DM Klassiskt 2003-08-31sö 2003-08-31 15:20
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2003

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21  (26)      10750 m                     

    1   (0052) Johan Håkansson           70     1 Ronneby OK                 1:06:53 G        
    2   (0026) Rikard Gunnarsson         78     1 OK Orion                   1:11:45 G        
    3   (0007) Tobias Andersson          73     1 OK Orion                   1:11:51 G        
    4   (0090) Niklas Bratt              67     1 OK Orion                   1:13:42 G        
    5   (0125) Henrik Berlin             69     1 OK Orion                   1:13:46 G        
    6   (0013) Jonas Pilblad             77     1 OK Skogsfalken             1:13:53 G        
    7   (0246) Jon Engkvist              76     1 Ronneby OK                 1:17:08 S        
    8   (0392) Oskar Håkansson           81     1 Ronneby OK                 1:17:26 S        
    9   (0010) Yuri Omelchenko           71     1 OK Orion                   1:17:32 S        
   10   (0223) Magnus Granqvist          72     1 OK Orion                   1:18:27 S        
   11   (0481) Gustav Näsman             77     1 Ronneby OK                 1:19:09 S        
   12   (0044) Christian Håkansson       74     1 Ronneby OK                 1:21:59 S        
   13   (0169) Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                   1:22:21 S        
   14   (0181) Ola Lindqvist             78     1 OK Skogsfalken             1:22:45 S        
   15   (0228) Per Andréasson            81     1 OK Skogsfalken             1:23:51 S        
   16   (0798) Henrik Karlsson           83     1 OK Dacke                   1:23:58 S        
   17   (0216) Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                 1:24:07 S        
   18   (0324) Martin Hogedal            80     1 OK Orion                   1:24:47 S        
   19   (0560) Anders Smedenmark         81     1 Ronneby OK                 1:35:15 B        
   20          Magnus Hansson            79     1 OK Skogsfalken             1:40:30 B        
   21   (1177) Daniel Smedenmark         82     1 Ronneby OK                 1:57:37          

               Mikael Warenhed           74     1 OK Dacke                    Felst.          
        (0548) Magnus Larsson            71     1 OK Dacke                    Felst.          
        (0440) Fredrik Thuren            80     1 Ronneby OK                  Felst.          
        (1494) Daniel Nilsson            78     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Marcus Thörn              81     1 OK Vilse 87               ej start          



H20  (3)       7310 m                      

    1    (457) Oscar Strindhagen         83     1 OK Orion                     58:55 G        
    2    (539) Magnus Saager             84     1 OK Orion                   1:00:46 G        
    3          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                 1:31:42          



H18  (10)      7310 m                      

    1   (0881) Emil Ingvarsson           85     1 OK Vilse 87                1:11:55 G        
    2   (1104) Gustav Petersson          86     1 Ronneby OK                 1:14:00 G        
    3   (1128) Tommy Garting             86     1 FK Vittus                  1:24:10 S        
    4   (1207) Viktor Henmyr             86     1 OK Vilse 87                1:27:03 S        
    5   (1311) Johan Fredriksson         86     1 OK Vilse 87                1:53:03          
    6   (1335) Mattias Olsson            86     1 FK Vittus                  2:05:32          

        (1339) Oskar Johansson           86     1 OK Dacke                    Felst.          
        (0639) Gustav Strindhagen        86     1 FK Vittus                 ej start          
               Rasmus Olsson             85     1 OK Dacke                  ej start          
        (0893) Niklas Thörn              85     1 OK Vilse 87               ej start          



D21  (7)       7310 m                      

    1   (0006) Cecilia Bratt             66     1 OK Orion                   1:03:06 G        
    2   (0193) Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken             1:14:28 S        
    3   (0160) Malin Svensson            74     1 OK Orion                   1:14:35 S        
    4   (0219) Frida Nero                82     1 Ronneby OK                 1:14:44 S        
    5   (0077) Christina Smedberg        64     1 OK Skogsfalken             1:16:23 S        
    6   (0202) Sarah Olofsson            77     1 Ronneby OK                 1:19:09 S        
    7   (0239) Therese Gustavsson        83     1 Ronneby OK                 1:23:38 S        



D20  (1)       4780 m                      

    1   (0708) Marlene Almqvist          84     1 FK Vittus                  1:16:36 G        



