OK ORION 2002-03-16lö 2002-03-16 15:41
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H21 ELIT  (31) 14410 m                     

    1   (0016) Jonas Pilblad             77       OK Skogsfalken             1:23:26 G        
    2   (0045) Christian Håkansson                Ronneby OK                 1:25:44 G        
    3   (0076) Mikael Olofsson                    FK Friskus Varberg         1:29:28 G        
    4   (0028) Johan Håkansson           70       Ronneby OK                 1:29:59 G        
    5   (0141) Torgny Lindström          73       Ronneby OK                 1:31:30 G        
    6   (0074) Peter Miketinac           66       IFK Göteborg               1:34:02 S        
    7   (0156) Jon Engkvist              76       Ronneby OK                 1:37:02 S        
    8   (0409) Per-Åke Bligård           81       OK Vilse 87                1:37:50 S        
    9   (0274) Henrik Vuorinen                    OK Kolmården               1:38:03 S        
   10   (0032) Mats Röjgård                       OK Kolmården               1:38:43 S        
   11   (0015) Jörgen Olsson             71       OK Pan-Kristianstad        1:40:49 S        
   12   (0158) Andreas Ferm              78       FK Göingarna               1:41:17 S        
   13   (0417) Ted Gustavsson                     Ronneby OK                 1:42:15 S        
   14   (0123) Magnus Palm               79       OK Skogsfalken             1:42:23 S        
   15   (0605) Gustav Näsman             77       Ronneby OK                 1:44:09 S        
   16   (0448) Marcus Färg               78       Eksjö Skid o OK            1:53:18 S        
   17   (0500) Christer Carlsson         73       OK Kåre                    1:55:16 S        
   18   (0241) Per Lenander              77       Växjö OK                   1:57:25 S        
   19   (0540) Richard Johansson         75       Härlövs IF                 1:57:56 S        
   20   (0344) Oskar Håkansson           81       Ronneby OK                 1:58:50 B        
   21   (0309) Fredrik Thuren            80       Ronneby OK                 1:59:46 B        
   22   (0430) Mindaugas Kvedaravicius            Eksjö Skid o OK            2:12:17          
   23   (0397) Gabriel Bengtsson         81       Stigmännen Karlshamns OK   2:15:21          

        (0411) Jonas Bengtsson                    Härlövs IF                  Felst.          
        (0939) Michael Husén             74       OK Pan-Kristianstad         Felst.          
        (0225) Ingemar Ericsson          74       Ronneby OK                  Felst.          
        (0475) Oskar Strindhagen         83       Ronneby OK                  Felst.          
               Jakob Bengtsson           78       Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          
        (0424) Henric Höglind            68       OK Pan-Kristianstad       ej start          
        (0388) Johan Persson             80       OK Skogsfalken            ej start          
        (0049) Patrik Martner            77       IFK Umeå                  ej start          



H20 ELIT  (12) 10120 m                     

    1   (1392) Erik Lennartsson          82       Skid O OK Viljan           1:09:28 G        
    2   (0833) Henrik Karlsson           83       Ronneby OK                 1:14:38 G        
    3   (0513) Jonas Palm                82       OK Älme                    1:14:52 G        
    4   (0531) Simon Svensson            83       OK Pan-Kristianstad        1:15:13 G        
    5   (0738) Henrik Svensson           82       OK Vilse 87                1:18:55 S        
    6   (0782) Daniel Runemalm                    Nybro OK                   1:26:02 S        
    7   (1198) Nils Nedfors              83       OK Dacke                   1:29:36 S        
    8   (0693) Christian Ahlström                 Ronneby OK                 1:32:38 S        
    9          Michael Aasöe                      Spring Cup OK              1:43:24 B        
   10   (0877) Daniel Lindahl            82       Lessebo OK                 1:50:39          

        (0714) Henrik Svenningsson       82       OK Vilse 87                 Felst.          
        (0586) Johan Svensson            82       OK Vilse 87               ej start          



H18 ELIT  (10) 7590 m                      

    1   (1058) Daniel Gunnarsson         84       Skid O OK Viljan             50:40 G        
    2   (0684) Jakob Lööf                85       OK Pan-Kristianstad          55:05 G        
    3   (0866) Magnus Saager             84       Ronneby OK                   56:00 G        
    4   (0975) Pontus Karlsson                    Rotebro Idrottssällskap      57:28 S        
    5   (0852) Emil Ingvarsson           85       OK Vilse 87                1:00:26 S        
    6   (0868) Andreas Bjärkmar          85       Linköpings OK              1:01:08 S        
    7   (0811) Fredrik Rosenqvist        85       Skid O OK Viljan           1:12:09 B        

        (0904) Niklas Thörn              85       OK Vilse 87                 Felst.          
        (0488) Mattias Karlsson          84       Emmaboda Verda OK         ej start          
        (0377) Henric Carlsson           84       Skid O OK Viljan          ej start          



D21 ELIT  (11) 8370 m                      

    1   (0027) Carina Svensson           67       Eksjö Skid o OK            1:03:33 G        
    2   (0111) Ulrika Jönsson            76       OK Pan-Kristianstad        1:09:49 G        
    3   (0236) Frida Nero                82       Ronneby OK                 1:12:17 S        
    4   (0277) Lina Svensson             79       OK Skogsfalken             1:12:39 S        
    5   (0171) Lena Gummeson                      Nybro OK                   1:13:20 S        
    6   (0197) Asta Misiunaite                    Eksjö Skid o OK            1:13:39 S        
    7   (0089) Maria Sibileva            68       Ronneby OK                 1:13:57 S        
    8   (0352) Therese Gustavsson        83       Ronneby OK                 1:15:54 S        
    9   (0205) Sarah Olofsson            77       Ronneby OK                 1:16:26 S        
   10   (0112) Marie Svensson            78       OK Pan-Kristianstad        1:17:54 S        

        (0268) Linda Petersson           75       OK Dacke                    Felst.          



