OK ORION 2003-03-22lö 2003-03-22 15:31
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21Lång  (44)  12140 m                     

    1   (0052) Johan  Håkansson          70     1 Ronneby OK                   69:11 G        
    2   (0486) Mattias  Karlsson         84    14 Emmaboda Verda OK            70:27 G        
    3   (0523) Per-Markus  Jönsson       73    14 Kalmar OK                    72:33 G        
    4   (1494) Daniel  Nilsson           78     1 OK Skogsfalken               72:43 G        
    5   (0044) Christian  Håkansson      74     1 Ronneby OK                   72:52 G        
    6   (0087) Tony  Larsson             70    20 Istrums SK                   73:30 G        
    7   (0228) Per  Andréasson           81     1 OK Skogsfalken               73:48 G        
    8   (0392) Oskar  Håkansson          81     1 Ronneby OK                   73:57 G        
    9   (0329) Andreas  Ferm             78    13 FK Göingarna                 74:51 G        
    9    (506) Marcus  Kvarndal          80    20 Istrums SK                   74:51 G        
   11   (0514) Jon  Andersson            83     6 IFK Göteborg                 76:16 G        
   12   (0246) Jon  Engkvist             76     1 Ronneby OK                   76:29 G        
   13   (0209) Patrik  Martner           77    19 IFK Umeå                     77:11 S        
   14   (0163) Andreas J  Johansson      80     6 Göteborg-Majorna OK          77:26 S        
   15   (0529) Magnus  Thurén            77    14 IK Hakarpspojkarna           78:26 S        
   16   (0216) Ingemar  Ericsson         74     1 Ronneby OK                   79:11 S        
   17   (0481) Gustav  Näsman            77     1 Ronneby OK                   79:16 S        
   18   (0737) Johan  Svensson           82     1 OK Vilse 87                  79:20 S        
   19          Rune Monrad                        Spring Cup                   79:58 S        
   20   (0439) Rasmus  Westergren        81    14 Kalmar OK                    80:01 S        
   21    (354) Anders  Påhlman           76    20 Istrums SK                   80:11 S        
   22    (709) Filip  Svensson           76    20 Istrums SK                   80:19 S        
   23          Henrik Juul Hansen                 Spring Cup                   80:57 S        
   24   (0474) Christer  Carlsson        73     3 OK Kåre                      81:02 S        
   25          Patrik  Gunnarsson        76    21 Västerås SOK                 81:15 S        
   26   (0839) Daniel  Runemalm          82    14 Nybro OK                     81:25 S        
   27          Sören Olsen                        Spring Cup                   82:27 S        
   28          Jacob Hansen                       Spring Cup                   82:51 S        
   29   (0646) Gabriel Bengtsson         81     1 Stigmännen Karlshamns OK     83:52 S        
   30   (0756) Niklas  Åhsman            73    14 Nybro OK                     84:14 S        
   31   (0560) Anders  Smedenmark        81     1 Ronneby OK                   84:27 S        
   32   (0222) Torgny  Lindström         73     1 Ronneby OK                   85:47 S        
   33   (0975) Jörgen  Nilsson           77    14 Kalmar OK                    86:55 S        
   34   (0548) Magnus  Larsson           71     1 OK Dacke                     88:26 S        
   35          Sören Skovrider                    Spring Cup                   89:07 S        
   36   (8301) Erik  Bengtsson           72    13 FK Åsen                      90:48 S        
   37          Magnus  Hansson           79     1 OK Skogsfalken               95:04 S        
   38   (0844) Kalle  Ingvarsson         82     1 OK Vilse 87                  99:46 B        
   39          David  Olofsson           78     7 Halmstad OK                 103:48 B        

        (0377) Jon  Petersson            81    14 IK Hakarpspojkarna          Felst.          
        (0440) Fredrik  Thuren           80     1 Ronneby OK                  Felst.          
        (0701) Dennis  Persson           69    14 Växjö OK                    Felst.          
        (0367) Kristofer Isacsson        77    19 IFK Umeå                    Felst.          
        (0659) Henrik  Svenningsson      82     1 OK Vilse 87               ej start          



H20Lång  (19)  10020 m                     

    1          Mikkel Mörch                       Juniorlandslaget Danmark     60:44 G        
    2   (0537) Mattias  Karlsson         84    14 Växjö OK                     60:52 G        
    3   (0539) Magnus  Saager            84     1 Ronneby OK                   61:46 G        
    4          Ramsmus Söes                       Juniorlandslaget Danmark     63:19 G        
    5   (0639) Gustav  Strindhagen       86     1 FK Vittus                    63:37 G        
    6          Christian Christensen              Juniorlandslaget Danmark     63:40 G        
    7          Kasper Andersen                    Spring Cup                   64:54 G        
    8          Jeppe Borch                        Juniorlandslaget Danmark     67:17 G        
    9          Henrik  Karlsson          83     1 OK Dacke                     69:35 S        
   10   (1070) Olof  Bengtsson           84    13 FK Åsen                      71:32 S        
   11    (748) Christofer  Fogel         84    14 SOK Viljan                   72:43 S        
   12          Rasmus Sörensen                    Spring Cup                   73:27 S        
   13          Palle Korsbäck                     Juniorlandslaget Danmark     75:31 S        
   14          Tue Lassen                         Juniorlandslaget Danmark     76:04 S        
   15          Erling Thistad                     Spring Cup                   83:02 S        
   16   (0601) Daniel  Gunnarsson        84    14 SOK Viljan                  100:46          