D18  (7)       4780 m                      

    1   (0657) Linn Olsson               86     1 OK Orion                     52:36 G        
    2   (0457) Cajsa Nilsson             85     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:07 G        
    3   (0381) Sofia Thorsson            85     1 OK Vilse 87                1:00:46 S        
    4   (0804) Marie Madsen              86     1 Ronneby OK                 1:10:04 S        
    5   (0525) Louise Johansson          85     1 FK Vittus                  1:11:52 S        
    6          Amelie Sundahl            86     1 OK Dacke                   2:13:13          

        (0512) Åsa Järvholm              85     1 FK Vittus                 ej start          



H75  (2)       2790 m                      

    1          Leo Gustavsson            27     1 Ronneby OK                   49:12 G        
    2          Erik Gummesson                   1 Skogsvandrarna             1:21:39          



H70  (3)       4000 m                      

    1          Gunnar Eklund             31     1 FK Vittus                    54:13 G        
    2          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    58:36 G        
    3          Lars Thörngren            30     1 Ronneby OK                 1:09:01 S        



H65  (12)      4000 m                      

    1          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   47:02 G        
    2          Olle Nilsson              34     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:13 S        
    3          Owe Svensson              42     1 OK Orion                     56:47 S        
    4          Göte Nilsson              37     1 Ronneby OK                 1:01:10 S        
    5          Helmer Nilsson            36     1 OK Dacke                   1:03:01 S        
    6          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                 1:06:01 S        
    7          Leif Sjögren              37     1 OK Orion                   1:08:12 B        
    8          Gustav Fredriksson        35     1 Ronneby OK                 1:12:22          
    9          Bengt-Åke Nilsson         37     1 Ronneby OK                 1:13:06          
   10          Stefan Nilsson            37     1 FK Vittus                  1:21:29          
   11          Alf Svensson                     1 Skogsvandrarna             1:22:51          
   12          Nils-Erik Agneus          35     1 FK Vittus                  1:23:40          



H60  (14)      3850 m                      

    1          Björn Linnersjö           42     1 OK Orion                     36:53 G        
    2          Lennart Mauritsson        45     1 Ronneby OK                   39:33 G        
    3          Sven Gyberg               39     1 OK Skogsfalken               43:53 S        
    4          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   45:29 S        
    5          Karl-Erik Johansson       39     1 OK Dacke                     49:49 S        
    6          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken               50:03 S        
    7          Sven Jonasson             42     1 OK Skogsfalken               50:11 S        
    7          Evert Oskarsson                  1 Skogsvandrarna               50:11 S        
    9          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:14 B        
   10          Mats Lundström            41     1 FK Vittus                    55:45 B        
   11          Sten Johansson            39     1 OK Skogsfalken               58:22          
   12          Ove Söderström            42     1 OK Dacke                     59:58          

               Gunnar Johansson          42     1 OK Orion                  ej start          
               Bengt Bergkvist           41     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H55  (6)       5790 m                      

    1          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     56:22 G        
    2          Lennart Bohman            46     1 FK Vittus                  1:06:03 S        
    3          Thomas Andersson          50     1 Ronneby OK                 1:15:05 S        
    4          Ingemar Andersson         44     1 OK Orion                   1:21:10 B        
    5          Kenth Svensson            48     1 OK Skogsfalken             1:25:44 B        

               Per Engkvist              46     1 Ronneby OK                ej start          



H50  (15)      5790 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  55:16 G        
    2          Jonny Svensson            53     1 OK Vilse 87                  57:59 G        
    3          Jan Olofsson              53     1 Ronneby OK                   58:46 G        
    4          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                  1:02:07 S        
    5          Jörgen Nilsson            50     1 Ronneby OK                 1:02:40 S        
    6          Jan Svensson              52     1 OK Skogsfalken             1:03:01 S        
    7          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                 1:03:47 S        
    8          Kenneth Fager             52     1 FK Vittus                  1:04:06 S        
    9          Lars Svensson             50     1 OK Vilse 87                1:06:19 S        
   10          Rolf Andréasson           49     1 OK Skogsfalken             1:10:48 S        
   11          Christer Nilsson          51     1 FK Vittus                  1:11:51 S        
   12          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken             1:19:29 B        
   13          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                1:20:42 B        
   14          Bengt Aspvall             52     1 Ronneby OK                 1:35:57          