D20 ELIT  (3)  7040 m                      

    1   (0302) Anna Olsson               83       OK Skogsfalken               58:05 G        
    2   (0298) Sara Svensson             83       OK Pan-Kristianstad        1:00:36 G        
    3   (0490) Josephine Tuomi                    OK Kolmården               1:18:55 S        



D18 ELIT  (16) 5660 m                      

    1   (0346) Helena Jansson            85       IF Hagen                     45:44 G        
    2   (0473) Erika Nilsson             84       FK Göingarna                 53:25 S        
    3   (0461) Maria Gustafsson          85       OK Älme                      54:52 S        
    4   (0307) Johanna Östlin            85       Linköpings OK                56:46 S        
    5   (0349) Karin Boman               84       Skid O OK Viljan             57:24 S        
    6   (0576) Lisa Palm                 85       Lessebo OK                   57:58 S        
    7   (0513) Cajsa Nilsson             85       Stigmännen Karlshamns OK     58:13 S        
    8   (0617) Annika Magnusson          84       Stigmännen Karlshamns OK   1:02:25 S        
    9   (0530) Åsa Järvholm              85       FK Vittus                  1:04:03 S        
   10   (0531) Louise Johansson          85       FK Vittus                  1:05:42 B        
   11   (0566) Lotta Nilsson                      OK Alehof                  1:07:05 B        
   12   (0682) Marlene Almqvist          84       FK Vittus                  1:07:12 B        
   13   (0476) Cecilia Svensson                   OK Kolmården               1:10:10          
   14   (0499) Maria Tuomi                        OK Kolmården               1:11:58          
   15   (0645) Elin Bergqvist            84       Lessebo OK                 1:14:34          

        (0448) Sofia Killander           85       Hästveda OK               ej start          



H75  (5)       2970 m                      

    1          Sture Jansson             27       Emmaboda Verda OK            36:42 G        
    2          Leo Gustavsson            27       Ronneby OK                   37:16 G        
    3          Gustaf Almqvist           24       OK Älme                      44:53 S        
    4          Astor Lundquist                    Nybro OK                     49:55 S        

               John Lang                          Nybro OK                  ej start          



H70  (4)       3860 m                      

    1          Sven Lundberg             32       FK Vittus                    47:04 G        
    2          Gunnar Eklund             31       FK Vittus                    58:23 S        
    3          Gunnar Elfversson                  Kalmar OK                  1:08:15 B        

               Sven Svensson             31       FK Vittus                   Felst.          



H65  (19)      4030 m                      

    1          Sivert Axelsson                    Kalmar OK                    38:31 G        
    2          Werner Törnblom           35       Växjö OK                     42:18 G        
    3          Åke Karlsson                       Kalmar OK                    44:37 S        
    4          Allan Håkansson           33       Skid O OK Viljan             46:02 S        
    5          Göran Folkesson                    Ronneby OK                   46:05 S        
    6          Börje Seltin              35       Eksjö Skid o OK              47:49 S        
    7          Karl Åkerman              33       Motala AIF Orienteringsla    50:30 S        
    8          Gillis Alm                34       Växjö OK                     50:52 S        
    9          Helmer Nilsson            36       OK Dacke                     52:39 S        
   10          Olle Nilsson              34       Stigmännen Karlshamns OK     52:45 S        
   11          Bengt-Åke Borgemo         34       Skid O OK Viljan             54:30 S        
   12          Gunnar Dahl               37       Växjö OK                     55:11 B        
   13          Eric Svärdh               37       FK Åsen                      58:14 B        
   14          Nils Henmyr               34       OK Vilse 87                1:00:00          
   15          Sven Persson                       Torsås OK                  1:11:44          
   16          Karl-Gunnar Henriksson             Torsås OK                  1:32:24          

               Lorentz Svensson                   Torsås OK                   Felst.          
               Bertil Ståhl                       Kalmar OK                 ej start          
               Evald Johansson           34       Lessebo OK                ej start          



H60  (17)      4540 m                      

    1          Stig Karlsson             41       Lessebo OK                   41:28 G        
    2          Kyösti Turtiainen         39       Eksjö Skid o OK              42:10 G        
    3          Boris Jansson                      Nybro OK                     44:03 G        
    4          Stig Karlsson                      Torsås OK                    45:06 G        
    5          Rune Bengtsson            38       Ronneby OK                   45:55 G        
    6          Kjell Månsson             42       Ronneby OK                   46:24 G        
    7          Krister Sandblad          42       Växjö OK                     46:29 G        
    8          Kurt Bergstrand           39       Lessebo OK                   46:54 G        
    9          Erling Ekelöf                      OK Värend Gårdsby Norrvir    47:29 S        
   10          Raimo Salminen            41       Växjö OK                     47:47 S        
   11          Ronnie Persson                     Ronneby OK                   48:57 S        
   12          Bengt Bergkvist           41       Stigmännen Karlshamns OK     50:11 S        
   13          Hagbert Persson           41       Växjö OK                     53:17 S        
   14          Mats Lundström            41       FK Vittus                    53:50 S        
   15          Göran Andersson           42       Stigmännen Karlshamns OK     55:11 S        
   16          Uno Pettersson                     Torsås OK                    57:54 S        

               Ingemar Erlandsson        42       Växjö OK                  ej start          



H55  (20)      4940 m                      

    1          Per Engkvist              46       Ronneby OK                   47:06 G        
    2          Aymonn Andersson          46       OK Dacke                     47:55 G        
    3          Rudi Olvenmyr             45       FK Vittus                    50:11 G        
    4          Leif Alfredsson           47       Växjö AIS                    50:32 G        
    5          Roland Nilsson            46       Skid O OK Viljan             52:24 G        
    6          Styrbjörn Jansson         45       IF Hagen                     54:36 S        
    7          Jörgen Fransson           47       Emmaboda Verda OK            54:40 S        
    8          Leif Ingemarsson                   FK Vittus                    54:43 S        
    9          Göran Rundgren            45       Lessebo OK                   55:28 S        
   10          Lars Henriksson           44       OK Älme                      56:42 S        
   11          Anders Wetterling         47       Stigmännen Karlshamns OK     57:38 S        
   12          Karl-Åke Larsson          45       OK Enen                      58:25 S        
   13          Anders Andreasson         47       Emmaboda Verda OK            58:43 S        
   14          Lars-Erik Enarsson        44       OK Dacke                     59:44 S        
   15          Jan Martner               46       Tolered-Utby Ol-klubb      1:01:08 S        
   16          Roland Sandholm                    Torsås OK                  1:08:35 B        
   17          Kenneth Ljungberg                  Norrhults Sport o OK       1:12:47          
   18          Thomas Thörnqvist                  Växjö OK                   1:14:29          