        (0390) Henric  Carlsson          84    14 SOK Viljan                  Felst.          
               Michael Aasöe                      Spring Cup                  Felst.          
        (0686) Jakob  Gustavsson         84    14 Alvesta SOK               ej start          



H18Lång  (16)  7840 m                      

    1   (0872) David  Runemalm           86    14 Nybro OK                     52:34 G        
    2          Mattias  Jonsson          87    14 Nybro OK                     54:34 G        
    3   (0881) Emil  Ingvarsson          85     1 OK Vilse 87                  55:44 G        
    4   (0997) Oscar  Borg               86    13 FK Åsen                      57:11 G        
    5          Oskar  Stensson-Bohman    87    14 Nybro OK                     58:07 G        
    6   (0879) Martin  Svenson           86    14 SOK Viljan                   63:58 S        
    7    (891) Markus  Enberg            85    14 SOK Viljan                   66:20 S        
    8   (1207) Viktor  Henmyr            86     1 OK Vilse 87                  71:01 S        
    9   (1335) Mattias  Olsson           86     1 FK Vittus                    73:34 S        
   10   (1122) Tobias  Gunnarsson        86    14 SOK Viljan                   74:14 S        
   11   (1311) Johan  Fredriksson        86     1 OK Vilse 87                  90:07          
   12   (1339) Oskar  Johansson          86     1 OK Dacke                     90:44          

        (1104) Gustav  Petersson         86     1 Ronneby OK                  Felst.          
        (1128) Tommy  Garting            86     1 FK Vittus                 ej start          
        (1213) Emil  Fager               86     1 FK Vittus                 ej start          
        (0957) Fredrik  Rosenqvist       85    14 SOK Viljan                ej start          



D21Lång  (10)  7840 m                      

    1   (0193) Lina  Svensson            79     1 OK Skogsfalken               61:51 G        
    2          Taru Ikaheimonen                   Spring Cup                   62:42 G        
    3   (0313) Charlotta  Nilsson        84    13 FK Göingarna                 63:00 G        
    4   (0202) Sarah  Olofsson           77     1 Ronneby OK                   65:10 G        
    5   (0258) Sofie  Petersson          77    13 Helsingborgs SOK             66:56 G        
    6          Linda  Wennerlund         78    13 Helsingborgs SOK             76:28 S        
    7   (0428) Anneli  Carlsson          66    19 Umeå OK                      76:43 S        
    8   (0454) Ida  Thuresson            82    13 Pan-Kristianstad             83:05 S        

        (0147) Helena  Lindén            79    14 Växjö OK                  ej start          
        (0421) Anna Andréasson           77     1 OK Skogsfalken            ej start          



D20Lång  (12)  5840 m                      

    1          Signe Söes                         Juniorlandslaget Danmark     46:21 G        
    2   (0386) Sofia  Börjeskog          84    16 OK Tor                       47:02 G        
    3          Gry Johansen                       Juniorlandslaget Danmark     50:17 G        
    4          Karina B Knudsen                   Juniorlandslaget Danmark     50:52 G        
    5          Sarah N Thomsen                    Juniorlandslaget Danmark     50:54 G        
    6          Ane Linde                          Juniorlandslaget Danmark     52:44 S        
    7   (0484) Hanna  Holster            84    13 OK Torfinn                   53:12 S        
    8          Ida Jörgensen                      Juniorlandslaget Danmark     54:24 S        
    9   (0708) Marlene Almqvist          84     1 FK Vittus                    64:17 S        
   10   (0770) Christine  Rolander       84    13 Pan-Kristianstad             87:59          

               Maria K Olesen                     Juniorlandslaget Danmark    Felst.          
        (0435) Hanna  Mattsson           84     6 IK Uven                   ej start          



D18Lång  (7)   5230 m                      

    1   (0457) Cajsa  Nilsson            85     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:03 G        
    2   (0434) Lisa  Palm                85    14 Lessebo OK                   44:26 G        
    3   (0373) Maria  Gustafsson         85    14 OK Älme                      45:01 G        
    4   (0525) Louise  Johansson         85     1 FK Vittus                    46:52 G        
    5   (0419) Lina  Neckén              86    14 OK Älme                      47:26 G        
    6   (0804) Marie  Madsen             86     1 Ronneby OK                   57:35 S        

        (0512) Åsa  Järvholm             85     1 FK Vittus                 ej start          



H75  (6)       3050 m                      

    1          Leo  Gustavsson           27     1 Ronneby OK                   33:58 G        
    2          Sture  Jansson            27    14 Emmaboda Verda OK            34:33 G        
    3          John  Lang                26    14 Nybro OK                     45:33 S        
    4          Astor  Lundquist          24    14 Nybro OK                     47:40 S        
    5          Stig  Agestam             22    14 Kalmar OK                    59:46          

               Gustaf  Almqvist          24    14 OK Älme                   ej start          



H70  (8)       4060 m                      

    1          Göran  Ekebjär            32     3 OK Kåre                      40:35 G        
    2          Sven  Svensson            31     1 FK Vittus                    41:21 G        
    3          Karl  Åkerman             33    23 Motala AIF OL                43:01 G        
    4          Allan  Håkansson          33    14 SOK Viljan                   43:44 G        
    5          Gunnar  Eklund            31     1 FK Vittus                    45:04 G        
    6          Curt  Hjalmarsson         31    13 Hässleholms OK               46:04 S        
    7          Gunnar  Elfverson         29    14 Kalmar OK                    56:17 S        
    8          Inge  Åkesson             33     1 Stigmännen Karlshamns OK     60:35 B        



