DM Kortdistans Blekingelö 2004-09-04 14:33
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21  (38)      4670 m                      

    1          Tobias Noborn             73     1 OK Orion                     25:56 G        
    2          Rikard Gunnarsson         78     1 OK Orion                     26:12 G        
    3          Jonas Pilblad             77     1 OK Skogsfalken               27:19 G        
    4          Yuri Omelchenko           71     1 OK Orion                     28:16 G        
    5          Jon Engkvist              76     1 Ronneby OK                   28:22 G        
    6          Gustav Näsman             77     1 Ronneby OK                   28:48 G        
    7          Martin Hogedal            80     1 OK Orion                     29:00 G        
    8          Christian Håkansson       74     1 Ronneby OK                   29:32 S        
    9          Magnus Palm               79     1 OK Skogsfalken               30:37 S        
   10          Ola Lindqvist             78     1 OK Skogsfalken               31:38 S        
   11          Magnus Larsson            71     1 OK Dacke                     31:45 S        
   12          Henrik Berlin             69     1 OK Orion                     32:10 S        
   13          Patrik Sjökvist           75     1 OK Orion                     32:25 S        
   14          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     32:32 S        
   15          Niklas Bratt              67     1 OK Orion                     32:48 S        
   16          Anders Smedenmark         81     1 Ronneby OK                   34:01 S        
   17          Olof Nilsson              78     1 OK Skogsfalken               34:26 S        
   18          Per Andréasson            81     1 OK Skogsfalken               35:02 S        
   19          Oskar Håkansson           81     1 Ronneby OK                   35:37 S        
   20          Martin Granqvist          78     1 OK Orion                     36:02 S        
   21          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK     36:30 S        
   22          Kalle Ingvarsson          82     1 OK Vilse 87                  37:17 B        
   23          Johan Persson             80     1 OK Skogsfalken               37:18 B        
   24          Claes Otterborg           76    14 Eksjö SOK                    37:31 B        
   25          Daniel Nilsson            78     1 OK Skogsfalken               39:30          
   26          Daniel Smedenmark         82     1 Ronneby OK                   40:51          
   27          Henrik Ottosson           80     1 OK Skogsfalken               42:10          
   28          Gabriel Bengtsson         81     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:22          
   29          Tony Larsson              71     1 OK Skogsfalken               42:30          
   30          Rikard Kjellberg          77    17 OK Linné                     42:41          
   31          Magnus Hansson            79     1 OK Skogsfalken               48:39          
   32          Peter Svedin               1     1 OK Orion                     49:59          
   33          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                   54:29          
   34          Björn Andersson                  1 OK Dacke                     59:01          
   35          Håkan Nilsson             77     1 Ronneby OK                 1:27:09          

               Emil Ingvarsson           85     1 OK Vilse 87               Ej godk.          
               Johan Nohave               1     1 OK Orion                  ej start          
               Stefan Näsman             71     1 Ronneby OK                ej start          



H18  (14)      3690 m                      

    1          Gustav Strindhagen        86     1 FK Vittus                    23:42 G        
    2          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  24:52 G        
    3          Johan Olausson            87     1 OK Orion                     25:05 G        
    4          Daniel Erlandsson         87     1 OK Vilse 87                  25:37 G        
    5          Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87                  27:31 S        
    6          Oskar Johansson           86     1 OK Dacke                     30:39 S        
    7          Henrik Svilling           87     1 FK Vittus                    33:40 S        
    8          Mattias Olsson            86     1 FK Vittus                    34:27 B        
    9          Viktor Henmyr             86     1 OK Vilse 87                  38:01          
   10          Johan Fredriksson         86     1 OK Vilse 87                  40:18          
   11          Niclas Lindblom           87     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:25          
   12          Linus Pilblad             87     1 OK Skogsfalken               46:11          
   13          Emil Fager                86     1 FK Vittus                    48:25          
   14          Mattias Fredriksson       87     1 OK Vilse 87                1:06:31          



