Elitserien Påskdagen, Söndag 2001-04-15sö 2001-04-15 14:49
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                 Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



Elitserien Her 16450 m  630 Hm             

    1          Emil Wingstedt           NTNUI                      1:38:35 G        
    2   (0033) Tobias Andersson         OK Orion                   1:40:16 G        
    3   (0029) Jonas Pilblad            OK Skogsfalken             1:41:43 G        
    4   (0017) Johan Näsman             IFK Lidingö SOK            1:42:01 G        
    5   (0011) Niclas Jonasson          Leksands OK                1:42:29 G        
    6   (0002) Tomas Asp                IFK Göteborg               1:44:02 G        
    7   (0036) Pär Hansson              FK Friskus-Varberg         1:44:21 G        
    8          Tore Sandvik             Halden SK                  1:44:42 G        
    9   (0039) Håkan Öhlund             IK Hakarpspojkarna         1:44:46 G        
   10   (0008) Jamie Stevenson          IFK Hedemora OK            1:44:53 G        
   11   (0009) Klas Karlsson            IK Hakarpspojkarna         1:44:56 G        
   12          Carsten Jörgensen        Farum Tisvilde OK          1:45:36 G        
   13   (0006) Mats Troeng              Storviks IF                1:45:46 G        
   14   (0007) Johan Modig              Pan-Kristianstad           1:46:21 G        
   15   (0040) Erik Axelsson            Södertälje/Nykvarn         1:46:37 G        
   16   (0023) Michail Mamleev          Ronneby OK                 1:48:32 G        
   17   (0014) Yuri Omelchenko          OK Orion                   1:48:58 G        
   18   (0019) Per Öberg                OK Hällen                  1:49:08 S        
   19   (0001) Fredrik Löwegren         IFK Lidingö SOK            1:49:33 S        
   20   (0005) Håkan Eriksson           Malungs OK Skogsmårdar     1:49:34 S        
   21   (0025) Mattias Karlsson         IK Hakarpspojkarna         1:49:59 S        
   22   (0105) Peter Öberg              OK Hällen                  1:50:07 S        
   23          Jarkko Huovila           Halden SK                  1:50:08 S        
   24   (0050) Anders Axenborg          Göteborg-Majorna OK        1:51:15 S        
   25   (0022) Rikard Gunnarsson        OK Orion                   1:51:34 S        
   26   (0024) Kalle Dalin              Leksands OK                1:51:36 S        
   27   (0021) Grant Bluett             Malungs OK Skogsmårdar     1:51:42 S        
   28          Allan Mogensen           Farum Tisvilde OK          1:51:47 S        
   29   (0010) Johan Ivarsson           Baekkelagets SK            1:52:34 S        
   29   (0233) Erik Öhlund              Ulricehamns OK             1:52:34 S        
   31   (0015) Per Ek                   IFK Lidingö SOK            1:54:13 S        
   32   (0074) Joacim Carlsson          Halden SK                  1:55:25 S        
   33   (0035) Håkan Petersson          Nybro OK                   1:55:57 S        
   34   (0165) Jan Johansson            IFK Umeå                   1:57:17 S        
   35          Thomas Jensen            Farum Tisvilde OK          1:57:44 S        
   36   (0126) Björn Kristiansson       IFK Göteborg               1:58:32 S        
   37   (0083) Anders Åkerman           Malungs OK Skogsmårdar     1:59:49 S        
   38   (0138) Vidas Armalis            SOIK Hellas                2:02:26 S        
   39   (0101) Lars Åkerman             Malungs OK Skogsmårdar     2:03:00 S        
   40   (0107) Jonas Haraldsson         IFK Lidingö SOK            2:05:24 S        

        (0004) Jimmy Birklin            Malungs OK Skogsmårdar    ej start          
        (0154) Christian Nielsen        Pan-Kristianstad          ej start          
               Chris Terkelsen          IFK Lidingö SOK           ej start          
        (0080) Johan Nordlund           Leksands OK               ej start          
        (0043) Robert Wallsten          Leksands OK               ej start          



Elitserien Dam 10390 m  250 Hm             

    1   (0013) Anette Granstedt         IK Hakarpspojkarna         1:10:28 G        
    2   (0006) Gunilla Svärd            IF Thor                    1:11:40 G        
    3   (0003) Katarina Allberg         Sundsvalls OK              1:12:18 G        
    4   (0001) Cecilia Nilsson          OK Orion                   1:13:18 G        
    5   (0007) Jenny Johansson          Ulricehamns OK             1:14:15 G        
    6   (0044) Anna Envall              IK Hakarpspojkarna         1:15:56 G        
    7   (0009) Karolina Arewång         Domnarvets GoIF            1:15:59 G        
    8   (0002) Emma Engstrand           Stora Tuna IK              1:16:22 G        
    9   (0024) Marlena Jansson          OK Tisaren                 1:16:42 G        
   10   (0005) Ingela Rolands           Insjöns IF                 1:16:51 G        
   11          Frauke Schmitt Gra       Halden SK                  1:17:38 G        
   12   (0071) Kajsa Nilsson            FK Göingarna               1:17:44 G        
   13          Maria Hoffman            Halden SK                  1:18:15 G        
   14   (0042) Madelene Almungs         Leksands OK                1:18:18 G        
   15   (0020) Karin Noborn             Sundsvalls OK              1:18:48 G        
   16   (0008) Jenny Borgström          Svärdsjö IF                1:18:55 G        
   17   (0032) Caroline Jönsson         FK Friskus-Varberg         1:19:32 S        
   18   (0200) Kajsa Guterstam          Södertälje/Nykvarn         1:19:54 S        
   19   (0010) Annika Björk             Domnarvets GoIF            1:19:58 S        
   20   (0111) Hanna Palm               IK Hakarpspojkarna         1:20:08 S        
   21   (0036) Elisabeth Hansson        IFK Lidingö SOK            1:20:16 S        
   22   (0017) Weronica Carlsson        OK Orion                   1:20:37 S        
   23   (0069) Britta Backlund          Stora Tuna IK              1:21:50 S        
   24   (0047) Carolin Jonasson         IK Hakarpspojkarna         1:21:59 S        
   25   (0035) Annika Zell              Nydalen Sk                 1:22:04 S        
   26   (0070) Malin Sand               Uddevalla OK               1:22:20 S        
   27   (0016) Elin Dahlstedt           IFK Lidingö SOK            1:22:39 S        
   28   (0004) Lucie Böhm               IFK Lidingö SOK            1:22:43 S        
   29   (0011) Anna Mårsell             Linköpings OK              1:22:45 S        
   30   (0015) Karin Hellman            IK Hakarpspojkarna         1:22:53 S        
   31   (0026) Carina Svensson          Eksjö SOK                  1:23:01 S        
   32   (0021) Jenny Wallsten           OK Orion                   1:23:32 S        
   33   (0022) Jenny Pålsson            Södertälje/Nykvarn         1:23:56 S        
   34          Emma Andersson           Sävedalens AIK             1:24:11 S        
   35          Jenny James              IFK Hedemora OK            1:24:17 S        
   36   (0150) Åsa Hellquist            SOL Tranås                 1:24:21 S        
   37   (0018) Pia Olsson               OK Orion                   1:25:45 S        
   38   (0037) Eva Jurenikova           Domnarvets GoIF            1:29:27 S        
   39   (0050) Stina Grenholm           Ulricehamns OK             1:31:34 S        
   40   (0049) Rose-Marie Forslun       IFK Hedemora OK            1:33:52 S        
   41          Bohdana Terova           Turun Suunnistaja          1:38:31 S        

        (0065) Helene Hausner           IFK Hedemora OK             Felst.          
        (0064) Lina Bäckström           Täby Orienteringsklubb    ej start          
        (0012) Maria Sandström          OK Ravinen                ej start          
        (0126) Emma Dahlstedt           IFK Lidingö SOK           ej start          



H21 ELIT 2  (5 15460 m                     

    1   (0098) Henrik Berlin            OK Orion                   1:40:21 G        
    2   (0079) Christian Håkansso       Ronneby OK                 1:41:34 G        
    3   (0042) Niklas Bratt             OK Orion                   1:42:52 G        
    4   (0093) Tobias Bengtsson         IFK Hedemora OK            1:43:14 G        
    5   (0012) Tomas Hallmén            OK Tisaren                 1:43:32 G        
    6   (0075) Matti Envall             IK Hakarpspojkarna         1:44:43 G        
    7   (0026) Johan Håkansson          Ronneby OK                 1:45:05 G        
    8   (0041) Mats Olsson              OK Kolmården               1:45:25 G        
    9   (0123) Petri Noponen            IFK Lidingö SOK            1:45:51 G        
   10   (0062) Håkan Svensson           Bredaryds SOK              1:46:04 G        
   11   (0097) Mattias Grahn            OK Orion                   1:46:33 G        
   12   (0064) Staffan Eriksson         Malungs OK Skogsmårdar     1:46:35 G        
   13          Vidar Solberg            Kristiansands OK           1:46:38 G        
   14          Jon Duncan               Halden SK                  1:46:39 G        
   15   (0053) Jörgen Nilsson           OK Tyr                     1:46:40 G        
   16   (0088) Oskar Svärd              Ulricehamns OK             1:46:49 G        
   17   (0045) Linus Kaisajuntti        IFK Lidingö SOK            1:47:17 G        
   18   (0027) Peter Jacobsson          OK Ravinen                 1:48:12 G        
   19   (0038) Anders Berg              OK Kolmården               1:48:16 G        
   20   (0018) Niklas Lindberg          Malungs OK Skogsmårdar     1:48:24 G        
   21          Rolf Mauritz Peder       NTNUI                      1:49:03 G        
   22   (0100) Jörgen Ohlin             OK Roslagen                1:49:43 G        
   23   (0113) Radek Novytny            Hagaby GoIF                1:49:49 G        
   24   (0076) Jon Engkvist             Ronneby OK                 1:50:41 G        
   25   (0051) Henrik Tryggeson         Pan-Kristianstad           1:50:43 G        
   26   (0037) Erik Forsgren            OK Tyr                     1:50:55 G        
   27          Ivar Haugen              Ås-NLH Orientering         1:51:59 G        
   28          Mads Ingvardsen          Farum Tisvilde OK          1:52:13 S        
   29   (0084) Ola Lindqvist            OK Skogsfalken             1:52:30 S        
   30   (0207) Mikael Olofsson          FK Friskus-Varberg         1:53:03 S        
   31   (0068) Sven Olsson              Leksands OK                1:53:09 S        
   32   (0112) Martin Claesson          Hestra IF                  1:53:11 S        
   33   (0057) Arto Rautiainen          IFK Göteborg               1:54:10 S        
   34   (0106) Sergej Detkov            Ronneby OK                 1:54:55 S        
   35   (0063) Martin Lampinen          Södertälje/Nykvarn         1:55:06 S        
   36   (0016) Martin Larsson           IFK Göteborg               1:55:48 S        
   37          Svajuanas Ambrazas       SOIK Hellas                1:56:28 S        
   38   (0073) Stefan Karlsson          OK Denseln                 1:56:36 S        
   39          Olexandr Michailov       Farum Tisvilde OK          1:56:44 S        
   40   (0070) Peter Svedin             OK Orion                   1:59:20 S        
   41   (0091) Peter Hemmyr             IFK Umeå                   1:59:22 S        
   42   (0095) Johan Sundén             Södertälje/Nykvarn         1:59:42 S        
   43   (0102) Greger Tysk              Leksands OK                2:00:00 S        
   44          Tomas Nielsen            Farum Tisvilde OK          2:07:14 S        
   45          Michael Sörensen         Spring Cup OK              2:10:13 S        

        (0067) Anders Axelsson          Södertälje/Nykvarn          Felst.          
        (0060) Martin Jönsson           FK Friskus-Varberg          Felst.          
        (0116) Martin Andersson         OK Ravinen                  Felst.          
        (0086) Magnus Granqvist         OK Orion                    Felst.          
        (0056) Fridolf Eskilsson        IK Hakarpspojkarna          Felst.          
        (0069) Oskar Axelsson           Hestra IF                 ej start          
               David Peel               South Yorkshire Orienteer ej start          
        (0082) Fredrik Sturesson        Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0032) Patrik Martner           Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0034) Peter Miketinac          IFK Göteborg              ej start          