H65  (14)      4060 m                      

    1          Bengt  Ahlstedt           37    13 FK Åsen                      33:54 G        
    2          Rune  Bengtsson           38     1 Ronneby OK                   35:20 G        
    3          Sivert  Axelsson          37    14 Kalmar OK                    35:26 G        
    4          Werner  Törnblom          35    14 Växjö OK                     36:43 G        
    5          Göte  Nilsson             37     1 Ronneby OK                   38:33 S        
    6          Göran  Folkesson          37     1 Ronneby OK                   41:07 S        
    7          Uno  Pettersson           38    14 Torsås OK                    43:50 S        
    8          Jan-Eric Nelking           0    13 FK Åsen                      45:20 S        
    9          Gunnar  Dahl              37    14 Växjö OK                     45:43 S        
   10          Bertil  Ståhl             35    14 Kalmar OK                    48:16 B        
   11          Bengt-Åke  Borgemo        34    14 SOK Viljan                   49:32 B        
   12          Nils-Erik  Agneus         35     1 FK Vittus                    50:08 B        
   13          Eric  Svärdh              37    13 FK Åsen                      52:59          
   14          Sven Persson              37    14 Torsås OK                    53:48          



H60  (14)      4750 m                      

    1          Göran  Andersson          42     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:37 G        
    2          Anders  Buhre             42    14 Nybro OK                     39:58 G        
    3          Kurt  Bergstrand          39    14 Lessebo OK                   44:42 S        
    4          Kjell  Månsson            42     1 Ronneby OK                   46:00 S        
    5          Gunnar  Sandström         40    13 Pan-Kristianstad             47:00 S        
    6          Gerth  Sällström          43    14 Lessebo OK                   47:22 S        
    7          Stig  Karlsson            41    14 Lessebo OK                   47:44 S        
    8          Karl-Erik  Johansson      39     1 OK Dacke                     47:45 S        
    9          Sven  Jonasson            42     1 OK Skogsfalken               50:55 S        
   10          Hagbert  Persson          41    14 Växjö OK                     53:37 S        
   11          Ronnie Persson            41     1 Ronneby OK                   55:05 S        
   12          Torgny  Jonsson           41    14 Växjö Allmänna IS            55:23 S        

               Leif  Lindström           43    14 Nybro OK                  ej start          
               Bengt  Bergkvist          41     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H55  (17)      5230 m                      

    1          Ronny  Hjalmarsson        47    14 Emmaboda Verda OK            36:54 G        
    2          Kent  Ekdahl              45    14 Emmaboda Verda OK            42:58 S        
    3          Lars-Åke Åberg            47    14 Kalmar OK                    43:33 S        
    4          Aymonn  Andersson         46     1 OK Dacke                     46:16 S        
    5          Gunnar  Enberg            47    14 Målilla OK                   48:03 S        
    6          Anders  Wetterling        47     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:30 S        
    7          Rudi  Olvenmyr            45     1 FK Vittus                    49:46 S        
    8          Jörgen  Fransson          47    14 Emmaboda Verda OK            53:37 B        
    9          Leif  Ingemarsson         46     1 FK Vittus                    54:33 B        
   10          Anders  Andreasson        47    14 Emmaboda Verda OK            56:01          
   11          Jan-Ulf  Karlsson         44    14 Nybro OK                     66:52          

               Lennart  Bohman           46     1 FK Vittus                   Felst.          
               Göte  Gustafsson          44    14 Emmaboda Verda OK         ej start          
               Ingvar  Persson           45    13 FK Åsen                   ej start          
               Per  Engkvist             46     1 Ronneby OK                ej start          
               Lars-Gunnar  Bengtsson    48     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          
               Leif  Ackebjer            44    14 Nybro OK                  ej start          



H50  (19)      5840 m                      

    1          Göran  Svenson            52    14 SOK Viljan                   42:37 G        
    2          Jan  Olofsson             53     1 Ronneby OK                   45:06 G        
    3          Jonny  Svensson           53     1 OK Vilse 87                  47:37 G        
    4          Owe  Nilsson              49     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:42 G        
    5          Jörgen  Nilsson           50     1 Ronneby OK                   48:34 S        
    6          Sven-Olof  Larsson        49    14 Växjö Allmänna IS            48:52 S        
    7          Kenneth  Fager            52     1 FK Vittus                    49:52 S        
    8          Lennart  Smedenmark       52     1 Ronneby OK                   50:46 S        
    9          Jan Olof  Ferm            52    13 FK Göingarna                 52:46 S        
   10          Åke  Ohlson               52     1 OK Skogsfalken               52:50 S        
   11          Mats  Gustafsson          53     3 Malungs OK Skogsmårdarna     53:03 S        
   12          Bengt  Strindhagen        52     1 FK Vittus                    54:29 S        
   13          Håkan  Sellgren           52    14 OK Stigen                    57:18 S        
   14          Christer  Nilsson         51     1 FK Vittus                    60:32 S        
   15          Sven-Olle  Söderberg      50     1 OK Skogsfalken               63:50 B        
   16          Bengt  Aspvall            52     1 Ronneby OK                   80:13          
   17          Pentti  Fredriksson       51     1 OK Vilse 87                 129:58          

               Ebbe  Westergren          51    14 Kalmar OK                   Felst.          
               Stanley  Mattsson         50     6 IK Uven                   ej start          