D21  (20)      3690 m                      

    1          Cecilia Bratt             66     1 OK Orion                     27:00 G        
    2          Åsa Hellqvist             78     1 OK Skogsfalken               28:00 G        
    3          Sofia Olsson              81     1 OK Skogsfalken               28:25 G        
    4          Jenny Håkansson           72     1 OK Orion                     28:53 G        
    5          Christina Smedberg        64     1 OK Skogsfalken               30:24 S        
    6          Pia Ekroth                74    13 Pan-Kristianstad             30:38 S        
    7          Therese Gustavsson        83     1 Ronneby OK                   31:49 S        
    8          Maria Sibileva            68     1 OK Orion                     33:37 S        
    9          Lina Persson              82     1 OK Skogsfalken               36:14 S        
   10          Anna Andréasson           77     1 OK Skogsfalken               37:00 S        
   11          Sarah Olofsson            77     1 Ronneby OK                   37:12 S        
   12          Anna Johansson            76    14 Eksjö SOK                    37:25 S        
   13          Anna-Karin Jonsson        72     1 OK Orion                     38:08 B        
   14          Maria Persson             74     1 OK Orion                     38:52 B        
   15          Kristina G Andersson      71     1 OK Dacke                     45:21          
   16          Karin Lindqvist           77     1 Ronneby OK                   45:42          
   17          Linda Petersson           75     1 OK Dacke                     48:44          
   18          Marie Berglin             71     1 OK Dacke                     52:05          

               Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Hanna Åsander             80    17 OK Linné                  ej start          



D18  (5)       3110 m                      

    1          Linn Olsson               86     1 OK Orion                     36:01 G        
    2          Marie Madsen              86     1 Ronneby OK                   40:04 G        
    3          Ingela Smedenmark         87     1 Ronneby OK                   41:51 S        
    4          Linnea Ewö                87     1 OK Orion                     42:22 S        
    5          Amelie Sundahl            86     1 OK Dacke                     45:34 S        



H75  (3)       2420 m                      

    1          Leo Gustavsson            27     1 Ronneby OK                   38:23 G        
    2          Erik Gummesson                   1 Skogsvandrarna               48:18 S        

               Gunnar Karlsson           26     1 Ronneby OK                Ej godk.          



H70  (5)       2650 m                      

    1          Olle Nilsson              34     1 Stigmännen Karlshamns OK     31:17 G        
    2          Lars Thörngren            30     1 Ronneby OK                   43:52 S        
    3          Gunnar Olsson             31     1 OK Vilse 87                  50:43          
    4          Nils Henmyr               34     1 OK Vilse 87                  51:18          
    5          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                  1:02:44          



H65  (8)       3110 m                      

    1          Leif Sjögren              37     1 OK Orion                     32:35 G        
    2          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   33:20 G        
    3          Sven Gyberg               39     1 OK Skogsfalken               35:57 G        
    4          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                   41:14 S        
    5          Helmer Nilsson            36     1 OK Dacke                     43:29 S        
    6          Gustav Fredriksson        37     1 Ronneby OK                   44:38 S        

               Göte Nilsson              37     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Owe Svensson              38     1 OK Orion                  ej start          



H60  (6)       3110 m                      

    1          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     32:19 G        
    2          Ingemar Andersson         44     1 OK Orion                     34:18 G        
    3          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken               38:14 S        
    4          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   38:45 S        
    5          Sven Jonasson             42     1 OK Skogsfalken               41:11 S        

               Gunnar Johansson          42     1 OK Orion                  Ej godk.          



H55  (9)       3340 m                      

    1          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:43 G        
    2          Lennart Bohman            46     1 FK Vittus                    30:46 G        
    3          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     30:53 G        
    4          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     35:50 S        
    5          Rolf Andréasson           49     1 OK Skogsfalken               36:54 S        
    6          Rudi Olvenmyr             45     1 FK Vittus                    37:16 S        
    7          Thomas Johansson          49     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:12 B        
    8          Aymonn Andersson          46     1 OK Dacke                     47:20          

               Thomas Andersson          50     1 Ronneby OK                ej start          



H50  (16)      3340 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  25:38 G        
    2          Kenneth Fager             52     1 FK Vittus                    28:47 G        
    3          Thomas Almqvist           54     1 FK Vittus                    29:36 S        
    4          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                    32:13 S        
    5          Johan Ryberg              54     1 Stigmännen Karlshamns OK     33:39 S        
    6          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                   34:13 S        
    7          Jan Olofsson              53     1 Ronneby OK                   36:05 S        
    8          Christer Nilsson          51     1 FK Vittus                    38:36 B        
    9          Anders Henriksson         51     1 OK Skogsfalken               39:28          
   10          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               39:40          
   11          Ingmar Ohlsson            54     1 FK Vittus                    40:41          
   12          Jörgen Nilsson            50     1 Ronneby OK                   40:42          
   13          Per Svensson              54     1 Ronneby OK                   43:36          
   14          Pentti Fredriksson        51     1 OK Vilse 87                1:26:48          