               Anders Henriksson         51     1 OK Skogsfalken            ej start          



H45  (17)      5890 m                      

    1          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  43:08 G        
    2          Kent Olsson               58     1 OK Orion                     44:35 G        
    3          Kjell Nero                54     1 Ronneby OK                   45:02 G        
    4          Håkan Forsman             56     1 Ronneby OK                   48:38 G        
    5          Ola Svensson               1     1 OK Orion                     50:50 S        
    6          Peter Henriksson          57     1 Ronneby OK                   51:48 S        
    7          Per-Arne Höög             56     1 OK Vilse 87                  54:04 S        
    8          Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:23 S        
    9          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  54:46 S        
   10          Ingmar Olsson             57     1 OK Vilse 87                  56:07 S        
   11          Thomas Almqvist           54     1 FK Vittus                    58:55 S        
   12          Tomas Blomqvist           57     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:16:07          
   13          Bo Svilling               55     1 FK Vittus                  1:16:38          
   14          Ingmar Ohlsson            54     1 FK Vittus                  1:47:14          

               Per Svensson              54     1 Ronneby OK                  Felst.          
               Christer Kaisajuntti      54     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Stefan Malmström          58     1 OK Orion                  ej start          



H40  (9)       5890 m                      

    1   (0971) Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     42:51 G        
    2          Peter Andersson           62     1 OK Orion                     43:38 G        
    3          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  44:20 G        
    4          Anders Johanson           63     1 OK Dacke                     54:51 S        
    5          Thommy Bergman            60     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:04:01 B        
    6          Pontus Larsson            62     1 OK Skogsfalken             1:04:17 B        
    7          Per Erlandsson            59     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:40:42          

               Peter Olausson            64     1 OK Orion                  ej start          
               Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                ej start          



H35  (13)      7310 m                      

    1          Fredrik Smedberg          67     1 OK Skogsfalken             1:00:07 G        
    2          Marko Karkulehto          66     1 OK Vilse 87                1:03:08 G        
    3          Jens Nilsson              65     1 OK Skogsfalken             1:09:23 S        
    4   (0370) Peter Wilhelmsson         65     1 OK Dacke                   1:11:48 S        
    5          Anders Blomqvist          66     1 OK Skogsfalken             1:16:41 S        
    6          Stefan Bengtsson          67     1 OK Vilse 87                1:23:11 S        
    7          Ulf Johansson             64     1 OK Dacke                   1:24:42 S        
    8          Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken             1:37:41          
    9          Magnus Håkansson           0     1 OK Orion                   1:52:57          

               Martin Byggeth            68     1 OK Dacke                    Felst.          
        (1466) Lars-Ola Larsson          67     1 OK Orion                    Felst.          
               Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                  Felst.          
               Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken            ej start          



H16  (12)      5790 m                      

    1          Johan Olausson            87     1 OK Orion                     50:04          
    2          Dennis Hansson            88     1 OK Skogsfalken               50:35          
    3          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  52:26          
    4          Daniel Erlandsson         87     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:29          
    5          Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87                  55:40          
    6          Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken             1:00:39          
    7          Henrik Svilling           87     1 FK Vittus                  1:05:31          
    8          Tobias Andersson          88     1 OK Dacke                   1:14:24          
    9          Linus Pilblad             87     1 OK Skogsfalken             1:17:59          

               Tom Olausson              88     1 OK Orion                    Felst.          
               Mattias Fredriksson       87     1 OK Vilse 87                 Felst.          
               Olof Nilsson              88     1 Ronneby OK                  Felst.          



H14  (10)      3850 m                      

    1          Lukas Petersson           89     1 Ronneby OK                   35:47          
    2          Olof Sandgren             89     1 OK Orion                     45:02          
    3          Thom Barbus               89     1 OK Dacke                     46:43          
    4          Axel Widerberg            89     1 OK Skogsfalken               51:54          
    5          Erik Sedhed               90     1 FK Vittus                    53:12          
    6          Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  57:49          
    7          Jon Henriksson            90     1 OK Skogsfalken               58:41          
    8          Oskar Blomqvist           90     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:34:13          

               Jon Nilsson               90     1 Ronneby OK                  Felst.          
               Rikard Torslund           90     1 OK Orion                  ej start          