H20 ELIT  (19) 10870 m                     

    1   (0583) Oskar Håkansson          Ronneby OK                 1:18:00 G        
    2   (0268) Per Andréasson           OK Skogsfalken             1:19:19 G        
    3          Maciej Grabowski         Kalmar OK                  1:21:49 G        
    4   (0163) Erik Andersson           OK Denseln                 1:23:17 G        
    5   (0523) Max Samuelsson           Gotlands Bro OK            1:25:02 G        
    6   (1072) Daniel Runemalm          Nybro OK                   1:27:51 S        
    7   (0853) Anders Smedenmark        Ronneby OK                 1:30:46 S        
    8   (0987) Daniel Lindahl           Lessebo OK                 1:33:16 S        
    9   (0825) Rasmus Westergren        Kalmar OK                  1:34:58 S        
   10   (0886) Jonas Salén              Ulricehamns OK             1:38:43 S        
   11   (0944) Henrik Holma             Vittjärvs IK               1:40:44 S        
   12   (0729) Patrik Jansson           Rånäs OK                   1:48:35 S        
   13   (1289) Daniel Smedenmark        Ronneby OK                 2:01:22          
   14   (0999) Anders Pettersson        KFUM Örebro Orientering    2:01:24          

        (0778) Simon Nyström            Hagaby GoIF                 Felst.          
        (0704) Johan Palmér             Ulricehamns OK              Felst.          
        (0963) Henrik Svenningsso       OK Vilse 87                 Felst.          
        (0412) Karl Lindgren            Värend Gn                 ej start          
        (0856) Johan Hedlöf             Rånäs OK                  ej start          



H18 ELIT  (25) 8940 m                      

    1   (0527) Oskar Malmberg           IFK Umeå                   1:09:52 G        
    2   (0511) Oskar Strindhagen        Ronneby OK                 1:11:11 G        
    3   (0850) Christian Ahlström       Ronneby OK                 1:13:36 G        
    4   (0730) Magnus Saager            Ronneby OK                 1:13:44 G        
    5   (0578) Petter Haraldsson        Gustavsbergs IF            1:14:25 G        
    6   (0876) Simon Svensson           Pan-Kristianstad           1:15:35 G        
    7   (0597) Henric Carlsson          SOK Viljan                 1:16:09 G        
    8   (0849) Anton Frendelius         Hagaby GoIF                1:19:47 S        
    9   (0962) Mikkel Mörk              Eksjö SOK                  1:20:00 S        
   10   (0720) Henrik Löfås             Stora Tuna IK              1:23:00 S        
   11   (1002) Johan Hasselström        Motala AIF OL              1:25:34 S        
   12   (1199) Johan Höög               OK Vilse 87                1:27:01 S        
   13          Joakim Lindell           Kalmar OK                  1:29:09 S        
   14   (0897) Daniel Gunnarsson        SOK Viljan                 1:30:46 S        
   15   (1394) Nils Nedfors             OK Dacke                   1:31:53 S        
   16   (0906) Klas Engström            Vittjärvs IK               1:36:09 S        
   17   (1159) Mattias Johansson        Pan-Kristianstad           1:41:37 B        
   18          Tobias Eventorn          Nybro OK                   1:45:07          

        (1121) Erik Persson             Gamleby OK                  Felst.          
        (0794) Henrik Karlsson          Ronneby OK                ej start          
        (0820) Mikael Axin              Hagaby GoIF               ej start          
               Tobias Olofsson          Hagaby GoIF               ej start          
        (1058) Ulrik Lang               Nybro OK                  ej start          
        (0490) Markus Adolfsson         Tullinge SK               ej start          
        (1156) Mikael Axelsson          Ulricehamns OK            ej start          



D21 ELIT 2  (5 9090 m                      

    1   (0039) Malin Svensson           OK Orion                   1:18:54 G        
    2   (0055) Malin Nilsson            IFK Lidingö SOK            1:18:55 G        
    3   (0125) Anna Zetterberg          IF Thor                    1:20:14 G        
    4   (0081) Maria Holmstrand         Trollhättans SK            1:20:23 G        
    5   (0058) Ida Wikström-Holmg       Vittjärvs IK               1:20:53 G        
    6   (0094) Barbara Barchek          Ronneby OK                 1:21:33 G        
    7          Ingrid Bronebakk         Halden SK                  1:21:48 G        
    8          Sara Rollins             OK Tyr                     1:21:55 G        
    9   (0025) Charlotte Lindkvis       OK Denseln                 1:22:59 G        
   10   (0041) Vilma Rudzenskaite       OK Ravinen                 1:23:45 G        
   11   (0075) Lena Nilsson             Södertälje/Nykvarn         1:24:43 G        
   12   (0048) Riina Kuuselo            IFK Lidingö SOK            1:25:28 G        
   13   (0102) Anna Svensson            SOK Viljan                 1:25:33 G        
   14          Anne Konring Olese       Nydalen Sk                 1:25:58 G        
   15   (0057) Magdalena Danielss       IFK Lidingö SOK            1:26:43 G        
   16   (0097) Linda Ryen               OK Djerf                   1:26:49 G        
   17   (0054) Iva Navratilova          Hagaby GoIF                1:26:51 G        
   18   (0106) Lin Thorsell             IF Thor                    1:27:34 S        
   19   (0059) Sofia Holmgård           Kils OK                    1:27:51 S        
   20   (0066) Anna Gornicka-Anto       Ronneby OK                 1:28:01 S        
   21          Linda Antonsen           Fredrikstad SK             1:28:04 S        
   22   (0104) Åsa Gunnarsson           IK Hakarpspojkarna         1:28:08 S        
   23   (0113) Rebecka Österberg        Linköpings OK              1:28:20 S        
   24   (0019) Tina Olm-Junegard        Tullinge SK                1:29:00 S        
   25   (0053) Monica Hatlen            Södertälje/Nykvarn         1:29:26 S        
   25   (0062) Christina Smedberg       OK Skogsfalken             1:29:26 S        
   27   (0112) Asta Misiunaite          Eksjö SOK                  1:30:43 S        
   28   (0089) Maria Rindstig           SOK Viljan                 1:30:47 S        
   29   (0060) Susanne Petersson        Sundsvalls OK              1:31:04 S        
   30   (0088) Annika Östman            Sävedalens AIK             1:32:12 S        
   31   (0095) Dainora Alsauskait       OK Ravinen                 1:32:27 S        
   32   (0051) Helena Andersson         FK Friskus-Varberg         1:32:28 S        
   33   (0103) Viktoria Petré           OK Denseln                 1:32:31 S        
   34   (0121) Annika Påhlstorp         Stora Tuna IK              1:33:18 S        
   35          Kim Buckley              DVO, GBR                   1:33:30 S        
   36   (0091) Linn Nilsson             OK Tyr                     1:35:12 S        
   37   (0101) Malin Jonsson            OK Tyr                     1:35:32 S        
   38          Olena Zabrodska          Farum Tisvilde OK          1:37:37 S        
   39          Maria Höyer              Farum Tisvilde OK          1:37:44 S        
   40   (0056) Eva Hallsten             Täby Orienteringsklubb     1:39:42 S        
   41   (0086) Helen Bridle             IFK Göteborg               1:41:06 S        
   42          Iryna Kuprivanova        Farum Tisvilde OK          1:42:14 S        

        (0082) Thérese Ericsson         OK Ravinen                  Felst.          
        (0079) Helena Sönsteröd         Stora Tuna IK               Felst.          
        (0087) Maria Sibileva           Ronneby OK                  Felst.          
        (0116) Therese Bergqvist        Leksands OK                 Felst.          
        (0108) Malin Wiklund            Almby IK                  ej start          
        (0080) Anna Danielsson          OK Nolaskogsarna          ej start          
        (0084) Nina Karlsson            OK Denseln                ej start          
        (0030) Pia Birkebaek            Stora Tuna IK             ej start          
        (0038) Karolina Samuelsso       Sundbybergs IK            ej start          
        (0099) Johanna Råberg           OK Tyr                    ej start          



D20 ELIT  (21) 7730 m                      

    1   (0132) Lena Eliasson            IK Hakarpspojkarna         1:09:15 G        
    2   (0149) Sofia Olsson             OK Skogsfalken             1:14:06 G        
    3   (0193) Cecilia Thomasson        Ulricehamns OK             1:14:15 G        
    4   (0243) Caroline Green           OK Vivill                  1:15:27 G        
    5   (0468) Anna Ställberg           Tullinge SK                1:16:35 G        
    6   (0259) Karolina Norin           Kungälvs OK                1:16:58 G        
    7   (0333) Frida Nero               Ronneby OK                 1:18:42 S        
    8   (0275) Johanna Gunnarsson       Kristinehamns OK           1:18:52 S        
    9   (0230) Eleonor Samuelsson       Sundbybergs IK             1:19:30 S        
   10   (0498) Caroline Eriksson        Tullinge SK                1:20:27 S        
   11          Lieke Van Opstal         Pan-Kristianstad           1:26:40 S        
   12   (0262) Josefina Norin           Kungälvs OK                1:28:01 S        
   13          Helle Holm Clausen       Odense OK                  1:30:51 S        
   14   (0396) Gunilla Bohman           FK Boken                   1:31:52 S        
   15          Claudia Ann Graber       Halden SK                  1:32:58 S        
   16   (0655) Annica Svensson          Rånäs OK                   1:37:23 S        
   17          Helle Bobach             Odense OK                  1:37:51 S        
   18   (0499) Katrin Hagelberg         Åmåls OK                   1:41:56 B        
   19   (0791) Lina Allmungs            IF Hansa Hoburg            1:46:04          
   20   (0790) Viktoria Ohlsson         IF Hansa Hoburg            2:03:45          

        (0476) Jenny Andersson          Lessebo OK                  Felst.          



D18 ELIT  (35) 7360 m                      

    1   (0317) Sara Lundblad            Tullinge SK                1:04:30 G        
    2   (0303) Lina Nero                Ronneby OK                 1:07:29 G        
    3   (0329) Sofia Karlsson           Tullinge SK                1:12:45 S        
    4   (0363) Eva Öhlund               Ulricehamns OK             1:12:53 S        
    5   (0349) Elin Hagestrand          Rånäs OK                   1:13:30 S        
    6   (0415) Charlotta Nilsson        FK Göingarna               1:18:32 S        
    7   (0562) Madelene Rystedt         Stora Tuna IK              1:18:41 S        
    8   (0417) Emma Öberg               OK Hällen                  1:20:06 S        
    9   (0478) Elin Wallquist           Svaide/Roma SOK            1:21:26 S        
   10          Ida V Jörgensen          Farum Tisvilde OK          1:23:54 S        
   11   (0461) Lin Eriksson             Linköpings OK              1:27:25 S        
   12   (0462) Jenny Allared            Hagaby GoIF                1:27:31 S        
   13   (0631) Marlene Almqvist         FK Vittus                  1:28:55 S        
   14   (0405) Charlotte Gustafss       OK Hällen                  1:30:43 S        
   15   (0536) Camilla Bohman           FK Boken                   1:31:05 B        
   16   (0731) Hanna Lundell            OK Hällen                  1:31:57 B        
   17   (0547) Emilia Nilsson           FK Göingarna               1:33:13 B        
   18          Anna Hellsten            Paimion Rasti              1:33:17 B        
   19   (0538) Marie Ohlin              Rånäs OK                   1:37:44 B        
   20          Heli Lyytikäinen         Paimion Rasti              1:40:52          
   21          Heather Gardner          Eborienteers               1:43:41          
   22   (0416) Anna Runemalm            Nybro OK                   1:46:53          
   23   (0634) Emma Ericsson            OK Denseln                 2:22:33          

        (0449) Erika Nilsson            FK Göingarna                Felst.          
        (0533) Erica Karlsson           Hagaby GoIF                 Felst.          
        (0714) Elin Håkansson           Härlövs IF                  Felst.          
        (0379) Karin Boman              SOK Viljan                  Felst.          
        (0440) Emma Palmér              Ulricehamns OK              Felst.          
        (0523) Ida Arnesson             Ulricehamns OK              Felst.          
               Annamaria Väli-Kle       Paimion Rasti             ej start          
               Henna Tasanen            Paimion Rasti             ej start          
        (0367) Hanna Höij               Stora Tuna IK             ej start          
        (0548) Elin Bergqvist           Lessebo OK                ej start          
        (0732) Elin Hultman             OK Hällen                 ej start          
        (0642) Caroline Wilbois         Tullinge SK               ej start          



H75  (4)       2660 m                      

    1          Birger Karlsson          Emmaboda Verda OK            49:25 G        
    2          Gustaf Almqvist          OK Älme                      53:22 G        

               Astor Lundquist          Nybro OK                  ej start          
               Peter Elfverson          Ålems OK                  ej start          



