:21          
    8          Sara Bergander            90    14 Eksjö SOK                    51:09          
    9          Nathalie Kidebäck         89     1 OK Skogsfalken               52:43          
   10          Anna-Li Jonsson           89    14 SOK Viljan                   53:07          
   11          Johanna Falk              90    14 Värend GN OL                 56:25          



D14  (22)      3600 m                      

    1          Veronika Aspvall          91     1 Ronneby OK                   32:23          
    2          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  34:01          
    3          Amanda Stensson-Bohman    91    14 Nybro OK                     35:27          
    4          Erica Höglund             92     1 OK Dacke                     38:41          
    5          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     41:40          
    6          Julia Lundquist           92    14 Nybro OK                     42:31          
    7          Karin Smedenmark          92     1 Ronneby OK                   42:39          
    8          Erica Knutsson            92    14 Nybro OK                     42:45          
    9          Sofia Gustavsson          91    14 Alvesta SOK                  42:50          
   10          Nathalie Johansson        92    14 OK Njudung                   47:43          
   11          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  48:41          
   12          Anna Andersson            92     1 OK Orion                     50:11          
   13          Oline Eide                91    14 Kalmar OK                    50:33          
   14          Maja Öman                 91     1 OK Dacke                     52:15          
   15          Malin Tedblad             92     1 OK Dacke                     52:25          
   16          Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               52:44          
   17          Elin Pettersson           91    14 Vimmerby OK                  52:45          
   18          Stefanie Andersson        92    14 Vimmerby OK                  52:49          
   19          Emma Pettersson           92    14 Vimmerby OK                1:02:02          
   20          Martina Fredriksson       92     1 OK Dacke                   1:03:06          

               Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Linnéa Jonsson            91    14 SOK Viljan                ej start          



D12  (14)      3250 m                      

    1          Sofie Svensson            93    14 Vimmerby OK                  31:39          
    2          Margrete Aspvall          93     1 Ronneby OK                   35:08          
    3          Eva Adolfsson             93    14 Vimmerby OK                  36:57          
    4          Johanna Erlandsson        93     1 Stigmännen Karlshamns OK     37:35          
    5          Jenny Falk                93    14 Värend GN OL                 38:54          
    6          Felicia Nilsson           93     1 OK Skogsfalken               40:37          
    7          Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     47:38          
    8          Matilda Arnesson          93     1 OK Skogsfalken               48:12          
    9          Jenny Sedhed              00     1 FK Vittus                    51:11          
   10          Hanna Lindbom             94     1 OK Orion                     51:48          
   11          Carolin Håkansson         94     1 OK Orion                     56:00          
   12          Frida Danielsson          93    14 Vimmerby OK                1:02:12          
   13          Evelina Johansson         94    14 OK Njudung                 1:05:39          

               Elaine Olausson           92     1 OK Orion                  ej start          



D10  (8)       2660 m                      

    1          Sanna Pettersson          95     1 OK Dacke                     28:55          
    2          Elin Berglin              95     1 OK Dacke                     31:09          
    3          Moa Pettersson            96     1 OK Dacke                     37:03          
    4          Caroline Fredriksson      96     1 OK Dacke                     52:06          
    5          Ylva Christensson         96     1 OK Skogsfalken               57:53          
    6          Klara Arnesson            96     1 OK Skogsfalken               58:16          

               Emma Andersson            96    13 OK Gynge                  ej start          
               Johanna Tovesson          95     1 OK Orion                  ej start          



U4  (6)        3600 m                      

    1          Anna Arvidsson            99    14 Kalmar OK                    41:09          
    2          Olof Fredriksson          90     1 OK Orion                     46:43          
    3          Lisa Reiter                      1 Ronneby OK                   49:27          
    4          Max Pettersson            90    14 Vimmerby OK                  52:33          
    5          Alma Johansson            92    14 Vimmerby OK                  52:46          
    6          Jonatan Pettersson               1 OK Dacke                   1:59:49          



U3  (8)        3250 m                      

    1          Kajsa De Bourg                   1 Ronneby OK                   36:48          
    2          Emilia Andersson          94    14 Vimmerby OK                  49:49          
    3          Hanna Johansson           94     1 OK Dacke                     49:50          
    4          Olof Christensson                1 OK Skogsfalken               50:33          
    5          Tobias Wigertsson               14 Torsås OK                    51:59          
    6          Tommy Sundberg            92    14 Vimmerby OK                  59:46          

               Marcus Rehn               91     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Emil Nilsson              91    14 Torsås OK                 ej start          