               Christer Kaisajuntti      54     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Jonny Svensson            53     1 OK Vilse 87               ej start          



H45  (11)      3690 m                      

    1          Kent Olsson               58     1 OK Orion                     26:00 G        
    2          Ola Svensson               1     1 OK Orion                     27:52 G        
    3          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  28:55 G        
    4          Inge Götesson             58     1 OK Dacke                     30:05 S        
    5          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  30:45 S        
    6          Bo Svensson               58     1 FK Vittus                    33:41 S        
    7          Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:25          
    8          Tomas Blomqvist           57     1 OK Skogsfalken               52:07          
    9          Bo Svilling               55     1 FK Vittus                  1:12:19          

               Örjan Christensson        59     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Håkan Forsman             56     1 Ronneby OK                ej start          



H40  (11)      3690 m                      

    1          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  26:24 G        
    2          Mats Andersson            64     1 OK Orion                     26:38 G        
    3          Anders Johanson           63     1 OK Dacke                     27:46 G        
    4          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               27:47 G        
    5          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     28:58 G        
    6          Ulf Johansson             64     1 OK Dacke                     35:03 S        
    7          Thommy Bergman            60     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:04 B        
    8          Ulf Nilsson               62     1 OK Skogsfalken               56:36          
    9          John-Peter Wåhlin         62     1 OK Skogsfalken             1:39:11          

               John Rehn                 60     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Peter Olausson            64     1 OK Orion                  ej start          



H35  (12)      4100 m                      

    1          Fredrik Smedberg          67     1 OK Skogsfalken               29:10 G        
    2          Lars-Ola Larsson          67     1 OK Orion                     32:16 G        
    3          Marko Karkulehto          66     1 OK Vilse 87                  33:40 S        
    4          Ulf Jungstrand            60     1 OK Skogsfalken               34:34 S        
    5          Martin Byggeth            68     1 OK Dacke                     37:55 S        
    6          Anders Blomqvist          66     1 OK Skogsfalken               38:48 S        
    7          Anders Pettersson         65     1 OK Dacke                     42:06 B        
    8          Leif Kembring             65     1 OK Dacke                     42:22 B        
    9          Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken               48:26          
   10          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken             1:01:23          

               Peter Wilhelmsson         65     1 OK Dacke                  ej start          
               Pontus Jonsson            65     1 OK Orion                  ej start          



H16  (8)       2800 m                      

    1          Lukas Petersson           89     1 Ronneby OK                   19:49          
    2          Olof Nilsson              88     1 Ronneby OK                   20:35          
    3          Dennis Hansson            88     1 OK Skogsfalken               20:57          
    4          Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               30:44          
    5          Robert Tjernlund          89     1 OK Vilse 87                  35:09          
    6          Tom Olausson              88     1 OK Orion                     36:20          
    7          Thom Barbus               89     1 OK Dacke                     39:50          

               Olof Sandgren             89     1 OK Orion                  ej start          



H14  (11)      2790 m                      

    1          Måns Sandgren             91     1 OK Orion                     22:42          
    2          Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken               24:24          
    3          Timofej Sibilev           90     1 OK Orion                     25:32          
    4          Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  26:08          
    5          Jon Nilsson               90     1 Ronneby OK                   26:27          
    6          Jon Henriksson            90     1 OK Skogsfalken               27:44          
    7          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  27:51          
    8          Anton Wiberg              91     1 OK Skogsfalken               29:41          
    9          Olof Tornborg             91     1 FK Vittus                    34:14          
   10          Olof Fredriksson          90     1 OK Orion                     35:15          
   11          Oskar Blomqvist           90     1 OK Skogsfalken               38:52          