H70  (6)       3020 m                      

    1          Sven Svensson            FK Vittus                    33:45 G        
    2          Sture Jansson            Emmaboda Verda OK            36:43 G        
    3          Leo Gustavsson           Ronneby OK                   36:49 G        
    4          Gunnar Eklund            FK Vittus                    44:37 S        
    5          Gunnar Elfversson        Kalmar OK                    49:25 B        
    6          Sten Holmryd             Växjö OK                     59:53          



H65  (16)      3690 m                      

    1          Göte Nilsson             Ronneby OK                   37:17 G        
    2          Olle Nilsson             Stigmännen-Karlshamn OK      45:05 S        
    3          Åke Karlsson             Kalmar OK                    46:26 S        
    4          Thure Åberg              OK P4                        47:05 S        
    5          Helmer Nilsson           OK Dacke                     48:05 S        
    6          Bengt-Åke Borgemo        SOK Viljan                   52:28 S        
    7          Karl Åkerman             Motala AIF OL                53:01 S        
    8          Allan Håkansson          SOK Viljan                   55:16 B        
    9          Bertil Ståhl             Kalmar OK                    55:26 B        
    9          Evald Johansson          Lessebo OK                   55:26 B        
   11          Georg Ekström            SOIK Hellas                  58:19          
   12          Ebbe Lernå               Kalmar OK                  1:14:33          
   13          Karl-Gunnar Henrik       Torsås OK                  1:15:32          
   14          Lorentz Svensson         Torsås OK                  1:35:01          

               Peo Bengtsson            Pan-Kristianstad            Felst.          
               Lars Benktzon            Lessebo OK                ej start          



H60  (16)      4290 m                      

    1          Roland Karlsson          Skogslöparna                 41:26 G        
    2          Stig Karlsson            Lessebo OK                   41:34 G        
    3          Bertil Lööf              Pan-Kristianstad             42:19 G        
    4          Kurt Bergstrand          Lessebo OK                   42:51 G        
    5          Göran Johansson          Snättringe SK                43:49 G        
    6          Stig Karlsson            Torsås OK                    44:44 G        
    7          Rune Arvidsson           OK Mark                      45:33 G        
    8          Rune Bengtsson           Ronneby OK                   46:04 G        
    9          Karl-Erik Johansso       OK Dacke                     47:26 S        
   10          Sven Gyberg              OK Skogsfalken               49:51 S        
   11          Lars-Åke Larsson         OK Tranan                    53:00 S        
   12          Uno Pettersson           Torsås OK                    54:46 S        
   13          Sven Persson             Torsås OK                  1:02:14 B        
   14          Bengt Björkman           FK Vittus                  1:03:43          

               Ragnar Olsson            OK Stigen                 ej start          
               Göran Folkesson          Ronneby OK                ej start          



H55  (32)      5200 m                      

    1          Stefan Larsson        14 OK Njudung                   45:51 G        
    2          Aymonn Andersson         OK Dacke                     46:22 G        
    3          Jan-Erik Nilsson         SOK Viljan                   46:46 G        
    4          Per Engkvist             Ronneby OK                   48:25 G        
    5          Göte Gustavsson          Emmaboda Verda OK            52:51 S        
    6          Bengt-Åke Fransson       OK Dacke                     55:19 S        
    7          Nils Karlsson            Växjö AIS                    55:50 S        
    8          Kenneth Karlsson         Nybro OK                     55:59 S        
    9          Lars Lindén              OK Gynge                     56:12 S        
   10          Lars-Erik Enarsson       OK Dacke                     56:46 S        
   11          Göran Andersson          Stigmännen-Karlshamn OK      57:21 S        
   12          Lars Erik Håkansso       Stora Tuna IK                58:06 S        
   13          Boris Jansson            Nybro OK                   1:00:57 S        
   14          Dag Jacobson             Växjö AIS                  1:01:22 S        
   15          Mike Hampton             OD, GBR                    1:01:34 S        
   16          Lars Henriksson          OK Älme                    1:01:46 S        
   17          Roland Nilsson           SOK Viljan                 1:03:16 S        
   18          Ingvar Halldin           OK Tylöskog                1:06:32 B        
   19          Leif Ackebjer            Nybro OK                   1:08:22 B        
   20          Ronny Carlsson           OK Skogsfalken             1:09:30          
   21          Hasse Axelsson           Stigmännen-Karlshamn OK    1:11:56          
   22          Lars Arlebo              KFUM Örebro Orientering    1:14:46          
   23          Jan Karlsson             Växjö AIS                  1:22:05          
   24          Christer Svensson        FK Finn                    1:23:44          
   25          Sven Jonasson            OK Skogsfalken             1:26:24          
   26          Robert Vickers           HOC, GBR                   1:28:42          

               Conny Husén              OK Roslagen               ej start          
               Kjell Månsson            Ronneby OK                ej start          
               Anders Buhre             Nybro OK                  ej start          
               Leif Lindström           Nybro OK                  ej start          
               Thomas Thörnqvist        Växjö OK                  ej start          
               Tom Lindström            SOK Viljan                ej start          



H50  (35)      5240 m                      

    1          Willy Olsson             OK Skogsfalken               42:46 G        
    2          Jan Olofsson             Hästveda OK                  42:59 G        
    3          Tommy Eriksson           Tullinge SK                  44:08 G        
    4          Håkan Gustafsson         Boxholm-Mjölby OL            46:43 G        
    5          Björn Palm               Lessebo OK                   46:54 G        
    6          Sven-Olof Larsson        Växjö AIS                    48:12 S        
    7          Weine Fredriksson        KFUM Örebro Orientering      48:20 S        
    8          Lars Gunnar Bengts       Stigmännen-Karlshamn OK      49:12 S        
    9          Lars-Åke Åberg           Kalmar OK                    49:37 S        
   10          Inge Löwegren            Katrineholms OK              50:55 S        
   11          Per Åke Eriksson         OK Ravinen                   50:58 S        
   12          Steve Whitehead          Eborienteers                 51:05 S        
   13          Anders Montelius         Boxholm-Mjölby OL            52:12 S        
   14          Hans Svenson             SOK Viljan                   52:19 S        
   15          Nils-Arne Håkansso       Stigmännen-Karlshamn OK      52:59 S        
   16          Owe Nilsson              Stigmännen-Karlshamn OK      53:53 S        
   17          Åke Dalin                Leksands OK                  54:09 S        
   18          Anders Persson           OK Vilse 87                  57:45 S        
   19          Leif Alfredsson          Växjö AIS                    57:53 S        
   20          Lars-Åke Sjökvist        Värend Gn                    58:21 S        
   21          Bendy Wallin             Södertälje/Nykvarn           58:59 S        
   21          Stig Johansson           Skarpnäcks OL                58:59 S        
   23          Bo Green                 OK Vivill                    59:33 S        
   24          Malcolm Campbell         Warrior OK, GBR              59:55 S        
   25          Gunnar Lindahl           Lessebo OK                 1:00:43 S        
   26          Bill Simpson             Lagan Valley Orienteers    1:01:22 B        
   27          Tony Davies              OD, GBR                    1:01:49 B        
   28          Steve Buckley            DVO, GBR                   1:01:54 B        
   29          Kenth Svensson           OK Skogsfalken             1:03:03 B        
   30          Anders Widén             Olg Säuliamt               1:07:31          
   31          Thomas Johansson         Stigmännen-Karlshamn OK    1:08:18          
   32          Sven-Olle Söderber       OK Skogsfalken             1:10:39          
   33          Tommy Olausson           Tullinge SK                1:14:26          

               Ronny Hjalmarsson        Emmaboda Verda OK         ej start          
               Magnus Haraldsson        Gustavsbergs IF           ej start          



H45  (36)      6420 m                      

    1          Kent Törnkvist           Ronneby OK                   45:27 G        
    2          Kjell Nero               Ronneby OK                   49:27 G        
    3          Olle Sjösäter            Ronneby OK                   50:18 G        
    4          Bengt Palm               OK Vilse 87                  50:23 G        
    5          Olof Olofsson            Hagaby GoIF                  51:05 S        
    6          Nils Bergqvist           Lessebo OK                   51:10 S        
    7          Per-Arne Evaldsson       OK Gynge                     51:40 S        
    8          Ingemar Persson          Gamleby OK                   53:14 S        
    9          Roger Thörn              OK Vilse 87                  54:10 S        
   10          Olle Bohman              FK Boken                     54:28 S        
   11          Anders Boman             Ålems OK                     55:10 S        
   12          Lars Forsstedt           Söders SOL-Tyresö            55:28 S        
   13          Thomas Nilsson           FK Göingarna                 55:44 S        
   14          Kenneth Fager            FK Vittus                    55:48 S        
   15          Jonny Svensson           OK Vilse 87                  56:00 S        
   16          Lars Gunnar Skoog        Växjö OK                     56:14 S        
   17          Stefan Olheden           SOK Viljan                   57:06 S        
   18          Håkan Sellgren           OK Stigen                    57:38 S        
   19          Jörgen Nilsson           Ronneby OK                   58:02 S        
   20          Yngve Ernstsson          FK Göingarna                 58:37 S        
   21          Lars Jörgensen           Farum Tisvilde OK            59:45 S        
   22          Lennart Smedenmark       Ronneby OK                   59:48 S        
   23          Bo Salomonsson           Kalmar OK                  1:02:09 S        
   24          Bengt Strindhagen        FK Vittus                  1:04:37 S        
   25          Jan Olof Ferm            FK Göingarna               1:04:48 S        
   26          Lars Segerqvist          Skarpnäcks OL              1:11:05          
   27          Ingmar Olsson            FK Vittus                  1:13:49          
   27          Roland Jansson           Växjö OK                   1:13:49          
   29          Anders Persson           Pan-Kristianstad           1:14:49          
   30          Kurt Maxé                Sundbybergs IK             1:18:25          

               Kenth Mattisson          OK Dacke                  ej start          
               Thomas Almqvist          FK Vittus                 ej start          
               Staffan Runtegen         Boxholm-Mjölby OL         ej start          
               Stefan Carlsson          SOK Viljan                ej start          
               Leif Carlsson            SOK Viljan                ej start          
               Jan Danielsson           Kalmar OK                 ej start          



H45 MOTION  (5 4820 m                      

    1          Jan Eriksson             Ulricehamns OK               53:37 S        
    2          Bengt Aspvall            Ronneby OK                   59:28 S        
    3          Leif Nordström        15 Nynäshamns OK              1:02:30 S        
    4          Emile Nicolas            KFUM Örebro Orientering    1:06:53 B        

               Arne Persson             OK Gynge                  ej start          



H40  (26)      6770 m                      

    1   (0435) Bengt Haglund            Leksands OK                  47:09 G        
    2          Thomas Henmyr            OK Vilse 87                  50:07 G        
    3          Hans Daniels             Malungs OK Skogsmårdar       52:17 G        
    4          Tore Tjernlund           OK Vilse 87                  55:43 S        
    5          Håkan Henmyr             OK Vilse 87                  56:20 S        
    6          Inge Götesson            OK Dacke                     57:42 S        
    7          Stefan Gustafsson        Skarpnäcks OL              1:03:03 S        
    8          Bo Lönngren              OK Dacke                   1:05:12 S        
    9          Peter Ericsson           OK Denseln                 1:06:16 S        
   10          Claes Lundin             Söders SOL-Tyresö          1:07:54 S        
   11          Örjan Christensson       OK Skogsfalken             1:08:33 B        
   12          Mats Backteman           Linköpings OK              1:09:24 B        
   13          Gunnar Johansson         Skarpnäcks OL              1:09:26 B        
   14          Bo Pettersson            KFUM Örebro Orientering    1:12:46          
   15          Göran Hedman             Valbo AIF                  1:12:47          
   16          Mikael Svensson          Pan-Kristianstad           1:14:21          
   17          Kenth Edin               Boxholm-Mjölby OL          1:16:01          
   18          Tommy Bergman            Stigmännen-Karlshamn OK    1:25:48          
   19          Gordon Ross              INT, GBR                   1:26:40          
   20          Curt Landen            8 Rehns BK                   1:27:39          
   21          Per Erlandsson           Stigmännen-Karlshamn OK    1:37:01          

               Hans Luthander           OK Dacke                  ej start          
               Ragnar Lindström         Linköpings OK             ej start          
        (0432) Roine Andersson          Rånäs OK                  ej start          
               Ove Lernå                SOK Viljan                ej start          
               Johan Lindgren           Tullinge SK               ej start          