U2  (9)        2660 m                      

    1          Axel Lundqvist                  14 Nybro OK                     28:52          
    2          Louise Lundgren           96    14 Värend GN OL                 30:11          
    3          Jon Björkman                     1 OK Vilse 87                  33:30          
    4          Henrik Eklund                   14 Växjö OK                     37:04          
    5          Edvin Ingemansson                1 OK Vilse 87                  38:14          
    6          Johan Eklund                    14 Växjö OK                     39:05          
    7          Andreas Wigertsson              14 Torsås OK                    43:29          
    8          Isabelle Ewö                     1 OK Orion                     53:26          
    9          Amanda Johansson                 1 OK Dacke                     57:13          



INSKOLNING  (1 1960 m                      

               Henrik Johannesson               1 Ronneby OK                   Godk.          
               Denise Johansson          99     1 OK Dacke                     Godk.          
               Lukas Lundgren                  14 Värend GN OL                 Godk.          
               Linnea Berglin            97     1 OK Dacke                     Godk.          
               Carl Hedberg              96     1 Ronneby OK                   Godk.          
               Ebba Leickt                     14 Kalmar OK                    Godk.          
               Oskar Johansson                  1 OK Dacke                     Godk.          
               Andreas Jonsson                  1 OK Orion                     Godk.          
               Mattis Nilsson                   1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Sara Rehn                        1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Line Börjesson                   1 OK Skogsfalken               Godk.          



Öppen 2  (19)  3250 m                      

    1          Carina Ingmarsson                1 OK Vilse 87                  36:36 B        
    2          Dennis Kronmar                   1 FK Vittus                    42:35 B        
    3          Ulla-Britt Karlsson             14 Växjö OK                     43:52 B        
    4          Stig Karlsson                    1 Ronneby OK                   45:40 B        
    5          Yvonne Svilling                  1 FK Vittus                    49:52          
    6          Gunnel Ferm                     13 FK Göingarna                 50:02          
    7          Kerstin Henrysdotter            14 Kalmar OK                    51:36          
    8          Ulla Svensson                   14 Jönköpings OK                51:42          
    9          Kristina Nedfors                 1 OK Dacke                     52:48          
   10          Kristin Johansson                1 OK Dacke                     54:15          
   11          Marianne Arvidsson              14 Kalmar OK                    54:19          
   12          Birgitta Andersson              14 Lessebo OK                   58:12          
   13          Birgitta Pettersson             14 Alvesta SOK                1:03:06          
   14          Gustav Almqvist                 14 OK Älme                    1:04:24          
   15          Elsie Svensson                  14 Torsås OK                  1:08:35          
   16          Annika Olsson                   14 Lessebo OK                 1:13:54          
   17          Marianne Stark                   1 Ronneby OK                 1:16:50          
   18          Lorentz Svensson                14 Torsås OK                  1:27:05          

               Inge Alnaeus                    15 Hammarby IF OF            Ej godk.          