H45  (16)      5840 m                      

    1          Tore  Tjernlund           58     1 OK Vilse 87                  40:37 G        
    2          Stefan  Carlsson          54    14 SOK Viljan                   41:47 G        
    3          Håkan  Forsman            56     1 Ronneby OK                   42:30 G        
    4          Bo  Svensson              58     1 FK Vittus                    45:23 G        
    5          Lars  Forsstedt            0    15 Söders SOL Tyresö            48:28 S        
    6          Thomas  Nilsson           55    13 FK Göingarna                 50:54 S        
    7          Jan Danielsson            54    14 Kalmar OK                    51:13 S        
    8          Thomas Almqvist           54     1 FK Vittus                    51:48 S        
    9          Hans  Kingstedt           56    13 Hässleholms OK               57:25 S        
   10          Ingmar  Ohlsson           54     1 FK Vittus                    59:33 B        
   11          Per  Nilsson              55     1 Stigmännen Karlshamns OK     61:18 B        
   12          Bo  Svilling              55     1 FK Vittus                    61:32 B        

               Leif  Söderlind           57    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Bo  Salomonsson           56    14 Kalmar OK                 ej start          
               Kjell  Nero               54     1 Ronneby OK                ej start          
               Per  Svensson             54     1 Ronneby OK                ej start          



H45Motion  (6) 4510 m                      

    1          Tomas Blomqvist           57     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:06 S        
    2          Gunnar  Hallström         58     4 Visborgs OK                  48:35 S        
    3          Lennart  Kjellberg        45    20 Istrums SK                   57:02 B        
    4          Kjell-Åke  Persson        46     1 OK Skogsfalken               60:05 B        
    5          Leif  Sandström           46     1 Stigmännen Karlshamns OK     62:05 B        

               Stig  Nydahl              46     1 Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          



H40  (11)      6260 m                      

    1   (0971) Göran  Månsson            61     1 OK Dacke                     42:10 G        
    2          Ernst Fristad Nilsen               Torridal IL                  48:10 S        
    3          Sven  Giselsson           62     1 Ronneby OK                   48:26 S        
    4          Örjan  Christensson       59     1 OK Skogsfalken               51:29 S        
    5          Lars-Olof  Lundquist      63    14 Nybro OK                     52:28 S        
    6          Pontus  Larsson           62     1 OK Skogsfalken               55:08 S        
    7          Bo  Lönngren              60     1 OK Dacke                     55:33 S        
    8          Thomas  Modig             61     6 OK Alehof                    63:40 B        
    9          Per  Erlandsson           59     1 Stigmännen Karlshamns OK     72:10          

               Thomas  Henmyr            60     1 OK Vilse 87               ej start          
               Ove  Lernå                60    14 SOK Viljan                ej start          



H35  (12)      6950 m                      

    1          Marko  Karkulehto         66     1 OK Vilse 87                  44:16 G        
    2          Fredrik  Smedberg         67     1 OK Skogsfalken               45:11 G        
    3          Ulf  Jungstrand           60     1 OK Skogsfalken               48:18 G        
    4   (0580) Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                   49:25 G        
    5          Jonas  Persson            67    14 Torsås OK                    49:27 G        
    6          Lars  Elfverson           67    14 Kalmar OK                    53:14 S        
    7          Magnus  Johansson         68     1 OK Dacke                     55:15 S        
    8          Ulf  Johansson            64     1 OK Dacke                     55:44 S        
    9          Magnus  Porle             64    14 Växjö OK                     56:52 S        

               Lars  Persson             64     1 OK Skogsfalken            ej start          
        (0370) Peter  Wilhelmsson        65     1 OK Dacke                  ej start          
               Martin  Byggeth           68     1 OK Dacke                  ej start          



H35Motion  (2) 7110 m                      

    1          Leif  Kembring            65     1 OK Dacke                     58:34 S        
    2          Patrik  Wåhlin            68     1 OK Skogsfalken               72:51 B        



H21  (13)      7840 m                      

    1          Mads Ingvardsen                    Juniorlandslaget Danmark     45:33 G        
    2          Tony  Larsson             71    14 Bredaryds SOK                54:31 S        
    3          Jesper Damgaard                    Juniorlandslaget Danmark     56:30 S        
    4          Magnus  Kjellberg         79    20 Istrums SK                   60:02 S        
    5          Patrik  Karlsson          71     1 Ronneby OK                   61:58 S        
    6          Ulrik  Karlsson           75    14 Lessebo OK                   63:28 S        
    7          Henrik  Ottosson          80     1 OK Skogsfalken               68:09 B        
    8          Åke  Svensson             82    20 Istrums SK                   68:53 B        
    9          Erik  Heinemark           79     1 Ronneby OK                   77:03          
   10          Urban  Båth               73     1 Ronneby OK                   77:08          

               Olof  Ingemarsson         76     1 FK Vittus                 ej start          
               Fredrik  Kivivuori        72    13 Hästveda OK               ej start          
               Ola  Söderberg            73     1 OK Skogsfalken            ej start          



H21Motion  (2) 7110 m                      

    1          Andreas  Niemi            74    14 Emmaboda Verda OK            71:40 S        

               Jonas  Johansson          69     1 OK Skogsfalken            ej start          



H20  (2)       6260 m                      

    1   (9002) Peter  Kjellberg          84    20 Istrums SK                   59:17 G        
    2          Kenny  Brindstedt         86    14 Nybro OK                     61:42 G        