H35  (23)      7360 m                      

    1   (0350) Bo Granstedt             IK Hakarpspojkarna           56:16 G        
    2          Jens Nilsson             OK Skogsfalken               58:12 G        
    3          Mats Nylund              Bredaryds SOK              1:00:07 G        
    4          Erik Andersson           OK Österåker               1:01:20 G        
    5          Pär Claesson             Sävedalens AIK             1:04:42 S        
    6          Peter Karlsson           Emmaboda Verda OK          1:05:54 S        
    7          Ulf Danielsson           Åmåls OK                   1:06:57 S        
    8          Glen Håkansson           Växjö OK                   1:09:37 S        
    9          Lars Klasson             OK Ravinen                 1:12:19 S        
   10          Magnus Ohlsson         6 Tolered-Utby OL            1:14:17 S        
   11          David Rollins            OK Tyr                     1:17:58 S        
   12          Sven Giselsson           Ronneby OK                 1:18:07 S        
   13          Thomas Beckerin          Växjö OK                   1:22:10 B        
   14          Lars-Olof Lundquis       Nybro OK                   1:33:33          
   15          Ian Hopkins              WRE, GBR                   1:51:52          
   16          Graham Kemp              Maroc, GBR                 2:01:30          

               Pontus Larsson           OK Skogsfalken              Felst.          
               Patric Jansson           Järfälla OK               ej start          
               Ulf Johansson            OK Dacke                  ej start          
               Helge Lang Pederse       Farum Tisvilde OK         ej start          
               Thomas Thilo             Farum Tisvilde OK         ej start          
               Sven Lundgren            Värend Gn                 ej start          
               Magnus Porle             Växjö OK                  ej start          



H35 MOTION  (4 5590 m                      

    1          Tomas Blomqvist          Stigmännen-Karlshamn OK    1:17:25 S        
    2          Anders Lilja             OK Denseln                 1:21:10 S        
    3          Thomas Blombäck          L-100 IF                   1:56:00 B        

               Mats Linde               OK Linné                  ej start          



H21 LÅNG 1  (1 10760 m                     

    1   (0140) Peter Wilhelmsson        OK Dacke                   1:10:11 G        
    2   (0487) Fredrik Thuren           Ronneby OK                 1:11:37 G        
    3          Daniel Marston           Baekkelagets SK            1:12:17 G        
    4          Jonathan Musgrave        OK Tyr                     1:12:35 G        
    5          Teemu Väre               Paimion Rasti              1:13:22 G        
    6          Dag Solberg              Kristiansands OK           1:13:44 G        
    7          Nils Albert Aamand       NTNUI                      1:14:27 G        
    8          Jonn Are Myhren          Baekkelagets SK            1:14:40 G        
    9   (0175) Pontus Halldin           OK Tylöskog                1:14:43 G        
   10          Christan Kahrs           NTNUI                      1:14:52 G        
   11          Ed Nash                  Newcastle University OC    1:15:35 G        
   12   (0158) Johan G Larsson          IFK Göteborg               1:15:43 G        
   13   (0261) Henrik Modig             Pan-Kristianstad           1:15:45 G        
   14          Gordon Reimersma         OK Tyr                     1:16:07 G        
   15   (0166) Oskar Arlebo             KFUM Örebro Orientering    1:17:09 G        
   16          Mika Lyytikäinen         Paimion Rasti              1:17:41 G        
   17          Anders B. Öksenhol       NTNUI                      1:18:19 G        
   18          Oli Johnsson             Espoon Suunta              1:18:29 G        
   18   (0228) Patrik Svedberg          Skellefteå OK              1:18:29 G        
   20   (0430) Kristoffer Isacsso       Skellefteå OK              1:18:48 G        
   21   (0231) Mattias Nordin           OK Ravinen                 1:18:49 G        
   22   (0542) Magnus Larsson           OK Dacke                   1:18:50 G        
   23          Trygve Holla             NTNUI                      1:19:02 S        
   24          Martin Groth             NTNUI                      1:19:06 S        
   25          Aki Rauhansalo           Paimion Rasti              1:19:08 S        
   26   (0157) Torgny Lindström         Ronneby OK                 1:19:11 S        
   27   (0513) Magnus Thuren            Ronneby OK                 1:19:32 S        
   28          Richard Wren             Espoon Suunta              1:19:46 S        
   29   (0563) Mats Fröberg             OK Linné                   1:19:47 S        
   30   (0253) Jan Johansson            SOK Viljan                 1:20:07 S        
   31   (0225) Jakob Jakobsson          Nybro OK                   1:20:51 S        
   32          Jan Zazgornik            Ås-NLH Orientering         1:20:57 S        
   33          Öyvind Helgerud          Halden SK                  1:21:13 S        
   34   (0373) Lars Davidsson           Halmstad OK                1:21:36 S        
   35   (0275) Henrik Råberg            OK Tyr                     1:22:01 S        
   36   (0250) Markus Båth              Sävedalens AIK             1:22:03 S        
   37          Claus Hallingdal B       Pan Aarhus                 1:22:08 S        
   38          Juuso Lindeqvist         Paimion Rasti              1:22:14 S        
   39   (0117) Elis Bengtsson           Malungs OK Skogsmårdar     1:22:32 S        
   40   (0422) Våge Rindstig            SOK Viljan                 1:22:51 S        
   41   (0476) Per Jonhed               KFUM Örebro Orientering    1:23:11 S        
   41          Daniel Sols              Ronneby OK                 1:23:11 S        
   43   (0742) Sören Kindlund           OK Tyr                     1:23:17 S        
   44   (0156) Lasse Forsberg           OK Ravinen                 1:23:41 S        
   45   (1328) Magnus Albinsson         OK Tyr                     1:24:09 S        
   46          Marcin Richert           Kalmar OK                  1:24:12 S        
   47          Matti Sipponen           Paimion Rasti              1:24:37 S        
   48          Espen T. Aarnes          NTNUI                      1:24:39 S        
   49   (0398) Ingemar Ericsson         Ronneby OK                 1:24:54 S        
   50          Jens Erik Mortense       NTNUI                      1:24:56 S        
   51   (0680) Richard Johansson        Härlövs IF                 1:25:08 S        
   52   (0498) Niklas Nilsson           Härlövs IF                 1:26:18 S        
   53   (0808) Daniel Gustavsson        KFUM Örebro Orientering    1:26:37 S        
   54   (0189) Magnus Persson           OK Kolmården               1:27:08 S        
   55          Audrius Smilgius         SOIK Hellas                1:28:02 S        
   56   (1262) Magnus Johansson         Kalmar OK                  1:28:33 S        
   57   (0248) Jesper Håkansson         Härlövs IF                 1:28:36 S        
   58   (0646) Henrik Franzon           Sundbybergs IK             1:28:43 S        
   59   (0258) Håkan Gunnarsson         Härlövs IF                 1:28:46 S        
   60          Jim Oystein Nybråt       Baekkelagets SK            1:30:05 S        
   61   (0868) Gunnar Melin             Sundbybergs IK             1:30:13 S        
   62   (0812) Erik Harlén              KFUM Örebro Orientering    1:30:20 S        
   63   (0663) David Hedman             OK Kolmården               1:30:23 S        
   64          Torbjörn Olsson          Sundbybergs IK             1:30:30 S        
   65          Jakob Bengtsson          Stigmännen-Karlshamn OK    1:31:15 S        
   66   (0421) Jonas Birgerson          Malungs OK Skogsmårdar     1:32:27 S        
   67   (0528) Lars Jonhed              KFUM Örebro Orientering    1:32:30 S        
   68          Magnus Solbjörg          NTNUI                      1:32:33 S        
   69          Frans Svensson           FK Finn                    1:33:09 S        
   70   (0845) Henrik Persson           Sundbybergs IK             1:33:46 S        
   71   (0887) Göran Månsson            OK Dacke                   1:34:40 S        
   72   (0587) Mattias Larsson          OK Tranan                  1:35:21 S        
   73          Anders Kolmskog          Sundbybergs IK             1:38:20 S        
   74          Magnus Nilsson           KFUM Örebro Orientering    1:39:55 S        
   75   (0586) Tony Lövdahl             SOK Viljan                 1:40:06 B        
   76          Erik Stalnert            Sundbybergs IK             1:43:19 B        
   77   (0992) Anders Florell           Sundbybergs IK             1:46:28 B        
   78          Anders K Eriksson        Sundbybergs IK             1:47:59          
   79          Pär-Magnus Bjurek     20 Tibro AIK SOK              1:52:53          
   80   (1091) Martin Byggeth           OK Dacke                   1:59:21          
   81   (1037) Per Sjögren              KFUM Örebro Orientering    2:08:21          
   82          Robert Fredriksen        NTNUI                      2:14:14          

               Jon Flydal               NTNUI                       Felst.          
        (0229) Kjell Almgren            OK Ravinen                  Felst.          
               Juha Souminen            Paimion Rasti               Felst.          
        (0151) Erik Groth               KFUM Örebro Orientering     Felst.          
               Einar Olav Björkan       Ås-NLH Orientering          Felst.          
               Jaakko Röytiö            Paimion Rasti               Felst.          
        (0561) Johan Haglund            KFUM Örebro Orientering     Felst.          
        (0693) Daniel Nordström         KFUM Örebro Orientering     Felst.          
        (1395) Per-Markus Jönsson       Kalmar OK                   Felst.          
        (1309) Clas Elvsén              Sundbybergs IK              Felst.          
        (0607) Erik Råberg              OK Tyr                      Felst.          
               Jon B. Aarnes            NTNUI                     ej start          
        (0426) Max Karle                OK Skogshjortarna         ej start          
        (0143) Magnus Palm              Kjula-Standard OK         ej start          
               Markus Lindeqvist        Paimion Rasti             ej start          
               Valtteri Mulari          Paimion Rasti             ej start          
               Matti Tahvonen           Paimion Rasti             ej start          
               Vesa Elovaara            Paimion Rasti             ej start          
        (0936) Erik Göthlin             KFUM Örebro Orientering   ej start          
               Liutauras Bilevici       SOIK Hellas               ej start          
        (0304) Erik Aamot               OK Skogshjortarna         ej start          
        (0295) Andreas Andersson        OK Skogshjortarna         ej start          
        (1242) Martin Aamot             OK Skogshjortarna         ej start          
        (1129) Tobias Almqvist          FK Vittus                 ej start          
               David Nilsson            Sundbybergs IK            ej start          
        (0416) Peter Ackebjer           Nybro OK                  ej start          
        (0550) Ulf Åkesson              Härlövs IF                ej start          
        (0118) Martin Ivarsson          OK Tyr                    ej start          
        (0287) Henric Höglind           Pan-Kristianstad          ej start          
        (0486) Jacob Svensson           Pan-Kristianstad          ej start          
        (0787) Melker Pettersson        SOK Viljan                ej start          
        (0199) Magnus Arvidsson         IFK Göteborg              ej start          