               Tommy Olsson                       OK Dacke                    Felst.          
               Ronny Hjalmarsson         47       Emmaboda Verda OK         ej start          



H55 MOTION  (5 4480 m                      

    1          Kerry Kempe               43       Linköpings OK                59:02 S        
    2          Bertil Svensson                    Berga Skid O OK            1:02:48 S        
    3          Lennart Johanesson        45       Stigmännen Karlshamns OK   1:06:01 S        
    4          Kjell-Åke Persson         46       OK Skogsfalken             1:12:17 B        

               Stig Nydahl               46       Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          



H50  (27)      5580 m                      

    1          Göran Svenson             52       Skid O OK Viljan             42:23 G        
    2          Bengt-Göran Månsson       51       OK Pan-Kristianstad          44:42 G        
    3          Thomas Albinsson          52       Bredaryds Skid O OK          45:50 G        
    4          Pär  Eriksson             51       Linköpings OK                46:01 G        
    5          Owe Nilsson               49       Stigmännen Karlshamns OK     46:29 G        
    6          Jan Olofsson              51       Hästveda OK                  50:22 S        
    7          Pelle Skullman            52       Linköpings OK                50:58 S        
    8          Jörgen Nilsson            50       Ronneby OK                   50:59 S        
    9          Claes-Erik Karlsson                Turebergs IF                 51:15 S        
   10          Lars Gunnar Bengtsson     48       Stigmännen Karlshamns OK     51:17 S        
   11          Björn Palm                51       Lessebo OK                   51:19 S        
   12          Jan Olof Ferm             52       FK Göingarna                 52:49 S        
   13          Sven-Olof Larsson         49       Växjö AIS                    53:17 S        
   14          Kenneth Fager             52       FK Vittus                    54:37 S        
   15          Hans Gottfridsson                  Torsås OK                    54:44 S        
   16          Åke Arvidsson                      Hultsfreds OK                55:19 S        
   17          Hans Svenson              49       Skid O OK Viljan             56:03 S        
   18          Bengt Strindhagen         52       FK Vittus                    56:27 S        
   19          Nils-Arne Håkansson       50       Stigmännen Karlshamns OK     59:19 S        
   20          Kenth Svensson            48       OK Skogsfalken               59:33 S        
   21          Rolf Carlsvärd            52       OK Enen                    1:03:46 B        
   22          Rolf Andréasson           49       OK Skogsfalken             1:07:30          
   23          Ingemar Lennartsson       52       Skid O OK Viljan           1:08:41          
   24          Christer Nilsson          51       FK Vittus                  1:11:53          
   25          Sven-Olle Söderberg       50       OK Skogsfalken             1:12:22          
   26          Gunnar Lindahl            48       Lessebo OK                 1:13:47          
   27          Lennart Agestam                    Kalmar OK                  1:33:35          



H45  (19)      6090 m                      

    1          Kjell Nero                54       Ronneby OK                   49:17 G        
    2          Ingemar Björkman          56       Göteborg/Majorna OK          50:06 G        
    3          Nils Bergqvist            55       Lessebo OK                   50:19 G        
    4          Stephan Svensson          53       Linköpings OK                53:36 G        
    5          Håkan Forsman             56       Ronneby OK                   54:40 G        
    6          Jan Karlsson                       Hässleholms OK               56:18 S        
    7          Lars Östlin               53       Linköpings OK                56:38 S        
    8          Jonny Svensson            53       OK Vilse 87                1:00:43 S        
    9          Stefan Carlsson           54       Skid O OK Viljan           1:01:03 S        
   10          Thomas Almqvist           54       FK Vittus                  1:04:05 S        
   11          Per Nilsson               55       Stigmännen Karlshamns OK   1:04:33 S        
   12          Anders Boman              56       Ålems OK                   1:04:41 S        
   13          Thomas Wåhlander          57       Linköpings OK              1:09:38 S        
   14          Per Svensson              54       Ronneby OK                 1:16:13          
   15          Tomas Vångell             57       Linköpings OK              1:17:32          
   16          Owe Törnroth                       Hjobygdens OK              1:43:52          

               Bo Svilling               55       FK Vittus                   Felst.          
               Dan Andersson             57       Järla IF OK               ej start          
               Christer Kaisajuntti      54       OK Skogsfalken            ej start          



H45 MOTION  (6 5390 m                      

    1          Magnus Järvholm           55       FK Vittus                  1:00:19 S        
    2          Daniel Hansson            53       IK Ymer                    1:00:49 S        
    3          Lars-Göran Killander      53       Hästveda OK                1:01:44 S        
    4          Tomas Blomqvist                    Stigmännen Karlshamns OK   1:06:30 S        
    5          Allan Garting             55       FK Vittus                  1:18:43 B        
    6          Kenneth Hällbom           50       OK Enen                    1:31:58 B        



H40  (18)      6630 m                      

    1          Morgan Tideman            58       Jönköpings OK                51:47 G        
    2          Tore Tjernlund            58       OK Vilse 87                  51:53 G        
    3          Bengt Schwartz                     OK Kolmården                 52:35 G        
    4          Lars Almén                59       Linköpings OK                53:19 G        
    5          John Eriksson             62       Växjö OK                     53:48 G        
    6          Lars-Gunnar Nilsson       59       Eksjö Skid o OK              56:14 G        
    7          Bo Svensson               58       FK Vittus                    56:25 G        
    8          Bo Lönngren                        OK Dacke                     58:26 S        
    9          Örjan Christensson        59       OK Skogsfalken             1:00:48 S        
   10          Anders Tosteberg          61       Linköpings OK              1:01:30 S        
   11          Anders Åberg              60       OK Torfinn                 1:05:18 S        
   12          Christer Serrander                 Södertälje IF              1:05:46 S        
   13          Mats Pettersson           60       Jönköpings OK              1:22:01          
   14          Mats Backteman            59       Linköpings OK              1:26:20          
   15          Per Erlandsson            59       Stigmännen Karlshamns OK   1:58:55          

               Sven Giselsson            62       Ronneby OK                  Felst.          
               Stefan Kollberg           60       Eksjö Skid o OK           ej start          
        (0742) Göran Månsson             61       OK Dacke                  ej start          