H12  (7)       2680 m                      

    1          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  24:24          
    2          Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken               27:04          
    3          Måns Sandgren             91     1 OK Orion                     33:50          
    4          Måns Strömblad            92     1 OK Dacke                     52:43          

               Olof Thornborg                   1 FK Vittus                   Felst.          
               Emil Henmyr               91     1 OK Vilse 87               ej start          
               Johan Engström            92     1 OK Orion                  ej start          



H10  (6)       2330 m                      

    1          Simon Smedberg            93     1 OK Skogsfalken               16:39          
    2          Viktor Blomqvist          93     1 Stigmännen Karlshamns OK     17:57          
    3          Victor Tovesson           93     1 OK Orion                     24:12          
    4          Emil Olsson               94     1 OK Orion                     25:00          
    5          Albin Ingmarsson          93     1 OK Vilse 87                  26:18          

               Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken            ej start          



D65  (3)       2790 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  44:43 G        
    2          Karin Widerberg           33     1 OK Skogsfalken             1:15:10          

               Eva Blomqvist             38     1 OK Skogsfalken              Felst.          



D60  (6)       2790 m                      

    1          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  44:12 G        
    2          Inger Axelsson            42     1 OK Orion                     45:58 G        
    3          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:06 S        
    4          Siv-Britt Nilsson         39     1 FK Vittus                    55:05 S        
    5          Birgitta Karnehov         39     1 OK Dacke                   1:26:08          

               Ingrid Nilsson            42     1 Ronneby OK                ej start          



D55  (3)       3850 m                      

    1          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               48:52 G        
    2          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                1:29:12          
    3          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                 1:34:16          



D50  (4)       3850 m                      

    1          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               42:08 G        
    2          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     45:14 G        
    3          Eva Bergstrand            53     1 OK Vilse 87                  47:57 G        
    4          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  49:11 S        



D45  (8)       4000 m                      

    1          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   44:43 G        
    2          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               45:59 G        
    3          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  52:58 S        
    4          Marianne Svensson         55     1 OK Vilse 87                  59:36 S        
    5          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:04:24 B        
    6          Eva Karlsson              55     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:37:27          

               Eva Almqvist              57     1 FK Vittus                   Felst.          
               Maria Strindhagen         55     1 FK Vittus                   Felst.          



D40  (6)       4000 m                      

    1          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  42:22 G        
    2          Lena Sandgren             62     1 OK Orion                     47:45 G        
    3          Pernilla Larsson          62     1 OK Skogsfalken               54:13 S        

               Carin Erlandsson          60     1 Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          
               Ingalill Olsson           60     1 OK Orion                  ej start          
               Lena Henriksson           60     1 Ronneby OK                ej start          



D35  (6)       4780 m                      

    1          Anne Johansson            67     1 OK Dacke                   1:02:39 G        
    2          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                   1:03:07 G        
    3          Ann-Sophie Nilsson        68     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:30:47 B        

               Ylva Håkansson             0     1 OK Orion                    Felst.          
               Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                  ej start          
               Katarina Henmyr           65     1 OK Vilse 87               ej start          



D16  (9)       4000 m                      

    1          Susanne Johansson         87     1 FK Vittus                    49:17          
    2          Ida Olsson                88     1 OK Orion                     52:56          
    3          Emma Ingmarsson           88     1 OK Vilse 87                  56:04          
    4          Emma Karlsson             88     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:00:14          
    5          Linn Kaisajuntti          88     1 OK Skogsfalken             1:01:02          
    6          Malin Johansson           88     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:04:34          
    7          Ingela Smedenmark         87     1 Ronneby OK                 1:05:35          
    8          Ida Johansson             88     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:10:34          
    9          Kristina Aspvall          88     1 Ronneby OK                 1:15:38          



D14  (9)       3850 m                      

    1          Nathalie Kidebäck         89     1 OK Skogsfalken               42:11          
    2          Maria Ohlsson             90     1 FK Vittus                    45:13          
    3          Lina Blomqvist            90     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:45          
    4          Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               49:53          
    5          Rebecka Olsson            90     1 OK Skogsfalken               50:09          
    6          Frida Johansson           89     1 OK Dacke                     54:16          
    7          Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     55:01          
    8          Julia Frisk               89     1 OK Orion                   1:00:08          

               Emma Strömblad            91     1 OK Dacke                    Felst.          