H21 LÅNG 2  (1 10540 m                     

    1          Thomas Hodel             Co Chenau, SUI             1:10:31 G        
    2   (0144) Oskar Gustafsson         Boxholm-Mjölby OL          1:11:42 G        
    3   (0193) Pessi Liukkonen          Sundsvalls OK              1:12:38 G        
    4   (0168) Magnus Olofsson          FK Friskus-Varberg         1:13:04 G        
    4          Tero Föhr                IFK Lidingö SOK            1:13:04 G        
    6   (0171) Martin Larbo             IFK Lidingö SOK            1:13:15 G        
    7          Jakob Ödum               Farum Tisvilde OK          1:14:00 G        
    8   (0579) Edvin Karlsson           OK Denseln                 1:14:02 G        
    9   (0135) Marcus Kullman           IFK Hedemora OK            1:14:58 G        
   10   (0208) Andreas Nikolausso       Visborgs OK                1:15:07 G        
   11   (0345) Greger Berglund          IFK Lidingö SOK            1:15:15 G        
   12   (0031) Michael Wehlin           Södertälje/Nykvarn         1:15:24 G        
   13          Petr Losman              Hagaby GoIF                1:15:34 G        
   14   (0340) Anders Hedman            OK Hällen                  1:15:47 G        
   15   (0369) Andreas J Johansso       Göteborg-Majorna OK        1:15:48 G        
   16   (0313) Björn Widén              Linköpings OK              1:16:04 G        
   17   (0376) Fredrik Noborn           Sundsvalls OK              1:16:27 G        
   18   (0322) Daniel Nilsson           OK Skogsfalken             1:16:43 G        
   19   (0269) Anders Kleist            OK Denseln                 1:16:51 G        
   20          Martin Hansen            Göteborg-Majorna OK        1:17:01 G        
   21          Martin Johnsson          IFK Lidingö SOK            1:17:08 G        
   22          Robert Dittmann          SV Goerlitz                1:17:12 G        
   23   (0402) Peter Löfås              Stora Tuna IK              1:17:16 G        
   24   (0122) Björn Karlsson           OK Denseln                 1:17:39 G        
   25   (0642) Harri Karlsson           OK Denseln                 1:17:43 G        
   26   (0306) Johan Pettersson         Hagaby GoIF                1:17:48 G        
   27   (0182) Johan Alfredsson         Stora Tuna IK              1:17:57 G        
   28   (0315) Lars Svensson            IK Hakarpspojkarna         1:18:16 G        
   29   (1324) Mika Forsblom            IFK Lidingö SOK            1:18:23 G        
   30   (0227) Mårten Frendelius        Hagaby GoIF                1:18:34 G        
   30   (0302) Martin Granqvist         OK Orion                   1:18:34 G        
   32   (0389) Roger Andersson          Rånäs OK                   1:18:36 G        
   33          Patrick Mcgrail          Göteborg-Majorna OK        1:18:39 G        
   34          Dave Godfree             INT, GBR                   1:19:20 S        
   35   (0721) David Olofsson           Hästveda OK                1:19:24 S        
   36   (0409) Erik Pettersson          Stora Tuna IK              1:19:36 S        
   37          Tim Lenton               INT, GBR                   1:19:40 S        
   38   (0506) Robert Johansson         IK Stern                   1:19:43 S        
   39          Christian Hansen         Farum Tisvilde OK          1:20:08 S        
   40   (0427) Per Samuelsson           Tumba-Mälarhöjden OK       1:20:19 S        
   41   (0309) Emil Bengtsson           FK Friskus-Varberg         1:20:38 S        
   42          Gintas Bloze             Odense OK                  1:20:39 S        
   43   (0641) Olof Nilsson             OK Skogsfalken             1:20:59 S        
   44          Roy Kristiansen          OSI, NOR                   1:21:32 S        
   45          Johan Fegár              Farum Tisvilde OK          1:21:33 S        
   46          Stewart Fishwick         LOC, GBR                   1:21:36 S        
   47   (0733) Tomas Johansson          IFK Umeå                   1:21:45 S        
   48   (0318) Peter Arnesson           Ulricehamns OK             1:21:53 S        
   49          Henrik Johansson         Göteborg-Majorna OK        1:22:27 S        
   50          Jacob Grönnegård         Farum Tisvilde OK          1:22:59 S        
   51          Steve Nicholson          FVO, GBR                   1:23:29 S        
   52          Martin Persson           Eksjö SOK                  1:23:32 S        
   53   (0299) Kristian Palm            IK Hakarpspojkarna         1:23:59 S        
   54          Jiri Kazda               Stora Tuna IK              1:25:09 S        
   55   (0790) Jonas Stjernlöf          Göteborg-Majorna OK        1:25:18 S        
   56   (0176) Peter Nilsson            IK Hakarpspojkarna         1:25:31 S        
   57   (0752) Staffan Persson          Tullinge SK                1:26:38 S        
   58   (0230) Mindaugas Kvedarav       Eksjö SOK                  1:26:42 S        
   59   (0257) Per Lenander             Växjö OK                   1:27:09 S        
   60   (0538) Marcus Färg              Eksjö SOK                  1:27:18 S        
   61          Al Buckley               DVO, GBR                   1:27:27 S        
   62   (0593) Rickard Lindkvist        OK Denseln                 1:28:11 S        
   63          Ulf Jungstrand           OK Skogsfalken             1:28:56 S        
   64   (0711) Johan Berglund           Eksjö SOK                  1:29:29 S        
   65   (0760) Ingemar Åkerman          Tullinge SK                1:29:35 S        
   66   (0784) Niklas Henriksson        Södertälje/Nykvarn         1:29:36 S        
   67          Johan Aagård             Farum Tisvilde OK          1:30:32 S        
   68   (0754) Mattias Berggrund        Linköpings OK              1:31:17 S        
   69   (0557) Johan Persson            OK Skogsfalken             1:31:43 S        
   70          Ulrik Staugaard          ROID/DK                    1:34:06 S        
   71   (0401) Tobias Svedenbäck        OK Renen                   1:34:21 S        
   72          Jonas Rappe              Ulricehamns OK             1:36:35 S        
   73   (0846) Claes Otterborg          Eksjö SOK                  1:37:15 S        
   74          Maté Tás                 Farum Tisvilde OK          1:39:25 S        
   75          Joakim Lönnkvist         Tullinge SK                1:44:28 B        
   76          Steen Piil               Odense OK                  1:47:25          
   77          Claus Bobach             Odense OK                  1:48:17          
   78          Kai Willadsen            ROID/DK                    1:51:46          
   79          Murray Cowan             Lagan Valley Orienteers    1:57:18          
   80          Jacob Thyman Niels       ROID/DK                    1:58:56          
   81          Niels Christian Kn       ROID/DK                    2:11:05          
   82          Declan McGrellis         Lagan Valley Orienteers    2:21:02          
   83          Klaus Kildemand          ROID/DK                    2:39:44          

        (0169) Rickard Ekman            OK Roslagen                 Felst.          
               Henrik Iversen           Odense OK                   Felst.          
               Michael Madsen           Farum Tisvilde OK           Felst.          
        (0188) Andreas Ferm             FK Göingarna                Felst.          
        (0551) Björn Arvidsson          Stora Tuna IK               Felst.          
               Henrik Lingfors          Linköpings OK               Felst.          
        (0707) Jonas Eriksson           Rånäs OK                    Felst.          
        (1107) Kalle Pettersson         Rånäs OK                    Felst.          
        (0179) Andreas Johansson        Ulricehamns OK              Felst.          
        (0133) Ulf Bergkvist            OK Hammaren               ej start          
        (0827) Erik Åhlin               OK Hällen                 ej start          
               Martin Sögaard           Odense OK                 ej start          
        (0649) Martin Ottosson          Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0874) Håkan Eriksson           Hästveda OK               ej start          
        (0622) Fredrik Smedberg         OK Skogsfalken            ej start          
        (0367) Mikael Pihel             OK Tisaren                ej start          
        (0588) Martin Windling          Linköpings OK             ej start          
        (0141) Anders Karlsson          Linköpings OK             ej start          
               Markus Klevegård         Växjö OK                  ej start          
        (0132) Fredrik Herdersson       OK Mark                   ej start          
        (0822) Tobias Holmqvist         IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Mads Daugbjer            ROID/DK                   ej start          
               Asgeir Lium              OSI, NOR                  ej start          
               Christer Nilsson         Göteborg-Majorna OK       ej start          
        (0540) Torbjörn Svensk          OK Hällen                 ej start          
        (0467) Steve Craig              Tullinge SK               ej start          
        (0518) Per-Ove Kivisäkk         Tullinge SK               ej start          
               Jonny Junegard           Tullinge SK               ej start          
               Patrick Walder           Clydeside Ori             ej start          
        (0200) Anders Gunnarsson        Ulricehamns OK            ej start          



H21  (89)      7730 m                      

    1   (0290) Mattias Balck            IFK Lidingö SOK              56:08 G        
    2          Magnus Borgström         Sundbybergs IK               59:57 G        
    3          Ola Söderberg            OK Skogsfalken             1:00:03 G        
    4          Patrik Leickt            Kalmar OK                  1:02:38 G        
    5          Preben Jörgenssen        IFK Göteborg               1:03:42 S        
    6          Kaare Haug               NTNUI                      1:04:10 S        
    7          Björn Axel Gran          Halden SK                  1:04:24 S        
    8   (0937) Calle Olsson             KFUM Örebro Orientering    1:04:42 S        
    9   (1071) Johan  Agås              Sundsvalls OK              1:04:49 S        
   10          Tore Borchgevink A       NTNUI                      1:04:50 S        
   11   (0512) Niklas Grahn             Sundsvalls OK              1:05:37 S        
   12          Lars Henriksson          Sundsvalls OK              1:05:42 S        
   13   (0520) Gustav Näsman            Ronneby OK                 1:05:51 S        
   14          Giovanni Berlanda        NTNUI                      1:07:24 S        
   15          Henrik Ottosson          OK Skogsfalken             1:08:48 S        
   16          Andreas Haaland          NTNUI                      1:09:29 S        
   17          Per Lindström            Lessebo OK                 1:10:07 S        
   18          Jonas Persson            Torsås OK                  1:10:29 S        
   19   (0988) Johan Lundmark           KFUM Örebro Orientering    1:11:09 S        
   20          Anders Mårtensson        Nybro OK                   1:11:26 S        
   21          Per-Gunnar Nilsson       OK Skogsfalken             1:11:44 S        
   22          Per Olav Gulbrands       Larvik O-klubb             1:12:07 S        
   23          Tomas Karlsson           Kexholms SK                1:12:39 S        
   24          Andreas Medalen          NTNUI                      1:13:00 S        
   25          Ulrik Karlsson           Lessebo OK                 1:13:07 S        
   26          Tomas Karlsson           Kalmar OK                  1:13:11 S        
   27          Jonny Karlsson           OK Denseln                 1:13:18 S        
   28          Fatih Özdemir            Turkish Nat. Team          1:13:21 S        
   29   (0995) Johan Rydberg            KFUM Örebro Orientering    1:13:43 S        
   30          Ozman Filiz              Turkish Nat. Team          1:14:31 S        
   31          Lars-Ola Bligård         OK Vilse 87                1:14:40 S        
   32          Kazmin Yesilkaya         Turkish Nat. Team          1:14:47 S        
   33          Erik Lindén              Sundbybergs IK             1:15:01 S        
   34          Henrik Nord              IFK Umeå                   1:15:55 S        
   35          Magnus Engberg           Sundsvalls OK              1:15:56 S        
   36   (0271) Stefan Hellberg          Sundbybergs IK             1:16:05 S        
   37          Björn Karlsson           Kexholms SK                1:17:16 S        
   38   (0654) Fredrik Karlsson         Nybro OK                   1:17:46 S        
   39          Carsten Lausten          Eksjö SOK                  1:18:01 S        
   40          Jonas Victorin           OK Letstigen               1:18:19 S        
   41          Veysel Guler             Turkish Nat. Team          1:18:45 S        
   42          Elvan Ilboga             Turkish Nat. Team          1:19:18 S        
   43   (1250) David Hägg               Gotlands Bro OK            1:20:58 B        
   44          Tomas Ekström            KFUM Örebro Orientering    1:21:00 B        
   45          Mehmet Kugukgolak        Turkish Nat. Team          1:21:12 B        
   46          Håvard Gundersen         NTNUI                      1:21:18 B        
   47          Staffan Berglund         IFK Umeå                   1:21:33 B        
   48          Ferhan Karaca            Turkish Nat. Team          1:22:54 B        
   49          Andreas Larsson          Växjö AIS                  1:22:59 B        
   50          Peter Andersson          Lunds OK                   1:26:07          
   51          Ramazan Kulakoglu        Turkish Nat. Team          1:26:41          
   52          Ibrahim Coskun           Turkish Nat. Team          1:26:56          
   53          Fredrik Kempe            OK Denseln                 1:27:34          
   54          Klas Samuelsson          Växjö OK                   1:28:00          
   55          Per-Johan Josefsso       Skarpnäcks OL              1:28:29          
   56          Cuneyt Budak             Turkish Nat. Team          1:28:47          
   57          Urban Båth               Ronneby OK                 1:29:37          
   58          Per Wikström             Hästveda OK                1:30:32          
   59          Irfan Balaban            Turkish Nat. Team          1:31:25          
   60          Tobias Landström         Åmåls OK                   1:34:14          
   61          Jan Johansson            OK Denseln                 1:35:42          
   62          Peter Bergstrand         Motala AIF OL              1:35:51          
   63          Ilyas Avci               Turkish Nat. Team          1:36:36          
   64          Björn Fjeldstad          NTNUI                      1:38:46          
   65          Anders Eriksson          Kexholms SK                1:38:53          
   66          Mats Gustavsson          FK Friskus-Varberg         1:51:06          
   67          Neil Bingham             Lagan Valley Orienteers    1:55:11          

        (1340) Tobias Borger            Kalmar OK                   Felst.          
               Thomas Eriksson          Kexholms SK                 Felst.          
               Joel Ahlqvist            Skarpnäcks OL               Felst.          
               Carl Svensson            FK Finn                     Felst.          
               Per Håstlund             Almby IK                  ej start          
               Petar Kostadinov P       Bulgarian Orienteering Fe ej start          
               Lazar Kratsev Radn       Bulgarian Orienteering Fe ej start          
               Milen Efremov Ivan       Bulgarian Orienteering Fe ej start          
               Asen Petrov Gadzhe       Bulgarian Orienteering Fe ej start          
               Ivan Petrov Iliev        Bulgarian Orienteering Fe ej start          
               Racho Marinov Mari       Bulgarian Orienteering Fe ej start          
               Lyubomir Stoynev O       Bulgarian Orienteering Fe ej start          
        (1050) Anders Johanson          Norrköpings AIS           ej start          
        (0898) Stefan Berglin           OK Dacke                  ej start          
               Magnus Strömbäck         OK Denseln                ej start          
               Per Rubendahl            OK Skogshjortarna         ej start          
               Lars Segerman            Skarpnäcks OL             ej start          
               Jonas Axelsson           Kungälvs OK               ej start          
               Björn Hauge              OSI, NOR                  ej start          
               Kjartan Hauger           OSI, NOR                  ej start          
        (1400) Tobias Gelius            Snättringe SK             ej start          
               Stefan Granath           Snättringe SK             ej start          



H21 MOTION  (4 6780 m                      

    1          Trygve Aspelien          OSI, NOR                   1:04:26 S        
    2          Henrik Jehrn             Kroppa IF                  1:07:35 S        
    3          Johan Sellgren           OK Stigen                  1:22:31 B        

               Yves Werling             OSI, NOR                    Felst.          