H35  (11)      7150 m                      

    1          Peter Karlsson                     Emmaboda Verda OK            50:00 G        
    2          Zoltan Fazakas            63       OK Pan-Kristianstad          52:03 G        
    3          Jonas Persson                      Torsås OK                    53:37 G        
    4          Lars Nordgren             67       Eksjö Skid o OK              54:08 G        
    5          Lars Elfversson                    Kalmar OK                    56:28 S        
    6          Thomas Beckerin           63       Växjö OK                     56:58 S        
    7   (0948) Conny Söderström          66       OK Dacke                   1:00:11 S        
    8          Lars-Olof Lundquist                Nybro OK                   1:02:51 S        
    9          Ulf K. Rask               64       OK Enen                    1:09:31 S        

        (0334) Per-Åke Nilsson           65       Härlövs IF                ej start          
               Magnus Porle              64       Växjö OK                  ej start          



H21 LÅNG  (13) 11660 m                     

    1          Sven-Erik Samuelsson               Boxholm-Mjölby OL          1:20:25 G        
    2   (0206) Magnus Persson                     OK Kolmården               1:20:40 G        
    3          Peter Horstmann                    Spring Cup OK              1:24:31 G        
    4          Rune Monrad                        Spring Cup OK              1:24:38 G        
    5          Ulf Jungstrand            60       OK Skogsfalken             1:25:35 G        
    6          Peter Lundh                        OK Kolmården               1:27:24 G        
    7   (0909) Dennis Persson            69       Växjö OK                   1:30:44 S        
    8          Anders Mårtensson                  Nybro OK                   1:33:13 S        
    9          Lars Lindström                     Spring Cup OK              1:34:52 S        
   10   (1377) Fredrik Persson           71       Helsingborgs Skid o OK     1:39:10 S        
   11          Per-Gunnar Nilsson        77       OK Skogsfalken             1:49:22 S        

               Torbjörn Åhman            66       Ronneby OK                  Felst.          
        (0727) Peter Ackebjer                     Nybro OK                  ej start          



H21  (18)      8030 m                      

    1          Erik Baljeu                        Frölunda Orienteringslöpa    57:11 G        
    2          Anders Bennitz            79       OK Enen                    1:04:48 S        
    3          Magnus Thörnblad          73       FK Vittus                  1:07:51 S        
    4          Johan Andersson           67       OK Skogsfalken             1:08:08 S        
    5          Johan Malmström           78       OK Enen                    1:09:01 S        
    6          Stefan Lennartsson        80       Skid O OK Viljan           1:09:08 S        
    7          Martin Byggeth            68       OK Dacke                   1:11:14 S        
    8          Ulrik Karlsson            75       Lessebo OK                 1:13:57 S        
    9          Carsten Lausten           69       Eksjö Skid o OK            1:14:06 S        
   10   (1323) Tobias Killander          81       Hästveda OK                1:14:34 S        
   11          Ola Carlsson              69       Köpings-Kolsva OK          1:18:44 S        
   12   (0962) Claes Otterborg           76       Eksjö Skid o OK            1:23:22 B        
   13          Jonas Johansson           69       OK Skogsfalken             1:24:22 B        
   13          Pär Svensson                       Ronneby OK                 1:24:22 B        

               Marcus Thörn              81       OK Vilse 87                 Felst.          
        (1039) Olof Ottosson             80       OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Magnus Franzen            68       OK Skogsfalken            ej start          
        (0516) Olof Nilsson              78       OK Skogsfalken            ej start          



H18  (4)       6630 m                      

    1          Daniel Svenningsson       85       OK Vilse 87                1:04:47 G        
    2          Rasmus Olsson                      OK Dacke                   1:12:00 G        
    3          David Engström            85       Linköpings OK              1:35:55 B        

               Fredrik Thorlinsvensson            Torsås OK                 ej start          



H16  (43)      5250 m                      

    1          Mikael Kristensson        87       OK Torfinn                   34:50          
    2          Niklas Serrander                   Södertälje IF                38:23          
    3          Oskar Stensson-Bohman              Nybro OK                     38:30          
    4          Emanuel Winblad                    Uddevalla OK                 39:45          
    5          David Runemalm                     Nybro OK                     39:59          
    6          Markus Svensson           86       OK Pan-Kristianstad          40:36          
    7          Simon Elgsten             87       Eksjö Skid o OK              40:54          
    8          Mikael Eliasson                    OK Alehof                    41:09          
    9          Martin Svenson            86       Skid O OK Viljan             42:02          
   10          Mattias Jonsson                    Nybro OK                     42:14          
   11          Niclas Tjernlund          87       OK Vilse 87                  43:48          
   12          Ola Martner               87       Tolered-Utby Ol-klubb        45:41          
   13          Johan Tideman             86       Jönköpings OK                45:56          
   14          Jon Gustavsson                     Eds SK                       45:59          
   15          Lukas Gustavsson          87       Alvesta Skid O OK            47:31          
   16          Kalle Andersson           87       Järla IF OK                  47:40          
   17          Patrik Karlsson           87       Växjö OK                     47:57          
   18          Gustav Petersson          86       Ronneby OK                   48:24          
   19          Emil Fager                86       FK Vittus                    48:26          
   20          David Lingfors            87       IF Hallby                    49:13          
   21          Mattias Killander         87       Hästveda OK                  49:34          
   22          Tommy Garting             86       FK Vittus                    49:45          
   23          Johan Andersson           87       Järla IF OK                  50:20          
   24          Viktor Henmyr             86       OK Vilse 87                  54:26          
   25          Tim Björkman              87       OK Vilse 87                  57:45          
   26          Anders Hermansson         87       Tolered-Utby Ol-klubb        57:48          
   27          Henrik Bagge-Johansson    87       OK Skärmen                   58:19          
   28          Erik Karlsson                      Hässleholms OK               58:52          
   29          Erik Pettersson           87       Jönköpings OK                59:02          
   30          Oscar Gustafsson          87       Jönköpings OK                59:18          
   31          Henrik Svilling           87       FK Vittus                  1:00:38          
   32          Mattias Olsson            86       FK Vittus                  1:02:45          
   33          Alexander Weddmark                 OK Räven                   1:02:53          
   34          Linus Pilblad             87       OK Skogsfalken             1:05:27          
   35          Andreas Ackelman          87       OK Enen                    1:08:13          
   36          Daniel Erlandsson         87       Stigmännen Karlshamns OK   1:08:40          
   37          Erik Gröhn                87       Jönköpings OK              1:17:34          
   38          Jonas Lord                86       Skid O OK Viljan           1:18:41          
   39          Jakob Johansson           87       Jönköpings OK              1:21:51          