H16  (31)      5050 m                      

    1          Niclas  Tjernlund         87     1 OK Vilse 87                  37:53          
    2          Mikael  Cassel            88     7 Halmstad OK                  38:16          
    3          Henrik  Svilling          87     1 FK Vittus                    38:59          
    4          Jonas  Lundgren           88     3 Stora Tuna IK                39:10          
    5          Erik  Memmi               88     7 Halmstad OK                  39:22          
    6          Daniel  Erlandsson        87     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:22          
    7          Olof  Nilsson             88     1 Ronneby OK                   40:30          
    8          Joakim  Ekedahl           88     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:00          
    9          Olle  Karlsson            87    15 Tullinge SK                  41:09          
   10          Mattias  Knutsson         88    14 Lessebo OK                   41:27          
   11          Andreas  Nordfors         88     3 Stora Tuna IK                42:38          
   12          Tim  Björkman             87     1 OK Vilse 87                  42:49          
   13          Dennis  Hansson           88     1 OK Skogsfalken               42:53          
   14          Robin  Johansson          88     1 OK Skogsfalken               44:01          
   15          David  Modig              88     6 OK Alehof                    45:21          
   16          Erik  Holmberg            88     2 Herrestads AIF               45:35          
   17          Lukas  Gustavsson         87    14 Alvesta SOK                  46:26          
   18          Fredrik  Hällefors        87    13 Hässleholms OK               47:25          
   19          Mathias  Lang             88    14 Nybro OK                     47:32          
   20          André  Kingstedt          87    13 Hässleholms OK               47:47          
   21          Robert  Forsstedt         88    15 Söders SOL Tyresö            48:50          
   22          Linus  Pilblad            87     1 OK Skogsfalken               53:26          
   23          Tobias  Andersson         88     1 OK Dacke                     54:05          
   24          Linus  Lauri              88    12 OK Tisaren                   55:20          
   25          Adam  Hallström           88     4 Visborgs OK                  56:02          
   26          Patrik  Hansson           88     2 Herrestads AIF               59:34          
   27          Mattias  Fredriksson      87     1 OK Vilse 87                  64:24          

               Björn  Lövdahl            88    13 Hässleholms OK              Felst.          
               Petter  Mattsson          88     6 IK Uven                   ej start          
               David  Nykvist            88    16 Södertälje-Nykvar         ej start          
               Ola  Runeson              88     1 OK Dacke                  ej start          



H14  (11)      4080 m                      

    1          Lukas  Petersson          89     1 Ronneby OK                   30:02          
    2          Johannes Nyberg           89    13 FK Åsen                      32:51          
    3          Thom  Barbus              89     1 OK Dacke                     35:05          
    4          Tommy  Svensson           89    14 Växjö OK                     35:13          
    5          Pär  Josefsson            89    14 Kalmar OK                    37:49          
    6          John  Sjösäter            90    14 SOK Viljan                   38:24          
    7          Axel  Widerberg           89     1 OK Skogsfalken               40:46          
    8          Oskar Blomqvist           90     1 Stigmännen Karlshamns OK     68:07          
    9          Erik  Sedhed              90     1 FK Vittus                    87:35          
   10          Svante  Arvedson          89    13 Hässleholms OK               92:36          
   11          Jon  Nilsson              90     1 Ronneby OK                   93:53          



H12  (8)       3040 m                      

    1          John  Eriksson            92    14 Växjö OK                     26:25          
    2          Markus  Johansson         92     1 FK Vittus                    28:23          
    3          Felix  Larsson            91     1 OK Skogsfalken               29:31          
    4          Emil  Nylander            91    14 Växjö OK                     30:49          
    5          Pierre  Tornered          91    13 Hässleholms OK               40:54          
    6          David  Hammarbro          91    13 Malmö OK                     42:33          
    7          Gunnar  Rolander          91    13 Pan-Kristianstad             60:39          

               Gustav  Arnesson          91    14 Alvesta SOK               ej start          



H10  (5)       2230 m                      

    1          Simon  Smedberg           93     1 OK Skogsfalken               17:14          
    2          Viktor  Blomqvist         93     1 Stigmännen Karlshamns OK     19:29          
    3          Vegard Bjerkreim Nilsen            Torridal IL                  21:25          
    4          Linus  Lager              93    14 Nybro OK                     31:33          
    5          Sam  Johansson            93     1 OK Dacke                     52:36          



D70  (7)       3050 m                      

    1          Inga-Lisa  Hedström       30    13 Pan-Kristianstad             36:19 G        
    2          Sylvia  Jansson           29    14 Emmaboda Verda OK            50:40 S        
    3          Verna  Agestam            25    14 Kalmar OK                    57:38          
    4          Mona Åkerman                    23 Motala AIF OL                58:29          
    5          Sonja Svensson                  14 SOK Viljan                   66:28          
    6          Brita  Elfverson          29    14 Kalmar OK                    97:22          

               Gullan  Almqvist          31    14 OK Älme                   ej start          



D65  (3)       3050 m                      

    1          Elsie  Svensson           34    14 Torsås OK                    54:09 G        
    2          Inga-Britt Höglind        37    14 Torsås OK                    57:05 G        
    3          Lena  Persson             35    14 Torsås OK                    71:03 S        



D60  (5)       3650 m                      

    1          Ingalill  Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:12 G        
    2          Britt  Axelsson           41    14 Kalmar OK                    44:16 S        
    3          Kerstin  Olsson           40    14 Torsås OK                    52:20 S        
    4          Birgitta  Agneus          39     1 FK Vittus                    63:27          

               Maja-Stina  Malmqvist     43     1 FK Vittus                 ej start          



D55  (7)       3650 m                      

    1          Gun-Britt  Fransson       48    14 Emmaboda Verda OK            32:14 G        
    2          Monica  Påhlstorp         47    14 Emmaboda Verda OK            36:45 G        
    3          Margret  Carlsson         47     1 OK Skogsfalken               37:29 S        
    4          Ros-Mari  Karlsson        46    14 Nybro OK                     38:01 S        
    5          Ann-Mari  Persson         46    14 Växjö OK                     38:39 S        
    6          Christina  Båth           45     1 Ronneby OK                   46:04 S        
    7          Barbro  Cassing           45     1 Ronneby OK                   48:58 B        