H20  (6)       6770 m                      

    1          Hans Christian Sko       NTNUI                      1:18:38 G        

        (1310) Johan Olsson             KFUM Örebro Orientering     Felst.          
               Björn Danielsson         Svaide/Roma SOK           ej start          
               Jacob Mule Rasmuse       Odense OK                 ej start          
               Henrik Karlsson          Rånäs OK                  ej start          
        (1134) Marcus Thörn             OK Vilse 87               ej start          



H18  (8)       6770 m                      

    1          Matias Vanhanen          Paimion Rasti              1:06:18 G        
    2          Ludvig Jutterdal         SOK Viljan                 1:08:22 G        
    3          Jonathan Magnusson       Kexholms SK                1:14:43 S        
    4          Niklas Gustafsson        Hällestads OK              1:48:52          

               Thomas Gustafsson        Hällestads OK             ej start          
        (1312) Olof Persson             Svaide/Roma SOK           ej start          
               Georgi Steliyanov        Bulgarian Orienteering Fe ej start          
        (1192) Olof Bengtsson           FK Åsen                   ej start          



H16  (37)      5240 m                      

    1          Erik Thorsson            Tullinge SK                  37:33          
    2          Klas Englund             Sundbybergs IK               40:16          
    3          Gustav Strindhagen       FK Vittus                    40:45          
    4          Mikael Nordström         Rånäs OK                     42:38          
    5          Thomas Ohlin             Rånäs OK                     43:09          
    6          Niklas Thörn             OK Vilse 87                  43:23          
    7          Emil Ingvarsson          OK Vilse 87                  44:29          
    8          Jakob Lööf               Pan-Kristianstad             44:48          
    9          Fredrik Rosenqvist       SOK Viljan                   46:14          
   10          Erik Lund                OK Gynge                     46:26          
   11          Andreas Pousette         Rånäs OK                     46:31          
   12          Mattias Ericsson         OK Denseln                   47:10          
   13          Andreas Kristensso       OK Torfinn                   47:19          
   14          Thomas Lilja             OK Denseln                   47:38          
   15          David Runemalm           Nybro OK                     47:41          
   16          Markus Svensson          Pan-Kristianstad             47:45          
   17          Erik Backteman           Linköpings OK                48:43          
   18          Magnus Ohlin             Rånäs OK                     49:07          
   19          Jonas Olofsson           Hagaby GoIF                  50:13          
   20          Fredrik Björklund        KFUM Örebro Orientering      54:13          
   21          Tommy Garting            FK Vittus                    58:38          
   22          Gustav Petersson         Ronneby OK                 1:01:47          
   23          Andreas Nyberg           FK Åsen                    1:01:52          
   24          Emil Fager               FK Vittus                  1:03:57          
   25          Viktor Henmyr            OK Vilse 87                1:07:02          
   26          Kristoffer Eklund        Rånäs OK                   1:10:26          
   27          Emil Håkansson           Stora Tuna IK              1:13:24          
   28          Johan Fredriksson        OK Vilse 87                1:15:04          
   29          Oskar Johansson          OK Dacke                   1:17:38          
   30          Mattias Olsson           FK Vittus                  1:32:19          

               Viktor Hedlöf            Rånäs OK                    Felst.          
               Anton Bergqvist          Lessebo OK                  Felst.          
               Erik Linde               OK Linné                  ej start          
               Viktor Ekholm            Stigmännen-Karlshamn OK   ej start          
               Johan Holmgren           Stigmännen-Karlshamn OK   ej start          
               Oscar Borg               FK Åsen                   ej start          
               Daniel Svenningsso       OK Vilse 87               ej start          



H14  (19)      3910 m                      

    1          Mikael Kristensson       OK Torfinn                   31:52          
    2          Niclas Tjernlund         OK Vilse 87                  37:42          
    3          Linus Bohman             FK Boken                     38:34          
    4          Johannes Eklund          Rånäs OK                     38:51          
    5          Henrik Olsson            SOK Viljan                   43:10          
    6          Olof Nilsson             Ronneby OK                   43:37          
    7          Tim Björkman             OK Vilse 87                  47:24          
    8          Henrik Svilling          FK Vittus                    47:25          
    9          Emil Göransson           OK Vilse 87                  50:34          
   10          Dennis Hansson           OK Skogsfalken               52:10          
   11          Linus Pilblad            OK Skogsfalken               57:11          
   12          Manne Friman             KFUM Örebro Orientering      59:26          
   13          Lars Persson             Gamleby OK                 1:00:21          
   14          Robert Forsstedt         Söders SOL-Tyresö          1:07:47          
   15          Christian Erickson       Ulricehamns OK             1:13:51          
   16          Tobias Andersson         OK Dacke                   1:16:30          
   17          Ola Runeson              OK Dacke                   1:32:05          

               Calle Grape              Stora Tuna IK             ej start          
               Robin Johansson          OK Skogsfalken            ej start          



H12  (10)      3010 m                      

    1          Lukas Petersson          Ronneby OK                   23:37          
    2          Jesper Eriksson          OK Ravinen                   25:09          
    3          John Sjösäter            SOK Viljan                   26:43          
    4          Timofej Sibilev          Ronneby OK                   29:01          
    5          Axel Widerberg           OK Skogsfalken               31:40          
    6          Nils Lund                OK Gynge                     31:58          
    7          Christoffer Erland       Stigmännen-Karlshamn OK      35:15          
    8          Jon Nilsson              Ronneby OK                   35:17          
    9          Andreas Berg             Linköpings OK                38:03          
   10          Oskar Blomqvist          Stigmännen-Karlshamn OK      51:50          



H10  (10)      2740 m                      

    1          Johan Kristensson        OK Torfinn                   18:01          
    2          Johan Wihlborg           OK Vilse 87                  20:29          
    3          Linus Falk               Ulricehamns OK               21:55          
    4          Markus Johansson         FK Vittus                    22:09          
    5          Felix Larsson            OK Skogsfalken               25:02          
    6          Oskar Nilsson            KFUM Örebro Orientering      25:10          
    7          Viktor Blomqvist         Stigmännen-Karlshamn OK      31:59          
    8          David Svensson           SOK Viljan                   38:45          
    9          Gunnar Rolander          Pan-Kristianstad             52:29          

               Victor Bergstrand        Motala AIF OL             ej start          



D70  (5)       2660 m                      

    1          Gullan Almqvist          OK Älme                      40:42 G        
    2          Sylvia Jansson           Emmaboda Verda OK            51:21 S        
    3          Anna-Lisa Lundquis       Nybro OK                     57:41 S        
    4          Sonja Svenson            SOK Viljan                 1:02:01          
    5          Brita Elfversson         Kalmar OK                  1:25:04          



D65  (6)       3020 m                      

    1          Britta Daniels           Malungs OK Skogsmårdar       41:10 G        
    2          Ella-Maria Björkma       FK Vittus                    42:52 G        
    3          Birthe Eklund            FK Vittus                    58:28 S        
    4          Lena Persson             Torsås OK                  1:12:14          
    5          Ingrid Lernå             Kalmar OK                  1:19:17          
    6          Elsie Svensson           Torsås OK                  1:23:42          



D60  (3)       3020 m                      

    1          Ingalill Wikingsso       Stigmännen-Karlshamn OK      34:40 G        
    2          Inga-Britt Bengtss       Pan-Kristianstad             38:45 G        
    3          Kerstin Olsson           Torsås OK                    53:00 B        



D55  (14)      3620 m                      

    1          Birgitta Olsson          OK Stigen                    40:20 G        
    2          Margareta Larsson     14 OK Njudung                   44:18 G        
    3          Monica Larsson           OK Tranan                    48:19 S        
    4          Britt Rangert            Växjö AIS                    52:06 S        
    5          Gullevi Svensson         Skogslöparna                 52:13 S        
    6          Christina Båth           Ronneby OK                   53:07 S        
    7          Birgitta Arlebo          KFUM Örebro Orientering      54:43 S        
    8          Harriet Karlsson         Torsås OK                    57:41 S        
    9          Eleonor Grönwall         KFUM Örebro Orientering    1:07:28          
   10          Ann-Louise Johanss       Skarpnäcks OL              1:09:06          
   11          Kristina Skoglund        SOIK Hellas                1:12:30          

               Barbro Cassing           Ronneby OK                  Felst.          
               Marianne Tysk-Falk       Leksands OK                 Felst.          
               Ros-Mari Karlsson        Nybro OK                  ej start          



D55 MOTION  (1 3250 m                      

    1          Inga-Lill Henrikss       OK Älme                    1:10:13 S        



D50  (15)      3690 m                      

    1          Margaretha Svensso       OK Vilse 87                  35:27 G        
    2          Bodil Hermansson         OK Gynge                     39:02 G        
    3          Gunnel Månsson           OK Vilse 87                  43:17 S        
    4          Margret Carlsson         OK Skogsfalken               46:35 S        
    5          Britt Marie Johans       Stöcksjö IS                  47:37 S        
    6          Vanja Gummesson          Nybro OK                     50:43 S        
    7          Margareta Haraldss       Gustavsbergs IF              55:08          
    8          Kristin Pettersson       Stora Tuna IK              1:01:50          
    9          Britt Mari Dalin         Leksands OK                1:02:28          
   10          Birgitta Karlsson        Södertälje/Nykvarn         1:06:12          
   11          Margareta Gunnard        OK P4                      1:08:46          
   12          Birgitta Danielsso       OK Kompassen               1:28:28          

               Bigge Bengtsson          Stigmännen-Karlshamn OK     Felst.          
               Barbro Engkvist          Ronneby OK                ej start          
               Mari-Louise Karlss       Nybro OK                  ej start          



D45  (19)      3690 m                      

    1          Ulla Engelby             IK Stern                     41:05 G        
    2          Åsa Svensson             Pan-Kristianstad             42:27 G        
    3          Gunilla Arvidsson        Stora Tuna IK                43:37 G        
    4          Ethel Boman              Ålems OK                     43:45 G        
    5          Karin Öberg              OK Hällen                    43:50 G        
    6          Eva Bergstrand           OK Vilse 87                  43:58 G        
    7          Britt-Marie Carlss    14 Målilla OK                   44:46 G        
    8          Lena Persson             Gamleby OK                   47:10 S        
    9          Annika Frantz            Stigmännen-Karlshamn OK      48:27 S        
   10          Catharina Forsén         OK Denseln                   49:22 S        
   11          Gunilla Pettersson       KFUM Örebro Orientering      50:42 S        
   12          Carin Andersson          OK Denseln                   51:34 S        
   13          Tina Bakkman             Lessebo OK                   55:25 S        
   14          Siv Larsson              Växjö AIS                    55:35 S        
   15          Kerstin Hjalmarsso       Emmaboda Verda OK            55:38 S        
   16          Arja Ingvarsson          OK Vilse 87                  59:05 B        
   17          Birgitta Gustafsso       Hällestads OK              1:04:06          
   18          Eva Karlsson             Stigmännen-Karlshamn OK    1:26:43          
   19          Stina Gunnarsson         Härlövs IF                 1:27:25          