               Gustav Strindhagen        86       FK Vittus                   Felst.          
               Jesper Falk               87       Haninge Skid O OK           Felst.          
               Tobias Gunnarsson         86       Skid O OK Viljan            Felst.          
               Björn Johansson                    Göteborgs OF              ej start          



H14  (20)      4060 m                      

    1          Dennis Hansson            88       OK Skogsfalken               33:19          
    2          Anton Östlin              88       Linköpings OK                34:10          
    3          Lukas Petersson           89       Ronneby OK                   36:07          
    4          Oscar Vångell             89       Linköpings OK                36:22          
    5          Peter Eriksson            89       Linköpings OK                37:40          
    6          Olof Nilsson              88       Ronneby OK                   38:57          
    7          Viktor Tideman            89       Jönköpings OK                40:14          
    8          Joakim Tosteberg          88       Linköpings OK                49:47          
    9          Pär Josefsson                      Kalmar OK                    52:01          
   10          Tobias Andersson          88       OK Dacke                     52:34          
   11          Andréas Johansson         89       Jönköpings OK                53:40          
   12          Anton Odbro               88       OK Räven                     54:59          
   13          Anton Gröhn               89       Jönköpings OK                57:19          
   14          John Bäckström            88       OK Enen                      59:58          
   15          Robin Johansson           88       OK Skogsfalken             1:01:10          
   16          Ola Runeson                        OK Dacke                   1:05:07          
   17          Christoffer Erlandsson    89       Stigmännen Karlshamns OK   1:05:26          
   18          Christoffer Wåhlander     88       Linköpings OK              1:07:17          
   19          Oskar Pettersson          89       Jönköpings OK              1:33:04          

               Mathias Lang                       Nybro OK                  ej start          



H12  (7)       3350 m                      

    1          John Sjösäter             90       Skid O OK Viljan             33:32          
    2          Henrik Tosteberg          90       Linköpings OK                37:16          
    3          Tobias Karlsson                    Turebergs IF                 37:38          
    4          Oskar Blomqvist                    Stigmännen Karlshamns OK     46:35          
    5          David Svenson             91       Skid O OK Viljan             54:37          

               Ola Almén                 90       Linköpings OK               Felst.          
               Jon Nilsson               90       Ronneby OK                ej start          



H10  (7)       2110 m                      

    1          Robert Vångell            92       Linköpings OK                19:12          
    2          Viktor Blomqvist                   Stigmännen Karlshamns OK     21:18          
    3          Rasmus Samuelsson                  OK 64 Torpa                  21:46          
    4          John Eriksson             92       Växjö OK                     22:32          
    5          Patrik Tosteberg          92       Linköpings OK                25:51          
    6          Markus Johansson          92       FK Vittus                    27:06          
    7          Anton Agestam                      Kalmar OK                    36:32          



D75  (2)       2470 m                      

    1          Verna Agestam                      Kalmar OK                    51:19          
    2          Sonja Svenson             23       Skid O OK Viljan             55:18          



D70  (3)       2470 m                      

    1          Gullan Almqvist           31       OK Älme                      41:31 G        
    2          Anna-Lisa Lundquist                Nybro OK                     58:00 S        
    3          Brita Elfversson                   Kalmar OK                  1:34:47          



D65  (3)       2970 m                      

    1          Elsie Svensson                     Torsås OK                    51:07 G        
    2          Mona Åkerman              33       Motala AIF Orienteringsla    57:51 G        
    3          Lena Person                        Torsås OK                  1:32:20          



D55  (12)      3590 m                      

    1          Birgitta Olsson           41       OK Stigen                    36:42 G        
    2          Ros-Mari Karlsson                  Nybro OK                     45:10 S        
    3          Marianne Bligård          46       OK Vilse 87                  49:37 S        
    4          Britt Rangert             43       Växjö AIS                    50:14 S        
    5          Ann-Mari Persson          46       Växjö OK                     51:16 S        
    6          Kristina Johansson                 Lidköpings Vinter-Sportkl    53:17 B        
    7          Harriet Karlsson                   Torsås OK                    58:59          
    8          Ingalill Wikingsson       41       Stigmännen Karlshamns OK     59:27          
    9          Barbro Cassing            45       Ronneby OK                 1:09:17          
   10          Ulla Bergkvist            43       Stigmännen Karlshamns OK   1:15:21          
   11          Kristina Gustavsson                FK Vittus                  1:41:32          

               Monica Påhlstorp          47       Emmaboda Verda OK         ullföljt          



D55 MOTION  (2 3050 m                      

    1          Siw Ekelöf                         OK Värend Gårdsby Norrvir  1:01:51 S        

               Inga-Lill Henriksson      43       OK Älme                     Felst.          



D50  (16)      3540 m                      

    1          Ingmarie Brander Strand   52       Göteborg/Majorna OK          33:11 G        
    2          Gun-Britt Fransson        48       Emmaboda Verda OK            34:52 G        
    3          Lena Söderberg            51       OK Skogsfalken               35:27 G        
    4          Bodil Hermansson          50       OK Gynge                     35:39 G        
    5          Bigge Bengtsson           49       Stigmännen Karlshamns OK     38:01 S        
    6          Ingalill Nilsson          50       Stigmännen Karlshamns OK     48:38 B        
    7          Helena Dominique          51       OK Enen                      48:54 B        
    8          Gunilla Andersson         50       OK Dacke                     49:08 B        
    9          Ann-Britt Lingfors        50       IF Hallby                    50:07 B        
   10          Eva-Britt Martner         48       Tolered-Utby Ol-klubb        50:42 B        
   11          Vanja Gummesson                    Nybro OK                     57:06          
   12          Ann-Kristin Lenander      50       Växjö OK                     58:28          
   13          Ylva Jansson              48       IF Hagen                   1:12:59          
   14          Elisabeth Österberg                OK Eken                    1:19:42          