H12  (12)      2090 m                      

    1          Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken               12:50          
    2          Simon Smedberg            93     1 OK Skogsfalken               13:38          
    3          Johan Engström            92     1 OK Orion                     13:58          
    4          Gustav Fredriksson        93     1 OK Orion                     17:09          
    5          Viktor Blomqvist          93     1 OK Skogsfalken               18:16          
    6          Filip Olsson              93     1 OK Skogsfalken               19:58          
    7          Albin Ingmarsson          93     1 OK Vilse 87                  20:34          
    8          Alex Börjesson            93     1 OK Skogsfalken               20:56          
    9          Victor Tovesson           93     1 OK Orion                     21:29          
   10          Jacob Wåhlin              93     1 OK Skogsfalken               23:46          
   11          Anton Rehn                93     1 OK Skogsfalken               35:52          
   12          Sam Johansson             93     1 OK Dacke                     40:37          



H10  (11)      1870 m                      

    1          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     12:40          
    2          Anton Johansson           94     1 OK Orion                     13:16          
    3          Emil Olsson               94     1 OK Orion                     17:05          
    4          Gustav Svensson                  1 FK Vittus                    18:56          
    5          Jakob Lindbom             95     1 OK Orion                     19:43          
    6          Jakob Nilsson             94     1 Ronneby OK                   20:18          
    7          Jesper Ellis              95     1 OK Orion                     25:44          
    8          Theodor Wahlbom           96     1 OK Orion                     31:55          

               Philip Persson            95     1 OK Orion                  Ej godk.          
               Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Alexander Johansson       95     1 OK Orion                  ej start          



D60  (6)       2650 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  38:57 G        
    2          Inger Axelsson            42     1 OK Orion                     41:06 G        
    3          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  47:06 S        
    4          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:42 S        
    5          Ingrid Nilsson            42     1 Ronneby OK                   56:18 B        
    6          Birgitta Karnehov         39     1 OK Dacke                   1:09:00          



D55  (4)       2650 m                      

    1          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:44 G        
    2          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               47:20 G        
    3          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                  52:37 S        

               Lena Olsson               48     1 OK Orion                  ej start          



D50  (4)       3110 m                      

    1          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               33:26 G        
    2          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  36:53 G        
    3          Gunilla Andersson         50     1 OK Dacke                     47:05 S        
    4          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     57:52          



D45  (8)       3110 m                      

    1          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   30:20 G        
    2          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               39:17 S        
    3          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  40:41 S        
    4          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:37 S        
    5          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  45:06 B        
    6          Eva Karlsson              55     1 OK Skogsfalken               58:20          
    7          Eva Almqvist              57     1 FK Vittus                    59:00          

               Åsa Nilsson               58     1 Ronneby OK                ej start          



D40  (3)       3340 m                      

    1          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  34:41 G        
    2          Lena Sandgren Swartz      62     1 OK Orion                     35:46 G        
    3          Carin Erlandsson          60     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:52 S        



D35  (5)       3340 m                      

    1          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     34:28 G        
    2          Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                     36:21 G        
    3          Anne Johansson            67     1 OK Dacke                     36:45 G        
    4          Sophie Byggeth            69     1 OK Dacke                     38:21 G        
    5          Carina Jonsson            66     1 OK Orion                     58:14          



D16  (13)      2800 m                      

    1          Ida Olsson                88     1 OK Orion                     29:20          
    2          Julia Frisk               89     1 OK Orion                     30:36          
    3          Susanne de Bourg          88     1 Ronneby OK                   30:47          
    4          Kristina Aspvall          88     1 Ronneby OK                   32:20          
    5          Frida Johansson           89     1 OK Dacke                     34:35          
    6          Malin Johansson           88     1 Stigmännen Karlshamns OK     35:29          
    7          Nathalie Kidebäck         89     1 OK Skogsfalken               36:09          
    8          Emma Ingmarsson           88     1 OK Vilse 87                  36:59          
    9          Ida Johansson             88     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:28          
   10          Emma Karlsson             88     1 OK Skogsfalken               44:45          
   11          Elise Wåhlin              88     1 OK Skogsfalken               51:07          

               Jennifer Jönsson          89     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Linn Kaisajuntti          88     1 OK Skogsfalken            ej start          