D45 MOTION  (6 3620 m                      

    1          Eva Nordin               Gustavsbergs IF              56:24 S        
    2          Inger Nicolas            KFUM Örebro Orientering    1:07:18 S        
    3          Maria Strindhagen        FK Vittus                  1:11:55 B        
    4          Sophia Gabrielsson       Söders SOL-Tyresö          1:22:29 B        

               Anita Eriksson           OK Vivill                   Felst.          
               Maj-Lis Olsson           Stigmännen-Karlshamn OK   ej start          



D40  (18)      4290 m                      

    1          Lisel Arvidsson          Växjö OK                     40:28 G        
    2          Ann-Christin Nero        Ronneby OK                   41:52 G        
    3          Karin Backteman          Linköpings OK                42:36 G        
    3          Kerstin Tjernlund        OK Vilse 87                  42:36 G        
    5          Kerstin Persson          FK Göingarna                 43:05 G        
    6          Britt Thörn              OK Vilse 87                  46:32 S        
    7          Mona Palm                Lessebo OK                   47:35 S        
    8          Mona Åkerman             Gävle OK                     50:55 S        
    9          Lotta Eriksson           OK Ravinen                   53:32 S        
   10          Kristina Runemalm        Nybro OK                     54:14 S        
   11          Wiveka Ernstsson         FK Göingarna                 58:52 B        
   12          Karin Blombäck           L-100 IF                     59:05 B        
   13          Carin Erlandsson         Stigmännen-Karlshamn OK    1:01:37 B        
   14          Eva Almqvist             FK Vittus                  1:06:47          
   15          Eva Rolander             Pan-Kristianstad           1:08:51          

        (0272) Ylva Grape-Anderss       Stora Tuna IK               Felst.          
               Birgitta Nilsson         Stigmännen-Karlshamn OK     Felst.          
               Eva Folkesson Lööf       Pan-Kristianstad          ej start          



D35  (7)       4990 m                      

    1          Inger Arvidsson          Linköpings OK                45:47 G        
    2          Maria Bergstrand         Motala AIF OL                49:29 G        
    3   (0306) Britt-Marie Bengts       Pan-Kristianstad             51:18 S        
    4          Maria Håkansson          Växjö OK                     53:00 S        
    5          Kerstin Arnesson         OK Skogsfalken               54:14 S        
    6          Kerstin Lindström        Linköpings OK              1:10:54          
    7          Pernilla Larsson         OK Skogsfalken             1:16:15          



D35 MOTION  (3 4550 m                      

    1          Charlott Jönsson         Hässleholms OK               53:26 S        
    2          Carina De Bourg          Ronneby OK                 1:11:02 B        
    3          Ulrika Nilsson           KFUM Örebro Orientering    1:29:26          



D21 LÅNG  (79) 6420 m                      

    1   (0183) Lina Palmér              Ulricehamns OK               49:07 G        
    2          Natasha Libo             IFK Lidingö SOK              50:03 G        
    3   (0293) Emma Tryggeson           Göteborg-Majorna OK          50:45 G        
    4   (0171) Eva Albinsson            OK Tyr                       51:16 G        
    5   (0197) Linda Sjögren            IK Hakarpspojkarna           51:29 G        
    6   (0164) Anette Carlsson          Almby IK                     51:53 G        
    7          Ingvild Gjessing         NTNUI                        52:06 G        
    8          Janne Bjorvand           NTNUI                        53:18 G        
    9   (0144) Dorthe Skovlyst          IFK Hedemora OK              54:00 G        
    9          Katja Bumann             TG Northeim, GER             54:00 G        
   11          Jo Stevensson            Halden SK                    54:01 G        
   12          Stinne Skammelsen        Nydalen Sk                   54:09 G        
   13   (0260) Maria Lindahl            Lessebo OK                   54:10 G        
   14          Hannah Wotton            Shouc, GBR                   54:12 G        
   15          Liz Campbell             GBr Team                     54:18 G        
   15   (0215) Hanna Rangert            IK Hakarpspojkarna           54:18 G        
   17   (0138) Renata Misiunaite        Eksjö SOK                    54:30 G        
   18   (0191) Linda Nordin             Sundbybergs IK               54:36 G        
   19   (0268) Pernilla Eriksson        Södertälje/Nykvarn           54:50 G        
   20   (0421) Anna Rosjö               IK Hakarpspojkarna           55:07 S        
   21          Inga Kazlauskaite        SOIK Hellas                  55:09 S        
   22   (0219) Åsa Nilsson              Ronneby OK                   55:12 S        
   23   (0208) Marie Svensson           Pan-Kristianstad             55:28 S        
   24   (0189) Ida Hördegård            IFK Göteborg                 55:41 S        
   25          Karina Nordrum           Hedrum O-lag                 55:48 S        
   26          Jenny Whitehead          Eborienteers                 56:00 S        
   27   (0154) Stina Granefelt          OK Tyr                       56:04 S        
   28   (0248) Lisa Bigsten             FK Herkules                  56:12 S        
   29   (0209) Sofia Malmqvist          Göteborg-Majorna OK          56:19 S        
   30   (0170) Marie Svensk             Linköpings OK                56:40 S        
   31   (0174) Therese Persson          OK Tyr                       56:43 S        
   32          Hanna Andersson          Linköpings OK                56:54 S        
   33   (0266) Susanne Biörs            Leksands OK                  56:59 S        
   34   (0291) Johanna Svensson         IF Thor                      57:24 S        
   35          Jaana Röytiö             Paimion Rasti                57:53 S        
   36   (0350) Helena Lindén            Växjö OK                     58:14 S        
   37   (0133) Susanne Rutqvist         Gammelstads IF               58:18 S        
   38   (0194) Anna-Karin Bondess       Pan-Kristianstad             58:22 S        
   39          Kjersti Hagen            NTNUI                        58:42 S        
   40   (0115) Lena Gummesson           Nybro OK                     58:43 S        
   41          Elina Nilsson            FK Göingarna                 58:44 S        
   42          Anna Ellfors             Fältjägarnas IF              59:02 S        
   43   (0343) Linda Petersson          OK Dacke                     59:28 S        
   44          Anja Mattick             NTNUI                        59:49 S        
   45   (0305) Cecilia Nilsson          OK Denseln                 1:00:04 S        
   46   (0244) Petra Halvarson          OK Kåre                    1:00:29 S        
   47   (0483) Maria Wingren            FK Boken                   1:00:37 S        
   48          Gillian Godfree          INT, GBR                   1:00:48 S        
   49   (0157) Angela Bergström         Stora Tuna IK              1:01:16 S        
   50   (0267) Helena Karlsson          Nybro OK                   1:01:22 S        
   51   (0296) Lisa Johansson           Åmåls OK                   1:01:50 S        
   52          Christina Näsman         IFK Lidingö SOK            1:02:02 S        
   53   (0357) Katarina Lindén          Växjö OK                   1:02:21 S        
   54   (0214) Malin Lindskog           Söders SOL-Tyresö          1:02:25 S        
   55          Tina O Haarup            Farum Tisvilde OK          1:02:44 S        
   56          Annika Josefsson         OK Dacke                   1:02:56 S        
   57          Linda Lövhammer          Sundbybergs IK             1:03:11 S        
   58   (0282) Lisa Larsson             Svaide/Roma SOK            1:03:23 S        
   59          Cecilia Rönnfjärd        Stigmännen-Karlshamn OK    1:04:42 S        
   60   (0331) Anna Andréasson          OK Skogsfalken             1:05:21 S        
   61   (0506) Jenny Christensson       Halden SK                  1:06:45 S        
   62          Wioletta Konkol          Kalmar OK                  1:07:38 S        
   63          Anna Johansson           Eksjö SOK                  1:10:05 B        
   64          Helena Rangert           Sundbybergs IK             1:10:13 B        
   65          Anneli Wihlborg          Lunds OK                   1:16:03          
   66   (0284) Emma Arlebo              KFUM Örebro Orientering    1:24:10          
   67          Hilde Slordal Conr       NTNUI                      1:27:09          

               Charlotta Högberg        Rånäs OK                    Felst.          
               Sarah Pattinson          Maroc, GBR                ej start          
               Katri Kerkola            Tampereen Pyrintö         ej start          
        (0356) Susanne Olsson           OK Denseln                ej start          
        (0213) Lina Svensson            OK Skogsfalken            ej start          
        (0155) Charlotta Blom           Linköpings OK             ej start          
               Anna Andreasson          IFK Lidingö SOK           ej start          
        (0233) Sarah Olofsson           Ronneby OK                ej start          
        (0223) Ulrika Jönsson           Pan-Kristianstad          ej start          
        (0151) Maria Wiklund            IK Hakarpspojkarna        ej start          
        (0315) Anna Lernå               SOK Viljan                ej start          
               Elisabeth Nilsson        IF Thor                   ej start          



D21  (35)      5200 m                      

    1          Ann-Kristin Stokke       OSI, NOR                     48:02 G        
    2   (0252) Lina Börjes              Almby IK                     51:55 G        
    3   (0807) Elin Gustafsson          Boxholm-Mjölby OL            52:19 G        
    4          Annika Lundström         Sundbybergs IK               53:14 G        
    5          Birgitta Olsson          OK Skogsfalken               53:49 G        
    6          Lina Ehn                 Tullinge SK                  54:48 S        
    7          Malin Svensson           KFUM Örebro Orientering      55:24 S        
    8          Ida Lindgren             Växjö OK                     55:50 S        
    9          Siri Anne Hagman         NTNUI                        56:37 S        
   10          Anna Danielsson          Ronneby OK                   57:47 S        
   11          Linda Backman            Lessebo OK                   58:06 S        
   12          Jennie Brobakken         KFUM Örebro Orientering      58:31 S        
   13          Linda Hultgren           Linköpings OK                59:30 S        
   14          Anna Fagerström          IFK Göteborg               1:00:40 S        
   15          Martina Klevegård        Växjö OK                   1:01:08 S        
   16          Maria Modig              Pan-Kristianstad           1:02:01 S        
   17          Kristina G Anderss       OK Dacke                   1:03:19 S        
   18   (0368) Malin Andersson          Leksands OK                1:05:22 S        
   19          Heidi Tronböl            OSI, NOR                   1:05:51 S        
   20          Sussie Tistad            IFK Lidingö SOK            1:07:17 S        
   21          Heléne Klasson           OK Ravinen                 1:08:50 S        
   22          Julia Svantesson         NTNUI                      1:10:07 B        
   23          Lena Söderberg           OK Skogsfalken             1:10:30 B        
   24          Karolina Karlsson        Nybro OK                   1:11:23 B        
   25          Caroline Westbom         Sundbybergs IK             1:16:39          
   26          Amanda Andersson         Emmaboda Verda OK          1:25:23          
   27          Lisa Leickt              Kalmar OK                  1:45:20          

               Ulrika Nikolausson       Svaide/Roma SOK             Felst.          
               Lina Larsson             KFUM Örebro Orientering     Felst.          
               Anna Henriksson          Torsås OK                   Felst.          
               Ulrika Sandberg          OK Ravinen                ej start          
               Miglena Asenova As       Bulgarian Orienteering Fe ej start          
        (0380) Elin Svensson            Pan-Kristianstad          ej start          
               Marit Inngjerdinge       OSI, NOR                  ej start          
               Linda Karlsson           Lessebo OK                ej start          



D21 MOTION  (8 4820 m                      

    1          Helen Wahlström          Sundbybergs IK               55:41 S        
    2          Ann-Sophie Nilsson       Stigmännen-Karlshamn OK    1:06:58 S        
    3          Silke Eriksson           Kexholms SK                1:19:35 B        
    4          Nicole Eggimann          Co Chenau, SUI             1:23:58 B        

               Filippa Ahlqvist         Skarpnäcks OL             ej start          
               Patricia Laakso          Skarpnäcks OL             ej start          
               Kicki Östman             Skarpnäcks OL             ej start          
               Cecilie Strömme Wä       OSI, NOR                  ej start          



D20  (5)       4990 m                      

    1          Frida Kjellberg          IFK Göteborg                 52:02 G        
    2          Karolin Persson          Hästveda OK                1:13:03 S        
    3   (0729) Christine Rolander       Pan-Kristianstad           1:21:51          

               Slavka Dimitrova S       Bulgarian Orienteering Fe ej start          
               Ingrid Söderberg         OK Skogsfalken            ej start          