               Kerstin Hjalmarsson       52       Emmaboda Verda OK         ej start          
               Tina Bakkman              52       Lessebo OK                ej start          



D45  (10)      3820 m                      

    1          Mona Palm                 57       Lessebo OK                   40:34 G        
    2          Ethel Boman               55       Skid O OK Viljan             43:40 G        
    3          Gunilla Axelsson          57       Sävedalens Allmänna IK       44:54 G        
    4          Maria Agestam                      Kalmar OK                    48:15 S        
    5          Erén Lång- Albinsson      53       Bredaryds Skid O OK          49:34 S        
    6          Britt-Marie Carlsson      54       Skid O OK Viljan             53:42 S        
    7          Arja Ingvarsson           56       OK Vilse 87                  55:32 S        
    8          Anne Johansson                     OK Tranan                    56:51 S        
    9          Siv Larsson               54       Växjö AIS                  1:01:18 B        
   10          Birgitta Nilsson          57       Stigmännen Karlshamns OK   1:03:01          



D45 MOTION  (6 3510 m                      

    1          Charlotte Eigert          53       OK Dacke                     57:17 S        
    2          Maria Strindhagen         55       FK Vittus                    57:18 S        
    3          Kicki Järvholm            52       FK Vittus                    58:22 S        
    4          Maj-Lis Olsson                     Stigmännen Karlshamns OK     58:35 S        
    5          Yvonne Carlsson           55       Köpings-Kolsva OK          1:04:28 S        
    6          Vanja Jinnemo             56       Hjärnarps Gymnastik O IF   1:05:19 S        



D40  (8)       3840 m                      

    1          Karin Backteman           60       Linköpings OK                36:51 G        
    2          Pia Gustafsson            62       Linköpings OK                39:13 G        
    3          Kristina Runemalm                  Nybro OK                     43:24 S        
    4          Pia Hermansson            61       Tolered-Utby Ol-klubb        46:04 S        
    5          Ann-Marie Andersson       60       Tenhults Skid o OK           47:55 S        
    6          Karin Östlin              60       Linköpings OK                52:12 B        
    7          Maria Passby              62       Ronneby OK                   57:36          
    8          Gittel Karlsson                    Turebergs IF                 58:34          



D35  (6)       4450 m                      

    1          Maria Håkansson           66       Växjö OK                     42:53 G        
    2          Gunnel Rask               63       OK Enen                      44:02 G        
    3          Kerstin Lindström         63       Linköpings OK              1:00:35 S        

        (0495) Carina Bergander          67       Eksjö Skid o OK           ej start          
               Lisa Ledskog              64       Linköpings OK             ej start          
               Helena Karlsson                    Nybro OK                  ej start          



D21 LÅNG  (6)  6630 m                      

    1          Sofie Bakkman                      FK Friskus Varberg           57:06 G        
    2          Ann-Christin Nero         57       Ronneby OK                   59:57 G        
    3   (0372) Anna Andréasson           77       OK Skogsfalken             1:06:45 S        
    4          Christina Näsman          73       IFK Lidingös Skid O OK     1:14:29 S        
    5          Oriana Pfister            71       OK Pan-Kristianstad        1:15:53 S        
    6          Christine Horstmann                Spring Cup OK              1:16:21 S        



D21  (11)      5120 m                      

    1          Susanne Andersson         70       OK Pan-Kristianstad          47:13 G        
    2          Annika Josefsson          65       OK Dacke                     50:36 G        
    3   (0508) Elin Svensson             78       OK Pan-Kristianstad          51:10 G        
    4          Anna Nordmark             68       Ronneby OK                   51:27 G        
    5   (0569) Karin Lindqvist                    Kalmar OK                    55:01 S        
    6          Anna Johansson            76       Eksjö Skid o OK              56:02 S        
    7          Linda Ingemarsson         73       FK Vittus                    56:09 S        
    8          Anna Danielsson                    Ronneby OK                 1:12:08          
    9          Anna Henriksson                    Torsås OK                  1:13:32          
   10          Anna Åhman                76       Ronneby OK                 1:17:10          

               Karolina Karlsson                  Nybro OK                  ej start          



D21 MOTION  (3 4910 m                      

    1          Sophie Byggeth            69       OK Dacke                   1:03:12 S        
    2          Malin Jonasson            75       OK Vilse 87                1:13:11 S        
    3          Ann-Sophie Nilsson        68       Stigmännen Karlshamns OK   1:18:13 B        



D18  (2)       4540 m                      

               Linda Carlsson            85       Linköpings OK               Felst.          
        (0721) Jenny Eigert              85       OK Dacke                  ej start          