D14  (13)      2790 m                      

    1          Lina Blomqvist            90     1 OK Skogsfalken               22:22          
    2          Rebecka Olsson            90     1 OK Skogsfalken               26:07          
    3          Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               26:42          
    4          Veronika Aspvall          91     1 Ronneby OK                   26:45          
    5          Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     29:20          
    6          Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken               34:42          
    7          Märtha Kaisajuntti        91     1 OK Skogsfalken               36:11          
    8          Maria Ohlsson             90     1 FK Vittus                    36:14          
    9          Frida Andersson           90     1 OK Dacke                     38:36          
   10          Malin Kembring            90     1 OK Dacke                     43:34          
   11          Emma Bergman              91     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:29          
   12          Kristina Nedfors          91     1 OK Dacke                     50:26          

               Maja Öman                 91     1 OK Dacke                  Ej godk.          



D12  (14)      2090 m                      

    1          Johanna Erlandsson        93     1 Stigmännen Karlshamns OK     15:05          
    2          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  15:38          
    3          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  16:33          
    4          Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               18:09          
    5          Karin Smedenmark          92     1 Ronneby OK                   18:28          
    6          Anna Andersson            92     1 OK Orion                     19:35          
    7          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     20:08          
    8          Erica Höglund             92     1 OK Dacke                     20:32          
    9          Margrete Aspvall          93     1 Ronneby OK                   21:17          
   10          Felicia Nilsson           93     1 OK Skogsfalken               22:23          
   11          Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     22:31          
   12          Malin Tedblad             92     1 OK Dacke                     22:50          
   13          Elaine Olausson           92     1 OK Orion                     23:57          
   14          Martina Fredriksson       92     1 OK Dacke                     26:57          



D10  (10)      1870 m                      

    1          Hanna Lindbom             94     1 OK Orion                     16:25          
    2          Caroline Fredriksson      96     1 OK Dacke                     18:57          
    3          Tove Ingvarsson           94     1 OK Skogsfalken               20:10          
    4          Elin Berglin              95     1 OK Dacke                     20:39          
    5          Cecilia Kembring          94     1 OK Dacke                     22:53          
    6          Maja Höglund              93     1 OK Dacke                     22:55          
    7          Moa Wåhlin                96     1 OK Skogsfalken               26:45          
    8          Johanna Tovesson          95     1 OK Orion                     28:58          
    9          Julia Smedenmark          95     1 Ronneby OK                   29:06          
   10          Emmy Gustavsson           94     1 OK Orion                     29:37          



Öppen 1  (5)   2090 m                      

    1          Moa Pettersson            96     1 OK Dacke                     29:19 B        
    2          Edvin Ingmarsson          95     1 OK Vilse 87                  29:28 B        
    3          Edvin Smedberg                   1 OK Skogsfalken               30:11 B        
    4          Ylva Christensson                1 OK Skogsfalken               32:55 B        
    5          Kristin Johansson                  Klubb 90001                  33:15 B        



Öppen 4  (11)  2800 m                      

    1          Hanna Johansson           85    20 OK Skogshjortarna            30:28 B        
    2          Magnus Olsson             64     1 OK Skogsfalken               36:20 B        
    3          Bosse Börjesson           60     1 OK Skogsfalken               41:11          
    4          Monika Fredriksson               1 OK Dacke                     45:48          
    5          thomas Ingmarsson         60     1 OK Vilse 87                  46:58          
    6          Edor Oscarsson            38    14 Växjö Allmänna IS            48:12          
    7          Andreas Nilsson                  1 FK Vittus                  1:07:38          
    8          Benny Sundahl                    1 OK Dacke                   1:12:00          
    9          Ingela Sundahl                   1 OK Dacke                   1:12:02          
   10          Jan-Åke Hansson           48     1 OK Skogsfalken             1:38:13          

               Maria Strindhagen         55     1 FK Vittus                 Ej godk.          



Öppen 7  (6)   4100 m                      

    1          Robin Söderström          81     1 Stigmännen Karlshamns OK     34:13 B        
    2          Christian Holmberg        79     1 FK Vittus                    47:49          
    3          Håkan Aronsson                   1 FK Vittus                    59:24          
    4          Christian Lindblom        81     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:06:41          
    5          oloa granevik                      Klubb 90002                1:12:33          
    6          Alexander Lindblom        85     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:13:12