D16  (18)      3910 m                      

    1          Anna Persson             FK Göingarna                 34:04          
    2          Louise Johansson         FK Vittus                    37:04          
    3          Malin Lönnqvist          Skarpnäcks OL                38:46          
    4          Cajsa Nilsson            Stigmännen-Karlshamn OK      39:41          
    5          Anna Frantz              Stigmännen-Karlshamn OK      40:16          
    6          Anna Nilsson             FK Snapphanarna              42:22          
    7          Josefine Lindström       Linköpings OK                42:29          
    8          Lisa Palm                Lessebo OK                   43:18          
    9          Agnes Utbult             KFUM Örebro Orientering      45:54          
   10          Lena Bengtsson           OK Vilse 87                  50:05          
   11          Malin Jansson            Rånäs OK                     50:54          
   12          Anna Holmgren            Vittjärvs IK                 52:05          
   13          Therése Karlsson         Rånäs OK                     52:43          
   14          Madelene Nicolas         KFUM Örebro Orientering      55:13          
   15          Marie Madsen             Ronneby OK                   57:35          
   16          Lina Svensson            Stigmännen-Karlshamn OK    1:01:16          
   17          Anna Carlsson            Skarpnäcks OL              1:07:06          
   18          Amelie Sundahl           OK Dacke                   1:17:08          



D14  (21)      3620 m                      

    1          Josefine Carlsson        SOK Viljan                   35:34          
    2          Elin Lindström           Linköpings OK                38:45          
    3          Susanne Johansson        FK Vittus                    42:38          
    4          Frida Bakkman            Lessebo OK                   44:20          
    5          Märta Mollén             OK Denseln                   45:47          
    6          Ingrid Blombäck          L-100 IF                     47:40          
    7          Ingela Smedenmark        Ronneby OK                   52:44          
    8          Ida Johansson            Stigmännen-Karlshamn OK      53:42          
    9          Sara Henriksson          Rånäs OK                     54:23          
   10          Caroline Nicolas         KFUM Örebro Orientering      58:32          
   11          Louise Rolander          Pan-Kristianstad           1:04:34          
   12          Malin Johansson          Stigmännen-Karlshamn OK    1:05:06          
   13          Malin Passby             Ronneby OK                 1:29:30          
   14          Frida Karlsson           OK Skogsfalken             1:30:56          

               Katrin Pettersson        OK Denseln                  Felst.          
               Linn Kaisajuntti         OK Skogsfalken              Felst.          
               Elise Wåhlin             OK Skogsfalken              Felst.          
               Susanne De Bourg         Ronneby OK                  Felst.          
               Emma Karlsson            Stigmännen-Karlshamn OK     Felst.          
               Kristina Aspvall         Ronneby OK                ej start          
               Sofia Thörnqvist         Växjö OK                  ej start          



D12  (15)      3010 m                      

    1          Linnéa Lindström         Linköpings OK                29:46          
    2          Emma Backteman           Linköpings OK                31:26          
    3          Malin Widén              Olg Säuliamt                 31:34          
    4          Maria Ohlsson            FK Vittus                    33:40          
    5          Mia Kaisajuntti          OK Skogsfalken               34:53          
    6          Stina Persson            Gamleby OK                   36:04          
    7          Stina Blombäck           L-100 IF                     37:22          
    8          Rebecka Olsson           OK Skogsfalken               38:33          
    9          Lina Blomqvist           Stigmännen-Karlshamn OK      41:21          
   10          Jennifer Jönsson         OK Skogsfalken               47:14          
   11          Cornelia Nilsson         KFUM Örebro Orientering      58:18          

               Johanna Holmertz         Kalmar OK                 ej start          
               Maria Gummesson          Ronneby OK                ej start          
               Ellen Jönsson            Hässleholms OK            ej start          
               Julia Danielsson         Kalmar OK                 ej start          



D10  (12)      2740 m                      

    1          Frida Nilsson            Pan-Kristianstad             23:45          
    2          Märtha Kaisajuntti       OK Skogsfalken               24:10          
    3          Viktoria Ernstsson       FK Göingarna                 24:14          
    4          Caisa Grape              Stora Tuna IK                25:00          
    5          Veronica Aspvall         Ronneby OK                   26:59          
    6          Wictoria Nilsson         KFUM Örebro Orientering      29:40          
    7          Josefin Eigert           OK Dacke                     34:42          
    8          Ida Lindkvist            OK Denseln                   35:36          
    9          Karin Smedenmark         Ronneby OK                   36:05          
   10          Johanna Erlandsson       Stigmännen-Karlshamn OK      39:49          

               Julia Lundquist          Nybro OK                  ej start          
               Erika Johansson          OK Skogsfalken            ej start          



U4  (1)        3620 m                      

    1          Joel Jönsson             Hässleholms OK             1:20:08          



U3  (4)        3010 m                      

    1          Jonatan Lundkvist        Alvesta SOK                  32:18          
    2          Mattias Fredriksso       OK Vilse 87                  37:45          
    3          Louise Jansson           Växjö OK                     45:28          
    4          Jens Skoog               Växjö OK                     45:30          



U1  (3)        2730 m                      

    1          Ellinor Tjernlund        OK Vilse 87                  23:32          
    2          Frida Andersson          OK Dacke                     28:34          

               Josefin Tjernlund        OK Vilse 87               ej start          



INSKOLNING  (1 2730 m                      

               Simon Smedberg           OK Skogsfalken               Godk.          
               Jacob Wåhlin             OK Skogsfalken               Godk.          
               Maja Falk                Ulricehamns OK               Godk.          
               Linus Lager              Nybro OK                     Godk.          
               Margrete Aspvall         Ronneby OK                   Godk.          
               Hanna Johansson          OK Dacke                     Godk.          
               Maja Andersson           OK Dacke                     Godk.          
               Petter Tistad         15 Nynäshamns OK                Godk.          
               Ludvig Nilsson           KFUM Örebro Orientering      Godk.          
               Julia Smedenmark         Ronneby OK                   Godk.          
               Ottilia Sundahl          OK Dacke                     Godk.          
               Olof Christensson        OK Skogsfalken               Godk.          
               Linda Lindkvist          OK Denseln                   Godk.          



Öppen 1  (4)   2740 m                      

    1          Frida Johansson          OK Dacke                     24:49 B        
    2          Erik Madsen              Ronneby OK                   25:06 B        
    3          Lars Runsvik             OK Kåre                      30:56 B        
    4          Linnea Nilsson           SOK Viljan                   33:36          



Öppen 2  (11)  3010 m                      

    1          Ulf Nilsson              OK Skogsfalken               26:52 B        
    2          Hanna Nyberg             OK Dacke                     39:29          
    3          Inger Fransson           OK Dacke                     39:32          
    4          Jenny Eigert             OK Dacke                     41:00          
    5          Federica De Magist       Sundbybergs IK               41:09          
    6          Adam Magnusson           Kexholms SK                  41:47          
    7          Pentti Fredriksson       OK Vilse 87                  45:10          
    8          Helena Fredriksson       OK Vilse 87                  45:37          
    9          Karin Lindén             OK Gynge                     46:21          
   10          Annika Olsson            Lessebo OK                   47:17          
   11          Kerstin Särnefält        Söders SOL-Tyresö            51:27          



Öppen 4  (27)  3250 m                      

    1          Ulf Arvidsson            Växjö OK                     34:30 B        
    2          Rune Svensson            OK Vilse 87                  35:43 B        
    3          Anders Johansson         OK Dacke                     36:51 B        
    4          Ingvar Ottosson          Göteborg-Majorna OK          38:07 B        
    5          Clemens Czarnecri        IFK Lidingö SOK              42:01 B        
    6          David Bengtsson          FK Åsen                      42:25 B        
    7          Johanna Isaksson         Leksands OK                  44:06 B        
    8          Bernt Johansson          SOK Viljan                   45:46 B        
    9          Sofia Lindvall           Kalmar OK                    45:59 B        
   10          Fredrik Ekelöf           Värend Gn                    47:44          
   11          Åke Nilsson              Växjö AIS                    48:52          
   12          Gunnar Klasson           Ålems OK                     49:50          
   13          Ulla Jonhed              KFUM Örebro Orientering      51:06          
   14          Ulla Britt Karlsso       Växjö OK                     51:23          
   15          Agne Eskilsson           Härlövs IF                   51:28          
   16          Margareta Held           FK Åsen                      59:28          
   17          Eva-Britt Johansso       SOK Viljan                   59:50          
   18          Anna Held                Pan-Kristianstad           1:01:35          
   19          Charlotte Eigert         OK Dacke                   1:03:23          
   20          Tor Bjurek            20 Tibro AIK SOK              1:10:53          
   21          Kerstin Nilsson          Kalmar OK                  1:12:44          
   22          Magnus Nilsson           IFK Lidingö SOK            1:13:45          
   23          Ingrid Lindvall          Kalmar OK                  1:14:11          
   24          Peter Langels            Skarpnäcks OL              1:15:09          
   25          Tinh Sjökvist            Värend Gn                  1:53:12          
   26          Malin Söderberg          IFK Göteborg               2:01:23          

               Roland Eigert            OK Dacke                    Felst.          



Öppen 5  (17)  4550 m                      

    1          Johan Falk               Ulricehamns OK               40:37 B        
    2          Lars Svensson            OK Vilse 87                  41:18 B        
    3          Karl Sellgren            Karolinska                   44:38 B        
    4          Karl-Erik Jonasson       Kalmar OK                    46:42 B        
    5          Perty Kjellsson          Stigmännen-Karlshamn OK      50:13 B        
    6          Göran Karlsson           OK Skogsfalken               52:11 B        
    7          Marianne Henriksen       SOK Viljan                   52:20 B        
    8          Erik Arnwald             Sundbybergs IK               58:01          
    9          Lennart Lindvall         Kalmar OK                    58:25          
   10          Jan Nilsson              FK Snapphanarna            1:00:06          
   11          Sten Johansson           OK Skogsfalken             1:01:26          
   12          Lennart Johanesson       Stigmännen-Karlshamn OK    1:05:35          
   13          Evy Nord                 Södertälje IF              1:07:13          
   14          John Peter Wåhlin        OK Skogsfalken             1:12:22          
   15          Bo Svilling              FK Vittus                  1:19:06          
   16          Anders Lindholm          OK Denseln                 1:20:37          
   17          Jan-Åke Andersson        OK Denseln                 1:44:45          



Öppen 8  (23)  4290 m                      

    1          Tomas Karlsson           Göteborg-Majorna OK          38:04 B        
    2          Lina Persson             OK Skogsfalken               40:10 B        
    3          Lars Göran Sjökvis       Värend Gn                    40:53 B        
    4          B-O Lindqvist            Växjö OK                     41:05 B        
    5          Karolina Samuelsso       Sundbybergs IK               41:11 B        
    6          Kennert Nilsson          Kalmar OK                    41:13 B        
    7          Håkan Forsman            Ronneby OK                   41:18 B        
    8          Hans Sandelin            Kalmar OK                    42:02 B        
    9          Per Andén                Hässleholms OK               43:59 B        
   10          Lennart Erlandsson       Ronneby OK                   46:12 B        
   11          Hanna Holster            OK Torfinn                   49:51 B        
   12          Mats Zetterljung         Kjula-Standard OK            50:13 B        
   13          Anders Wetterling        Stigmännen-Karlshamn OK      56:46          
   14          Hasse Swartz             Frösöns IF                   56:52          
   15          Lars Nord                Södertälje/Nykvarn           57:50          
   16          Maria Passby             Ronneby OK                 1:00:20          
   17          Johanna Lindgren         IFK Göteborg               1:02:44          
   18          Bertil Ottosson          FK Göingarna               1:06:33          
   19          Inge Åkesson             Stigmännen-Karlshamn OK    1:06:55          
   20          Jan Olof Engström        Växjö OK                   1:12:11          
   21          Erik Nordström           Ronneby OK                 1:21:55          
   22          Anna-Maria Gustafs       Ronneby OK                 1:21:57          
   23          Mustafa Karatas          Turkish Nat. Team          1:33:27          



Öppen 9  (11)  6420 m                      

    1          Tommy Olsson             OK Dacke                     49:07 B        
    2          Lars Persson             OK Skogsfalken               49:22 B        
    3          Rikard Claesson          Leksands OK                  50:19 B        
    4          Johan Gunnarsson         KFUM Örebro Orientering      50:47 B        
    5          Torbjörn Eriksson        IFK Brattfors                57:06 B        
    6          Peter Svahn              Eksjö SOK                    57:27 B        
    7          Tommy Ivarsson           Hässleby SOK                 57:57 B        
    8          Anders Dalin             Leksands OK                1:06:58          
    9          Magnus Karlsson          Kalmar OK                  1:08:07          
   10          Hubert Hugosson          OK Gynge                   1:19:25          
   11          Per Johansson            SOK Viljan                 1:19:41