D55Motion  (3) 3420 m                      

    1          Ulla  Bergkvist           43     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:23 S        
    2          Gunilla  Lagerlöf         43     1 Stigmännen Karlshamns OK     65:16 B        
    3          Eivor  Nydahl             48     1 Stigmännen Karlshamns OK    107:10          



D50  (10)      3650 m                      

    1          Bodil  Hermansson         50    13 OK Gynge                     29:42 G        
    2          Margaretha  Svensson      50     1 OK Vilse 87                  29:46 G        
    3          Lena  Söderberg           51     1 OK Skogsfalken               32:07 G        
    4          Bigge  Bengtsson          49     1 Stigmännen Karlshamns OK     32:50 G        
    5          Lisa  Kumlin              49    14 Växjö OK                     35:38 S        
    6          Tina  Bakkman             52    14 Lessebo OK                   35:39 S        
    7          Kerstin  Hjalmarsson      52    14 Emmaboda Verda OK            38:02 S        
    8          Gunilla  Andersson        50     1 OK Dacke                     38:50 S        
    9          Inger  Nicolas            54    12 KFUM Örebro OK               41:27 S        
   10          Ingalill  Nilsson         50     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:55 S        



D45  (9)       4060 m                      

    1          Ann-Christin  Nero        57     1 Ronneby OK                   32:41 G        
    2          Birgitta  Nilsson         57     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:32 S        
    3          Britt-Marie  Carlsson     54    14 SOK Viljan                   44:11 S        
    4          Ethel  Boman              55    14 SOK Viljan                   45:52 S        
    5          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                      47:12 B        
    6          Arja  Ingvarsson          56     1 OK Vilse 87                  50:57          
    7          Eva Almqvist              57     1 FK Vittus                    52:19          
    8          Siv  Larsson              54    14 Växjö Allmänna IS            60:26          
    9          Eva  Karlsson             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     63:50          



D45Motion  (5) 3420 m                      

    1          Kicki  Järvholm           52     1 FK Vittus                    48:22 G        
    2          Eva  Rolander             57    13 Pan-Kristianstad             53:35 G        
    3          Maria  Strindhagen        55     1 FK Vittus                    54:45 S        
    4          Kitty  Brindstedt         55    14 Nybro OK                     55:37 S        
    5          Maj-Lis  Olsson           55     1 Stigmännen Karlshamns OK     71:45 B        



D40  (6)       4060 m                      

    1          Birgit  Hansson           60     2 Herrestads AIF               42:05 G        
    2          Kristina  Runemalm        60    14 Nybro OK                     42:48 G        
    3          Pernilla  Larsson         62     1 OK Skogsfalken               43:41 G        
    4          Anki  Hallström           60     4 Visborgs OK                  46:15 G        
    5          Carin  Erlandsson         60     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:03 S        
    6          Maria  Passby             62     1 Ronneby OK                   63:10 B        



D35  (3)       4750 m                      

    1          Helena  Karlsson          67    14 Nybro OK                     42:33 G        
    2          Christel  Olsson          64    13 FK Åsen                      53:06 S        

               Anna  Nordmark            68     1 Ronneby OK                ej start          



D21  (11)      5230 m                      

    1          Rikke Nygaard                      Spring Cup                   41:55 G        
    2          Kajsa  Niemi              75    14 Emmaboda Verda OK            51:27 S        
    3   (0673) Marie  Johansson          81     1 OK Dacke                     52:05 S        
    4          Karin  Lindqvist          77    14 Kalmar OK                    53:28 S        
    5          Kristina  G Andersson     71     1 OK Dacke                     54:07 S        
    6          Linda  Karlsson           78    14 Lessebo OK                   56:43 S        
    7          Ida  Andersson            82    14 SOK Viljan                   57:11 S        
    8          Karolina  Karlsson        71    14 Nybro OK                     57:19 S        
    9          Anna-Karin  Petersson     70    14 Värend GN OL                 61:44 B        
   10          Anna  Ericsson            74     1 Ronneby OK                   61:55 B        
   11          Lone Hansen                        Juniorlandslaget Danmark     95:31          



D18  (5)       4750 m                      

    1          Karin  Holm               85    20 Istrums SK                   49:37 G        
    2   (0714) Lena  Bengtsson           86     1 OK Vilse 87                  51:43 G        
    3   (0594) Ebba  Thuresson           86    13 Pan-Kristianstad             62:50 S        
    4          Amelie  Sundahl           86     1 OK Dacke                     71:51 B        