Öppen 5  (49)  4130 m                      

    1          Mollie Nohave                    1 OK Orion                     39:38 B        
    2          Anne Johansson                   1 OK Dacke                     41:31 B        
    3          Karin Lindqvist                  1 Ronneby OK                   41:37 B        
    4          Göran Lundahl                   14 Alvesta SOK                  42:03 B        
    5          Anders Johansson                 1 OK Dacke                     42:14 B        
    6          Kerstin Arnesson                 1 OK Skogsfalken               42:38 B        
    7          Kenneth Nilsson                 14 Kalmar OK                    42:39 B        
    8          Karl-Erik Jonasson              14 Kalmar OK                    44:20 B        
    9          Roland Ekelöf                    1 Stigmännen Karlshamns OK     44:46 B        
   10          Jonas Öhman                      1 OK Dacke                     44:56 B        
   11          Eva Eklund                      14 Växjö OK                     45:10 B        
   12          Sonja Haas                      14 Nybro OK                     46:02 B        
   13          Göran Lorensson                 14 Nybro OK                     47:17 B        
   14          Sussanne Johannesson             1 Ronneby OK                   48:33 B        
   15          Håkan Andersson                  1 OK Dacke                     48:53 B        
   16          Rune Eide                       14 Kalmar OK                    49:21 B        
   17          Christian Lindblom               1 Stigmännen Karlshamns OK     49:31 B        
   18          Jeanette Andersson               1 OK Dacke                     50:41 B        
   19          Arja Ingvarsson                  1 OK Vilse 87                  51:17 B        
   20          Alexander Lindblom               1 Stigmännen Karlshamns OK     51:26 B        
   21          Anders Andersson                14 Emmaboda Verda OK            52:24          
   22          Daniel Emilsson                 14 Torsås OK                    52:46          
   23          Bo Karlsson                      1 OK Skogsfalken               53:13          
   24          Johan Holmgren                   1 Stigmännen Karlshamns OK     53:36          
   25          Ragnar Olsson                    1 Ronneby OK                   54:00          
   26          Monica Fredriksson               1 OK Dacke                     54:13          
   27          Märta Kajsajunti                 1 OK Skogsfalken               54:56          
   28          Jenny Andersson                 14 Lessebo OK                   55:02          
   29          Malin Frej                       1 OK Vilse 87                  55:34          
   30          Jan Svensson                    14 Jönköpings OK                56:46          
   31          Ove Höglund                      1 OK Dacke                     57:19          
   32          Björn Norrliden                 14 Torsås OK                    57:31          
   33          Bernt Pettersson                14 Alvesta SOK                  57:53          
   34          Håkan Nilsson                    1 Ronneby OK                   58:43          
   35          Lennart Johannesson              1 Stigmännen Karlshamns OK     59:21          
   36          Carina De Bourg                  1 Ronneby OK                   59:31          
   37          Eva Karlsson                    13 OK Gynge                     59:39          
   38          Roland Gustavsson               14 Alvesta SOK                1:00:14          
   39          Kitty Brindstedt                14 Nybro OK                   1:00:57          
   40          Anders Blad                      1 Stigmännen Karlshamns OK   1:02:18          
   41          Eva Gustavsson                  14 Alvesta SOK                1:04:44          
   42          Maria Nilsson                    1 OK Skogsfalken             1:09:05          
   43          Eva Lundahl                     14 Alvesta SOK                1:09:35          
   44          Åsa Eide                        14 Kalmar OK                  1:10:09          
   45          Emelie Danielsson               14 Vimmerby OK                1:10:24          
   46          Stig Svensson                   14 OK Virdarna                1:13:16          
   47          Bo Hedström                     14 Kalmar OK                  1:13:22          
   48          Elisabeth Danielsson            14 Vimmerby OK                1:13:56          
   49          Marie Lund                      13 OK Gynge                   1:26:43          



Öppen 8  (27)  5130 m                      

    1          Torgny Lindström                 1 Ronneby OK                   32:53 B        
    2          Jenny Håkansson                  1 OK Orion                     41:50 B        
    3          Jonatan Blomqvist               14 Nybro OK                     43:23          
    4          Göran Henriksson                14 Torsås OK                    43:59          
    5          Emil Fager                       1 FK Vittus                    46:52          
    6          Roland Jansson                  14 Växjö OK                     47:31          
    7          Ingela Ekelöv                   13 Ringsjö OK                   48:44          
    8          John Sjösäter                   14 SOK Viljan                   49:11          
    9          Dan Sjöholm                     13 Ringsjö OK                   49:45          
   10          Dan Holmgren                    17 Tierps SOK                   50:43          
   11          Kenneth Fager                    1 FK Vittus                    50:50          
   12          Anna Johansson                  14 Eksjö SOK                    53:34          
   13          Bo Johnsson                     14 Nybro OK                     54:23          
   14          Leif Eriksson                   17 Heby Allmänna IF             54:35          
   15          Christer Nilsson                 1 FK Vittus                    54:48          
   16          Eva Persson                     14 Växjö OK                     57:32          
   17          Tomas Bohman                    14 Nybro OK                     59:32          
   18          Anne Lindell                    14 Kalmar OK                    59:35          
   19          Kent Mattisson                   1 OK Dacke                   1:01:13          
   20          Dag Jacobsson                   14 Växjö Allmänna IS          1:05:10          
   21          Peter Gustavsson                14 OK Älme                    1:05:37          
   22          Roland Hermansson               13 OK Gynge                   1:06:00          
   23          Hanna Lundahl                   14 Alvesta SOK                1:06:58          
   24          Ove Söderström                   1 OK Dacke                   1:12:02          
   25          Ronny Fredriksson                1 OK Dacke                   1:12:42          
   26          Mats Karlsson                    1 FK Vittus                  1:12:51          
   27          Ronny Karlsson                   1 OK Skogsfalken             1:21:56          



Öppen 9  (2)   7200 m                      

    1          Claes Otterborg                 14 Eksjö SOK                    56:38 B        
    2          Stefan Löfqvist                 14 SOK Viljan                 1:14:35 B