D12  (14)      2680 m                      

    1          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  26:38          
    2          Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken               32:34          
    3          Veronika Aspvall          91     1 Ronneby OK                   32:49          
    4          Märtha Kaisajuntti        91     1 OK Skogsfalken               38:08          
    5          Elaine Olausson           92     1 OK Orion                     48:18          
    6          Karin Smedenmark          92     1 Ronneby OK                   53:00          
    7          Erica Höglund             92     1 OK Dacke                     55:13          
    8          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     56:33          
    9          Malin Tedblad             92     1 OK Dacke                     56:37          
   10          Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               59:00          
   11          Johanna Ovelius-Gustavs          1 FK Vittus                    59:09          
   12          Martina Fredriksson       92     1 OK Dacke                   1:06:58          

               Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                 Felst.          
               Anna Andersson             1     1 OK Orion                  ej start          



D10  (9)       2330 m                      

    1          Johanna Erlandsson        93     1 Stigmännen Karlshamns OK     19:15          
    2          Margrete Aspvall          93     1 Ronneby OK                   20:23          
    3          Anna Strömblad            94     1 OK Dacke                     31:35          
    4          Julia Smedenmark          95     1 Ronneby OK                   36:48          
    5          Jenny Sedhed               0     1 FK Vittus                    41:55          
    6          Carolin Håkansson          1     1 OK Orion                     44:16          
    7          Hanna Lindbom                    1 OK Orion                     54:06          

               Lisa Strömblad            94     1 OK Dacke                    Felst.          
               Emmy Gustavsson            1     1 OK Orion                    Felst.          



Öppen 2  (9)   2680 m                      

    1          Ulrika Lindbom                   1 OK Orion                     42:18 B        
    2          Stig Karlsson                    1 Ronneby OK                   47:23 B        
    3          Pentti Fredriksson        51     1 OK Vilse 87                  51:37 B        
    4          Helena Fredriksson        54     1 OK Vilse 87                  51:46 B        
    5          Madeleine Johansson       62     1 FK Vittus                  1:08:12          
    6          Christer Svensson                1 Ronneby OK                 1:09:10          
    7          Ottilia Sundahl           92     1 OK Dacke                   1:09:15          
    8          Ingela Sundahl                   1 OK Dacke                   1:09:28          
    9          Yvonne Svilling           55     1 FK Vittus                  1:13:22          



Öppen 5  (11)  3570 m                      

    1          Therese Svensson                 1 OK Dacke                     43:30 B        
    2          Åsa Nilsson               58     1 Ronneby OK                   47:03 B        
    3          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken               51:14 B        
    4          Åsa Andersson             66     1 OK Orion                     54:03 B        
    5          Jan-Åke Hansson           48     1 OK Skogsfalken             1:11:24          
    6          Malin Kembring            90     1 OK Dacke                   1:11:27          
    7          Leif Kembring             65     1 OK Dacke                   1:11:30          
    8          Lennart Johannesson       45     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:12:20          
    9          Arvid Wretström           92    14 SK Graal                   1:27:21          
   10          Erik Lund                 56     1 FK Vittus                  1:27:41          

               Lars-Erik Enarsson        44     1 OK Dacke                    Felst.          



Öppen 7  (5)   2790 m                      

    1          Linda Petersson                  1 OK Dacke                     33:32 B        
    2          Mollie Nohave             67     1 OK Orion                     44:48 B        
    3          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:23          
    4          AnnAxi Öman               64     1 OK Dacke                   1:02:21          
    5          Gunnar Karlsson           26     1 Ronneby OK                 2:46:57          



Öppen 9  (1)   7310 m                      

               Anders Larsson            75     1 OK Dacke                    Felst.          



Öppen 10  (6)  1620 m                      

    1          Maja Öman                 91     1 OK Dacke                     15:19 B        
    2          Caroline Fredriksson      92     1 OK Dacke                     22:59          
    3          Edvin Smedberg                   1 OK Skogsfalken               23:45          
    4          Moa Wåhlin                       1 OK Skogsfalken               23:54          
    5          Theodor Wahlbom                  1 OK Orion                     24:55          
    6          Johanna Tovesson                 1 OK Orion                     24:58