        (0737) Madeleine  Gustavsson     86    20 Istrums SK                ej start          



D16  (40)      4120 m                      

    1   (0379) Frida  Bakkman            87    14 Lessebo OK                   32:00          
    2   (0344) Josefine  Carlsson        87    14 SOK Viljan                   33:20          
    3          Caroline  Gustavsson      88    20 Istrums SK                   34:07          
    4          Kristin  Boman            88    14 SOK Viljan                   37:02          
    5          Lina  Sundqvist           88     3 OK Kåre                      37:11          
    6          Caroline  Nicolas         88    12 KFUM Örebro OK               38:58          
    7          Inger Liv Bjerkreim Nil            Torridal IL                  40:32          
    8          Annie  Lennartsson        87    14 Torsås OK                    42:02          
    9          Agnes  Söderlund          88    13 Tormestorps IF               42:27          
   10          Sara  Davidsson           88    14 Anderstorps OK               42:59          
   11          Anna  Månsson             88     7 OK Löftan                    43:50          
   12          Rebecka  Siebers          88    14 IK Hakarpspojkarna           44:32          
   13          Emma  Englid              88    15 Tumba-Mälarhöjden OK         44:45          
   14          Linn  Lennartsson         87    14 Torsås OK                    45:24          
   15          Elin  Graneland           88     3 Malungs OK Skogsmårdarna     46:28          
   16          Anna  Josefsson           87    14 Kalmar OK                    46:51          
   17          Moa  Svensson             88    20 Tibro AIK SOK                47:34          
   18          Kajsa Waldemarsson        88     7 OK Nackhe                    48:46          
   19          Evelina  Svensson         88    13 OK Torfinn                   49:29          
   20          Sanna  Söderlind          88    14 Bredaryds SOK                50:43          
   21          Susanne  Johansson        87     1 FK Vittus                    51:28          
   22          Anna  Hall                88    15 Järla IF OK                  51:59          
   23          Susanne  de Bourg         88     1 Ronneby OK                   53:56          
   24          Louise  Borg              88    13 FK Åsen                      54:17          
   25          Linn  Kaisajuntti         88     1 OK Skogsfalken               55:15          
   26          Emmie  Christoferson      88    13 Tormestorps IF               55:59          
   27          Malin  Winblad            88     8 Rehns BK                     57:43          
   28          Kristin  Ander            88     6 OK Landehof                  59:57          
   29          Malin  Passby             88     1 Ronneby OK                   59:58          
   30          Josefin  Persson          87    15 Tullinge SK                  60:14          
   31          Ingela  Smedenmark        87     1 Ronneby OK                   61:18          
   32          Emma  Karlsson            88     1 Stigmännen Karlshamns OK     61:39          
   33          Kristina  Aspvall         88     1 Ronneby OK                   63:43          
   34          Susanna  Olausson         88    14 Torsås OK                    70:03          
   35          Tina  Brindstedt          88    14 Nybro OK                     74:11          
   36          Erica  Svensson           88    13 OK Torfinn                   74:12          

               Frida  Arnesson           87    14 Alvesta SOK                 Felst.          
               Maria  Arvidsson          87    14 Kalmar OK                   Felst.          
               Louise  Rolander          87    13 Pan-Kristianstad          ej start          
               Aldina  Eriksson          88    14 Växjö OK                  ej start          



D14  (10)      3420 m                      

    1          Lisa  Pettersson          90     1 OK Dacke                     36:53          
    2          Lina Blomqvist            90     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:09          
    3          Bianca  Eriksson          89    14 Växjö OK                     40:46          
    4          Mia  Kaisajuntti          90     1 OK Skogsfalken               44:01          
    5          Sandra  Nilsson           89    13 FK Åsen                      44:07          
    6          Frida  Johansson          89     1 OK Dacke                     44:46          
    7          Emma  Winkvist            89    13 Hässleholms OK               44:56          
    8          Maria  Ohlsson            90     1 FK Vittus                    46:10          
    9          Malin  Kembring           90     1 OK Dacke                     52:58          

               Nathalie  Kidebäck        89     1 OK Skogsfalken            ej start          



D12  (10)      3040 m                      

    1          Veronika  Aspvall         91     1 Ronneby OK                   27:13          
    2          Julia  Lundquist          92    14 Nybro OK                     31:03          
    3          Erika  Johansson          91     1 OK Skogsfalken               31:36          
    4          Karin  Smedenmark         92     1 Ronneby OK                   39:08          
    5          Anna  Arvidsson           92    14 Kalmar OK                    43:31          
    6          Hanna  Wåhlin             92     1 OK Skogsfalken               43:54          
    7          Maja  Pettersson          92     1 OK Dacke                     43:58          
    8          Erica  Höglund            92     1 OK Dacke                     51:29          
    9          Malin  Tedblad            92     1 OK Dacke                     52:43          
   10          Martina  Fredriksson      92     1 OK Dacke                     54:02          



D10  (3)       2230 m                      

    1          Johanna  Erlandsson       93     1 Stigmännen Karlshamns OK     21:45          
    2          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      29:59          
    3          Julia  Smedenmark         95     1 Ronneby OK                   66:04          



U4  (3)        3420 m                      

    1          Björn  Norrliden          88    14 Torsås OK                    54:13          
    2          Elias  Dalberg            88    14 Torsås OK                    75:07          

               Sara  Larsson             88    13 Hässleholms OK            ej start          



U2  (4)        2230 m                      

    1          Daniel Emilsson                 14 Torsås OK                    19:16          
    2          Axel  Lundquist           94    14 Nybro OK                     25:47          
    3          Tobias Ohlsson                  14 Torsås OK                    63:16          

               Ottilia  Sundahl          92     1 OK Dacke                  ej start          



Inskolning  (5 2090 m                      

               Moa Pettersson                   1 OK Dacke                     Godk.          
               Jacob Nilsson                    1 Ronneby OK                   Godk.          
               Caroline  Fredriksson     92     1 OK Dacke                     Godk.          
               Tilda Johansson                  1 OK Orion                     Godk.          
               Ylva Kristensson                 1 OK Skogsfalken               Godk.          