D16  (50)      4250 m                      

    1          Josefine Carlsson         87       Skid O OK Viljan             39:06          
    2          Maria Schmiterlöw         87       Hjobygdens OK                40:34          
    3          Sofia Törnqvist                    Storviks IF                  40:41          
    4          Cecilia Bergander         87       Eksjö Skid o OK              41:21          
    5          Matilda Andersson         87       Västerbergslagens OL         41:32          
    6          Marie Andersson           87       Falkenbergs OK               41:43          
    7          Fredrika Vångell          87       Linköpings OK                41:51          
    8          Frida Bakkman             87       Lessebo OK                   41:55          
    9   (0668) Carin Emanuelsson         86       IFK Lidingös Skid O OK       42:17          
   10          Josefine Lindström        86       Linköpings OK                42:21          
   11          Sara Eskilsson            87       Haninge Skid O OK            42:28          
   12          Ida Johansson             87       Dalaportens Orienteringsl    42:40          
   13          Susanne Johansson         87       FK Vittus                    43:07          
   14          Helena Lidhage            87       IK Ymer                      43:17          
   15          Elin Lindström            87       Linköpings OK                44:44          
   16          Sofia Adolfsson           87       Västerbergslagens OL         45:05          
   17          Linnea Östlin             86       Linköpings OK                47:23          
   18          Karin Johansson           87       Hjobygdens OK                47:42          
   19          Lisa Skullman                      OK Kolmården                 48:17          
   20          Camilla Niklasson         87       Göteborg/Majorna OK          48:46          
   21          Elin Karlsson                      Turebergs IF                 51:05          
   22          Amie Samuelsson                    OK 64 Torpa                  51:09          
   23          Ellen Albinsson           87       Bredaryds Skid O OK          52:01          
   24          Kristina Myrefelt         87       Lessebo OK                   52:12          
   25          Johanna Hallberg          87       IFK Hedemora OK              53:51          
   26          Linnea Kjell              86       Linköpings OK                55:06          
   27          Matilda Österberg         87       Linköpings OK                55:25          
   28          Desirée Segerslätt        87       Rävetofta OK                 55:27          
   29          Elin Törnroth                      Hjobygdens OK                55:52          
   30          Janni Axelsson            87       Sävedalens Allmänna IK       56:00          
   31          Sandra Wassblad                    Uddevalla OK                 57:09          
   32          Ronja Andersson           87       Tenhults Skid o OK           57:27          
   33          Sofie Sihver              87       IFK Lidingös Skid O OK       57:52          
   34          Malin Carlsson            87       Linköpings OK                58:33          
   35          Johanna Svensson          86       Växjö OK                     58:35          
   36          Stina Boberg              87       Linköpings OK                58:54          
   37          Kristina Stulken                   OK Gipen                     59:35          
   38          Sandra Leijon-Lind        87       Haninge Skid O OK          1:01:18          
   39          Maria Arvidsson                    Kalmar OK                  1:02:30          
   40          Linda Gustavsson          86       OK Enen                    1:03:57          
   40          Marie Jinnemo             87       Hjärnarps Gymnastik O IF   1:03:57          
   42          Hanna Hultman             87       Sävedalens Allmänna IK     1:05:33          
   43          Charlotta Olausson                 Torsås OK                  1:08:18          
   44          Karin Agestam                      Kalmar OK                  1:12:22          
   45          Maria Johansson                    OK Tranan                  1:21:28          
   46          Anna Josefsson                     Kalmar OK                  1:23:57          
   47          Sofia Thörnqvist          87       Växjö OK                   1:42:50          

               Lena Bengtsson            86       OK Vilse 87                 Felst.          
               Emelie Bengtsson                   Tormestorps IF            ej start          
               Cecilia Larsson           87       OK Skogshjortarna         ej start          



D14  (14)      3510 m                      

    1          Kristin Boman             88       Skid O OK Viljan             31:41          
    2          Amanda Almén              88       Linköpings OK                33:44          
    3          Lina Strand               88       Göteborg/Majorna OK          34:28          
    4          Martina Karlsson          88       OK Njudung                   37:28          
    5          Stina Lord                88       Skid O OK Viljan             39:33          
    6          Linnéa Lindström          89       Linköpings OK                40:46          
    7          Emma Backteman            89       Linköpings OK                41:35          
    8          Maria Lingfors            89       IF Hallby                    47:20          
    9          Malin Johansson           88       Stigmännen Karlshamns OK     49:01          
   10          Malin Passby              88       Ronneby OK                   54:17          
   11          Ida Johansson             88       Stigmännen Karlshamns OK     54:37          
   12          Linn Kaisajuntti          88       OK Skogsfalken             1:04:23          
   13          Jonna Samuelsson                   OK 64 Torpa                1:11:24          
   14          Susanna Olausson                   Torsås OK                  1:30:46          



D12  (12)      3350 m                      

    1          Angelica Rask             90       OK Enen                      36:04          
    2          Erika Johansson           91       OK Skogsfalken               36:30          
    3          Anna Gröhn                91       Jönköpings OK                38:12          
    4          Rebecka Olsson            90       OK Skogsfalken               39:41          
    5          Lina Blomqvist                     Stigmännen Karlshamns OK     42:32          
    6          Carolina Karlsson         90       OK Njudung                   48:55          
    7          Ellinor Karlsson          91       OK Njudung                   59:37          
    8          Johanna Holmertz                   Kalmar OK                  1:13:04          
    9          Anna Tideman              91       Jönköpings OK              1:19:31          

               Lovisa Wåhlander          91       Linköpings OK               Felst.          
               Mia Kaisajuntti           90       OK Skogsfalken              Felst.          
               Märtha Kaisajuntti        91       OK Skogsfalken            ej start          



D10  (6)       2110 m                      

    1          Julia Lundquist                    Nybro OK                     26:17          
    2          Josefin Eigert            92       OK Dacke                     27:23          
    3          Johanna Erlandsson        93       Stigmännen Karlshamns OK     27:44          
    4          Jenny Käll-Karlsson       92       Växjö OK                     29:41          

               Lisa Gröhn                93       Jönköpings OK             ej start          
               Annika Ledskog            92       Linköpings OK             ej start          



U4  (3)        3510 m                      

    1          Erik Olsson                        OK Enen                    1:16:29          
    2          Malin Wiklund             85       OK Enen                    1:19:15          
    3          Daniel Algotsson                   Torsås OK                  1:47:05          



U3  (7)        3350 m                      

    1          Annie Lenanrtsson                  Torsås OK                    53:26          
    2          Linn Lennartsson                   Torsås OK                    57:15          
    3          Matilda Boije             88       OK Enen                      59:33          
    4          Christoffer Celander               Torsås OK                  1:06:16          
    5          Elias Dalberg                      Torsås OK                  1:06:19          
    6          Björn Norrliden                    Torsås OK                  1:19:50          

               Jesper Hultgren           87       OK Enen                     Felst.          



U2  (3)        2150 m                      

    1          My Längeby                         OK Enen                      39:32          

               Rasmus Milesson                    Torsås OK                   Felst.          
               Karl Olsson                        Torsås OK                 ej start          



INSKOLNING  (7 2020 m                      

               Julia  Almén              93       Linköpings OK                Godk.          
               Linus Lager                        Nybro OK                     Godk.          
               Axel Lundquist                     Nybro OK                     Godk.          
               Jacob Nilsson                      Ronneby OK                   Godk.          
               Simon Johansson                    Jönköpings OK                Godk.          
               Tobias Wigertson                   Torsås OK                    Godk.          

               Willie Milesson                    Torsås OK                 ej start          



Öppen 1  (9)   2110 m                      

    1          Niklas Järvholm                    FK Vittus                    28:47 B        
    2          Lars Johansson                     OK Dacke                     30:04 B        
    3          Anna Arvidsson                     Kalmar OK                    32:56 B        
    4          Hanna Karlsson                     Kalmar OK                    32:57 B        
    5          Maja Öman                          OK Dacke                     35:54 B        
    6          Britt-Marie Karlsson               OK Dacke                     41:11          
    7          Göran Tedblad                      OK Dacke                     44:28          
    8          Olle Öman                          OK Dacke                     50:28          
    9          Stina Öman                         OK Dacke                     51:30          



Öppen 2  (8)   3350 m                      

    1          Sofie Saager                       Ronneby OK                   43:02 B        
    1          Lars Saager                        Ronneby OK                   43:02 B        
    3          Birgitta Agneus                    FK Vittus                    51:42 B        
    4          Henrik Ekelöv                      OK Värend Gårdsby Norrvir    55:23 B        
    5          Annika Olsson                      Lessebo OK                 1:09:45          
    6          Lars Carlsson                      Linköpings OK              1:12:10          
    7          Kristina Carlsson                  Linköpings OK              1:12:13          

               Jonas Öman                         OK Dacke                    Felst.          



Öppen 3  (2)   4760 m                      

    1          Roland Eigert                      OK Dacke                     58:48 B        
    2          Gunnar Nilsson                     Växjö AIS                  1:35:05          



Öppen 4  (14)  3050 m                      

    1          Edor Oscarsson                     Växjö AIS                    41:32 B        
    2          N-E Agneus                         FK Vittus                    45:35 B        
    3          Susanne Lindh                      Haninge Skid O OK            46:53 B        
    4          Eva Tollstern                      Växjö AIS                    49:48 B        
    5          Anna-Karin Hellbom                 OK Eken                      50:48 B        
    6          S-O Karlsson                       Växjö AIS                    55:50          
    7          Anders Blad                        Sölvesborgs OK               56:30          
    8          Anders Agestam                     Kalmar OK                  1:05:43          
    9          Jan Karlsson                       Växjö OK                   1:05:45          
   10          Sylvia Jansson                     Emmaboda Verda OK          1:13:00          
   11          Eivor Nydhal                       Stigmännen Karlshamns OK   1:18:26          
   12          Birthe Ekelund                     FK Vittus                  1:19:52          
   13          Birgitta Pettersson                Alvesta Skid O OK          1:33:58          

               Marita Algotsson                   Torsås OK                   Felst.          



Öppen 5  (16)  4140 m                      

    1          Hans Lingfors                      IF Hallby                    43:52 B        
    2          Karl-Erik Johansson                OK Dacke                     46:02 B        
    3          Annica Garbielsson                 Skid O OK Viljan             46:35 B        
    4          Marianne Henriksen                 Skid O OK Viljan             49:27 B        
    5          Torgny Johansson                   Växjö AIS                    53:14 B        
    6          Sven Nedfors                       OK Dacke                     53:24 B        
    7          Marie Grön                         Jönköpings OK                57:37 B        
    8          Åke Johansson                      OK Orion                     59:46          
    9          Bengt Björkman                     FK Vittus                  1:00:12          
   10          Göran Gabrielsson                  Skid O OK Viljan           1:03:39          
   11          Johan Björkman                     Göteborg/Majorna OK        1:09:06          
   12          Magnus Kronmar                     FK Vittus                  1:13:38          
   13          Jan-Olof Johansson                 Sibbamåla IF               1:16:36          
   14          Eva Bergstrand                     OK Värend Gårdsby Norrvir  1:18:12          
   15          Inga-Britt Höglind                 Torsås OK                  1:43:40          
   16          Allan Höglind                      Torsås OK                  1:43:45          



Öppen 6  (4)   5520 m                      

    1          Claes Odbro                        OK Räven                     59:44 B        
    2          Ulf Persson                        OK Dacke                   1:14:23 B        
    3          Gunnar Ahlström                    FK Vittus                  1:20:33          
    4          Karl Henrik Lindblom               OK Räven                   1:34:37          



Öppen 7  (10)  2970 m                      

    1          Bente Käll                         Växjö OK                     32:46 B        
    2          Arne Berggren                      Växjö AIS                    33:44 B        
    3          Karl-Erik Jonasson                 Kalmar OK                    35:45 B        
    4          Lena Karlsson                      OK Vilse 87                  41:01 B        
    5          Ella-Maria Björkman                FK Vittus                    42:46 B        
    6          Conny Johansson                    FK Vittus                    42:48 B        
    7          Bertil Svensson                    Klubblös                     49:34          
    8          Eva Olavsson                       Torsås OK                    56:16          
    9          Madeleine Johansson                FK Vittus                    56:38          
   10          Arne Ahnlund                       Växjö AIS                  1:24:01          



Öppen 8  (14)  5120 m                      

    1          Margin Richert                     Kalmar OK                    33:38 B        
    2          Maciej Grabowski                   Kalmar OK                    36:31 B        
    3          Magnus Larsson                     OK Dacke                     38:08 B        
    4          Tobias Borger                      Kalmar OK                    39:37 B        
    5          Dan Johansson                      Jönköpings OK                41:26 B        
    6   (0053) Pia Olsson                74       OK Pan-Kristianstad          46:52          
    7          Jonas Olsson                       OK Pan-Kristianstad          47:26          
    8          Tobias Eventorn                    Nybro OK                     48:30          
    9          Håkan Algotsson                    Torsås OK                    52:50          
   10          Mattias Johansson                  OK Dacke                     53:55          
   11          C-C Schmiterlöw                    Hjobygdens OK                57:47          
   12          Peter Gustavsson                   OK Älme                      59:34          
   13          John-Erik Bergstrand               OK Värend Gårdsby Norrvir  1:09:08          
   14          Bernt Pettersson                   Alvesta Skid O OK          1:15:39          



Öppen 9  (7)   7150 m                      

    1          Michael Adamsson                   Nybro OK                     49:42 B        
    2          Jon Petersson                      IK Hakarpspojkarna           50:56 B        
    3          Anders Svensson                    OK Pan-Kristianstad          55:01 B        
    4          Lina Nero                          Ronneby OK                   56:48 B        
    5          Inge Götesson                      OK Dacke                     57:58 B        
    6          Roger Karlsson                     Lunds OK                   1:07:09          
    7          Ola Karlsson                       Kalmar OK                  1:42:03