Öppen 1  (6)   2230 m                      

    1          Anton Johansson                  1 OK Orion                     25:38 B        
    2          Annika Olsson                   14 Lessebo OK                   26:39 B        
    3          Lars Bengtsson                  14 Lessebo OK                   29:26 B        
    4          Ylva Pettersson                  1 OK Dacke                     30:28 B        
    5          Margrete Aspvall                 1 Ronneby OK                   37:41          

               Ingrid Stål                     14 Kalmar OK                 ullföljt          



Öppen 4  (31)  3420 m                      

    1          David Bengtsson                 13 FK Åsen                      42:05 B        
    2          Aina Svensson                   20 Tibro AIK SOK                44:12 B        
    3          Leif Karlsson                   14 Nybro OK                     44:17 B        
    4          Bertil Svensson                  1 FK Vittus                    44:48 B        
    5          Arne Berggren                   14 Växjö Allmänna IS            45:23 B        
    6          Thomas Johansson                 1 OK Dacke                     46:31 B        
    7          Sofie Sager                      1 Ronneby OK                   47:58 B        
    8          Johan  Holmgren           86     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:19 B        
    9          Carina Sellgren                 14 OK Stigen                    50:03 B        
   10          Bertil Alberg                   13 OK Gynge                     52:39 B        
   11          Lisa Leickt                     14 Kalmar OK                    54:38 B        
   12          Helmer Nilsson                   1 OK Dacke                     56:15          
   13          Birgitta Flisberg                  Ålems OK                     56:50          
   14          Karin Widerberg                  1 OK Skogsfalken               57:03          
   15          Marie Borg                      13 FK Åsen                      57:41          
   16          Sophia Gabrielsson              15 Söders SOL Tyresö            57:52          
   17          Mathilda Boije                     OK Enen                      59:04          
   18          Rosita Karlsson                 14 Torsås OK                    59:44          
   19          Allan Höglind                   14 Torsås OK                    60:01          
   20          Inger Bergqvist                  1 FK Vittus                    60:29          
   21          Björn-Olof Petré                20 Istrums SK                   63:08          
   22          Helena  Fredriksson       54     1 OK Vilse 87                  65:12          
   23          Kristoffer Celander             14 Torsås OK                    65:53          
   24          Inge Alnaeus                       Hammarby IFOF                65:55          
   25          Marianne Henriksson             14 Torsås OK                    66:32          
   26          Eva Olausson                    14 Torsås OK                    68:48          
   27          Kjell Pettersson                 1 FK Vittus                    69:45          
   28          Ulla Hjalmarsson                13 Hässleholms OK               76:59          
   29          Marianne Arvidsson              14 Kalmar OK                    86:05          
   30          Anna Lundén                        Göteborgs orienteringsför    88:49          
   31          Anna-Lisa Lundkvist             14 Nybro OK                     94:43          



Öppen 5  (18)  4080 m                      

    1          Patrik Leickt                   14 Kalmar OK                    30:57 B        
    2          Stefan Karlsson                 14 Torsås OK                    36:22 B        
    3          Kjell Svensson                  14 Växjö OK                     38:19 B        
    4          Henrik Hammarbro                13 Malmö OK                     40:38 B        
    5          Annika Josefsson                 1 OK Dacke                     41:22          
    6          Sonny Flisberg                     Ålems OK                     45:07          
    7          Karl-Erik Jonasson              14 Kalmar OK                    45:17          
    8          Marianne Henriksen              14 SOK Viljan                   45:27          
    9          Mats Persson                     1 OK Skogsfalken               46:13          
   10          Jan Josefsson                   14 Kalmar OK                    49:55          
   11          Sven-Erik Ekedal                 6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:00          
   12          Charlotta Olausson              14 Torsås OK                    55:50          
   13          Stig Norén                         Ålems OK                     57:29          
   14          Peter Elversson                    Ålems OK                     58:19          
   15          Eva Persson                     14 Växjö OK                     63:15          
   16          Annika Magnusson                 1 Stigmännen Karlshamns OK     67:33          
   17          Pia Davidsson                   14 Anderstorps OK               72:07          
   18          Lorentz Svensson                14 Torsås OK                    72:37          



Öppen 8  (20)  5200 m                      

    1          Magnus Franzén                   1 OK Skogsfalken               35:12 B        
    2          Inge Götesson                    1 OK Dacke                     37:50 B        
    3          Anders Johansson                 1 OK Dacke                     42:38 B        
    4          Mats Arnesson                   14 Alvesta SOK                  44:57 B        
    5          Mattias Johansson                1 OK Dacke                     45:50 B        
    6          Emma Olsson                      1 OK Skogsfalken               46:20 B        
    7          Jan-Ove Wiking                  20 Istrums SK                   46:42 B        
    8          Tomas Bokman                    14 Nybro OK                     50:26          
    9          Henrik Larsson                  14 Växjö OK                     52:24          
   10          Kennet Nilsson                  14 Kalmar OK                    54:10          
   11          Lars Sager                       1 Ronneby OK                   55:25          
   12          Peter Gustafsson                14 OK Älme                      55:38          
   13          Roland Jansson                  14 Växjö OK                     56:02          
   14          Charlotte Lundquist             14 Nybro OK                     56:19          
   15          Dag Jakobsson                   14 Växjö Allmänna IS            57:07          
   16          Ronny Karlsson                   1 OK Skogsfalken               57:16          
   17          Anne Johansson                   1 OK Dacke                     58:38          
   18          Hubert Hugosson                 13 OK Gynge                     67:09          
   19          Magnus Kronmar                   1 FK Vittus                    72:10          

               Patrik Holst                       Klubblös                    Felst.          



Öppen 9  (4)   6950 m                      

    1          Björn Liljeqvist                14 OK Älme                      45:39 B        
    2          Conny Söderström                 1 OK Dacke                     55:28 B        
    3          Lars-Göran Nyberg               13 FK Åsen                      65:58          
    4          Marcus Almgren                     OK Enen                      69:08